Ο θάνατος του Τιμόθεου Κώνστα (1987 ΕΡΤ2)

""Με αφορμή την πολλοστή αναβολή της θρυλικής σειράς ο Θάνατος του Τιμόθεου Κώνστα που επαναπροβάλλεται μετά από πάρα πολλά χρόνια έχω να καταγγείλλω την προκλητική και ανεύθυνη στάση των υπευθύνων ροής προγράμματος της ΕΡΤ που υποβάλλει σε τηλεοπτικά καψώνια τους τηλεθεατές που όλα αυτά τα χρόνια στήριξαν την ΕΡΤ με το υστέρημά τους και όχι μόνο. Είναι αδιανόητο και τριτοκοσμικό να προγραμματίζεται να προβληθεί μια σειρά που αγαπήθηκε και άφησε ιστορία και ύστερα να ακυρώνεται μέρα με τη μέρα δοκιμάζοντας τα νεύρα και την υπομονή των τηλεθεατών! Περιμένω τουλάχιστον μια ανακοίνωση με συγγνώμη από πλευράς ΕΡΤ για την άθλια στάση της. Αν δεν υπάρξει, τότε φανερώνει την ολοένα και περισσότερη κατρακύλα στον προγραμματισμό και την οργάνωση της ΕΡΤ, που με τη συμπεριφορά της κάθε μέρα απαξιώνεται καιακυρώνει τον ρόλο της ως Δημόσια Τηλεόραση. Με τιμή,







 















Γιάννης Τσέτζερης΄΄







 







 
 
Ευγε!! Πολυ ευστοχο και καλογραμμενο. Προσωπικα πιστευω πως πρεπει να βομβαρδιστουν απο μηνυματα αγανακτησης. Δεν γινεται να μας θεωρουν προβατα που τους σερβιρουν ο,τι θελουν, απο τη στιγμη που ΕΜΕΙΣ πληρωνουμε τους μισθους τους. Και μην ξεχναμε οτι η πολλη και εντονη πιεση (αν και δεν θα επρεπε να ειναι ετσι) τους εκανε να προβαλλουν για πρωτη φορα τα Αναποδα πριν δυομιση χρονια, το Αναμεσα σε τρεις γυναικες που το ειχαν αποσυρει ως ελαττωματικο, το Μικρο σπιτι στο λιβαδι που το κοροιδευαν οταν τους το ελεγα και τωρα τον Τιμοθεο Κωνστα που και αυτον δεν ηθελαν να τον προβαλλουν. Δε γινεται να καθομαστε με σταυρωμενα χερια οταν εχουμε να κανουμε με τοσο ασχετους ανθρωπους. Εχουμε το δικαιωμα να απαιτουμε.
 
 
Περιμένω τουλάχιστον μια ανακοίνωση με συγγνώμη από πλευράς ΕΡΤ για την άθλια στάση της. Αν δεν υπάρξει, τότε φανερώνει την ολοένα και περισσότερη κατρακύλα στον προγραμματισμό και την οργάνωση της ΕΡΤ, που με τη συμπεριφορά της κάθε μέρα απαξιώνεται καιακυρώνει τον ρόλο της ως Δημόσια Τηλεόραση. Με τιμή,







 















Γιάννης Τσέτζερης΄΄







 



 
Ωραίο το κείμενο και μπράβο σου που το έγραψες, αν και για μια στιγμή έτσι όπως το είδα σε στήλη νόμιζα πως ανήκε στον δικό μας, Φαίδωνα Αλκίνοο. ?
Σιγά όμως μην μας ζητήσουν και συγγνώμη οι κρατικοδιαιτοι! Εδώ δε ζήτησαν συγγνώμη για όλες τις λάθος κινήσεις που έγιναν με τις πυρκαγιές και γίναν αιτία να καουν ζωντανοί τόσοι άνθρωποι. Θα ζητήσουν συγγνώμη για τον Τιμοθεο Κώνστα;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Έχεις δίκιο αυτό να μου πείς, πού να βρούνε τη στοιχειώδη ευθιξία για μια συγννώμη για τον Τιμόθεο Κώνστα στην κρατική τηλεόραση,  όταν προσπέρασαν σαν ναν μην έγινε τίποτα τόσες αθώες ψυχές στο Μάτι! Δυστυχώς, έχουμε χάσει εδώ και χρόνια το μέτρο και το φιλότιμο σαν έθνος, όταν κάποτε σε αυτή τη χώρα τα δυο κρατικά κανάλια ΕΡΤ -ΥΕΝΕΔ λογοδοτούσαν για το παραμικρό όσον αφορά τη στάση τους και τα πεπραγμένα τους.

Το ξέρω ότι δεν έχει καμιά σχέση με την κουβέντα μας και τον Τιμόθεο, αλλά επειδή μας στενοχώρησε και νευρίασε αρκετά η ΕΡΤ, νιώθω την ανάγκη να μοιραστώ μαζί σας κάτι ευχάριστο! Πρόσφατα που επισκέφτηκα για διακοπές την Ελλάδα καθότι μένω στη Γερμανία τα τελευταία χρόνια, ανακάλυψα στο πατρικό μου δυο παλιά περιοδικά από τα Επίκαιρα το ένα το 1974 και το άλλο 1976 σε άριστη κατάσταση! Τα Επίκαιρα όπως ξέρετε ήτανε ένα καταπληκτικό περιοδικό ποικίλης ύλης, με ρεπορτάζ, συνεντεύξεις, διαφημίσεις της εποχής έγχρωμες και φυσικά στο τέλος είχε και ενημέρωση από την τηλεόραση, το θέατρο και τον κινηματογράφο. Φυσικά τα ξεκοκάλισα και έμεινα έκληκτος από την πλούσια θεματολογία τους, με ρεπορτάζ που ακόμα και σήμερα είναι πραγματικά επίκαιρα. Βέβαια η έκπληξη ήταν τηλεοπτική ενημέρωση του περιοδικού από το 1976 όπου έχει μέσα γραπτώς αποσπάσματα από πολλές θρυλικές σειρείς που παίζονταν εκείνη την εποχή όπως: ο Γιούγκερμαν, Εκείνες κι εγώ, η Γειτονιά, Εν Αθήναις και αφιέρωμα στη σειρά Αθάνατες Ιστορίες Αγάπης- Άγγελος Σικελιανός της ΥΕΝΕΔ! Φυσικά υπάρχουνε και πολλές φωτό! Θα προσπαθήσω να τα σκανάρω και να τα μοιραστώ μαζί σας. Το κάθε αφιέρωμα θα το αναρτώ στην αντίστοιχη σειρά της εποχής! Αναμείνατε!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδιά και αλλά κανάλια προαναγγελουν άλλο πρόγραμμα και βάζουν άλλο. Έχω μείνει μέσα να περιμένω  να δω ξένη σύγχρονη ταινία ενώ είχα δουλεια (μιας και δεν ξέρω να κατεβαζω είμαι πίσω στην τεχνολογία)  από άλλο κανάλι και έβαλε άλλη, δεν είναι μόνο ή ερτ που το κάνει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδιά και αλλά κανάλια προαναγγελουν άλλο πρόγραμμα και βάζουν άλλο. Έχω μείνει μέσα να περιμένω  να δω ξένη σύγχρονη ταινία ενώ είχα δουλεια (μιας και δεν ξέρω να κατεβαζω είμαι πίσω στην τεχνολογία)  από άλλο κανάλι και έβαλε άλλη, δεν είναι μόνο ή ερτ που το κάνει.
Μόνο που η ΕΡΤ το κάνει επανειλημμένα και προκλητικά, χωρίς κανένα σεβασμό απέναντι στο τηλεθεατή! Έχει καταντήσει αηδία πλέον! Καμιά ανοχή στους χρυσοπληρωμένους καρεκλοκένταυρους!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε αυτό ναι το κάνει επανειλημμένα το δίχως άλλο.
 
Δεν θελω να μας "τρομαξω", αλλα, ενω απο το αρχειο της ΕΡΤ με διαβεβαιωσαν οτι το 14ο επεισοδιο θα παιξει κανονικα (μισο απο το βιντεο που τους εδωσα πριν δυομιση χρονια και μισο απο την ιντσα), στο προγραμμα εξακολουθουν να το παραλειπουν..... Ευχομαι να ειναι θεμα της ανοργανωσιας τους και οχι της ηλιθιας αντιληψης των υπευθυνων προγραμματος (και οχι αρχειου) που ΔΕΝ θελουν να προβαλεται εικονα που δεν ειναι σε broadcast quality. Για να δουμε....
 
Δεν θελω να μας "τρομαξω", αλλα, ενω απο το αρχειο της ΕΡΤ με διαβεβαιωσαν οτι το 14ο επεισοδιο θα παιξει κανονικα (μισο απο το βιντεο που τους εδωσα πριν δυομιση χρονια και μισο απο την ιντσα), στο προγραμμα εξακολουθουν να το παραλειπουν..... Ευχομαι να ειναι θεμα της ανοργανωσιας τους και οχι της ηλιθιας αντιληψης των υπευθυνων προγραμματος (και οχι αρχειου) που ΔΕΝ θελουν να προβαλεται εικονα που δεν ειναι σε broadcast quality. Για να δουμε....
Έτσι και δεν παίξουν το 14ο επεισόδιο που αναμένουμε με ενδιαφέρον όλοι γιατί οι περισσότεροι δεν το έχουμε στη συλλογή μας, πιστεύω θα είναι η μεγαλύτερη αλητεία από πλευράς ΕΡΤ και τους έχω ικανούς να το κάνουνε! Μακάρι να διαψευστώ! Ίδωμεν!
 
Έτσι και δεν παίξουν το 14ο επεισόδιο που αναμένουμε με ενδιαφέρον όλοι γιατί οι περισσότεροι δεν το έχουμε στη συλλογή μας, πιστεύω θα είναι η μεγαλύτερη αλητεία από πλευράς ΕΡΤ και τους έχω ικανούς να το κάνουνε! Μακάρι να διαψευστώ! Ίδωμεν!
Καλά, δεν τίθεται θέμα για το αν είναι ικανοί να το κάνουν αυτό σε μας. Ικανότατοι είναι.

Καλύτερα να περιμένουμε το χειρότερο και να είμαστε ψυχολογικά προετοιμασμένοι κι αν είναι να έρθει το καλό, να χαρούμε διπλά.
 
Στις τροποποιήσεις προγράμματος πάντως με ημερομηνία 11/9 (δηλ. πρόσφατη) υπάρχει κανονικά η προβολή του 14ου επεισοδίου προγραμματισμένη για τις 17/9 που λογικά - λόγω της έκτακτης εκπομπής για το Μάτι - θα πάει την επομένη.

Υ.Γ. Πάντως να ξέρετε ότι ούτε την άλλη Δευτέρα 24/9 θα έχει Τιμόθεο...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
στην ιστοσελίδα της ΕΡΤ βλέπω Δευτέρα 17/09 επεισόδιο 13 (κανονικά με τη σειρά του) , Τρίτη 18/09 επεισόδιο 15 (το 14 που είναι;;;) , Τετάρτη 19/09 επεισόδιο 16 , Πέμπτη 20/09 επεισόδιο 17 , Δευτέρα 24/09 όντως δεν έχει και Τρίτη 25/09 επεισόδιο 18
 
Το θεωρώ πολύ πιθανό να διόρθωσαν το πρόγραμμα της Δευτέρας και να άφησαν τις υπόλοιπες μέρες για... άλλη μέρα.
 
Καλη φαση.

Το χθεσινο ηταν ωραιο επεισοδιο. Μικρη "ανορθογραφια", η Ντενιση με το τρεμαμενο χερι. Ηθελε λιγη δουλιτσα.

Δυνατη και η επιλογη Ευαγγελιδη ως Βολφ.
 
Δεν ξέρω πόσοι το προσέξατε: Στη σκηνή που ο Μπέκας είναι με το βοηθό του στην ταβέρνα και μιλάνε, ξαφνικά δείχνει ένα πλάνο λίγων δευτερολέπτων από το γραφείο του αστυνόμου χωρίς λόγο. Δεν ξέρω αν υπήρχε και στις παλιές προβολές αυτό, θα το ελέγξω.

Κατά τα άλλα, το επεισόδιο χαρακτηρίζεται από την εμφάνιση μιας ακόμα εξαιρετικής ερμηνείας, αυτής του Γιάννη Ευαγγελίδη όπου λίγους μήνες μετά τον ρόλο του μουρντάρη εκδότη της "Νινέτας" στη σειρά "Τρεις κι ο κούκος", δίνει μια καταπληκτική ερμηνεία ως κυνικός και αμετανόητος ναζιστής. Δεν αποκλείεται μάλιστα, δεδομένου ότι ο Τιμόθεος Κώνστας ξεκίνησε τα γυρίσματα το 1986, να ήταν αυτός ο λόγος που δεν εμφανίστηκε στον 2ο κύκλο της κωμικής σειράς του Κωνσταντίνου.
 
Αποψε στις 10:00' ερχεται πιθανον αυτο που περιμενουμε ολοι οι φιλοι της σειρας: Το περιβοητο 14ο επεισοδιο!

Για να δουμε λοιπον τι θα κανουν.....Θα το δειξουν η θα μας απογοητευσουν για αλλη μια φορα;
 
Δεν ξέρω πόσοι το προσέξατε: Στη σκηνή που ο Μπέκας είναι με το βοηθό του στην ταβέρνα και μιλάνε, ξαφνικά δείχνει ένα πλάνο λίγων δευτερολέπτων από το γραφείο του αστυνόμου χωρίς λόγο. Δεν ξέρω αν υπήρχε και στις παλιές προβολές αυτό, θα το ελέγξω.

Κατά τα άλλα, το επεισόδιο χαρακτηρίζεται από την εμφάνιση μιας ακόμα εξαιρετικής ερμηνείας, αυτής του Γιάννη Ευαγγελίδη όπου λίγους μήνες μετά τον ρόλο του μουρντάρη εκδότη της "Νινέτας" στη σειρά "Τρεις κι ο κούκος", δίνει μια καταπληκτική ερμηνεία ως κυνικός και αμετανόητος ναζιστής. Δεν αποκλείεται μάλιστα, δεδομένου ότι ο Τιμόθεος Κώνστας ξεκίνησε τα γυρίσματα το 1986, να ήταν αυτός ο λόγος που δεν εμφανίστηκε στον 2ο κύκλο της κωμικής σειράς του Κωνσταντίνου.
Κ εγω το προσεξα και μου εκανε εντυπωση, δεν θυμομουν καποιο λαθος στο μονταζ...θα το κοιταξω και εγω απο την πρωτη προβολη. ΕΥΤΥΧΩΣ διορθωσαν το προγραμμα και αποψε θα προβληθει το 14ο. Τα πρωτα εικοσι λεπτα θα ειναι απο το βιντεο που τους δωσαμε και το υπολοιπο απο την ιντσα. Καλη θεαση σε ολους μας!
 
στο 13ο επεισοδιο αυτο που παρατηρησα ηταν η πορτα στο γραφειο του Αποστολου που πηρε πρωτοβουλια κι ανοιγοκλεινε :rofl:
βγαινει η Λουλα αφηνοντας την πορτα ανοιχτη

tim1.JPG

στο αμεσως επομενο πλανο βλεπουμε την πορτα κλειστη

tim2.JPG
λιγο αργοτερα που ξαναβλεπουμε την πορτα ειναι ανοιχτη και παει ο Αποστολου να την κλεισει

tim3.JPGtim4.JPG

αυτο ειναι το σχεδιαγραμμα που χρησιμοποιει ο Μπεκας για να πιασει το δολοφονο  

timo1.JPGtimo3.JPG
 
Τσακαλια ειστε χαχαχαχαχα

Παντως στο κειμενο βλεπω ονοματα! Απεργης, Κονταλεξη...καλη λεπτομερεια
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τσεκαρα αυτο που ανεφερε ο Σπυρος. Το σημειο αυτο ειχε λιγα drops στην εικονα. Εικαζω πως με τα χρονια θα χειροτερεψε, γι αυτο εβαλαν σφηνα αυτο το πλανο απο παρακατω σκηνη. Ατσα και σκηνοθετες/μοντερ οι τωρινοι υπευθυνοι της ερτ!!!
 
Πίσω
Μπλουζα