Ο πιο "άκυρος" στίχος σε ελληνικό τραγούδι !

 

* Πάντως εμένα τα Μαλαματένια λόγια μια χαρά κατανοητά μου φαίνονται. Δε σας γράφω όμως την ερμηνεία μου διότι υπάρχει πάντα η πιθανότητα να με πάρετε στο ψιλό και δε θα το αντέξει η ευαίσθητη φύση μου. 
 
Σου φαίνονται κατανοητά? Ε, λοιπόν, εγώ θα ήθελα πάρα πολύ να μου τα εξηγήσεις και δε θα σε πάρω καθόλου στο ψιλό σε διαβεβαιώ. Ακόμα και λάθος να είναι, εγώ που δεν καταλαβαίνω τίποτα, θα διευρύνω τους ορίζοντές μου. Αν θέλεις, μπορείς να μου στείλεις μήνυμα, για να μην ενοχλούμε εδώ το φόρουμ. 
Χμ ναι, εδω εχουμε να κανουμε με την υποκειμενικοτητα της εννοιας "ακυρο" (και κατα πολλους εδω εγκειται και η ομορφια της της Τεχνης). Φυσικα και κοτσαριστηκε ο στιχος για να κανει ριμα με την πιπα της ειρηνης. Οντως πολλοι στιχοι επιλεγονται για να κανουν ριμα με καποιον αλλο ή απλα για να ειναι πιασαρικοι, εδω ομως δενει πολυ ωραια με το συγκείμενο, και οπως ειπα δημιουργει μια κωμικη και ζωντανη εικονα που βγαζει ενα συγκεκριμενο νοημα και ενισχυει τη "σατιρικη" διαθεση του τραγουδιου. Γι' αυτο και δε θα χρησιμοποιουσα το χαρακτηρισμο ακυρο αλλα δε θα επιμεινω στη "διαφωνια μου".

1@elephadas[/USER] 1@TZELASO[/USER] Οσον αφορα γενικοτερα τους ακαταλαβιστικους στιχους στα εντεχνα τραγουδια  ειναι περιπλοκο θεμα. Εχω διαβασει ακαταλαβιστικους στιχους οπου ομως μπορω να διακρινω μια μαεστρια στην επιλογη των λεξεων και μου βγαζουν καποια συμβολα και ομορφες αφηρημενες εικονες τις οποιες δεν μπορεις να αποδοσεις με ρεαλιστικο λογο. Και εδω ειναι η ομορφια της ποιησης.

Οσον αφορα ομως τους Κατσιμιχα και τη σχολη τους (την οποια σατιριζει ο Μπραφ με τις "αλανες του βορια" και το "κιτρινο αστειο"), δεν διακρινω καποια μαεστρια ή τέχνη, ουτε συμβολα, ουτε εικονα (ουτε καν αφηρημενη). Κατα την ταπεινη μου γνωμη η "στιχουργια" τους ειναι ψιλοαρπαχτη και υπαρχουν μονο για να πιασει ο ακροατης τυχαια καποιες σκορπιες ομορφες λεξεις. Η οποια καλλιτεχνικη αξια τετοιων τραγουδιων εγκειται καθαρα στη μουσικη και την ερμηνεια, τα οποια δεν αμφισβητω.

Επειδη ομως δε θελω να ειμαι αφοριστικος μπορω να δεχτω οτι οι στιχοι οντως εχουν καποια τεχνη την οποια εγω δεν μπορω να δω με την πρωτη ματια, και μπορει να δει καποιος αλλος.
Για τους Κατσιμιχαίους, να πω την αλήθεια δεν το έχω σκεφτεί. Δεν έχω εντρυφήσει στους στίχους των τραγουδιών τους. Αυτό που άκουγα όμως μου άρεσε. Η μουσική και η ερμηνεία δηλαδή. Μου άρεσε πολύ.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1@TZELASO[/USER] ουτε εγω εχω ασχοληθει με Κατσιμιχα, δεν εχω ιδεα για τους στιχους τους. Τους αναφερω ενδεικτικα με βαση ενα προηγουμενο ποστ που παρεθεσε ενα τραγουδι τους που ελεγε "Μολωχ" και κατι για φεγγαρια κλπ. Ηταν ενα παραδειγμα στιχων που δεν εβγαζε καποια εικονα ή συμβολισμό, και φανοταν τυχαιες λεξεις, γι'αυτο και τους χρησιμοποιηα ως παραδειγμα. Για τα αλλα τους τραγουδια δεν ξερω.

 
Εξαιρούνται τα μεγάλα σου μάτια

Τα πυκνά σου μαλλιά

Τα παράξενα χείλη που με καιν σαν φωτιά

Είναι η μόνη αλήθεια στο γυμνό σου κορμί

Πρώτα πρώτα αφού είναι πολλά αυτά που εξαιρούνται θα έπρεπε να λέει είναι οι μόνες αλήθειες.

Και σε αυτή την περίπτωση όμως τα όσα εξαιρούνται δεν είναι στο γυμνό σου κορμί αλλά στο κεφάλι σου. 

Βέβαια, ίσως το " είναι η μόνη αλήθεια" να εννοεί πως αυτό που λέω , δηλαδή τα περί εξαιρέσεων είναι η μόνη αλήθεια. Και πάλι μας το χαλάει το " γυμνό σου κορμί". 

Αν ας πούμε έλεγε: είναι η μόνη αλήθεια και το κόβω εκεί, πιο νόημα έβγαζε. 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εμ άλλο πράμα τον ενδιέφερε στο γυμνό της κορμί αλλά δεν μπορούσε να το πει διότι θα το έκοβε η λογοκρισία και θα έπρεπε να τραγουδάει με μπιιιπ. Οπότε σου λέει, αν εξαιρέσω όλα τ' άλλα θα το πιάσουν το μήνυμα οι έξυπνοι ακροατές μου.
 
Ε, ωραία, άλλαξε τα γένη όπως χρειάζεται... ("Εμ άλλο πράμα την ενδιέφερε στο γυμνό του κορμί...μπλα μπλα") και το νόημα παραμένει. Συγγνώμην για το λάθος, αλλά όπως είπε και η περί ης ο λόγος λαίδη, ουδείς άσφαλτος.
 
Κανένα νόημα δεν έχει και ο πασίγνωστος και χιλιοτραγουδησμενος Λευτέρης. 

Βγάλτε αν μπορείτε τη μουσική και δείτε σκέτα τους στίχους

Λευτέρη Λευτέρη Λευτέρη

Σ έχω σταμπαρει στο παλιό μου το τεφτέρι

Λευτέρη Λευτέρη Λευτέρη

Μην κοροϊδεύεις κι έχω γίνει πια ξεφτερι. 

Ίδια κατάσταση και το άσπρα κόκκινα κίτρινα μπλε καραβάκια στο Αιγαίο δε με παίρνετε καλέ

Οι στίχοι είναι άλλα λόγια. Και τα δύο κομμάτια όμως σώζονται από τις θαυμάσιες μουσικές

* Αν και τα καραβάκια θυμίζουν σε βαθμό παρεξηγησεως την Τηλυρκιωτισα
 
....όπως και πολλά τραγούδια του Νταλάρα με τελείως σουρεαλιστικούς στίχους.Όλο νόμοι κι αστυνόμοι και σπανίως υπονόμοι. το κακό παραμονεύει και την χώρα υπονομεύει. Οι ελε-, οι ελεύθεροι κι ωραίοι, ζουν σε κά-, ζουν σε κάποιες φυλακές, μες στα τείχη που χει χτίσει ο καθένας για να ζήσει, τις μεγάλες τους στιγμές. Αχ να μουν στο φουστάνι σου κουμπί μαλαματένιο, χάντρα στο κομπολόι σου το μαργαριταρένιο. το πουκάμισο το θαλασσί μια φορούσα εγώ και μια εσύ.χρυσή κλωστή και βελονιά ποιος θα δικάσει τον φονιά. αυτόν που σ έκανε να κλαις για αμαρτίες σου παλιές. η μάνα μου που είναι δασκάλα έλεγε ότι είναι λάθος να προσπαθείς να αναλύσεις την ποίηση. πρέπει να την νιώσεις και να πεις "μου αρέσει".δεν είναι τεχνικό εγχειρίδιο να βγάζει λογικό νόημα.(edit:) που μόλις τώρα ακούω:όλοι έχουμε γραμμένο, που το λένε πεπρωμένο, και κανένας δεν μπορεί να τα αποφύγει, δεν υπάρχει θεωρία ούτε τραίνα ούτε πλοία..

επίσης βραβείο παίρνει μια πίστα από φώσφορο, με 12 διαδρόμους, 12 τρόμους, με βύσματα και εντάσεις φορητές, με πείσματα κι αεροπειρατές...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επειδή διάβασα κάποιον που ανέφερε το "Είσαι σαν κουνέλι" του Μιχάλη Ρακιτζή, θυμήθηκα το "Μωρό μου φάλτσο":

Kαι θα ’ρθεις πάλι να με βρεις
στην πλαζ, εκεί στις κόκκινες καρέκλες
με φάλτσο να μου τραγουδάς,
για το γιαούρτι θα ’χουμε ομπρέλες.

Επίσης, ο άλλος άκυρος στίχος που θυμάμαι (O.P.A.) :

"Δυο καρδιές που ζουν κ'αγαπάνε μέσα σ'ένα ανάποδο Π"
 
Επειδή διάβασα κάποιον που ανέφερε το "Είσαι σαν κουνέλι" του Μιχάλη Ρακιτζή, θυμήθηκα το "Μωρό μου φάλτσο":

Kαι θα ’ρθεις πάλι να με βρεις
στην πλαζ, εκεί στις κόκκινες καρέκλες
με φάλτσο να μου τραγουδάς,
για το γιαούρτι θα ’χουμε ομπρέλες.

Επίσης, ο άλλος άκυρος στίχος που θυμάμαι (O.P.A.) :

"Δυο καρδιές που ζουν κ'αγαπάνε μέσα σ'ένα ανάποδο Π"
Στις 17 Σεπτεμβρίου ο Μιχάλης Ρακιντζής εμφανίζεται στην Τεχνόπολη!!! Θα είμαι εκεί...και μάλιστα με backstage pass :p
 
Ένας στίχος που τον αναφέρω συχνά σε κάνα καφέ για να γελάσει η παρέα είναι ο παρακάτω.... 

Εγώ σε θέλω τώρα δα 

Κ συ πετάς για Καναδα

Ούτε που θυμάμαι που το πρώτο άκουσα αλλά μου έχει κολλήσει στο μυαλό σαν τσίχλα κ δεν βγαίνει.... 
 
Το ποίημα αυτό με ενέπνευσε κι έχω να προτείνω στον στιχουργό την εξής Καναδέζικη συνέχεια:

Εγώ σε θέλω τώρα πρόντο / κι εσύ πετάς για το Τορόντο
 
Αυτός είναι πολυσήμαντος στίχος γιατι προσαρμόζεται. "Κι εσύ πετάς γι' Αμερική", "κι εσύ πετάς γι' Ανταρκτική".

Μια νέα καριέρα ανοίγεται μπροστά μας φίλτατε dkssprs.
 

Εδώ έχουμε "φέρει" με Superferry... 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυσχιδής καλλιτέχνις η κα. Σεβούλα: Ποιήτρια, τραγουδίστρια και φωτομοδέλλον δι' εξώφυλλα.

(Διαφημιστική προπαγάνδα είναι το καλλιτεχνικό αυτό δημιούργημα? Ή αυθόρμητο έργο τέχνης? Οντας στο κάτεργο αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να το απολαύσω ακουστικοκινηματογραφικά για να αποφασίσω)
 
Σήμερα, ας αφιερώσουμε δύο λεπτά να αναλογιστούμε το στίχο 

" Μαρία με τα κίτρινα ποιον αγαπάς καλύτερα;"

Γενικά το τραγούδι είναι ασύλληπτο. Η Μαρία αγαπάει τον άντρα της. 

Αλλά το γείτονα, καλύτερα! 

Δεν ξέρω καν τι σημαίνει αυτό. 

Και συνεχίζει η ερωτική Μαρία: 

" Να γίνει ο άντρας μάρμαρο κι ο γείτονας τριαντάφυλλο για να πατω στο μάρμαρο να κόβω το τριαντάφυλλο" 

Εδώ φίλοι πιστεύω ότι πρόκειται για στίχο σκοτεινό, μακάβριο. Να επεκταθω; Καταλάβατε, δε συνεχίζω. 
 
Μπα, νομίζω ότι το μακάβριο βρίσκεται στη φαντασία σου. Το μάρμαρο δεν είναι ταφόπλακα, απλώς βάση. :p

Εμένα μου φάνηκε περισσότερο σαν παραλλαγή του:

Εγώ θα πάρω δυο, έναν γέρο και έναν νιο,
τον γέρο για λεφτά, τον νιο για εμορφιά
και έτσι θα περνώ πάντα μια χαρά.
Εγώ θα πάρω δυο, έναν γέρο και έναν νιο
τον γέρο θα γελώ, λεφτά θα του τραβώ,
παρέα με τον νιο πάντα θα γλεντώ.
 
"χωρίς ανάσα χωρίς ανάσα και στο τηλέφωνο φωνούλα μπάσα" με πολύ spooky φωνητικά.Ένα τραγούδι που προσγειώθηκε απ' το πουθενά το 1988 θα έλεγα.
 
Ηρθες στο σπιτι το παλιο

με τ' αστρο το σβησμενο

να δεις αν εχω σιωπηλο

το τραπεζακι διπλωμενο.

Αν καταλαβαινει κανεις τι μπορει να σημαινει αυτο, πολυ θα ηθελα να μου το εξηγησει!



Με μόλις έξι χρόνια καθυστέρηση θα δώσω την εκδοχή μου.
Υποθέτω μιλάει για τα τραπέζια τα σπαστά, τα σιδερένια, που συνήθως παίρνουν δύο άτομα. Αν το τραπέζι είναι διπλωμένο, σημαίνει δεν υπάρχει παρέα, κανείς να τα πούμε συνεπώς το μάζεψα, και γι αυτό σιωπηλό. ¨Ετσι νομίζω κιόλας, δεν το γραψα εγώ να ξέρω στα σίγουρα :)
 
Πίσω
Μπλουζα