Παιδικά Βιβλία

XA ΧΑ χα ,οντως απαικτα τα σχολια. :cool:
 
dim είπε:
klmgg1.jpg
Σηκωθηκα και ψαχνω βραδυατικα τη βιβλιοθηκη μου με αυτό το θεμα.

Παντως με την πρωτη ματια, ειδα οτι εχουμε τον ίδιο ''Ρομπεν των δασων''. :D

Απο εκει και μετα, εχω και τα 15 βιβλία των Μυστικών 7 (πόρωση), 4 Βιβλία των 5 φίλων, Το αινιγμα του πύργου της Κιρας Σίνου, που μπορει να το διαβασα και 20 φορες,το μυστηριο του αεροδρομιου του Φράνκλιν Ντίξον (όλα αυτά ειναι του ίδιου στυλ, με μυστηριο και μικρους Σερλοκ Χολμς που τα βαζουν με όλους και στο τελος κερδιζουν ), Ο Θαυμασιος Ορενοκος του Βερν που το ξεκινησα κι εγω δεν ξερω ποσες αλλά δεν το τελειωσα καμμια, οπως και τον Μόγλη του Κίπλινγκ.

Γενικως ημουν του μυστηριου και τα δυο τελευταια τα βαριομουν :precry: .
 
Saulot είπε:
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο AARDVARK

Erynies επειδη εγω εχω να τα διαβασω απο παιδι μηπως θυμασαι σε ποια απο τις σειρες ηταν (η 5 η 7) η ιστορια που η παρεα προσπαθουσε να μαζεψει λεφτα για πυροτεχνηματα και πουλουσαν λεμοναδες και θελανε να φτιαξουν την μεγαλυτερη ,ψηλοτερη φωτια με ξυλα για ενα πανηγυρι που θα γινοτανε.Αυτη ειναι η μονη ιστορια που θυμαμαι.
confused.gif


Ήταν οι Μυστικοί 7 για την 5ή Νοεμβρίου και το κάψιμο των ομοιωμάτων του Γκαϊ Φοκς
Νasos

Αφου λες οτι εχεις και τα 15 δεν βαζεις και μια φωτο εξωφυλλου απο το παραπανω να φτιαχτουμε ασχημα.

Και οπισθοφυλλο θα ηταν σουπερ. :headbang:
 
Telonio τα βιβλια αυτα ειναι απλα "απαικτα"...
 


Υ.Γ. ενταξει δεν ειναι ακριβως βιβλια ,τ ανακαλυψα μια βδομαδα πριν στο κελαρι του εξοχικου και μια και ειναι αρκουντως ρετρο ,πρεπει να εχω και βιβλια των μυστικων 7 εκει (εκδοσεις Gutemberg αν θυμαμαι καλα )

Υ.Γ2

malvina είπε:
το δικό μου αγαπημένο παιδικό βιβλίο είναι ΤΑ ΨΗΛΑ ΒΟΥΝΑ (Ζαχαρίας Παπαντωνίου)
Εκπληκτικο βιβλιο και αυτο πρεπει να ειναι στο κελλαρι του εξοχικου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μαυρη μαυριλα πλακωσε. :angry:
 
Εγώ :wait2: ανήκα στα παιδάκια που έπαιρναν μανιωδώς ό,τι κυκλοφορούσε σε κόμικ...

Ήταν πιό οικονομικά από ένα βιβλίο και άλλωστε είχαμε και τη σχολική βιβλιοθήκη απ΄όπου δανειζόμουν πάρα πολλά βιβλία.

Ούτε που θυμάμαι πόσα έχω διαβάσει... :cool:

Χαρακτηριστικά μόνο μου έχουν μείνει στο μυαλό οι εκδόσεις "Άγκυρα" και "Αστήρ". Ειδικά από τον Αστέρα δεν ξέρω αν έχω αφήσει βιβλίο αδιάβαστο.

Μέχρι τέλος του '80 τα μόνα βιβλία που είχα, ανήκαν ουσιαστικά στην αδερφή μου: Ψηλά Βουνά, Αι δύο αδερφαί (προσοχη στο διάβασμα :eek: ), Χωρίς Οικογένεια, η Καλύβα του Μπάρμπα Θωμά κλπ. Έλάχιστα δικά μου: Τζέην Εηρ και 3 βιβλία από τη σειρά "15".

Μία μόνο φορά θυμάμαι τους γονείς μου να μου φέρνουν δώρο βιβλίο: ένα με παραμύθια από τις εκδόσεις Άγκυρα (στην αδερφή μου είχαν φέρει το "Όσα παίρνει ο άνεμος" ).

Βέβαια, τώρα έχω πάρει το αίμα μου πίσω. Τρελαίνομαι για παιδικά βιβλία, οι βιβλιοθήκες μου έχουν στενάξει από το βάρος και εγώ συνεχίζω ακάθεκτη.

Μάλιστα, από παλαιοβιβλιοπωλεία ή από εκθέσεις παλαιών βιβλίων συχνά πυκνά αγοράζω βιβλία που λάτρευα μικρή αλλά τότε δεν μπορούσα να τα αποκτήσω.
 
Και εγω με "Αγκυρα" και "Αστηρ" μεγαλωσα. :precry:

Zουανιτα τι καθεσαι γρηγορα φωτο απο την συλλογη σου. :angry:

Ακους εχει στεναξει η βιβλιοθηκη. :D
 
Θα χρειαστώ ευρυγώνιο φακό ή τέλος πάντων κάτι τέτοιο... :eek:

Κάπου όμως στο Forumaki της Κάντυ, η Dom έχει ανεβάσει μια φωτό όπου διακρίνεται η μία βιβλιοθήκη :D :D :D
 
Βιβλία με Παραμύθια

Ποια παραμύθια, διαβάζατε, σαν ήσασταν μικροί;

Υπήρχαν κάποια που ήταν τα αγαπημενα σας;

Μήπως. εκτός από τα μεμονωμένα. είχατε, και τους τόμους, που είχαν πολλά παραμυθια μεσα, όπως : "Τα Ρώσικα Παραμύθια", "Μύθοι του Αισώπου" ή "Παραμυθια του Άντερσεν, Αδερφών Γκριμ" κτλ

Θυμάστε καθόλου τους εκδοτικούς οίκους; " Άγκυρα" και " Καμπανά" είναι οι μόνοι που θυμάμαι εγώ.

Τώρα από παραμύθια, έχω διαβάσει, απλά ΑΠΕΙΡΑ. Αναφέρω ενδεικτικά κάποια :

  • Η Σταχτοπούτα
  • Η μαγεμενη Βασιλοπουλα
  • Η Χιονατη και η 7 νάνοι
  • Η Κοκκινοσκουφίτσα
  • Η Τοσοδούλα
  • Οι 12 βασιλοπουλες
  • Η Χιονούλα και η Ροδούλα
  • Τα 12 βασιλόπουλα που έγιναν κύκνοι
  • Η μικρή γοργόνα
  • Η Βασιλισα του χιονιού
  • Ο Κοντορεβυθούλης
  • Τα καινούργια ρούχα του Βασιλιά
  • Το αηδόνι του Αυτοκράτορα
  • Το κοριτσάκι με τα σπίρτα
  • Ο παπουτσωμενος Γάτος
  • Ο Τζακ και η φασολιά
  • Ο Αλλαντίν και το λυχνάρι
  • Ο λύκος και τα επτά κατσικάκια
  • Τα 3 γουρουνάκια
  • Χάνσελ και Γκρέτελ
  • Ο μολυβένιος στρατιώτης
  • Το ασχημόπαπο που έγινε κύκνος
  • Ο γενναίος ραφτάκος
Ήταν μόνο μερικά από τα μενονωμενα, που υπηρχαν στην βιβλιοθήκη.

Φυσικά υπηρχαν και οι τόμοι, με διάφορα άλλα παραμύθια, ίσως άγνωστα στους περισσότερους.

Ιδιαίτερη αναφορά, θα ήθελα να κάνω, στα Ρώσικα Παραμύθια, που είχαν κάτι το ιδιαίτερο για μενα, στον τρόπο γραφής τους.

Αλλά και ένας τόμος από τα ελληνικά, που έπεσε στα χέρια μου, υπεροχος ήταν και αυτός..
 
Ειχα πολλα τευχακια μιας σειρας που λεγοταν 'Ανδρομεδα' που εχει τιτλους που λες κι εσυ... αλλα δε θυμαμαι εκδοσεις

Πολλα απο αυτα ηταν μεταφρασεις Ισπανικων εκδοσεων αλλα ξεχασα το ονομα (τα ξερει ομως και η ξαδελφουλα)
 
Το παρον μεταφερεται

(δεν κατεδαφιζεται). :D

Λορενα θελουμε Φωτος και γρηγορα σε οτι υπαρχει.....
 
Πωπω ολα αυτα τα παραμυθια τα ειχα. Μαλιστα θυμαμαι οποτε πηγαινα με τον πατερα μου για να παρω παπουτσια στην ''Σασα'' στον Πειραια, μου εδιναν και απο ενα παραμυθακι.

Παντος ημουν διαβαστερο. Ειχα διαβασει ολη την κλασσικη λογοτεχνια και στο δημοτικο ακομη διαβαζα και βιβλια που δεν ηταν για παιδια, οπως ''Ο δρομακος με την πιπερια'' το οποιο ειχε να κανει με τον εμφυλιο. Αγαπημενη ηταν φυσικα η σειρα μυθολογιας και ιστοριας των Στρατικη καθως και οτιδηποτε ειχε να κανει με μυθολογια.

Το καλυτερο ολων ηταν ενα βιβλιο το οποιο ανηκε στην προγιαγια μου με τιτλο '' Μυθοι των βορειων λαων'' οπου ειχε συγκεντρωμενες τις βασικοτερες σαγκα της σκανδιναβικης μυθολογιας. Ηταν κιτρινισμενο και φυσικα γραμμενο στην γλωσσα της εποχης. Κομματι μιας ολοκληρης σειρας με τα κλασσικοτερα διηγηματα ως τοτε. Κομματι της βιβλιοθηκης της προγιαγιας μου ειναι και αυτη η εκδοση του ''Οσα παιρνει ο Ανεμος'', το οποιο και ειχα διαβασει μικρος. Καμια σχεση με την ταινια.

Παρεπιπτοντως αν καποιος retromaniac μπορει να με διαφωτισει σχετικα με την χρονολογια αυτης της εκδοσης (αν και πολυ πριν το 80) θα ημουν υποχρεος
 
Παιδιά εγώ ψάχνω σαν τρελός την ελληνική μυθολογία εικονογραφημένη...

Η Αρπαγή της Περσεφόνης, Ιστορίες για τον Δια, την Ήρα, Την Ευρώπη τον Απόλλωνα, τον μύθο του Προμηθέα του Ικαρου και Δαίδαλου κτλ

ήταν κάπως έτσι...

όπως στο avatar μου

image.php


είχε χαρακτηριστική εικονογράφηση...Ιλουστρασιόν χαρτρι&χοντρό εξώφυλλο...μήπως κάποιος θυμάται τις εκδόσεις και όλες τα τεύχη της Μυθολογίας?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγω φιλε εχω 2 τομους απο αυτη τη σειρα, συγκεκριμενα τη Θεογονία και τον Ηρακλή... οι εκδοσεις νομιζω λεγοταν Σίγμα

Η εικονογραφηση ηταν μινιμαλιστικη και μπροστα για την εποχη της... πρωτοτυπη ακομα και για σημερα

ΥΓ Αλλες εκδοσεις που θυμαμαι καθαρα, και ειχαν να κανουν με μυθολογια ηταν οι Αδελφοι Στρατικη
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rakeesh είπε:
Εγω φιλε εχω 2 τομους απο αυτη τη σειρα, συγκεκριμενα τη Θεογονία και τον Ηρακλή... οι εκδοσεις νομιζω λεγοταν Σίγμα
Η εικονογραφηση ηταν μινιμαλιστικη και μπροστα για την εποχη της... πρωτοτυπη ακομα και για σημερα

ΥΓ Αλλες εκδοσεις που θυμαμαι καθαρα, και ειχαν να κανουν με μυθολογια ηταν οι Αδελφοι Στρατικη
όντως οι εκδόσεις είναι ΣΙΓΜΑ/SIGMA..ευχαριστώ για το info Rakeesh..τα βρήκα τα περιοδικά αυτά ακόμα κυκλοφορούν στο εμπόριο..απίστευτο..(καλά η τιμή τους όμως..πολύ τσιμπημένη..)

να και τα εξώφυλλά τους..

122425.jpg
122437.jpg
122434.jpg
122429.jpg


122428.jpg
122427.jpg
122424.jpg
122421.jpg


122423.jpg
122422.jpg
122431.jpg
122435.jpg


122411.jpg
122403.jpg
122401.jpg
122413.jpg


122414.jpg
122407.jpg
122417.jpg
122409.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Την παρακατω φωτο την ειχα πετυχει στον νετ πριν καιρο και οσο περισσοτερο την κοιταζω τοσο περισσοτερο μου θυμιζει πραγματα απο παλια.

Μαλλον πρεπει να ειχε ευθυμες ιστοριες απο κυνηγους και ψαραδες και τα ψεματα που λενε για τα θηραματα τους, και το'χα...... :angry:

Πρεπει να το βρω,Πρεπει να το βρω,Πρεπει να το βρω,Πρεπει να το βρω....... :shake:

p6058cj7.jpg
 
Aard :what: νομίζω πως αυτές τις εκδόσεις κάπου τις έχω πετύχει.

Θα κοιτάξω και θα σου πω.
 
Τα βρηκα μεσα σε μια κουτα :cheers:

Πρεπει να ειναι πιο παλιες εκδοσεις απο αυτες του Νασου.

Και στα δυο βιβλια υπαρχουν ασπρομαυρα σχεδια που απεικονιζουν την πλοκη της ιστοριας.

picture.php


Η παρεα των Μυστικων 7

picture.php


Υγ. Περιττο να σας πω οτι τα ξαναδιαβασα :D
 
Όπως έχω ξαναναφέρει παλιότερα στο παρόν thread,ευτυχώς όλα τα βιβλία από τις σειρές "Τα πέντε λαγωνικά","Οι πέντε φίλοι" και "Οι μυστικοί εφτά" φυλάσσονται στη βιβλιοθήκη της αδερφής μου...

Είναι ιδιαίτερα ευχάριστο που "διασώσαμε" τα βιβλία αυτά,τα παιδιά της θα έχουν να διαβάζουν ωραία πράγματα !

Να και η ζωγραφιστού εξωφύλλου έκδοση των "Μυστικών εφτά" που λέγαμε λοιπόν !
 
Πίσω
Μπλουζα