Παιχνίδια 80's

Wow!!!NorthStar μπραβο!Υπεροχη συλλογη!Ειχα και εγω ενα Poples και μαλιστα το επαιρνα αγκαλια για να κοιμηθω!Ηταν η αγαπημενη μου κουκλα! :) Την εχω ακομα,θα την βγαλω φωτο και θα την ποσταρω.
 
NorthStar μπράβο :)

Τα τελευταία επιτραπέζια Ghost Castle, Το παιχνίδι της Ζωής και Η Χώρα του Παραμυθιού, με έστειλαν πολλά χρόνια πίσω...

Πως τα κατάφερνα και στο "Παιχνίδι της Ζωής" γέμιζα πάντα το αυτοκίνητο με... κουτσούβελα δεν το έχω καταλάβει ακόμη :D

firfiroula είπε:
Θυμηθηκα ενα επιτραπεζιο που ειχα μικρη που ηταν ενα πλαστικο ορθογωνιο με τρυπες οπου επρεπε να τοποθετησεις σε καθε τρυπα το καταλληλο σχημα.Ειχε μαλιστα ενα χρονομετρο που το γυρνουσες και προσπαθουσες να βαλεις τα σχηματα πριν τελειωσει ο χρονος και τιναχτουν στον αερα!Μηπως θυμαται κανεις πως λεγοταν; :confused:
[El Greco] Τίκι τάκα μπουμ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα "λαχανόπαιδα" (Cabbage Patch Kids) που αναφέρθηκαν παραπάνω, πούλησαν τρελά στην Αμερική.

Η πρωτοτυπία τους ήταν ότι ήταν ΟΛΑ μοναδικά.

Δηλαδή αν έπαιρνες ένα "λαχανόπαιδο", αποκλειόταν να βρεις κάποιο παιδί,

που να έχει ίδιο με το δικό σου.

Αν και δεν είχα ασχοληθεί ιδιαίτερα, πάντως σε όσα μαγαζιά το είχα δει,

όντως δεν υπήρχαν "διπλά" λαχανόπαιδα.

Μου φαίνεται αδιανότητο μέχρι σήμερα, πως τα κατάφερναν !

Δείτε και αυτά :

http://www.snopes.com/business/consumer/cabbage.asp

http://www.snopes.com/business/origins/cabbage.asp
 
Wow!!!NorthStar μπραβο!Υπεροχη συλλογη!Ειχα και εγω ενα Poples και μαλιστα το επαιρνα αγκαλια για να κοιμηθω!Ηταν η αγαπημενη μου κουκλα!Την εχω ακομα,θα την βγαλω φωτο και θα την ποσταρω.
Thanks ! Τις φωτογραφίες τις έχω συλλέξει από διάφορες ιστιοσελίδες μιας και για την ώρα είναι πιο γρήγορο από το βάλω φωτογραφίες από τα δικά μου. Υπʼόψιν ότι υπάρχουν 4-5 πράγματα στις λίστες που δεν τα έχω ακόμα (αλλά σκοπεύω να αποκτήσω) και 1-2 άλλα που δεν τα είχα από μικρή αλλά τα έχω συλλέξει σχετικά πρόσφατα (καλώς ή κακώς παιχνίδια όταν ήμασταν μικρά συνήθως παίρναμε μόνο στις γιορτές). Αλλά από αυτά που είχα τα πιο πολλά έχουν διασωθεί σε καλή κατάσταση (μόνο που είναι διασκορπισμένα και πακεταρισμένα σε αποθήκες, πατάρια, συρτάρια κτλ)

Πως τα κατάφερνα και στο "Παιχνίδι της Ζωής" γέμιζα πάντα το αυτοκίνητο με... κουτσούβελα δεν το έχω καταλάβει ακόμη
Εγώ τί να πω που στο Hotel και στη Monopoly κατέληγα κάθε φορά να χρωστώ υπέρογκα ποσά σε όλους τους συμπαίκτες !

Η πρωτοτυπία τους ήταν ότι ήταν ΟΛΑ μοναδικά.Δηλαδή αν έπαιρνες ένα "λαχανόπαιδο", αποκλειόταν να βρεις κάποιο παιδί,

που να έχει ίδιο με το δικό σου.
Wow, τι μαθαίνει κανείς...

Puppy surprise (Μαντεψε μαντεψε πόσα μικρά, πόσα σκυλάκια έχει η μαμά.....)

psp9.jpg


Cluedo/Μυστήριο στην Έπαυλη

Cluedo.png


Να πάρει. Μου διέφυγε πως φωτογραφίες της PJ Sparkles και των Popples υπάρχουν ήδη (και έλεγα ότι κάτι έπρεπε να αφαιρέσω). Χαίρομαι που επιτέλους βλέπω κάτι για αυτό το κουκλάκι-μωράκι που ουδέποτε θυμάμαι να είχα αλλα έβλεπα σε διάφορα άλλα σπίτια και που δεν έιχα ιδέ πιας εταιρίας είναι ή πως λέγεται, αλλα τώρα ανακαλύπτω πως λέγεται..... «Μωράκι» ε; (τι πρωτότυπο). Thanks Aardvark !

Cluedo.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
candy είπε:
Στρουμφοτσουλήθρες

Το γνωστό σε όλους παιχνίδι, το οποίο διαφήμιζε και ο Βουτσάς.Η μόνη διαφορά σε σχέση με το αντίστοιχο με τα πιγκουινάκια είναι ότι υπάρχει και η παγίδα του Δρακουμέλ πάνω στην τσουλήθρα.Η ανάλυση της κάμερας είναι άθλια το ξέρω, αλλά και μόνο η αίσθηση...:rolleyes:
χιχι!

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?446-%D0%E1%E9%F7%ED%DF%E4%E9%E1-80-s&p=77078&viewfull=1#post77078

Καλά τα πιν πόν ήταν γλύκες!! Είχα το καροτσάκι-ανθοπωλείο και μερικα άλλα μικρά!

NorthStar είπε:
Γκογκο (My Lovely Poodle), το άσπρο σκυλάκι που περπατάει και το κατευθύνουν με το λουρί

cc2000_1989_25130460


Το χαρακτηριστικο τραγουδάκι της διαφήμισης:

Βγάζω τον Γκογκο για να δει

τους φιλους μου και να χαρει.

Τον παω μπρος, τον πάω πισω

Γκογκο σκυλάκι μου πολύ σʼαγαπώ

Νάτος ο Γκοκο. Γκογκο σκυλάκι μου !

ΔΕΝ είναι ο Γκόγκο της Hasbro που κυκλοφορούσε στο εξωτερικό ((http://www.dollsandtoysaustralia.com/gogo.html) αλλά μια απομίμηση της Sing YIP Toys στην οποία οι Έλληνες διανομείς έδωσαν το ίδιο όνομα (απροσεξία τους αφού αν διάβαζαν την περιγραφή στο κουτί, το κουτάβι είναι γένους θυλυκού). Μια δεύτερη δημοφιλής απομίμηση που κυκλοφορούσε την ίδια περίοδο είναι της ABC Toys.
Είχα και την εικονιζόμενη απομίμηση και την κανονική. Τελικά πήρα σκύλο και ησύχασα! Κατά σύμπτωση ήταν και αυτός λευκός αλλά όχι χνουδωτός! :D

NorthStar είπε:
Wow, τι μαθαίνει κανείς...

Puppy surprise (Μαντεψε μαντεψε πόσα μικρά, πόσα σκυλάκια έχει η μαμά.....)

psp9.jpg


!
Η δικι'αμου πάντως είχε 5!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
NorthStar είσαι φοβερή!!!Ένα από αυτά που αναφέρεις (Cherry Merry Dolls της Mattel),το έψαχνα εδώ και καιρό μιας και είχα την Μπανανούλα κάποτε.Μυρίζε απίθανα και ήταν πολύ γλυκιά φατσούλα.Αυτήν νομίζω την είχα χαρίσει στην ξαδελφούλα μου...Τα Charmkins μύριζαν τόσο όμορφα,μακάρι να είχα έστω και ένα από αυτά τώρα.Υπήρχαν τα ίδια και σε μικρό μου Πόνυ (το έχει αναφέρει και η QueenofHearts κάπου).Γενικά τα πλαστικά παιχνίδια είχαν μια υπέροχη μυρωδιά,που δεν τη βρίσκεις σήμερα.Τρελαινόσουν και μόνο που τα μύριζες...:rolleyes:

blssomcharm.jpg
 
NorthStar είσαι φοβερή!!!Ένα από αυτά που αναφέρεις (Cherry Merry Dolls της Mattel),το έψαχνα εδώ και καιρό μιας και είχα την Μπανανούλα κάποτε.Μύριζε απίθανα και ήταν πολύ γλυκιά φατσούλα.Αυτήν νομίζω την είχα χαρίσει στην ξαδελφούλα μου...Τα Charmkins μύριζαν τόσο όμορφα,μακάρι να είχα έστω και ένα από αυτά τώρα.Υπήρχαν τα ίδια και σε μικρό μου Πόνυ (το έχει αναφέρει και η QueenofHearts κάπου).Γενικά τα πλαστικά παιχνίδια είχαν μια υπέροχη μυρωδιά,που δεν τη βρίσκεις σήμερα.Τρελαινόσουν και μόνο που τα μύριζες...:rolleyes:

blssomcharm.jpg


Αυτή την έκδοση με τα στρουμφάκια τη θυμάστε;Νομίζω μας είχαν μοιράσει σε ένα παιδικό πάρτι τέτοια φεύγοντας.Μέσα σε σακουλάκια,όπου είχε συνήθως μπαλόνια και ντουντούκες ή γιογιό.Έτσι,έφευγες από το πάρτι χαρούμενος... :)

PoseableGuayTrumpet.jpg
PoseableGuayPapaPotion.jpg


PoseableGuayPapaPotion.jpg

PoseableGuayTrumpet.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΟΚ θα προσπεράσω τα κοριτσίστικα χνουδωτά και πόνυ που μου έχουν δημιουργήσει παιδικά τραύματα και θα πάω σε κάτι πιο unisex.

Θυμάται κανείς ένα επιτραπέζιο παιχνίδι που λεγόταν "Το 100 εν δράσει" ; (ναι έτσι σε καθαρεύουσα)

Μου το είχε φέρει η μάνα μου από την Αθήνα (για επαγγελματικούς και οικογενειακούς λόγους βρισκόμασταν συχνά στην Αθήνα, και οι γονείς μου φέρνανε κάτι πρωτοποριακά, για την επαρχία, παιχνίδια) γύρω στο 85.

Ήταν μια ελληνική εκδοχή του Cluedo όπου τα δωμάτια είχαν αντικατασταθεί από περιοχές/δήμους της Αθήνας (Παγκράτι, Σεπόλια, Κουκάκι) και τα ονόματα των υπόπτων είχαν ελληνοποιηθεί (κύριος Λαδόπουλος, κυρία Κοκκίνου). Όπως και στο Cluedo υπήρχαν μινιατούρες των δολοφονικών αντικειμένων (γαλλικό κλειδί, κηροπήγιο).

Όλα αυτά πολύ πριν έρθει το Cluedo στην ελληνική αγορά.
 
charmkins! έτσι τα λένε λοιπόν!

μίλησα με την αδερφή μου στο τηλέφωνο και την έβαλα να κάνει καταμέτρηση! έχουμε 17 ανθρωπάκια, 4 ζωάκια (ανάμεσά τους το πόνυ) και 4 ή 5 μεταφορικά μέσα! απ'ότι μου είπε μυρίζουν ακόμη!

είναι θαύμα πως δεν πετάχτηκαν...χαίρομαι πολύ!!!
 
HeManBAComplete1a.jpg


HeManBAComplete1a.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να σας πω την αλήθεια, μικρός έπαιζα μανιωδώς με τον He-Man.

Όμως τώρα που τον ξαναβλέπω, φέρνει ύποπτα σε θαμώνα του Blue-Oyster-Bar ! :animrolleyes:
 
Στον οποίο αν πατήσεις το κουμπί στο στήθος πάει το χέρι (με το σπαθί) πάνω κάτω !!!
 
Εγώ μου φαίνεται ότι είχα μια διαφορετική έκδοση χωρίς τον θώρακα και με διαφορετικό σπαθί. Εκτός αν είχα χάσει κάποια εξαρτήματα... :rolleyes:

Α! Πάρτε και ένα βίντεο από μια βραδινή έξοδο του Εχετλαίου:

[edit]This video is unavailable.

 


Sorry about that.[/edit]





:rofl:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
νέα (παλαιά) αποκτήματα

Για ρίξτε μια ματιά στα νέα αποκτήματα...Σήμερα τα βρήκα στο πουθενά...DALLAS, THE FUGITIVE (Ο ΦΥΓΑΣ), HIGH CHAPPARAL (ΧΑΙ ΣΑΠΑΡΑΛ) όλα αυτά τα επιτραπέζια αν τα δείτε πως είναι μέσα και πιάσετε το χαρτί θα σας έρθουν δάκρυα...

[deadlink]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Omenforever είπε:
Α! Πάρτε και ένα βίντεο από μια βραδινή έξοδο του Εχετλαίου:

:rofl:
Έχω πάει σε διάφορα παρακμιακά μέρη, αλλά ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ δε θα έφτανα ! :nervous:
 
εγω καπου εχω χωμενα super domino - othello - ναυμαχια - και ενα επιτραπεζιο κατι σαν μονοπολη αλλα πετρελαιο....κατι τετοιο.αν θυμαται κανεις.αλλιως μολις το βρω θα γραψω.
 
Για να θυμηθούμε κάποια αγαπημένα μας επιτραπέζια παιχνίδια...

Τα ιπποποταμάκια








[edit]This video is unavailable. Sorry about that.[/edit]

Στην παρακάτω φωτογραφία θα αναγνωρίσετε μερικά από τα πιο γνωστά "ελληνικά" παιχνίδια (α αγγαλίτσας,η παταπούφα,τα μπαλόνια του σωλήνα κτλ.).8)

gamesnz2.png


gamesnz2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ψάχνω το όνομα ενός παιχνιδιού που έπαιζα στα τέλη του '80!

Ήταν κάτι άσπρες πλαστικές επιφάνειες, σαν πιατάκια, με πολλά εξογκώματα. Επίσης είχες και κυλινδράκια διαφορετικών χρωμάτων, με μία τρύπα στη μέση ώστε να εφαρμόζουν στα εξογκώματα, και τοποθετώντας τα με τον κατάλληλο τρόπο εμφανίζονταν διάφορα σχέδια πάνω στο πιατάκι.

Ελπίζω να το ξέρει κάποιος!
 
Πίσω
Μπλουζα