Παλιές φωτογραφίες της Ελλάδας.

Άσχετο: βλέπω ότι το ιπποδάμειο σύστημα υφίστατο στον Πειραιά από τότε ακόμα. Νόμιζα προέκυψε μετά τον πόλεμο.
 
Άσχετο: βλέπω ότι το ιπποδάμειο σύστημα υφίστατο στον Πειραιά από τότε ακόμα. Νόμιζα προέκυψε μετά τον πόλεμο.
Όοοχι. Ήταν από πριν τον πόλεμο. Ο Ιππόδαμος σχεδίασε τον Πειραιά το 460 πΧ, ο Πελοποννησιακός πόλεμος (σ' αυτόν δεν αναφέρεσαι? :) ) άρχισε το 431..
 
Όοοχι. Ήταν από πριν τον πόλεμο. Ο Ιππόδαμος σχεδίασε τον Πειραιά το 460 πΧ, ο Πελοποννησιακός πόλεμος (σ' αυτόν δεν αναφέρεσαι? :) ) άρχισε το 431..
:headbangdude: Όχι, τον άλλο, των Γιγάντων.

Πέρα από την πλάκα, ήξερα ότι ο Πειραιάς είχε σχεδιαστεί ιπποδάμεια, αλλά νόμιζα με το χρόνο επικράτησε η στραβομάρα. Και μετά το βομβαρδισμό του β΄πιπί ξανασχεδιάστηκε ορθοκανονικά. Το θεωρώ το καλύτερο σύστημα. Οι αρχιτέκτονες και πολεοδόμοι το λένε βαρετό και ανέμπνευστο αλλά είναι το καλύτερο και δεν χάνεσαι ΠΟΤΕ. Αντίθετα θεωρώ αίσχος το ακτινωτό και τριγωνικό σχέδιο δρόμων.
 
Στην αρχαία Ελλάδα ήταν γνωστό και ως λιμάνι Μουνιχίας. Αργότερα ονομάστηκε "Τουρκολιμανο" και απο το 2000 έχει μετονομαστεί σε Μικρολίμανο.

ΥΓ. Ε ρε κάτι βόλτες που έχω ρίξει εκεί!
Κοπάνα απο το σχολείο και καφεδάκι με θέα τη θάλασσα! :)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μήπως είναι εκείνο το αρχαίο δίπλα στη στάση του μετρού στο Μοναστηράκι;
 
Στην αρχαία Ελλάδα ήταν γνωστό και ως λιμάνι Μουνιχίας. Αργότερα ονομάστηκε "Τουρκολιμανο" και απο το 2000 έχει μετονομαστεί σε Μικρολίμανο.

Η μετονομασία έγινε (ανεπίσημα?) το 1974 με τα Κυπριακά. Ο Τουρκικός καφές έγινε ελληνικός (αυτό μάλλον ξεκίνησε από μια διαφήμιση της Λουμίδη ή της Μπράβο που έλεγε "Εμείς το λέμε ελληνικό!" αλλά θυμάμαι και στο πολύ ενωρίτερο "Ποτέ την Κυριακή" που ο Ντασσέν ζήτησε φοβισμένα "Turkish coffee?" κι ο Φέρμης του γαύγισε "ΓΚΡΗΚ ΚΟΦΙ!"). Το Πασαλιμάνι πήρε την αρχαία ονομα "Ζέα" αλλά το Τουρκολίμανο για προφανείς λόγους δεν μπορούσε να πάρει την αρχαία του ονομασία κι έγινε Μικρολίμανο. Κάποιο προσπάθησαν να αλλάξουν και τα Τουρκοβούνια σε Άγχεσμο, αλλά από τη μια κι αυτό ήταν κακόηχο κι από την άλλη η ταυτοποίηση των Τουρκοβουνίων με τον αρχαίο Άγχεσμο δεν ήταν γενικά αποδεκτή, οπότε αυτά έμειναν Τούρκικα και θα τα ζητάει πίσω ο Ερντογάν όπου να 'ναι.
Μήπως είναι εκείνο το αρχαίο δίπλα στη στάση του μετρού στο Μοναστηράκι;

Εννοείς την βιβλιοθήκη του Αδριανού? Αυτή είναι, αλλά το εκκλησίδιο δεν υπάρχει πια εκτός αν είναι κρυμμένο σε καμιά γωνία πλευράς που δεν φαίνεται
1607617805828.png
 
Ο Τουρκικός καφές έγινε ελληνικός (αυτό μάλλον ξεκίνησε από μια διαφήμιση της Λουμίδη ή της Μπράβο που έλεγε "Εμείς το λέμε ελληνικό!" αλλά θυμάμαι και στο πολύ ενωρίτερο "Ποτέ την Κυριακή" που ο Ντασσέν ζήτησε φοβισμένα "Turkish coffee?" κι ο Φέρμης του γαύγισε "ΓΚΡΗΚ ΚΟΦΙ!").

Ούτε τούρκικος είναι, αλλά, Αραβικός. Εμείς σε σχέση και με τους δύο, πίνουμε τον καφέ διαφορετικά.
Πιο ανοιχτός σε χρώμα .πιο συμπυκνωμένος και σε μεγαλύτερη ποσότητα στην κούπα. Οπότε δεν πειράζει... Ελληνικός.





Θεσσαλονίκη , 1955 - 65. (Φωτογραφία Γιώργος Λυκίδης)

Θεσσ 1955-65 fvto Γιώργος Λυκίδης.jpg
 
Ούτε τούρκικος είναι, αλλά, Αραβικός. Εμείς σε σχέση και με τους δύο, πίνουμε τον καφέ διαφορετικά.
Πιο ανοιχτός σε χρώμα .πιο συμπυκνωμένος και σε μεγαλύτερη ποσότητα στην κούπα. Οπότε δεν πειράζει... Ελληνικός.
Αραβικός ξαραβικός, τούρκικο τον λέγαμε όλοι ως τότε, κι ο λόγος της αλλαγής ήταν καθαρά εθνικιστικός κι όχι επιστημονικός λόγω διαφοράς στο χαρμάνι, στο καβούρδισμα και γενικά στην προετοιμασία. Όχι ότι με πειράζει που τον αλλάξαμε. Αυτά είναι ασήμαντα, ανούσια και ασφαλή. Να λέμε ότι κάτι κάναμε, γιατί ο,τιδήποτε πιο προχωρημένο και ουσιαστικό εγκυμονεί κινδύνους.

Μου είχε φτιάξει μια τουρκάλα γνωστή μου σωστό τούρκικο καφέ από Τουρκία και ήταν από τους ωραιότερους που έχω πιει, αν και δεν μου πολυαρέσει ο ελληνοτουρκαραβικός.... αλλά αγόρασα έναν τουρκικό καφέ από λιβανέζικο μπακάλικο εδώ και ήταν ο πιο μπαγιάτικος που έχω πιει. Οπότε καλος καφές καλά φτιαγμένος είναι ωραίος ανεξαρτήτως ονόματος και εθνικότητας.
 
Μου είχε φτιάξει μια τουρκάλα γνωστή μου σωστό τούρκικο καφέ από Τουρκία και ήταν από τους ωραιότερους που έχω πιει, αν και δεν μου πολυαρέσει ο ελληνοτουρκαραβικός.... αλλά αγόρασα έναν τουρκικό καφέ από λιβανέζικο μπακάλικο εδώ και ήταν ο πιο μπαγιάτικος που έχω πιει. Οπότε καλος καφές καλά φτιαγμένος είναι ωραίος ανεξαρτήτως ονόματος και εθνικότητας.

Φραπεδουμπα δε μπεστ να 'ουμε! :fafoutis:

Cafe-frape-glas-holztisch-unscharf.jpg
 
Ούτε τούρκικος είναι, αλλά, Αραβικός. Εμείς σε σχέση και με τους δύο, πίνουμε τον καφέ διαφορετικά.
Πιο ανοιχτός σε χρώμα .πιο συμπυκνωμένος και σε μεγαλύτερη ποσότητα στην κούπα. Οπότε δεν πειράζει... Ελληνικός.





Θεσσαλονίκη , 1955 - 65. (Φωτογραφία Γιώργος Λυκίδης)

Προβολή συνημμένου 219996
Αυτή την φωτογραφία την έχουμε ακόμα σε παλιό πίνακα, στο χωριό μου. Με την διαφορά ότι ο καλλιτέχνης προσέθεσε και έναν τύπο, που τρέχει να διασχίσει τον δρόμο...:)
 
@RIO Μπορεί να υπάρχει και δεύτερη λήψη , με περαστικούς,όπως λες...
Μία ακόμα απο Θεσσαλονίκη που μου αρέσει πολύ ,είναι αυτή στην οδό Μητροπόλεως :

Δεκαετία '50 (φωτογραφία Σωκράτης Ιορδανίδης)

Θεσσαλονίκη  Οδός Μητροπόλεως '50 Σωκρατης Ιορδανιδης.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αν είναι από τη γωνιά που νομίζω, δηλαδή προς ανατολάς, γιατί με την καταραμένη ομίχλη δε βγάζεις άκρη, σήμερα στο σημείο αυτό έχει ένα περίπτερο που σου κόβει θέα, φόρα και βήχα και μάλιστα συνυπάρχει με κάτι κολώνες που στηρίζουν ένα υπόστεγο που συγκρατεί σοβάδια και άλλα μπάζα που πέφτουν από ένα καταρρέον κτήρι. ακριβώς από πάνω. Πόσες φορές πήγα να τρακάρω...
Η φωτό τέρμα ατμοσφαιρική
 
Ούτε τούρκικος είναι, αλλά, Αραβικός. Εμείς σε σχέση και με τους δύο, πίνουμε τον καφέ διαφορετικά.
Πιο ανοιχτός σε χρώμα .πιο συμπυκνωμένος και σε μεγαλύτερη ποσότητα στην κούπα. Οπότε δεν πειράζει... Ελληνικός.





Θεσσαλονίκη , 1955 - 65. (Φωτογραφία Γιώργος Λυκίδης)

Προβολή συνημμένου 219996
Μία η Σαλόνικα και μία η Βενετία. Πολύ νερό στη στεριά όμως...
 
Πίσω
Μπλουζα