Παλιές φωτογραφίες της Ελλάδας.

Με το "Άγιος Γεώργιος" έχω ταξιδέψει πολλάκις. Για αρκετές χρονιές διακόπευα τα καλοκαίρια στη Μήλο (είχα φίλους εκεί) και συνήθως πήγαινα μ' αυτό.
Κανόνες ασφαλείας υπήρχαν, αλλά δεν τους έδινε κανείς σημασία.
 
Η Θεσσαλονικιώτικη ΤτΕ μπορεί να είναι μικρότερη από το κεντρικό της Αθήνας, αλλά το κατατροπώνει από είσοδο. Η Αθηναϊκή τράπεζα έχει δυο μίζερους Δωρικούς κίονες εν παραστάσι (περίπου), ενώ η Θεσ/κιώτικος ναός του χρήματος είναι (πάλι περίπου) πρόστυλος με 6, σαν το Θησείο ένα πράμα. Ωστόσο το παράκανε στα τρίγλυφα, ζηλώσας δόξαν Παρθενώνος (και βάλε?), διότι όπως αυτός έχει 15 τρίγλυφα στην πρόσοψη (16 τα βγάζω, αλλά ίσως μπερδεύτηκα στο μέτρημα δεξιά που δεν φαίνονται καθαρά). Αλλά ο Παρθενώνας έχει 8 κίονες στη φάτσα. Με 6 κολώνες η ΤτΕ έπρεπε να έχει 11 τρίγλυφα, όπως το Θησείο
1594655007323.png
Τι, θα βελτιώσουμε τους αρχαίους? Οπότε συγγνώμην καρντάσια αλλά λίγο νεοπλουτική ήταν η κατοχική σας τράπεζα.
 

Όμορφες φωτοφραφίες με ένα ιδιαίτερο φως. Η τελευταία σίγουρα είναι στα τέλη του 70 γιατί στο βάθος φαίνεται η ανέγερση του NJV Meridien (νυν Plaza) το οποίο πρωτοάνοιξε τις πόρτες του το 1980. Επίσης βλέπουμε πως τα ταξί είναι ακόμη γκρι.

Ιδού η διασταύρωση κι από την πλευρά των οδών Κολοκοτρώνη-Αμερικής αυτή τη φορά στη δεκαετία του 80. Η κίνηση σε εκείνο το σημείο ακόμη και τότε ήταν τραγική!

Athens+Stadiou+c.+1986.jpg

(πηγή: από την ιστοσελίδα του pronews)
 
Τι λέτε βρε παιδιά. Τέτοια κτίρια υπήρχαν απέναντι από τη πυλη Ανδριανού; Σήμερα:
Arc_d'Adrià,_Atenes.JPG


Ωραία θέα ε;
Τουλάχιστον φαίνεται η ακρόπολη μην είμαστε και άδικοι.
 
Εχω επισης την εντύπωση ότι στο ποστ 126 η αποκριάτικη φωτό είναι από την πλατεία Βικτωρίας, δε ξέρω γιατί ίσως μου ξυπνάει καμμιά θαμμένη ανάμνηση. Η φωτογραφία με το βενζινάδικο είναι σιγουρα Μιχαλακοπούλου στα Ιλίσσια.
 
Πώς αναγνώρισες το βενζινάδικο, βρε θηρίο? Ήξερες τον ιδιοκτήτη? Τόσα χρόνια περνούσα τη Μιχαλακοπούλου καθημερινά, κάτοικος Κουπονίων ων, και Ζωγράφου για ένα φεγγάρι, αλλά σιγά μην μπορούσα να θυμηθώ τα βενζινάδικα ακόμη και τότε, όχι τώρα που ξεχνάω και πώς με λένε.

Πάντως σε σχέση με άλλες περιοχές η περιοχή απέναντι από την πύλη του Αδριανού δεν έχει αλλάξει και πολύ. Η Ευαγγελική εκκλησία και τα διπλανά της κτήρια είναι τα ίδια, κι αν μη τη άλλο είναι ωραιότερα γιατί μεγάλωσαν / προστέθηκαν δέντρα. Το 4ώροφο στην αρχή της Λυσικράτους απέναντι από την εκκλησία υπήρχε από τότε, μόλις διακρίνεται στη φωτό. Κι όσο για τα πιο πίσω σπίτια, στο google satelite view βλέπω τις ίδιες παλιατζούρες με τις κόκκινες στέγες, μόνο που τώρα πολλά είναι ανακαινισμένα και μοιάζουν ωραιότερα από τότε (πρόσεξα ότι η Φρυνίχου έχει κάποιες ταράτσες και πήγα να δω τα σπίτια και είναι μια χαρά, πιθανότατα οι ταράτσες είναι από τότε. Η Πλάκα δεν άλλαξε πολύ πέρα από τη συντήρηση που έγινε σε πολλά παλιά σπίτια.

Κι όσο για την κίνηση στην Αθήνα, ήταν τραγική από τη 10ετία του 70, και τότε δεν υπήρχαν και λεωφορειόδρομοι και μονά-ζυγά και τέτοια. Θυμάμαι μετά το 1975 που πήγαινα με λεωφορείο από Άνω Ιλίσια στο Πολυτεχνέιο το πήξιμο ξεκίναγε από διασταύρωση Μιχαλακοπούλου και Βασ. Αλεξάνδρου. Μέχρι να φτάσουμε Ευαγγελισμό οι ετοιμόγεννες προλάβαιναν να γεννήσουν και τα μωρά να σαραντίσουν. Εκτός κι αν έβρεχε συνήθως κατέβαινα από το λεωφορείο στην προηγούμενη στάση και το έπαιρνα ποδαράτα και παρόλο που ακολουθούσα χοντρικά την ίδια διαδρομή - Βασ Σοφίας, Σόλωνος κλπ, περπατούσα πιο γρήγορα από την κίνηση. Εκείνο που είναι πολύ χειρότερο είναι οι παραβάσεις των οδηγών και τα παρκαρισμένα αυτοκίνητα.
 
Από Κυψέλη που έμενα ερχόμενη προς το αμόρε και νυν σύζυγο που είναι γέννημα θρέμα κουπονιώτης και αη-γερασιμιώτης, αναγκαστικά π3ρναγα από το βενζινάδικο όταν ήταν στα τελευταία του. Και πέρναγα πολύ συχνά για πολύ πολύ καιρό μέχρι που παντρευτηκα και έμεινα εκεί για δύο χρόνια.
Όλα εχουν μια λογική εξήγηση, πιστεψέ με.
 
Το κατάστημα deros στη γωνία Σταδίου και Αμερικής, ξέρει κανείς τι ήταν;
 
προς το αμόρε και νυν σύζυγο που είναι γέννημα θρέμα κουπονιώτης και αη-γερασιμιώτης,
Όπα! Σε λίγο θα βγούμε και πολύ γείτονες με τον κ. Ingalls, μη σου πω και οικογενειακοί γνωστοί διότι δυο τετράγωνα από τον Άγιο Γεράσιμο γεννήθηκα και έμενα, μεταξύ 3ης - 4ης στάσης (κι όταν για λίγο έμενα Ζωγράφου ήταν Καλλιστράτου, πίσω από τον Άγιο Γεράσιμο). Φυσικά στον Άγιο Γ. παντρεύτηκαν οι γονείς, βαφτίστηκε η αδερφή μου κι εγώ, παντρεύτηκε η αδερφή μου. Η μαμά-elephada ήταν επίσης γέννημα-θρέμα κουπονιώτισσα, από τότε που η περιοχή ήταν ένας μικρός συνοικισμός, κι εγώ ακόμη θυμάμαι το ρέμα χαμηλά στην Αγίου Γερασίμου.
 
Το κατάστημα deros στη γωνία Σταδίου και Αμερικής, ξέρει κανείς τι ήταν;

Εγώ από το 90 και μετά θυμάμαι ένα τεράστιο μαγαζί με υφάσματα, τα περισσότερα πολυτελείας για να ράβεις ρούχα. Θυμάμαι έπαιρνες λουτρ (συνθετική γούνα) με το μέτρο για να ράψεις παλτό. Αλλά θυμάμαι ένα επίθετο και όχι το deros.
 
Όπα! Σε λίγο θα βγούμε και πολύ γείτονες με τον κ. Ingalls, μη σου πω και οικογενειακοί γνωστοί διότι δυο τετράγωνα από τον Άγιο Γεράσιμο γεννήθηκα και έμενα, μεταξύ 3ης - 4ης στάσης (κι όταν για λίγο έμενα Ζωγράφου ήταν Καλλιστράτου, πίσω από τον Άγιο Γεράσιμο). Φυσικά στον Άγιο Γ. παντρεύτηκαν οι γονείς, βαφτίστηκε η αδερφή μου κι εγώ, παντρεύτηκε η αδερφή μου. Η μαμά-elephada ήταν επίσης γέννημα-θρέμα κουπονιώτισσα, από τότε που η περιοχή ήταν ένας μικρός συνοικισμός, κι εγώ ακόμη θυμάμαι το ρέμα χαμηλά στην Αγίου Γερασίμου.

Ε, ναι είναι πιθανόν να γνωρίζεστε με την οικογένεια του άντρα μου, πολύ πιθανό θα έλεγα είναι εκεί πριν το 70.
 
Τρία ποστ σατη σειρά, συγνώμη γι αυτό, αλλά ευρέθη!
Μάλλον ήταν ένα κατάστημα σαν το Κόστα Μπόντα. Τις διαφημίσεις τις βρήκα στο ΕΛΙΑ. Μένει τώρα να θυμηθώ πως το λέγαν το υφασματάδικο. Πάει ο ύπνος μου. THP.16.24.1.jpeg214291[/ATTACH]
 

Συνημμένα

  • THP.30.47.09.jpeg
    THP.30.47.09.jpeg
    90,4 KB · Προβολές: 0
Εχω επισης την εντύπωση ότι στο ποστ 126 η αποκριάτικη φωτό είναι από την πλατεία Βικτωρίας, δε ξέρω γιατί ίσως μου ξυπνάει καμμιά θαμμένη ανάμνηση. Η φωτογραφία με το βενζινάδικο είναι σιγουρα Μιχαλακοπούλου στα Ιλίσσια.

Για την πλατεία Βικτωρίας δεν είμαι σίγουρη ότι είναι αυτή στη φωτό γιατί από το περίπτερο φαίνεται πίσω δεξιά ένα νεοκλασικό. Οι πολυκατοικίες που υπάρχουν σήμερα γύρω από την πλατεία είναι δεκαετίας 50-60 και κάνα δυο κτήρια του μεσοπολέμου. Αν η φωτό ήταν παλιότερη του 60 θα λέγαμε απλώς ότι το νεοκλασικό γκρεμίστηκε στα επόμενα χρόνια.
Για τη Μιχαλακοπούλου, μάλλον το βενζινάδικο δεν υπήρχε το '95 που μετακόμισα εκεί κοντά. Να υποθέσω ότι βρισκόταν κάπου λίγο μετά το Χίλτον; έμενα για χρόνια κοντά στον Άγιο Χαράλαμπο και ξέρω ότι όλες οι κάθετες οδοί στη Μιχαλακοπούλου σε εκείνη την περιοχή είναι σχετικά ανηφορικές όπως και της φωτογραφίας.
 
Τρία ποστ σατη σειρά, συγνώμη γι αυτό, αλλά ευρέθη!
Μάλλον ήταν ένα κατάστημα σαν το Κόστα Μπόντα. Τις διαφημίσεις τις βρήκα στο ΕΛΙΑ. Μένει τώρα να θυμηθώ πως το λέγαν το υφασματάδικο. Πάει ο ύπνος μου.

Σε εκείνο το σημείο δεν υπήρχε ο Τσαντίλης με τα υφάσματα;
 
Πίσω
Μπλουζα