Παλιές φωτογραφίες της Ελλάδας.

Σταθμός Λαρίσης, φαντάζομαι. Στον οποίο δεν έχω πάει ποτέ, σε αντίθεση με τον σταθμό Πελοποννήσου που τον έχω φάει με το κουτάλι.
 
Στο λιμάνι του Πειραιά, το 1936.
Στο κέντρο το κτήριο της Εθνικής τραπέζης. Στα αριστερά, στα χαμηλά κτίσματα, τώρα υπάρχει ο πύργος του Πειραιώς
και στα δεξιά διακρίνεται ο παλαιός ιερός ναός Αγίας Τριάδας.

ΠΕΙΡΑΙΑΣ (1936).jpg
 
Σταθμός Λαρίσης, φαντάζομαι. Στον οποίο δεν έχω πάει ποτέ, σε αντίθεση με τον σταθμό Πελοποννήσου που τον έχω φάει με το κουτάλι.
Τα ίδια. Από τότε που ήρθα στην Αθήνα ως φοιτήτρια, τα καλοκαίρια ξεκινούσα από εδώ

Σταθμός Πελοποννήσου (δεκαετία '20)

1514580_Stathmos_peloponissou_1.jpg


για να φτάσω εδώ (7 ώρες ταξίδι)

ef4242564af66e7b8e05df06c1eacb67.jpg


Ωραία χρόνια!
 
Τα διώροφα λεωφορεία πότε σταμάτησαν να κυκλοφορούν; Μία μόνο φορά καβάλησα ένα, όταν ήρθα οικογενειακώς στην Αθήνα, πιτσιρικάκι εγώ. Και θυμάμαι τρέξαμε πάνω με τον αδερφό μου και καθίσαμε μπροστά-μπροστά και κάναμε ότι το οδηγούσαμε. Πολύ με είχε εντυπωσιάσει το πως φαίνονταν τα πάντα από ψηλά. Εδώ στο κ...λοχώρι δεν είχαμε τέτοια.
 
Τα διώροφα λεωφορεία πότε σταμάτησαν να κυκλοφορούν; Μία μόνο φορά καβάλησα ένα, όταν ήρθα οικογενειακώς στην Αθήνα, πιτσιρικάκι εγώ. Και θυμάμαι τρέξαμε πάνω με τον αδερφό μου και καθίσαμε μπροστά-μπροστά και κάναμε ότι το οδηγούσαμε. Πολύ με είχε εντυπωσιάσει το πως φαίνονταν τα πάντα από ψηλά. Εδώ στο κ...λοχώρι δεν είχαμε τέτοια.
Αν δεν έβλεπα τη φωτογραφία, δεν θα είχα ιδέα ότι στην Αθήνα κυκλοφορούσαν διώροφα λεωφορεία κάποτε. Πάντως το '93 σίγουρα δεν υπήρχαν, τουλάχιστον στο δήμο Αθηναίων και στου Ζωγράφου που ήταν οι μετακινήσεις μου. Να υποθέσω ότι στα χρόνια που ακολούθησαν η εναλλακτική των διώροφων ήταν τα "σκουλήκια" ή κυκλοφορούσαν ήδη και αυτά;
 
Αν δεν έβλεπα τη φωτογραφία, δεν θα είχα ιδέα ότι στην Αθήνα κυκλοφορούσαν διώροφα λεωφορεία κάποτε. Πάντως το '93 σίγουρα δεν υπήρχαν, τουλάχιστον στο δήμο Αθηναίων και στου Ζωγράφου που ήταν οι μετακινήσεις μου. Να υποθέσω ότι στα χρόνια που ακολούθησαν η εναλλακτική των διώροφων ήταν τα "σκουλήκια" ή κυκλοφορούσαν ήδη και αυτά;
Τα διώροφα λεωφορεία κυκλοφορούσαν στην Αθήνα έως τις αρχές του 90 σίγουρα και ήταν στο δρομολόγιο Σύνταγμα αεροδρόμιο ελληνικού. Μπορεί και μέχρι το 95-96. Σκουλήκια εννοείς τα μεγάλα αρθρωτά των 18μ? Αυτά κυκλοφορούσαν από τα μέσα της δεκαετίας του 80. Στη γραμμή 608 πρέπει να ήταν τα πρώτα
 
Τα διώροφα λεωφορεία κυκλοφορούσαν στην Αθήνα έως τις αρχές του 90 σίγουρα και ήταν στο δρομολόγιο Σύνταγμα αεροδρόμιο ελληνικού. Μπορεί και μέχρι το 95-96. Σκουλήκια εννοείς τα μεγάλα αρθρωτά των 18μ? Αυτά κυκλοφορούσαν από τα μέσα της δεκαετίας του 80. Στη γραμμή 608 πρέπει να ήταν τα πρώτα
Πραγματικά δεν θυμάμαι καθόλου να είχα δει! Αλλά τα αρθρωτά τα βρήκα να κυκλοφορούν ευρέως. Μάλιστα το ιστορικό 222 (Ακαδημίας - Νεκροταφείο Ζωγράφου) από μια περίοδο και μετά ήταν 7 στις 10 φορές αρθρωτό λόγω του τεράστιου αριθμού φοιτητών που επέβαιναν. Όσο για την ονομασία "σκουλήκι", κοίτα σύμπτωση, την είχα πρωτοακούσει από έναν μπάρμπα στην Πατησίων σε στάση όπου περίμενε το 608! Τελικά πώς τα ονομάζουν; έχω ακούσει και το "φυσαρμόνικα" αλλά μου φαίνεται τελείως λάθος.
 
Πραγματικά δεν θυμάμαι καθόλου να είχα δει! Αλλά τα αρθρωτά τα βρήκα να κυκλοφορούν ευρέως. Μάλιστα το ιστορικό 222 (Ακαδημίας - Νεκροταφείο Ζωγράφου) από μια περίοδο και μετά ήταν 7 στις 10 φορές αρθρωτό λόγω του τεράστιου αριθμού φοιτητών που επέβαιναν. Όσο για την ονομασία "σκουλήκι", κοίτα σύμπτωση, την είχα πρωτοακούσει από έναν μπάρμπα στην Πατησίων σε στάση όπου περίμενε το 608!
Χαχα....συχνά τα ελεγαν φυσαρμόνικα αντι του σσωστότερου ακορντεόν...
 
Post 571: Πανεπιστημίου και Κοραή. Σε πρώτο πλάνο η διατηρητέα οικία Σούτσου/Ράλλη.

P K.jpg

H είσοδος της οικίας στην πίσω πλευρά και 2 φωτογραφίες από το εσωτερικό της:

sr1.jpg

sr7.jpg

sr4.jpg

Σήμερα στεγάζει τα γραφεία εταιρείας.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@NIOBH Πάω πάσο στο γατίσιο ένστικτο σου! :)

Με μπέρδεψε το άσπρο κτήριο που βρίσκεται λίγο παραπέρα το οποίο μοιάζει πάρα πολύ και στις δύο περιοχές.
 
Στο μήνυμα Νο-563 ανέφερα τον παλαιό Ιερό ναό Αγίας Τριάδας στον Πειραιά.

Σήμερα θα παραθέσω λίγες φωτογραφίες από τον ναό.

ΑΓΙΑ ΤΡΙΑΔΑ (1).jpg

ΑΓΙΑ ΤΡΙΑΔΑ (1)β.JPG

Στις δύο αυτές φωτογραφίες εικονίζεται ο ναός, όπως ήταν μέχρι το 1937.


ΑΓΙΑ ΤΡΙΑΔΑ (2).JPG

Το 1937 έγιναν μετατροπές στον ναό, κυρίως στην πρόσοψή του, με την προσθήκη δύο καμπαναριών, αντί του ενός κεντρικού που προϋπήρχε.


ΑΓΙΑ ΤΡΙΑΔΑ ΒΟΜΒΑΡΔΙΣΜΕΝΗ (2).jpg

ΑΓΙΑ ΤΡΙΑΔΑ ΒΟΜΒΑΡΔΙΣΜΕΝΗ (4).jpg

Όλα αυτά μέχρι τις 11 Ιανουαρίου 1944, οπότε και έγινε ο διπλός φονικός βομβαρδισμός του Πειραιά από τους "αγαπητούς" μας συμμάχους.
Εκτός από τους αναρίθμητους νεκρούς, καταστράφηκαν και πολλά κτήρια, ένα από αυτά ήταν και η Αγία Τριάδα. Διασώθηκε μόνο η πρόσοψη και το Ιερό Βήμα. Αργότερα, κατασκευάστηκε ένας πρόχειρος Ναός, για να εξυπηρετεί τις λατρευτικές ανάγκες των πιστών.

ΑΓΙΑ ΤΡΙΑΔΑ ΒΟΜΒΑΡΔΙΣΜΕΝΗ (3).jpg

Το 1956 άρχισαν εργασίες για την ανέγερση της νέας εκκλησίας.
Στο κάτω μέρος της φωτογραφίας διακρίνονται οι αρχικές εργασίες.
 
Post 571: Πανεπιστημίου και Κοραή. Σε πρώτο πλάνο η διατηρητέα οικία Σούτσου/Ράλλη.

Προβολή συνημμένου 219839

H είσοδος της οικίας στην πίσω πλευρά και 2 φωτογραφίες από το εσωτερικό της:

Προβολή συνημμένου 219842

Προβολή συνημμένου 219840

Προβολή συνημμένου 219841

Σήμερα στεγάζει τα γραφεία εταιρείας.
Μπράβο τους όμως. Βάλανε πολύ ταιριαστά έπιπλα.
 
Σήμερα θα αναρτήσω φωτογραφίες από τον μεγάλο βομβαρδισμό του Πειραιώς το 1944.
Ο βομβαρδισμός πραγματοποιήθηκε στις 11-1-1944 στον Πειραιά από την Αμερικανική και την Βρετανική αεροπορία. Το πρωί επιτέθηκαν οι Αμερικάνοι και το βράδυ, σε δύο κύμματα, οι Βρετανοί. Σκοτώθηκαν εκατοντάδες άμαχοι και καταστράφηκαν πάρα πολλά κτήρια. Καμμία εγκατάσταση των Γερμανών δεν έπαθε το παραμικρό και οι απώλειες τους περιορίστηκαν σε μικρό αριθμό νεκρών...

Οι συγκεκριμένες είναι αεροφωτογραφίες, που ελήφθησαν από τους Αμερικανούς αεροπόρους κατά την διάρκεια της πρωινής επιδρομής.
Στην πρώτη, μάλιστα, διακρίνεται και ένα Αμερικανικό τετρακινητήριο Β-17.
Αυτό που θα δείτε πάνω από την πόλη δεν είναι νεφώσεις, αλλά καπνοί από τις εκρήξεις των βομβών. Όπως επίσης και στην θάλασσα, δεν είναι κυμματάκια, αλλά παφλασμοί από τις εκρήξεις.

ΒΟΜΒΑΡΙΣΜΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (1).jpg

ΒΟΜΒΑΡΙΣΜΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (2).jpg

ΒΟΜΒΑΡΙΣΜΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (3).jpg

ΒΟΜΒΑΡΙΣΜΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (4).jpg
 
Πίσω
Μπλουζα