Παρουσίαση 8bitdo NEOGEO Wireless Controller

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.357
Αντιδράσεις
9.518
Θα δουμε τωρα το 8bitdo NEOGEO Wireless Controller, την νεώτερη κυκλοφορία της γνωστης εταιριας οπου αναπαράγει το κλασσικό gamepad της κονσόλας Neo Geo CD, με την αδεια της SNK. Το χειριστήριο ειναι ενα σχετικα ακριβές αντίγραφο, τοσο εξωτερικα οσο και εσωτερικα, του κλασσικου gamepad και αυτο συμπεριλαμβάνει το ιδιαιτερο d-pad που υλοποιείται με διακόπτες, όπως ενα arcade joystick.

Το χειριστήριο εχει ασύρματη λειτουργία 2.4GHz και bluetooth καθως και ενσύρματη λειτουργία usb. Επισημα ειναι συμβατο με Windows, Android και το NEOGEO Mini. Η μπαταρία εχει διάρκεια 50 ωρες παιχνιδιού σε bluetooth και 35 σε 2.4GHz. Κυκλοφορεί τοσο στο κλασσικό χρώμα, οσο και σε 4 ειδικες εκδοσεις με χαρακτηρες του παιχνιδιου King of Fighter 97. Εχει ευρυτατη κυκλοφορια και θα το βρειτε ακομα και σε ελληνικα e-shops.

Να κανουμε τωρα το παραδοσιακό unboxing. Η συσκευσια ειναι υψηλής ποιότητας και εχει την κλασσικη εμφανιση των προϊόντων της 8bitdo.




Εκτος απο το gamepad, εχουμε ενα συντομο εγχειρίδιο, το 2.4GHz usb dongle, ενα usb a to c adapter και ενα καλωδιο usb a to c.



To gamepad. Τα κλασσικα χειριστηρια ειναι το πολυ ιδιαίτερο d-pad, 4 έγχρωμα κουμπια A,B,C,D και 2 μαυρα start και select. Οι μοντερνες προσθηκες ειναι δυο κουμπακια στην πρόσοψη και δυο shoulder buttons.




Στο κατω μερος εχουμε το status led που μας πληροφορεί αν ειμαστε σε διαδικασία pairing.



Στο πανω μερος εχουμε μια θυρα usb-c, το κουμπι pairing και την φωτεινή ένδειξη της μπαταρίας.



Στο πισω μερος εχουμε εναν διακοπτη για επιλογη λειτουργίας 2.4GHz και bluetooth.



To gamepad χρησιμοποιεί υψηλής ποιότητας υλικα και ειναι πολυ ευχάριστο στο αγγιγμα. Οι διαστάσεις του σώματος, των κουμπιών και του d-pad ειναι ακριβώς ιδιες με αυτες του κλασσικου neo geo cd gamepad. Αυτα βεβαιως τα λενε οι ειδικοι στο θεμα, γιατι εγω μονο σε φωτογραφίες εχω δει το neo geo cd και το gamepad του.

Πριν κανω οτιδηποτε εβαλα το gamepad να φορτισει και μετα εκανα ελεγχο για ανανεωμένο firmware τοσο για το χειριστηριο οσο και για το dongle, αλλα για την ωρα δεν υπαρχει κατι.

Εκανα μια πρωτη δοκιμη στα windows. Τοσο ενσυρματα οσο και με το 2.4GHz dongle αναγνωρίζεται σαν x-input συσκευη και αναφερει σωστα τις δυνατοτητες του στα windows.



Δοκιμασα και με bluetooth στα windows. Αν και συνδέεται απροβληματιστα, αναγνωρίζεται σαν d-input και δεν παρουσιαζει σωστα τις δυνατοτητες του.



Ας παιξουμε κανα παιχνιδακι. Χρησιμοποίησα το Raspberry Pi 4 με το NesPi 4 case και το Wolfanoz 512gb Total Recal Recalbox image. Οι δοκιμες εγιναν τοσο ενσυρματα οσο και με το 2.4GHz dongle, αλλα δεν εχει σημασια γιατι η συμπεριφορα τους ειναι πανομοιότυπη. Την πρωτη φορα που θα συνδεθεί δεν αναγνωρίζεται αυτοματα και θα πρεπει να κανουμε την κλασσικη αντιστοίχηση.



Ξεκινησα με 240p test suite για Neo Geo CD για να σιγουρευτώ οτι δεν εκανα καμια βλακεία με τις αντιστοιχήσεις. Ολα σωστά!



Μερικα Neo Geo παιχνιδια. Art of Fighting 3




Blue's Journey




Ghost Pilots




H συνέχεια στο επομενο μηνυμα, λογω του περιορισμού 20 εικόνων ανα μήνυμα από album.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Συνέχεια απο το προηγούμενο μηνυμα.

Παμε και σε Neo Geo CD. Metal Slug.




Power Spikes II




Ομολογώ οτι την πρωτη φορα που επιασα στα χερια μου το gamepad ειχα μεγαλες αμφιβολίες για το ποσο καλο και βολικο θα ειναι το d-pad. Απ' οσο μπορω να θυμηθώ δεν εχω πιασει ποτε στα χερια μου τιποτα παρόμοιο. Ολες αυτες οι αμφιβολίες ομως χαθηκαν μολις αρχισα να παιζω. Πραγματικα μεσα σε μερικα λεπτα ενιωθα τελείως ανετα μαζι του και μονο σε καποια fighting games θελει λιγο παραπάνω χρονο για να εξοικειωθεί κανεις και να πιανει συστηματικά τις διαγώνιους. Ειναι πιθανοτατα το πιο θορυβώδες gamepad που εχω ακουσει ποτε, αλλα δεν ειναι περισσότερο ή λιγότερο απο οποιοδήποτε arcade stick.

Τωρα περι latency κλπ, εγω δεν τον εξοπλισμο και δεν ειμαι και supergamer για να το αντιλαμβάνομαι με τις αισθήσεις μου. Παντως αλλοι ειδικοι στο θεμα εχουν μετρησει το lag και ειναι αξιοπρεπέστατο, ακομα και στην χειροτερη περιπτωση του bluetooth.

Εγω το αγορασα αποκλειστικα για να εχω την πιο αυθεντική αίσθηση σε παιχνίδια Neo Geo και Neo Geo CD που αναγκαστικά πρεπει να παιζω με emulation. Απο αυτη την αποψη ειμαι ευτυχισμένος μαζι του. Αλλα αν δουμε γενικότερα το θεμα, τοτε αρχιζουν τα προβλήματα. Το gamepad ειναι συμβατο μονο με windows, android και το NEOGEO Mini. Όντως δουλευει με το raspberry pi, αλλα αυτο ειναι βολικο και παιζει με τα περισσοτερα χειριστηρια. Δεν παιζει ομως με καμια αλλη συγχρονη κονσολα (xbox, playstation, switch), analogue pocket και οποιοδήποτε άλλο mini.

Θα ηταν πολυ ωραια φαση αν επαιζε με το SNES, αλλα δυστυχώς δεν συνεργάζεται με το 8bitdo SNES Retro Receiver. Για την ακρίβεια δεν συνεργάζεται με κανένα Retro Receiver. Δεν συνεργάζεται καν με το 8BitDo Wireless USB Adapter. Συνεργάζεται με το 8BitDo Wireless USB Adapter 2, το οποιο θα πρεπει να αγοράσει κανεις ξεχωριστά. Με αυτο υπάρχει συμβατότητα με τα switch και analogue pocket και καποια αλλα πραγματάκια (Brook Wingman Converter SD κ.α.).



Τα αρνητικά δεν τελειωνουν εδω. Τα δυο επιπλεον κουμπια στην προσοψη δεν εχουν καμια απο τις λειτουργίες που εχουν συνηθως στα χειριστηρια της 8bitdo (turbo κλπ). Μονο αν τα αναθεσει ο χρηστης κατα την ρυθμιση του emulator εξυπηρετούν καποιο σκοπο. Ο bluetooth ρυθμος λειτουργίας ειναι μονο d-input κατι που περιοριζει την συμβατότητα με παιχνιδια στα windows, αν κανεις ηθελε να το χρησιμοποιήσει με αυτον τον τροπο.

Με καποιους συνδιασμους πληκτρων υπαρχει δυνατοτητα προσομοίωσης του δεξιου ή αριστερου analog stick, αλλα δεν βλέπω τον λογο. Δεν νομιζω οτι θα κανει καλη δουλεια σε οποιαδήποτε απο τις πλατφορμες που χρησιμοποιούν analog sticks. Θα παιξει ποτε κανεις παιχνιδια πχ PS1 με αυτο, αν εχει επιλογη να χρησιμοποιήσει οποιοδηποτε αλλο controller;

Συμπερασματικά. Για ποιον ειναι το 8bitdo NEOGEO Wireless Controller; Αν εχετε (και χρησιμοποιείτε) NEOGEO Mini τοτε εχετε ηδη αγορασει τουλαχιστον ενα! Αν ειστε οπαδος των παιχνιδιων Neo Geo και Neo Geo CD, τα παιζετε με emulation και θελετε μια πιο αυθεντικη εμπειρια, τοτε θα θελετε σιγουρα ενα. Για οσους θελουν ενα καλο χειριστηριο γενικης χρησης, αυτο εδω δεν κανει για εσας. Παρολο που η τιμη του ειναι πολυ λογικη, η συμβατοτητα του ειναι εξαιρετικα περιορισμενη και δεν θα βολεψει για τις περισσοτερες πλατφορμες, ειδικα τις πιο προσφατες.

Και ενα μεγαλο ερωτηματικο ειναι αν μπορει να χρησιμοποιηθεί με αυθεντικο Νeo Geo hardware. Ισως αν το συνδυάσετε με το Brook PS3/PS4 to NEOGEO Super Converter, πιθανότατα μαζι με το 8BitDo Wireless USB Adapter 2; Καποια θαρραλέα ψυχή θα πρεπει να το δοκιμάσει.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ειχα δοκιμασει το 8bitdo NEOGEO Wireless Controller με Recalbox 7.2.2 και δεν αναγνωριζοταν αυτοματα.

Εκανα δοκιμη στην πιο προσφατη εκδοση 9.1 και σε καθαρη εγκατασταση πλεον αναγνωριζεται αυτοματα. Βεβαιως αν ειναι ο κεντρικος σας controller θα θελετε και παλι να περασετε την διαδικασια αντιστοιχισης για να ρυθμισετε και το hotkey.
 
Πίσω
Μπλουζα