Περί σύνθεσης και χαρακτηριστικών retro pc( ή αλλιώς τούμπανο ή όχι.....)

Το οτι μπορουσες να βρεις μηχανημα με 64ΜΒ το 2000 δεν σημαινει οτι ηταν το τυπικο. Και τωρα αμα ψαξεις μπορει να βρεις μηχανημα με 512ΜΒ που να πουλαει κανενας ξεδιαντροπος. Αλλα το τυπικο πλεον ειναι 2GB minimum και τουμπανο ειναι τα 6GB που βαζουν καποιοι

Ακομα και απο τα μεσα '90 και ιδιαιτερα με την κυριαρχια των windows 95, ηταν γνωστο σε οσους ασχολουνταν οτι η περισσοτερη RAM ανεβαζει επιδοσεις και συνηθως αξιζε να βαζεις παραπανω απο αυτο που προσεφεραν στα ετοιμα μηχανηματα. Ιδιως αν επαιζες και games.

Φυσικα για τον pentium το 1996 που αναφερεις τα 64 ειναι μια χαρα. Για τον p3 ομως στα 450 η 500 δεν ειναι καθολου μια χαρα.

Απο τοτε που θυμαμαι τα PC, τα μαγαζια δινανε ετοιμα μηχανηματα που ολα καπου χωλαιναν. Κατα προτιμηση σε σημεια που ο μεσος ημιμαθης αγοραστης δεν μπορουσε να αξιολογησει σωστα. Γιατι ολοι ξεραν τα MHz αλλα οχι ποση RAM αξιζει να εχεις.

Μηπως ο σκοπος σου ειναι οχι να μην φτιαξεις PC τουμπανο αλλα να προσομοιωσεις τα κακομοιρα αυτα ετοιμα PC της εποχης? :p
 
Μα ναι, δεν εννοούσα το τυπικό έτσι, απλά ότι τα περισσότερα μηχανήματα που πουλούσανε έτοιμα ήταν έτσι. Πάντως αν θέλουμε να δούμε τι είναι ιδανικό σε κάθε περίοδο, τότε μάλλον πρέπει να δούμε η εκάστοτε έκδοση των windows, τι απαιτήσεις είχε... Π.χ. για windows 3.11 για να κάνεις τη δουλειά σου καλά ήθελες 8ΜΒ, αλλά με 16ΜΒ ήσουν άρχοντας. Άμα είχες και κανένα 486 κιόλας δεν το συζητώ. Αργότερα θυμάμαι με Pentium 100άρη στην αρχή έτρεχα και 95 με μόλις 8ΜΒ RAM, αλλά οκ, δεν έκοβα και φλέβες..Μετά από 2-3 χρόνια βάζοντας άλλα 32 και πηγαίνοντας στα 40, πραγματικά πήγαινε πολύ καλύτερα. Από εκεί και πέρα, θυμάμαι την περίοδο 1999-2001 που πήγαινα σε μια σχολή, και εκεί πέρα τα περισσότερα μηχανάκια(που τρέχανε συνήθως από office και vbasic μέχρι corel-photoshop και 3d studio) ήταν Celeron 400άρηδες με 64ΜΒ RAM. Αλλά όταν είχε φτάσει αυτή η εποχή με τις sdram ήταν αλλιώς. Έπαιρνες ένα dimm και ήταν αρκετά ΜΒ. Παλιότερα όμως οι μνήμες ήταν αρκετά ακριβότερες... Θυμάμαι για πολύ καιρό που ήταν η στάνταρ τιμή το 10χίλιαρο ανα MB, ενώ κάποια στιγμή που κάηκε ένα εργοστάσιο στη άπω ανατολή είχε πάει μέχρι και 22000δρχ το 1ΜΒ! Τέλος πάντων, στο δικό μου pentium έχω μεν 64mb, αλλά τα έχω επειδή του έχω βάλει και windows 98. Είχα και 128 που τα βλέπει, αλλά με 256cache μάλλον είναι χαμένος κόπος. Αν το ήθελα αποκλειστικά για dos, ίσως είναι πάρα πολλά και τα 64. Αλλά έχει χάρη που έχω και μια voodoo 1 και τρέχω κανένα need for speed 2, και μπορώ να παίζω διπλό με κανένα φίλο μου συνδέοντάς το με σειριακό καλώδιο με τον Pentium 3.
 
Απο οτι θυμαμαι τα configration των ετοιμων pc πηγαιναν στο περιπου καπως ετσι

π.χ. (τσεκαρα και καποια παλια pc master ανα εποχη)

1991-93 286 12-16mhz 1mb mem, 256-512kb VGA

1993-94 386 sx/dx 33-40mhz, 2-4mb mem 256-512kb VGA

1994-95 486 dx/dx2 33-66, 8mb mem 512kb SVGA

1995-96 486 100-Pentium 75-90-100-133mhz, 8-16mb mem, 1mb SVGA
 
vagosgta3 είπε:
Απο οτι θυμαμαι τα configration των ετοιμων pc πηγαιναν στο περιπου καπως ετσιπ.χ. (τσεκαρα και καποια παλια pc master ανα εποχη)

1991-93 286 12-16mhz 1mb mem, 256-512kb VGA

1993-94 386 sx/dx 33-40mhz, 2-4mb mem 256-512kb VGA

1994-95 486 dx/dx2 33-66, 8mb mem 512kb SVGA

1995-96 486 100-Pentium 75-90-100-133mhz, 8-16mb mem, 1mb SVGA
Kάπως έτσι περίπου, με μόνη ένσταση ότι οι svga είχαν γίνει από καιρό 1mb, ενώ στην περιοδο των 486 αρχίσαν να βγαίνουν οι κάρτες με τους λεγόμενους "παραθυρικούς" επιταχυντές, που ήταν απαραίτητες για όποιον ήθελε να δουλέψει windows...
 
markk είπε:
Αργότερα θυμάμαι με Pentium 100άρη στην αρχή έτρεχα και 95 με μόλις 8ΜΒ RAM, αλλά οκ, δεν έκοβα και φλέβες..
Εανς φιλος ειχε βαλει τα windows 95 στον 386 με 8 ΜΒ ραμ, τον οποιο κρατησε μεχρι και ολο το 97!

Επαθα σοκ οταν ειδα οτι παλευοταν η κατασταση. Πραγματικα μπορουσες να τρεξεις τα 95 σε 386.
 
Λοιπόν τώρα που το λες, είχε πέσει στα χέρια μου ένας 486/33 με 8MB RAM και ένα δίσκο 130ΜΒ. Στην αρχή που τον ανοίγω, βλέπω ότι έχει windows 95 ελληνικά... Ε, έκανε κανένα τρίλεπτο να φορτώσει....
 
Εδώ τρίλεπτο κάνουν laptops διετίας με Vista.......
 
Μιας και είχαμε και θα έχουμε και στο μέλλον φίλε Μάρκελε την διαφωνία οχι μόνο απο τηλεφώνου ας την έχουμε κι απο δώ. (Εγω ειμαι ο τουμπανιαρης)

Ναι θα βάλω 128 στον 386 γιατί έτσι γουστάρω. Και τα πήρα και φτηνά. Γιατι όταν τον είχα δεν έπαιζε το MK2 με τα 4 που είχα μόνο τότε. Να ναι καλά το Mega Drive. Οπότε ας βγάλω το απωθημένο μου. Παρεπιπτόντως παίζει αλλα πάει αργα. Μην μιλήσω για τον SX-25.

Ναι θα κλοκάρω τον 486/133 στα 160 και θα του βάλω και 256 μνήμη γιατί έτσι γουστάρω.

Ναι θα τα φορτώσω όλα μέχρι να ψοφήσουν.

Οταν μπορώ με τα ίδια χρήματα να φτιάξω καλύτερα τα καλύτερα φτιάξω.

ΚΑΙ ΝΑΙ ΘΑ ΒΑΛΩ W95 απο περιέργεια στον 386 στα 40 με CF και 256 cache και 32 RAM να δώ πως πάνε. (Αυτο ειναι σχεδόν έτοιμο)

Ναι θα πάρω αλλες 10 AWE (γιατι οι 5 που πήρα δεν μου αρκούν),ναι θα πάρω αλλες 4-5 daughterboard γιατι δεν είχα ποτε (εκτος απο AWE) και θα βάλω σε όλα τα PC MOY.

Και ναι δεν χρειαζόταν να ανοίξεις αυτό το thread γιατί ξέρεις οτι πάντα έπαιρνα τα καλύτερα και αυτό θα κάνω όσο ασχολούμαι

και μου επιτρέπει ο θεός.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ελπίζω να μην το κάνουμε "παλαίστρα" το θρεντ :)
 
Kambia είπε:
Ελπίζω να μην το κάνουμε "παλαίστρα" το θρεντ :)
Πιστέψε με θα κάνω καιρό να βγάλω καπνούς πάλι. Χωρίς αυτό να σημαίνει το έχω "καψεί".

Πάω μια βόλτα Σαρωνίδα. Καλό βράδυ.........boys & girls

pooky(1) είπε:
Ασε οταν κλοκάρεις τον 386 στα 50 αφού του αλλάξεις κρύσταλλο ζεσταίνεται.

Τι chill μου λες. Σκεφτομαι να του βάλω πάνω καμια MEGAHALEMS ή καμιά TRUE BLACK.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΟΚ οι γνώμες διαφέρουν. Καθείς ακολουθεί το δρόμο που του αρέσει.

Κι εμένα τρελό με λένε όταν βλέπουν δύο μηχανήματα το ένα με 5970 quad crossfire και eyefinity setup με τρεις οθόνες και το άλλο με 480 sli και 30άρα Apple cinema display.

Καταλαβαίνω πολύ καλά τη σκοπιά από την οποία γράφει ο seaside, αλλά δεν θα δείρω όποιον κάνει τα μηχανήματά μου "κρεμαστάρια" για οποιοδήποτε λόγο.

Back on topic.

Αν είχα να επιλέξω ένα retro machine θα το έκανα τούμπανο όσο δεν παίρνει. Επειδή τα παλιά χρόνια δεν είχα μία να πάρω μνήμη και δίσκο δεν σημαίνει ότι θα έκανα το ίδιο και σήμερα. Να μου θυμίζει τι το "στερημένο retro pc"; Την κατάντια μου τότε;
 
A ρε pooky με νιώθεις ρε αδερφέ. Χαιρετώ.
 
Καλά, τι είναι αυτά που βλέπω... Δεν άνοιξα το θέμα αυτό για να την πω σε κανέναν. Απλά για να δούμε τη γνώμη του καθενός και να κάνουμε κουβέντα. Εννοείται ότι κανένας άνθρωπος δεν είναι ίδιος με κάποιον άλλο, και σαφώς δε θα έχουν όλοι την ίδια άποψη πάνω στο ίδιο θέμα. Coolare λοιπόν, και αν δε μπορείς πες μου να κατεβάσω την κούτα με τα ανεμιστηράκια να σου φέρω....
 
Θα είναι κρίμα να το χαλάσουμε το θρεντ με καβγάδες. Θα παρακαλέσω κύριοι να μην το συνεχίσετε.
 
Seaside είπε:
Και ναι δεν χρειαζόταν να ανοίξεις αυτό το thread γιατί ξέρεις οτι πάντα έπαιρνα τα καλύτερα και αυτό θα κάνω όσο ασχολούμαι
Το thread αυτό είναι πολύ ενδιαφέρον και μαλιστα σκεφτόμουν να ανοιξω ένα παρόμοιο πρόσφατα αλλά σταμάτησα να φτιαχνω retro PCs και μου εφυγε η όρεξη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπόν, για να επανέρθουμε στο θέμα... κάτι άλλο που σκέφτομαι σχετικά με τα πολύ παλιά μηχανήματα. Δεν ξέρω αν ισχύει και τόσο, αλλά μου περνάει από το μυαλό. Ίσως αν τα παραφορτώνουμε, μπορεί να ζορίζονται, και μετά ποιος ξέρει... Για παράδειγμα. Δε μιλάω τόσο πολύ για σχετικά σύγχρονα μηχανήματα όπως pentium κλπ. Ας πάμε πίσω στην εποχή των 386. Έχω λοιπόν μια μητρική με έναν amd 386sx/25. Όπως οι περισσότερες μητρικές έχει 8 υποδοχές των 30pins. Έχοντας simms των 256kb και του 1mb, είχα καταφέρει να τη δουλέψω με 1,2,3,4,5 και 8mb με διάφορους συνδυασμούς. Κάποια στιγμή βρήκα στο ebay μια 4άδα simmakia που έλεγε ότι είναι samsung 1mb για amiga devices.. Λέω, τι amiga , 30πινα είναι, θα παίζουν, και τα πήρα γύρω στα 18$. Ήρθαν μετά από μια βδομάδα, και είπα να το δοκιμάσω στη συγκεκριμένη 386sx. Φανταστείτε λοιπον την έκπληξή μου, όταν τα είχα βάλει μαζί με άλλα 4 μονά, και βλέπω να συνεχίζει η μέτρηση της μνήμης πέρα των 8192kb που περίμενα. Τελικά ήταν 4άρια αντί για μονά. Και πάμε τώρα στα τεχνικά θέματα... Με 16 και 4 περίμενα να δείχνει 20, αλλά τελικά από ότι είδα και στο net ψάχνοντας, η μητρική παίρνει έως 16. Λογικό. Έλα όμως που με τα 16, όταν φόρτωνες DOS σου έβγαζε κατά το test που κάνει το himem.sys ότι βρήκε bad memory στη διεύθυνση τάδε. Δοκιμάζω με τα 2 4άρια μόνα τους, βλέπει 8 οκ, και φορτώνει χωρίς σφάλμα. Τα άλλα 2 μόνα τους, πάλι όλα καλά. Τα 4 μαζί με όποιοδήποτε συνδυασμό στην τοποθέτηση, πάντα βγάζουν σφάλμα. Το ίδιο έκανε και σε μια άλλη μητρική. Και είχα αρχίσει να πιστεύω ότι μπορεί να έχει πρόβλημα και η μνήμη. Έλα όμως που τα βάζω σε μια 386/40 που βρήκα και δουλεύουν κανονικά χωρίς το παραμικρό πρόβλημα... Οπότε, εμένα μου κάνει πιο πολύ ότι τα πολύ παλιά μηχανήματα που είχαν φτιαχτεί να δουλεύουν με 4 ή 8ΜΒ, έστω και αν παίρνανε παραπάνω, όταν τους έβαζες τη μέγιστη μνήμη τα βρίσκανε λιγάκι σκούρα... Επίσης, διαβάζω ένα συγκριτικό με 386sx που είχε στο RAM το 1993. Τα περισσότερα είχαν 8ΜΒ, 1-2 μόνο 16, και 1-2 ακόμα από 4. Μετρούσανε επιδόσεις με 8MB, αλλά βάζανε και 16 σε όσα δεν είχαν. Από το σύνολο λοιπόν, ελάχιστα πηγαίνανε καλύτερα με 16, ενώ τα περισσότερα είχανε γύρω στα 20% χαμηλότερη απόδοση... Και από ότι θυμάμαι, το είχανε σαν αναμενόμενο ότι με φουλ μνήμη θα πέσουν λίγο οι επιδόσεις, αν και το πιο ωραίο όμως ήταν που γράφανε, όπως και να'χει δε θεωρούμε ρεαλιστικό ένα τέτοιο μέγεθος μνήμης...
 
Ούτε τα 12 giga είναι ρεαλιστικά σήμερις στα νέα μηχανήματα, αλλά το ένα τερατάκι μου την φοράει Χ 2.

Οι περιορισμοί είναι στα chipsets και τι μπορεί να τροφοδοτήσει η κάθε μητρική. Την εποχή των παλιότερων ΑΤ μηχανημάτων, κυκλοφορούσε ένας σκασμός από λύσεις από πάρα πολλούς κατασκευαστές. Πολλές φορές έπρεπε να συνδυάσουν και απίθανα πράγματα.

Στο ίδιο socket για παράδειγμα είχαμε pentium, Amd K5 και Cyrix επεξεργαστές και όχι μόνο. Vesa local bus, pci bus, 8 bit, 16 bit slots και πάει λέγοντας.

Ανάθεμα κι αν ήξεραν και οι ίδιοι οι κατασκευαστές που πήγαιναν......

Δεν πιστεύω ότι υπάρχει θέμα "πίεσης" εκτός από την ανεπάρκεια τροφοδοσίας σε κάποιες περιπτώσεις.
 
Το χειρότερο απο όλα εκείνη την εποχή ήταν ότι κυκλοφορούσαν κάτι άσχετες

μάρκες που ήταν πραγματικά σκουπίδια. Με όλη την σημασία.

Έγραφαν π.χ. κάποια χαρακτηριστικά και υποστήριζαν ούτε τα μισά. Την εποχή των 486 ούτε λόγος για GIGABYTE και ASUS.

Οι οποίες και ήταν πανάκριβες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα