Περί σύνθεσης και χαρακτηριστικών retro pc( ή αλλιώς τούμπανο ή όχι.....)

markk είπε:
Πω πω τι μου τις θύμισες τώρα. Σκουπίδια απίστευτα. Μπορεί να έπαιρνες δύο ίδια κομμάτια και κάποια περιφερειακά να δούλευαν στη μία και όχι στην άλλη!!

Αλήθεια, γνωρίζει κανείς τι απέγινε η εταιρεία;
 
Εγώ τις θυμάμαι για καλές... Στην εποχή των pentium 1 τουλάχιστον... Έκλεισε η εταιρεία αργότερα.

edit : http://en.wikipedia.org/wiki/Soyo_Group
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ποτέ δεν τις συμπάθησα.

Την εποχή του πρώτου Pentium 90 Mhz που είχα, είχα βάλει την Intel Plato! Απίστευτη!
 
markk είπε:
Εγώ τις θυμάμαι για καλές... Στην εποχή των pentium 1 τουλάχιστον... Έκλεισε η εταιρεία αργότερα.
edit : http://en.wikipedia.org/wiki/Soyo_Group
Oντως ,λυπαμαι που θα διαφωνησω με τον Mr pooky

αλλα η μικρη εμπειρια με Soyo την εποχη των πρωτων Pentium τεινει να συμφωνησει μαυτη του markk.
 
έτσι ξέρω και έχω δει και εγώ: SOYO = μια χαρά!
 
Έτσι! Λοιπόν, διαβάζω ένα RAM του Ιουνίου του 1996. Από περιέργια κοιτάζω τις διαφημίσεις των μαγαζιών. Στις μητρικές το όνομα soyo το συναντάς ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ συχνά. Ενώ έχω δει μεμονωμένα Abit, Gigabyte και jetboard. Κάπου πήρε το μάτι μου και Intel Atlantis. Στη στάνταρ σύνθεση έχουν όλοι 8mb ενώ μερικοί που έχουν πιο "καλά" μοντέλα έχουν 16. Κανείς παραπάνω. Το θέμα του εξωφύλλου είναι η δοκιμή 2 νέων επεξεργαστών. Του pentium pro και του απλύ, στα 200ΜHz και οι δύο. Ο pro είναι ο μοναδικός που αναφέρεται γενικά στο περιοδικό με 32ΜΒ, ενώ ο απλός έχει πάλι 16. Φυσικά όλοι γράφουν ότι επεκτείνεται μέχρι τα 128....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nemo είπε:
Oντως ,λυπαμαι που θα διαφωνησω με τον Mr pookyαλλα η μικρη εμπειρια με Soyo την εποχη των πρωτων Pentium τεινει να συμφωνησει μαυτη του markk.
Παιδιά δεν θα διαφωνίσω με κανέναν! Απλά λόγω 486, στην 586 εποχή τις απέφευγα σαν μιασμένες!!!! :D
 
Το πρωτο μου PC ειχε μπει street test (ωραια στηλη ηταν αυτη! τι απεγιναν οι δυο συντακτες?) στο PC Master και ψαχνω να βρω το τευχος :(

Αν θυμηθω μηνα/ετος θα ποσταρω για να δωσετε χερι βοηθειας.

Soyo ruled big time!
 
Ξέθαψα και άλλο RAM, από το Γενάρη του 1995. Εκεί λοιπόν έχει 8 μητρικές Pentium. 3 Intel, 2 άλλες και 3 soyo. Τότε που ήταν στην αρχή, από ότι διαβάζω στο τεστ, μάλλον θα τείνω να συμφωνήσω με τον Pooky! Οι μητρικές της Intel καταλαμβάνουν τις 3 πρώτες θέσεις, ενώ οι soyo τις 3 τελευταίες... Αλλά όπως λέει και στο άρθρο, στην αρχή μόνο από την Intel υπήρχαν μητρικές για το νέο(τότε) τσιπ, ενώ η σχεδίαση ήταν πολύ πιο απαιτητική και απαιτούσε πάρα πολλές αναδιοργανώσεις από τους τρίτους κατασκευαστές για να μπορέσουν να ανταπεξέλθουν. Οι 3 Soyo μάλιστα δεν έχουν καν ελεγκτές για δίσκους και I/O, ενώ οι 2 έχουν chipset άλλο από Intel. Μιλάμε όμως για μια εποχή, όπου οι μητρικές μαζί με τους επεξεργαστές κοστίζουν περί τις 330.000δρχ(!) για τις πρώτες τη intel, ενώ για τους υπόλοιπους κατασκευαστές από 50-80 χιλιάρικα κάτω. Επίσης τα 16ΜΒ μνήμης κοστίζανε γύρω στις 175.000δρχ(!!). Από εκεί και πέρα εγώ όταν μιλάω για τις soyo και λέω ότι ήταν καλές, εννοώ μετά από τουλάχιστον 1 χρόνο από τη συγκεκριμένη δοκιμή, όπου είχαν ωριμάσει σαν κατασκευές, και οι τιμές ήταν πολύ χαμηλότερες.

Υ.Γ. και τελείως άσχετο με τα παραπάνω... Το 1994 αναβάθμισα τον 286 που είχα τότε σε 386DX/40. Το πήγα σε ένα μαγαζί που βρήκα από περιοδικό και όταν το πήρα, είδα ότι η μητρική που μου είχανε βάλει ήτανε Soyo. Το μόνο που διασώζεται μέχρι σήμερα είναι το manual της εν λόγω motherboard, που με αυτά που γράφει, θα ήταν ιδανικό για "τουμπάνιασμα"... 386 που μπορεί να πάρει 128ΜΒ RAM!!! :p
 
Wally είπε:
Το πρωτο μου PC ειχε μπει street test (ωραια στηλη ηταν αυτη! τι απεγιναν οι δυο συντακτες?) στο PC Master και ψαχνω να βρω το τευχος :(
Αν θυμηθω μηνα/ετος θα ποσταρω για να δωσετε χερι βοηθειας.

Soyo ruled big time!


Abyss(Σπ.Παρασχης) είπε:
Τώρα. σχετικά με τη στήλη που έγραφα με τον David Meftah... καλή ιδέα ήταν, αλλά η εκτέλεση είχε πάρα πολλά κενά. Τελικά όπως έβγαινε νομίζω ότι ήταν μια ανούσια στήλη. Θα προτιμούσα να πηγαίναμε σαν υποτιθέμενα άσχετοι από υπολογιστές πελάτες στα μαγαζιά και να αξιολογούσαμε την εξυπηρέτηση του καθενός (σε επίπεδο γνώσεων, ευγένειας, σαφήνειας κλπ)
http://mame.gr/forum/viewtopic.php?f=3&t=40&p=9274&hilit=meftah#p9274

καπου γυρω στο τευχος 90 ??? (απο μνημης )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nemo εισαι απιστευτο λαγωνικο. Θα αξιοποιησω το στοιχειο και θα επανελθω ;)
 
Οι Jetway ήταν αυτές που κυκλοφορούσαν και με άλλα ονόματα πάντα από J, όπως Jetboard και J-Mark ?
 
Nemo είπε:


picture.php


σελιδα 94 (δυστηχως απο το συγκεκριμμενο τευχος μου λειπουν ~20 σελιδες μαζι και αυτες του street test )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
markk είπε:
Οι Jetway ήταν αυτές που κυκλοφορούσαν και με άλλα ονόματα πάντα από J, όπως Jetboard και J-Mark ?
Jetboard δεν ειχα συναντησει, αλλα j-mark ειναι οντως Jetway.
 
Nemo είπε:
σελιδα 94 (δυστηχως απο το συγκεκριμμενο τευχος μου λειπουν ~20 σελιδες μαζι και αυτες του street test )
Το εχω εγω ολοκληρωμενο. Αν θελει καποιος το street test η καποιο αλλο αρθρο ας μου πει να το ανεβασω καπου
 
Πίσω
Μπλουζα