Περί σύνθεσης και χαρακτηριστικών retro pc( ή αλλιώς τούμπανο ή όχι.....)

pooky(1) είπε:
Πω πω τι μου τις θύμισες τώρα. Σκουπίδια απίστευτα. Μπορεί να έπαιρνες δύο ίδια κομμάτια και κάποια περιφερειακά να δούλευαν στη μία και όχι στην άλλη!!
Αλήθεια, γνωρίζει κανείς τι απέγινε η εταιρεία;

pooky σ'αγαπάω. SOYO = ταλαιπωρία.

freaktmp είπε:
Oι DTK και οι MICRONICS αναφέρεται στα Vintage PC Forums οτι ήταν καλές.

Μάλιστα η μια 386 που θα φουσκώσω είναι DTK με 256kb cache. To BIOS της είναι παραθυρικό και είναι ΑΜΙ/DTK.

To layout της επίσης πολύ καλό.

markk είπε:
Υ.Γ. και τελείως άσχετο με τα παραπάνω... Το 1994 αναβάθμισα τον 286 που είχα τότε σε 386DX/40. Το πήγα σε ένα μαγαζί που βρήκα από περιοδικό και όταν το πήρα, είδα ότι η μητρική που μου είχανε βάλει ήτανε Soyo. Το μόνο που διασώζεται μέχρι σήμερα είναι το manual της εν λόγω motherboard, που με αυτά που γράφει, θα ήταν ιδανικό για "τουμπάνιασμα"... 386 που μπορεί να πάρει 128ΜΒ RAM!!! :p
Η συγκεκριμένη μητρική βρέθηκε στην αντίπερα όχθη του Ατλαντικού πάνω και αριστερά. Αλλα 200 δολλάρια αποκλείεται να δώσω για να κάνω τον 386 με 128.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
freaktmp είπε:
Oι DTK και οι MICRONICS αναφέρεται στα Vintage PC Forums οτι ήταν καλές.

Μάλιστα η μια 386 που θα φουσκώσω είναι DTK με 256kb cache. To BIOS της είναι παραθυρικό και είναι ΑΜΙ/DTK.

To layout της επίσης πολύ καλό.
 
markk είπε:
Εγώ νομίζω ότι το πόση μνήμη είχαν τα τυπικά μηχανήματα, εξαρτάται αποκλειστικά και μόνο από τη χρονολογία που τα πήρες/χρησιμοποίησες. Τι εννοώ. Αν είχες pentium έστω και mmx, το 1998, ήταν ήδη ένα μηχάνημα λίγο παλιότερο. Οπότε για να συμβαδίσει κάπως με τα τότε δεδομένα, θα έπρεπε να δεχτεί ορισμένες βελτιώσεις, όπως παραπάνω μνήμη και μεγαλύτερο σκληρό δίσκο, άντε καμιά καλύτερη καρτα γραφικών αν υπήρχε σε pci κλπ. Όμως αν πάμε πίσω στο 1995, ένας τυπικός pentium θα πωλούταν με 8ΜΒ μνήμης σαν στάνταρ, και 850-1200ΜΒ δίσκο. Θα έτρεχε DOS και windows 3.11 και αργότερα 95, θα είχε μια τυπική pci καρτούλα με 1mb μνήμης(καμιά cirrus logic), και θα βάζανε κανένα cd-rom και μια συμβατή καρτούλα ήχου. Σίγουρα όποιος δεν έπαιρνε πρώτη φορά υπολογιστή και ήθελε κάτι παραπάνω θα έβαζε 16ΜΒ και καλύτερη κάρτα γραφικών. Άλλο παράδειγμα. Το 1999 με 2000 αν θυμάμαι καλά είχε κάνει κάποια προσφορά μια εφημερίδα με κάτι κουπόνια, που μάζευες ένα σεβαστό αριθμό, και έδινες και ένα ποσό όχι αμελητέο, αλλά πολύ χαμηλότερο από όσο έκανε ένας υπολογιστής(γύρω στις 150.000δρχ? -δεν είμαι σίγουρος όμως) και σου έδινε έναν Quest P3 450MHz, με 64ΜΒ RAM, 6GB δίσκο αν θυμάμαι σωστά, και κάρτα γραφικών ενσωματωμένη στη μητρική(ε, με τέτοιο κόστος λογικό), και νομίζω ότι έδινε μαζί και μόντεμ και κάποιες ώρες σύνδεσης στο internet. To θυμάμαι γιατί τον είχε πάρει ο πατέρας του κολλητού μου. Κι όμως είχε 64ΜΒ. Μετά το 2001 που είχα φτιάξει έναν P3 στο 1GHz, που ήταν σχετικά καλό μηχάνημα για τότε, είχα βάλει αρχικά 128ΜΒ, αλλά μετά είχα βάλει παραπάνω. Για να μην τα πολυλογώ, όταν λέω λοιπόν ότι θέλω να φτιάξω έναν pentium με προδιαγραφές τυπικές για το 1996 περίπου, έχοντας βάλει 64ΜΒ, θεωρώ πως είναι οκ, και ίσως και πολλά. Άλλωστε επειδή τρέχει και DOS και Windows 98, το DOS δε βλέπει παραπάνω από 64. Το να τρέχω dos 7,10 που ήταν μέσα στα windows και αναγνωρίζει μέχρι 128mb extended δεν το βλέπω ως επιλογή, γιατί όταν το προορίζεις για να παίζει dos παιχνίδια, για μένα χάνει το χαρακτήρα του αν δεν βλέπεις MS-DOS Version τάδε όταν πληκτρολογείς ver στο γνώριμο prompt.... :)
Τα έχουμε ξαναπεί στο θεματάκι αυτό Μάρκ, έτσι είναι και μη σου πω προτιμώ και λίγο να αργεί :p ο υπολογιστής δίνοντας το retro feeling.

Το hobby του τουμπανιάσματος είναι άχρηστο κατ' εμέ...

Σε τέτοια μηχανήματα... Προτιμώ να παλέψω λίγο με memmaker και startup files για να τρέξει το παιχνίδι και όχι να βάλω 384Ram στον P-90 ..
 
Το τι είναι άχρηστο είναι υποκειμενικό.

Αλλος θεωρεί αχρηστο το τουμπάνιασμα άλλος θεωρεί εντελώς πέταμα

χρηματων τα ρετρό είτε αυτα είναι PC είτε είναι κονσόλες.

Ειναι βλακεία όμως οταν με 10 ευρώ παίρνεις 16ΜΒ σε 4X30 πινα να αγοράζεις

4X1ΜΒ ετσι επειδή κολλάει καλύτερα και να μην σου τρέχουν μετα τα μισά

παιχνίδια.

Ειναι βλακεία να λες θα πάρω SB16 που δεν έχει καθόλου MIDI ενώ με τα ίδια χρήματα παίρνεις AWE και παίζουν όλα μα όλα

καλύτερα.

Με την ίδια λογική είναι άχρηστο το τουμπάνιασμα σε AMIGA,ATARI,SEGA

modchips και ότι άλλο. Μην πάρεις ACCELERATOR, γράψε 2000 δισκέττες και άλλαζε διαρκώς. Γνώμες και απόψεις απολύτως

σεβαστές. Οταν όμως έχεις πρόβλημα χώρου οπως οι περισσότεροι εδώ μέσα αναζητάς κάτι πρακτικό και "εύκολο".

Επίσης όπως πολύ σωστα έγραψε κάποιος εδώ σε προηγούμενες σελίδες τα PC ΔΕΝ ΘΑ ΓIΝΟΥΝ ποτε ρετρό.

Βουτας μια μητρική την βάζεις σε ενα κουτι και έχεις PC. Μονο τα custom made cases μπορούν να είναι ρετρο. Π.Χ.

Apple Lisa, IBM 5150,Tandy,Dragon και πολλά άλλα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Seaside είπε:
Oι DTK και οι MICRONICS αναφέρεται στα Vintage PC Forums οτι ήταν καλές.
ΟK οι DTK μπορει να μην ηταν κατασκευαστικα οτι χειροτερο αλλα ηταν τα πιο βαρετα motherboards στην ιστορια της πληροφορικης. Ειχαν τα απολυτως ελαχιστα και αυτα και με το ζορι. Τωρα αν μιλαμε για 386, φυσικα και δεν εχει σημασια, αλλα για pentium δεν παλευονται με τιποτα. Asus και παλι Asus.

Micronics = junk. Αυτη ειναι η ταπεινη μου αποψη σαν pc hardware hobbyist απο το '87 και full time τεχνικος H/Y απο το '99.
 
Seaside είπε:
Το τι είναι άχρηστο είναι υποκειμενικό.
Αλλος θεωρεί αχρηστο το τουμπάνιασμα άλλος θεωρεί εντελώς πέταμα

χρηματων τα ρετρό είτε αυτα είναι PC είτε είναι κονσόλες.

Ειναι βλακεία όμως οταν με 10 ευρώ παίρνεις 16ΜΒ σε 4X30 πινα να αγοράζεις

4X1ΜΒ ετσι επειδή κολλάει καλύτερα και να μην σου τρέχουν μετα τα μισά

παιχνίδια.

Ειναι βλακεία να λες θα πάρω SB16 που δεν έχει καθόλου MIDI ενώ με τα ίδια χρήματα παίρνεις AWE και παίζουν όλα μα όλα

καλύτερα.

Με την ίδια λογική είναι άχρηστο το τουμπάνιασμα σε AMIGA,ATARI,SEGA

modchips και ότι άλλο. Μην πάρεις ACCELERATOR, γράψε 2000 δισκέττες και άλλαζε διαρκώς. Γνώμες και απόψεις απολύτως

σεβαστές. Οταν όμως έχεις πρόβλημα χώρου οπως οι περισσότεροι εδώ μέσα αναζητάς κάτι πρακτικό και "εύκολο".
Το ότι θα βάλω 8ΜΒ ram σε 486 και όχι 128 δεν έχει να κάνει με πρακτικότητα και ευκολία. Αν θες 128RAM θα πας σε PII.

Στο μηχάνημα κάθε εποχής παίζεις και τα αντίστοιχα games. Αυτό είναι retro, και γι αυτό δεν θέλεις dosbox αλλά pcάκι παλιό για να ακούς και καμιά δισκετούλα 5,25" ή τον 50άρη μου σκληρό ακόμη κι αν κάνω ένα dir /p να κάνει κρικ κρικ...... Για να θυμηθείς όχι για απωθημένα επειδή τότε δεν είχαμε AWE.

Δηλαδή στο 386 θα βάλεις Win98 και NFS 2 και τι έγινε? Κάθε μηχάνημα στον καιρό του και στο λογισμικό του..

Όσο για τα μινιμουμ των ελληνικών μηχανημάτων τα ξέρω καθώς ήμουν εξωτερικό (486 με 16RAM) και όταν έβλεπα τις δικές μας διαφημίσεις απορούσα (486 με 1RAM βασική σύνθεση)....

Περι ορέξεως....

υγ. Αν θες τουμπάνιασμα χώστα στο i7 που έχεις με 12GBRam ssd lcd bluray κλπ τώρα έχει αξία να το κάνεις να τα χαρείς...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
freaktmp είπε:
ΟK οι DTK μπορει να μην ηταν κατασκευαστικα οτι χειροτερο αλλα ηταν τα πιο βαρετα motherboards στην ιστορια της πληροφορικης. Ειχαν τα απολυτως ελαχιστα και αυτα και με το ζορι. Τωρα αν μιλαμε για 386, φυσικα και δεν εχει σημασια, αλλα για pentium δεν παλευονται με τιποτα. Asus και παλι Asus.
Micronics = junk. Αυτη ειναι η ταπεινη μου αποψη σαν pc hardware hobbyist απο το '87 και full time τεχνικος H/Y απο το '99.

H αλήθεια είναι πως την εποχη 386-486 κυκλοφορούσε πολυ μα πάρα πολύ σαβούρα μητρικής.

Ψαχνοντας με τον Mark ολους αυτούς τους μήνες συναντησαμε πολλα μαργαριτάρια.

Αλλες γράφανε οτι υποστηρίζουνε και δεν υποστήριζαν τελικά. Αλλες έγραφαν οτι παίζουν με EDO μνήμη και δεν δουλεψαν ποτε ουτε με BIOS, Π.Χ. οι 486.

Για τις PC-CHIPS πραγματικά λουλούδια. Με ψεύτικα τσιπάκια cache μνημης και άλλα κουφα.

Οσον αφορα την Pentium κατηγορία τώρα. SOYO και λοιπά αδερφάκια τίγκα στα jumperakia μακριά. Φτάνει παίξαμε τότε. Τώρα καλύτερα μια ASUS TXP4 η καμία ABIT TX5 και είσαι ΟΚ. Αυτόματα όλα με διπλές τροφοδοσίες καιι αντε γεια.

Σε super 7 κατηγορία τα πράγματα είναιι καλύτερα αλλά εκεί παίζεις σε Pentium II - III class.

nikdev είπε:
Το ότι θα βάλω 8ΜΒ ram σε 486 και όχι 128 δεν έχει να κάνει με πρακτικότητα και ευκολία. Αν θες 128RAM θα πας σε PII.
Στο μηχάνημα κάθε εποχής παίζεις και τα αντίστοιχα games. Αυτό είναι retro, και γι αυτό δεν θέλεις dosbox αλλά pcάκι παλιό για να ακούς και καμιά δισκετούλα 5,25" ή τον 50άρη μου σκληρό ακόμη κι αν κάνω ένα dir /p να κάνει κρικ κρικ...... Για να θυμηθείς όχι για απωθημένα επειδή τότε δεν είχαμε AWE.

Δηλαδή στο 386 θα βάλεις Win98 και NFS 2 και τι έγινε? Κάθε μηχάνημα στον καιρό του και στο λογισμικό του..

Όσο για τα μινιμουμ των ελληνικών μηχανημάτων τα ξέρω καθώς ήμουν εξωτερικό (486 με 16RAM) και όταν έβλεπα τις δικές μας διαφημίσεις απορούσα (486 με 1RAM βασική σύνθεση)....

Περι ορέξεως....

υγ. Αν θες τουμπάνιασμα χώστα στο i7 που έχεις με 12GBRam ssd lcd bluray κλπ τώρα έχει αξία να το κάνεις να τα χαρείς...
Για την πρακτικότητα και την ευκολία αναφερόμουν σε AMIGA και λοιπά.

Επίσης είναι αλλιώς όντας παιδάκι να ακούς στα μαγαζία της Στουρνάρη να παίζει το Inca,Indiana Jones και παμπολλα άλλα με την AWE ή την ADLIB οταν είχες 16. Τώρα αν εσύ ήσουν, είσαι και θα είσαι οικονομικά δυνατός να τα παίρνεις όλα οταν βγάινουν δικό σου θέμα. Εγώ που δεν είχα ΑWE ποτε για καιρό στο μηχάνημα μου και είχα μονο Pro 2.0 και 16 είπα να πάρω καμιά 10αριά μιας και της πάιρνω με 5 - 10 ευρώ.

Για τους δίσκους. ΟΚ θες να τους ακούς. Εγώ ομως δεν θέλω γιατί κάνουν φασαρία είναι σχεδόν 20 ετών σιγα σιγά χαλάνε.

Ασε που δεν θέλω να ξαναδώ μηχανικό δίσκο μετα την εμπειρία που είχα καθώς άλλαξα 13 SSD μέσα στο 2009. Αλλους αγόρασα αλλους αντάλλαξα και αλλους πούλησα.

Τα εχω σκάσει στον Ι7 μην ανησυχείς.

Εννοείται οτι στο μηχάνημα κάθε εποχής παίζεις και τα αντίστοιχα Games. Γι'αυτο και ο 486 θα παίζει αποκλειστικά DOS. Ενω ο PII SVGA παιχνίδια.

Επίσης το οτι τα παιχνίδια έχουν minimum απαιτησεις δεν σημαίνει οτι θα πηγαίνουν και καλά. Ειδικά σε καταστάσεις μέσα απο Windows.

Αν θελεις εσυ τρεχε NFS2 ή 3 με 128-192 Ram. Εμενα απλά μου αρέσει να εχω 512 ή 768. Ετσι για να έχει αερά το μπλιμπλίκι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Seaside είπε:
H αλήθεια είναι πως την εποχη 386-486 κυκλοφορούσε πολυ μα πάρα πολύ σαβούρα μητρικής.
Ψαχνοντας με τον Mark ολους αυτούς τους μήνες συναντησαμε πολλα μαργαριτάρια.

Αλλες γράφανε οτι υποστηρίζουνε και δεν υποστήριζαν τελικά. Αλλες έγραφαν οτι παίζουν με EDO μνήμη και δεν δουλεψαν ποτε ουτε με BIOS, Π.Χ. οι 486.

Για τις PC-CHIPS πραγματικά λουλούδια. Με ψεύτικα τσιπάκια cache μνημης και άλλα κουφα.

Οσον αφορα την Pentium κατηγορία τώρα. SOYO και λοιπά αδερφάκια τίγκα στα jumperakia μακριά. Φτάνει παίξαμε τότε. Τώρα καλύτερα μια ASUS TXP4 η καμία ABIT TX5 και είσαι ΟΚ. Αυτόματα όλα με διπλές τροφοδοσίες καιι αντε γεια.

Σε super 7 κατηγορία τα πράγματα είναιι καλύτερα αλλά εκεί παίζεις σε Pentium II - III class.

Για την πρακτικότητα και την ευκολία αναφερόμουν σε AMIGA και λοιπά.

Επίσης είναι αλλιώς όντας παιδάκι να ακούς στα μαγαζία της Στουρνάρη να παίζει το Inca,Indiana Jones και παμπολλα άλλα με την AWE ή την ADLIB οταν είχες 16. Τώρα αν εσύ ήσουν, είσαι και θα είσαι οικονομικά δυνατός να τα παίρνεις όλα οταν βγάινουν δικό σου θέμα. Εγώ που δεν είχα ΑWE ποτε για καιρό στο μηχάνημα μου και είχα μονο Pro 2.0 και 16 είπα να πάρω καμιά 10αριά μιας και της πάιρνω με 5 - 10 ευρώ.

Για τους δίσκους. ΟΚ θες να τους ακούς. Εγώ ομως δεν θέλω γιατί κάνουν φασαρία είναι σχεδόν 20 ετών σιγα σιγά χαλάνε.

Το θέμα είναι να το χαρείς τώρα που μπορείς. Μπορεί να έχω πάνω από 30 HDD 20MB-10GB αλλά θέλω να δουλεύω με τον 50άρη Quantum , τον 40άρη KLOC τον 1280 Fireball TM και τον Caviar 1.6GB. Αν χαλάσουν χάλασαν μετά θα τους έχω να θυμάμαι... Δεν βαριέσαι.

Τα εχω σκάσει στον Ι7 μην ανησυχείς. Δεν ανησυχώ και γω έχω :cool:

Εννοείται οτι στο μηχάνημα κάθε εποχής παίζεις και τα αντίστοιχα Games. Γι'αυτο και ο 486 θα παίζει αποκλειστικά DOS. Ενω ο PII SVGA παιχνίδια.

Επίσης το οτι τα παιχνίδια έχουν minimum απαιτησεις δεν σημαίνει οτι θα πηγαίνουν και καλά. Ειδικά σε καταστάσεις μέσα απο Windows.

Αν θελεις εσυ τρεχε NFS2 ή 3 με 128-192 Ram. Εμενα απλά μου αρέσει να εχω 512 ή 768. Ετσι για να έχει αερά το μπλιμπλίκι.
Τρέχω NFS το πρώτο......και το θεωρώ κορυφαίο racing. Έχω την αποψη ότι αν είναι να τρέξεις NFS 3 τρέξε στον σημερινό η/υ NFS....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
nikdev είπε:
Τρέχω NFS το πρώτο......και το θεωρώ κορυφαίο racing. Έχω την αποψη ότι αν είναι να τρέξεις NFS 3 τρέξε στον σημερινό η/υ NFS....
Αρα ως γνήσιος gamer με καταλαβαίνεις.

To NFS το απέκτεισα πρόσφατα στο 3DO και είναι όντως η καλύτερη εκδοση του εκεί. Τέλειο.
 
Εγώ θα προσθέσω για άλλη μια φορά, ότι κάθε άποψη είναι σεβαστή, και δεν υπάρχει λάθος γνώμη για κανένα. Απλά λέμε ο καθένας τι προτιμάει. Διαφωνώ κάθετα μόνο στο ότι το pc δε μπορεί να είναι ρετρό. Τα ράσα δεν κάνουν τον παπά, και έτσι δεν είναι η απλοϊκή εμφάνιση ενός AT κουτιού που βάζεις μέσα ότι θέλεις, που θα κάνει το μηχάνημα ρετρό ή όχι, αλλά το "feeling" που σου δίνει και οι αναμνήσεις που ξυπνάνε, όπως πολύ σωστά είπε ο nickdev, όταν ακούς να φορτώνει δισκέτα, δίσκος με το χαρακτηριστικό κροτάλισμα, πρέπει να παιδευτείς με ένα σωρό drivers στα αρχεία εκκίνησης για να τα κάνεις να δουλέψουν όλα σωστά, κλπ κλπ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Seaside είπε:
H αλήθεια είναι πως την εποχη 386-486 κυκλοφορούσε πολυ μα πάρα πολύ σαβούρα μητρικής.
Τοτε που δεν μου περισσευανε ειχα αγορασει κατι πατατες. Το πρωτο μου 486 board ειχε καλωδιακια που συνδεανε διαφορα σημεια της μητρικης. Το πρωτο μου board με eeprom bios καηκε οταν το φλασαρα (soyo βλεπεις). Οταν ηρθε η αντικατασταση ηταν αλλο μοντελο και επρεπε να το φλασαρουν για να δει τον επεξεργαστη μου. Φυσικα και εκεινο καηκε επιτοπου. Αργοτερα ειχα ενα καταπληκτικο set Flagpoint 430vx board με Flagpoint S3 Virge 4mb pci καρτα γραφικων που οταν παταγες f5 στα windows για να κανει refresh καμια φορα πεταγε σκουπιδιακια στην εικονα και συνεχιζα τα refresh μεχρι να καθαρισει. Οταν το 2000 πηρα την πρωτη μου asus (CUSL2) δεν ξανακοιταξα ποτε φτηνο motherboard ξανα!
 
Seaside είπε:
Αν θελεις εσυ τρεχε NFS2 ή 3 με 128-192 Ram. Εμενα απλά μου αρέσει να εχω 512 ή 768. Ετσι για να έχει αερά το μπλιμπλίκι.
Eγώ που το τρέχω το 2 με 64 ΜΒ στον ταπεινό 166άρη mmx με τη voodoo 1 τι να πω? Δεν έχει αέρα το μπλιμπλίκι μου?!?!? :flower:

Τρέχει και το 3, αλλά πάει λίγο αργά... #)
 
Αν και οι αναλύσεις ήταν χαμηλές, φαίνεται ότι η κάρτα γραφικών θα ήταν το

κλειδί στις επιδόσεις των παιχνιδιών στο άμεσο μέλλον.... ;)
 
freaktmp είπε:
Τοτε που δεν μου περισσευανε ειχα αγορασει κατι πατατες. Το πρωτο μου 486 board ειχε καλωδιακια που συνδεανε διαφορα σημεια της μητρικης. Το πρωτο μου board με eeprom bios καηκε οταν το φλασαρα (soyo βλεπεις). Οταν ηρθε η αντικατασταση ηταν αλλο μοντελο και επρεπε να το φλασαρουν για να δει τον επεξεργαστη μου. Φυσικα και εκεινο καηκε επιτοπου. Αργοτερα ειχα ενα καταπληκτικο set Flagpoint 430vx board με Flagpoint S3 Virge 4mb pci καρτα γραφικων που οταν παταγες f5 στα windows για να κανει refresh καμια φορα πεταγε σκουπιδιακια στην εικονα και συνεχιζα τα refresh μεχρι να καθαρισει. Οταν το 2000 πηρα την πρωτη μου asus (CUSL2) δεν ξανακοιταξα ποτε φτηνο motherboard ξανα!
Κι αλλος παραπονιάρης με SOYO. Ελα να μαζευομαστε.

Ηταν παρα πολυ ακριβα τα σημερινά επώνυμα board. Διπλάσια και τριπλάσια λεφτα για τις αλλες μητρικες οταν οι SOYO κοστιζαν ψίχουλα σε εισαγωγικά και ηταν πλημμυρισμένα τα ράφια των καταστημάτων απο αυτες.

Και ειχαν όλες και ίδιο κουτί και δεν μπορούσες να τις αναγνωρίσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραία. Άμα έπαιρνες το 95 μια socket 7 soyo με 30-40 χιλιάρικα, και μια σημερινή επώνυμη με τα τριπλάσια, τι διαφορά θα είχες?
 
1)Ασυμβατότητες - καλύτερη υποστήριξη h/w (vga,sound)

2)Αποτυχημένα Flashαρίσματα (αν και δεν μου έτυχε ποτε με SOYO)

3)+100 καλύτερη υποστήριξη (BIOS,Troubleshooting guides)
 
To 1o δεν το έχω δει μέχρι τώρα. Το 2ο επίσης. Το 3ο μέχρι που έκλεισε δε νομίζω να είχε θέμα. Τώρα είναι που ψάχνεις και δε βρίσκεις. Πάντως γενικά όταν ψάχνω στο net για αυτό το θέμα, βλέπω ότι οι περισσότεροι είχαν τη soyo για καλή μάρκα, ενώ μεμονωμένα μερικοί γράφουν παράπονα. Ίσως αν πουλούσε πάρα πολλά κομμάτια να είχε και ένα ποσοστό που δεν ήταν οκ, δεν ξέρω. Αλλά αν είχα πάρει ένα μοντέλο μόνο και μου είχε βγάλει κάτι, δε θα έβγαζα σκαρτη τη μάρκα από το δικό μου περιστατικό, αν δεν είχα και άλλα παραδείγματα να υπολογίσω. Για τις QDI τι λέτε?
 
Κατ'αρχην μονο στην Ψαροκωσταινα θεωρειτο καλη μαρκα η Soyo και για αυτο ευθυνεται κυριως το RAM και ο τοπικος προμηθευτης. Εμενα ειχαν περασει απο τα χερια μου 2-3 soyo boards και τα ειχα δει και στα τελευταια τους οταν ξεκινησα να δουλευω σαν τεχνικος. Δεν ηταν τοσο ασχημα οσο πχ τα elitegroup (P6SET-ML! ελαττωματικο απο κατασκευης και ειχε πουληθει στις εκατονταδες με εκεινα τα αθλια τα Πλατο τα barebone...), αλλα σιγουρα δεν ηταν τελεια. Πριν το πρωτο μου ακριβο motherboard (Asus CUSL2) ειχα ενα Soyo 6VBA-133. Οταν εκανα την αλλαγη ηταν σαν να πηγαινω απο Fiat σε Ferrari. Ναι, ηταν απλα τοσο πιο καλυτερο απο ολες τις αποψεις. Και κατι που δεν ανεφερε ο Seaside. Τα ακριβοτερα boards ηταν και ως επι το πλειστον πιο γρηγορα, πιο σταθερα και με καλυτερες ικανοτητες overclocking.
 
markk είπε:
Για τις QDI τι λέτε?

Καποια μοντελα στο δευτερο μισο του '90 ειχαν καλες επιδοσεις. Γενικως θα τις χαρακτηριζα αξιοπιστες αλλα φτωχες σε features. Ηταν απο τις πρωτες που επετρεπαν να κανονιζεις πολλαπλασιαστες και ταχυτητες FSB χωρις jumpers αλλα περα απο αυτο δεν ειχαν να επιδειξουν και τιποτα.

Πλεον νομιζω εχει αποχωρησει τελειως απο τις δυτικες αγορες αλλα υπαρχει ακομα. Tο site πλεον ειναι στα κινεζικα μονο
 
Συμφωνώ εν μέρει με τον φίλο που είπε για RAM.

Αν θυμάσαι στο RAM δεν έβγαιναν πρώτες σε απόδοση η SOYO.

Σε απόδοση/τιμή όμως είχαν καλή βαθμολογία πάντοτε.

Τότε δεν ήταν το overclocking τόσο δημοφιλές και οι mobo δεν ήταν φορτωμένες με τόσα καλούδια. Μια χαρά ήταν για τα τότε οικονομικά δεδομένα οι SOYO.

QDI ήταν τίμιες αλλά λιτές προτάσεις. Οι jetboard ήταν από τις γρήγορες αλλά ποτέ δεν με τράβηξαν. Υπήρχαν και καλές (ακριβές) προτάσεις από Gigabyte. Oi Abit συνήθως πάντα έπαιρναν τα πρωτεία σε καθαρές επιδόσεις.

Οι (πανάκριβες) mobo της Ιντελ ήταν μια αηδία. Κάτι atlantis , endeavour κλπ.... Αν θυμάστε έπαιζαν ΜΟΝΟ με INTEL επεξεργαστές...8) Καθότι υπήρχε έντονη διαμάχη με Cyrix - AMD. Καλές μητρικές και πολύ μπορστά από την εποχή τους ήταν οι IWIIL με διπλά socket και προδιαγραφές server.

Γενικά ήταν μια μεταβατική περίοδος και είναι άδικο να κατηγορούμε προϊόντα τα οποία ΟΛΟΙ μας λίγο πολύ δοκιμάσαμε...... Αν ήθελε ο καθένας ας έπαιρνε Intel ή Abit ή Asus. (Αν τις έβρισκε #) )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα