Περί Full HD,HD ready TV και κατάλληλες ίντσες..!

Μάνο έχω την LG 37'' full HD και έχω στήσει HTPC αποκλειστικά για ταινιάκια 720 και 1080.

Η διαφορά είναι ελάχιστη, οπότε full HD με κλειστά τα μάτια.

Η θέαση divx αρχείων δεν είναι σε καμία περίπτωση άσχημη, οι 720 ταινίες παίζουν ΑΨΟΓΑ, η διαφορά τιμής των 150 ευρώ είναι αστεία, το ρωτάς αδερφέ;;;;

Όσο για το αν είναι αναλώσιμες οι τηλεοράσεις, εδώ ρε Wally σκάme τριχίλιαρα κάθε χρόνο σε pc αναβαθμίσεις, λες να με νοιάξει ένα χιλιάρικο μετά από δύο ή τρία χρόνια;

BTW Super Full HD RULEZZZZZZZ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
H ενσταση μου ειναι στο upscaling που το αναλαμβανει ο φθηνος scaler της TV...

Παντως το μεγεθος δεν ειναι ποτε αρκετο.

Και εγω και ο Keeper ειμαστε με 100+ ιντσες στα 4 μετρα και παλι γκρινιαζουμε... :)
 
Παλιοχαρακτήρες!!!!!! :D :D
 
Wally είπε:
H ενσταση μου ειναι στο upscaling που το αναλαμβανει ο φθηνος scaler της TV...
Θα συμφωνήσω με τον Wally...βέβαια το πρόβλημα αυτό λύνεται με χρήση ενός καλού upscaler...όπως για π.χ. το ps3 που κάνει εξαιρετική δουλειά σε αυτό τον τομέα ;)

Βέβαια, όπως είπε και ο Pooky...για 150 ευρώ είναι λογικό να επιλέξεις fullHD...αν και επιμένω πως για μένα αξίζει να παραμείνεις στο HDReady και να πας σε περισσότερες ίντσες...

Όπως είπε και ο Wally...έχω 120 ίντσες αυτή τη στιγμή με τον προτζέκτορα στα 4,5 περίπου μέτρα...και δεν την παλεύω..θέλω μεγαλύτερη οθόνη :D
 
Χμμμμ,πολύ χρήσιμη η κουβέντα τελικά,έμαθα πράγματα που δε γνώριζα ομολογουμένως...
 
Ξεθάβω το thread για να πω ότι στα εγκαίνια του καταστήματος Saturn αύριο,δίνουν Sony Bravia 40' Full HD,με 579 γιούρος μετρητοίς...

Noμίζω είναι αυτό το μοντέλο μάλιστα.

Τώρα θα φταίω να πάω πρωί πρωί να χτυπήσω δύο,μία για μένα και μία για τον πατέρα μου ;; :D :D :D

***EDIT***

Όντως,αυτό το μοντέλο είναι....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και μια για μενα. :cheers:
 
Καλά δεν ξέρω πόσοι πήγατε σήμερα στο saturn αλλά το πρωί που πέρασα από έξω γινόταν το έλα να δεις. Εντάξει έχουν κάποιες καλές προσφορές αλλά τα χαρίζουν τα πράγματα και τρέχουν όλοι λες και μοιράζουν το γάλα; Δεν μπορώ να καταλάβω.
 
δεν των έμαθες ακόμα των "Ελληνα"?
 
Τρίχες κατσαρές. Από άλλα fora, μαθαίνουμε ότι οι "προσφορές" εξαντλήθηκαν σε μιαμιση ώρα. Τώρα πάντως περί τι μηχανημάτων επρόκειτο θα σας γελάσω. Πάντως μπορεί να ήταν και φύρα εργοστασίων που τις αγόρασαν για ένα κομμάτι ψωμί και να τα έβαλαν για κράχτες, μπορεί να ήταν και μια χαρά μηχανάκια που το κατάστημα τα έβαλε προσφορές για να κάνει κόσμο να μπει μέσα.

Όπως και να έχει προσωπικά δεν θα στεκόμουν ποτέ σε κάποια ουρά για να παραλάβω "προσφορές". Διάολε, το replace me πακέτο για το msi wind μου πάει σχεδόν όσο το φτηνιάρικο laptop του Saturn.

Φυσικά οι γνώμες ποικίλουν και κάποιοι άλλοι να κυνηγάνε τέτοιες προσφορές με το τυφέκιο. Αλλά ο χρυσός κανόνας λέει πως " ότι πληρώσεις παίρνεις " και ο σοφός λαός " το φτηνό το κρέας το τρώνε τα σκυλιά " και παράλληλα " Κυριακή χαρά, Δευτέρα λύπη ".

Avoid. Ότι πήρα μέχρι στιγμής παλαιότερα σε προσφορές, το πέταξα εντός συντόμου χρονικού διαστήματος. Αν δε χάλασε πρώτα βέβαια.......
 
Το Saturn εκτός από την Full HD 40' Sony με τα 579 ευρώ,έχει και 37' HD Ready Samsung με 444 ευρώ,αλλά και 32' HD Ready Philips με 378 ευρώ...

Αποκλείεται να μιλάμε για ελαττωματικά κομμάτια,είναι απλά πολύ καλές τιμές για να κάνει το "μπαμ" το μαγαζί τις πρώτες μέρες λειτουργίας.Οι προσφορές θα ισχύουν έως 21 Σεπτεμβρίου και μέχρι εξαντλήσεως του (μικρού μάλλον) στοκ..

Επίσης παίζουν ευκαιρίες σε είδη PC hardware,ηλεκτρικών συσκευών κτλ κτλ...

Θα πάω,αλλά όχι και να περιμένω απέξω,πόσο μάλλον να ποδοπατηθώ για κάποια ευρώ λιγότερα.Με αυτή τη λογική,απέφυγα να πάω σήμερα τελικά και θα πάω σύριο-μεθαύριο...
 
Amigos είπε:
δεν των έμαθες ακόμα των "Ελληνα"?
Το ίδιο συνέβη και με τους Αμερικανούς/Γιαπωνεζοκινέζους όταν βγήκε το iphone. Το ίδιο συνέβη όταν άνοιξε το πρώτο Media Markt στην Πολωνία. Ασε, μην ψάχνεις....
 
Πάντως αν δείτε το αντίστοιχο thread του insomnia, θα διαβάσετε πραγματικά τραγελαφικά πράγματα.

Κάγκουρες να παίζουν φάπες και να βλασφημούν αλλήλους, άγριους να βουτάνε από τις ντάνες τα προϊόντα σαν να είμαστε στην Ουγκάντα, υπαλλήλους του καταστήματος να μοιράζουν μπουκάλια νερό στους βλάκες που ήταν με τις ώρες στημένοι απόξω μπας και πάρουν τηλεόραση φτηνότερα.

Και του κλου της υπόθεσης. Μαθαίνουμε ότι οι καταχρεωμένοι μάγκες που έτρεξαν να προλάβουν τις προσφορές, μόλις πήγαν να πληρώσουν στο ταμείο με την κάρτα τους βάζοντας 36 άτοκες δόσεις (τόσο τους κόβει πια..... ) μάθαιναν έκπληκτοι ότι το κατάστημα δεν κάνει άτοκες και μόνο έντοκες μπορούσαν να λάβουν. Η μία η άλλη δηλαδή.

Τραγικό περιστατικό: Στο insomnia, κάποιος που περίμενε στην ουρά στο ταμείο αναφέρει ότι φίλτατος "συμπολίτης" "καταναλωτής" έχοντας αγοράσει κάποια DVDs έδωσε 5 πιστωτικές στο ταμείο μέχρι να βρει υπόλοιπο να καλύψει το κόστος αυτών που αγόρασε, με αποτέλεσμα να καθυστερήσει αφάνταστα το ταμείο και να τσαντιστούν οι υπόλοιποι.

Περαστικά τους. Και μη ξεχνάτε ρε. Αν σας τελείωσε το υπόλοιπο στις κάρτες χτυπάτε κανένα "καταναλωτικό". Οι τράπεζες σήμερα χρειάζονται τη βοήθειά ΣΑΣ. Και μη ξεχνάτε επίσης, πως πάντοτε μπορείτε να βρείτε και τρίτη δουλειά. Ζωή, ύπνος, οικογένεια, διασκέδαση,ποιός τα χρειάζεται στο κάτω - κάτω; (insert HEAVY sarcasm here.... ) .
 
Αν κάποιος πίστευε ότι ΔΕΝ θα περίμενε απ' έξω σήμερα,ΔΕΝ θα σπρωχνόταν,ΔΕΝ θα ίδρωνε για να πάρει μία από τις Sony,απλά ζει σε άλλο κόσμο...

Εντάξει,από 1000+ ευρώ να πάρεις στη μισή τιμή μια Full HD TV είναι πολύ καλή περίπτωση,αλλά προϋποθέτει να υποστείς τα παραπάνω.Τώρα,το πώς θα διαλέξει ο καθένας να κάνει τις αγορές του,αυτό δεν είναι θέμα που χρειάζεται να απασχολεί τον δίπλα του νομίζω.Και,εδώ που τα λέμε,δικαίωμα του καθενός να απασχολήσει παραπάνω το ταμείο,λεφτά πήγε να αφήσει.Αυτή η γκρίνια του διπλανού,του επόμενου,του μεθεπόμενου κτλ κτλ,δεν μου είναι κατανοητή με τίποτα.Όσα λεφτά δίνει ο ένας με μετρητά,άλλα τόσα δίνει στο κατάστημα κι ο άλλος με την κάρτα...

Η νοοτροπία σε κάτι τέτοια είναι "να πάω πρώτος,να αγοράσω και να ΜΗΝ περιμένω".Εμ,δε γίνεται έτσι όμως !
 
Η Αμφιθεας ειχε γινει πιτα απο τις 8.30 η ωρα - εκανα 2 ωρες απο Ν.Σμυρνη μεχρι το Saturn. To μαγαζι στις 10 η ωρα ηταν πραγματικα γεματο - απεξω 3000 περιπου μαγκες περιμεναν να μπουν (εβγαινε ενας, εμπαινε ενας).

Τελικα δεν μπηκα μιας και δεν αντεχω τοσο περιμενε - αλλα καποιοι αλλοι ηταν περισσοτερο υπομονετικοι και μπηκαν. Οι προσφορες ξεκινουσαν με εκπτωσεις απο 150 ευρω (πχ DS Light στα 99 ευρω, Wii + Wii Fit + game στα 249 ευρω , PS3 40gb στα 299 ευρω) και κατεληγαν στο 50% της αξιας σε ολα σχεδον τα μοντελα lcd τηλεορασεων. (μιλαμε για 400, 500 ευρω σε κομματια των 1100 ευρω..)

Τα προς πωληση αγαθα ηταν ακριβως της ιδιας μορφης, συσκευασιας και παρτιδας με αυτα που πουλιουνται παντου με τις επισημες εγγυησεις να ισχυουν κανονικα.

Οσο για αυτα τα σχετικα με δανεια και πιστωτικες - ας μην ξεχναμε οτι υπαρχουν ανθρωποι που θελουν και εχουν τη συγκεκριμενη στιγμη την αναγκη να αγορασουν καινουργιο ηλεκτρονικο εξοπλισμο χωρις να δωσουν καποια εξηγηση σε κανεναν για το ποθεν εσχες τους. Αυτοι κερδισαν σημερα απο 150 εως και 1000 ευρω το κομματι ψωνιζοντας απο εκει - χανοντας σιγουρα πολυ απο την ψυχραιμια τους για να το πετυχουν αυτο.
 
Telamonas.stokos είπε:
To μαγαζι στις 10 η ωρα ηταν πραγματικα γεματο - απεξω 3000 περιπου μαγκες περιμεναν να μπουν (εβγαινε ενας, εμπαινε ενας).
3000 κόσμος ;;;; :eek: :eek:

Freakin' amazing,που λέει κι o phil! :D

Ω καλά,ήθελε πραγματικά γερά νεύρα για να πας εκεί σήμερα !

Εν τω μεταξύ,ή το τηλεφωνικό τους κέντρο σήμερα τα έπαιξε ή είχαν εντολή οι υπάλληλοι να μην σηκώνουν τηλέφωνο...
 
Μπα μάλλον δεν προλαβαίνουν να σηκώνουν τηλέφωνο. Αν όντως είναι 3000 άτομα απέξω, ακόμα και οι καθαρίστριες θα πρέπει να εξυπηρετήσουν κόσμο!!!!!

Tel που χάθηκες ρε φίλε;

Μαγκιά σε όποιον πρόλαβε να πάρει κάτι, απλά δεν είμαι αυτός που θα περιμένει προσφορές κάποιου καταστήματος που μπορεί να ανοίξει και ίσως δώσει κάτι φτηνότερα. Άλλωστε, ειδικά στους υπολογιστές, ότι κι αν έχω πάρει στην ουσία δεν το χρειάζομαι, θα μπορούσα να ζήσω και χωρίς αυτά. Αυτά.

Μάνο αν τελικά πάρεις κάτι μέχρι το Σάββατο δώσε περισσότερες πληροφορίες pls.

Όσο για τα δάνεια, η σχέση μου μαζί τους είναι όπως και με τις μεταδιδόμενες ασθένειες. Ή τις κακιές πεθερές. Μακριά από μένα..........
 
Μια φριτεζα για μενα. :D

P1010054.jpg


P1010052.jpg


P1010051.jpg


P1010050.jpg


P1010049.jpg


P1010048.jpg
 
Pooky είπε:
Μάνο αν τελικά πάρεις κάτι μέχρι το Σάββατο δώσε περισσότερες πληροφορίες pls.
Γιώργο,τι να σου πω,ευτυχώς πέρασε ο "ενθουσιασμός" της πρώτης μέρας και,βλέποντάς το πιο ψύχραιμα πλέον,θα ξαναπάει η αγορά της TV ως προτεραιότητα εκεί που αρχικά ήταν,δηλαδή μετά από άλλα,πιο απαραίτητα για το σπίτι,πράγματα...

Δε λέω,μια Full HD στην τιμή αυτή θα μπορούσε να ήταν και εξοικονόμηση χρημάτων σε σχέση με παρόμοια μελλοντική αγορά,αλλά τελικά για μένα δε θα ισχύσει κάτι τέτοιο,καθότι θα επιστρέψω στο αρχικό πλάνο στο οποίο είχα καταλήξει,ήτοι στην αγορά μιας 32',άντε maximum 37',HD-ready TV,που και θα με καλύψει απόλυτα σ' αυτά που θέλω και πολύ πιθανόν με όσα βλέπω να συμβαίνουν στην αγορά,να μου κοστίσει στους επόμενους μήνες πιο κάτω από 500,ενδεχομένως και 450,ευρώ..

Άλλωστε 1000+ ευρώ για TV δε θα έδινα,οπότε η εξοικονόμηση χρημάτων είναι μια μαγική εικόνα τελικά...

Pooky είπε:
Όσο για τα δάνεια, η σχέση μου μαζί τους είναι όπως και με τις μεταδιδόμενες ασθένειες. Ή τις κακιές πεθερές. Μακριά από μένα..........
Γνωστό....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα