Περιπέτεια (Όμπραξ - Λοχαγός Μαρκ) & Μικρός Ιππότης

@WILDRIVER: :thumbup: Όπως τα είπες φίλε μου!

Να σας πω ρε παιδιά...

Τότε, δεν ήμουν υποψιασμένος...

Τώρα... Πως τον "κόβετε" τον Όμπραξ με τις γυναικείες μεταμφιέσεις που έκανε; :D :D:D
 
DINO είπε:
...Τότε, δεν ήμουν υποψιασμένος...Τώρα... Πως τον "κόβετε" τον Όμπραξ με τις γυναικείες μεταμφιέσεις που έκανε; :D :D:D
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Ε καλά...δεν μεταμφιεζόταν και σε Βουγιουκλάκη ή Μαρινέλλα. :D

Πού πάει το μυαλό σου?
 
DINO είπε:
@WILDRIVERΤότε, δεν ήμουν υποψιασμένος...Τώρα... Πως τον "κόβετε" τον Όμπραξ με τις γυναικείες μεταμφιέσεις που έκανε; :D :D:D
εγώ το κόβω πως έβγαζε γούστα! :cheers:

(αν δεχτούμε πως πράγματι, ένας γεροδεμένος κρεμανταλάς μπορεί, με λίγο κερί στο πρόσωπο, και περνιέται για κοπέλα, συνάμενη κουνάμενη... :xm: )
 
Ναι και εγώ δεν κατάλαβα πως ο Ομπραξ με τέτοια μπράτσα μεταμφιεζόταν σε γυναίκα.Πολύ αστέρι στις μεταμφιέσεις ο τύπος!!
 
ερε γελια που ριχναμε με τον θλιμμενο μπουφο και τον φλοκ ...αληθεια πως τελιωσε η σειρα θα μαθουμε ποτε? η ακομα θα βλεπουμε επανεκδοσεις...το εχει ψάξει κανεις??
 
AAA

[edited by manos426f]

 


Φίλε petergre,σύμφωνα με τους κανονισμούς του forum αυτού..


 


1.Δε ζητάμε copyrighted υλικό...



2.Δε γράφουμε με greeklish



3.Ούτε με κεφαλαία γράμματα


Aσφαλώς,καλώς ήρθες στο GRM,κάνε μια βόλτα να διαβάσεις όλους τους κανονισμούς του forum,θα σου χρειαστούν...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εχω τα πρωτα 80 τευχη του μ.ιπποτη

:sealed:

nasos είπε:
Τον εχω κι εγω αυτόν τον τομο.


Λοιπον...θα συμπληρωσω εγω.

Το πρωτο τευχος ΜΙΚΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ με τον Καπταιν Μίκι κυκλοφορησε στην Ελλάδα με τιτλο '' Οι ραϊντζερς της Νεβάδα'' την Τρίτη 3 Ιουνίου 1986. Σ'αυτό βρισκουμε τον Μικι ''πολίτη'' ακομα και τον Τσικουδια, να βρισκουν βαρια τραυματισμενο τον ρειντζερ ενος φυλακιου,που αφου πεθαινει, να παιρνει τη θεση του στο σωμα των ρεϊντζερς.

Η ταχυτητα του στο τραβηγμα του πιστολιού, η απολυτη ευστοχια του, η ευκινησια του και η μεγαλη του ικανοτητα στις πολεμικες τεχνες τον κανουν να διακριθει γρηγορα και να γινει λοχαγος στο σωμα.Στην παρεα βεβαια των δυο, θα προστεθει και ο γιατρος Αφαιμαξη και οι τρεις τους θα γινουν αχωριστοι.

Ο ΜΙΚΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ ολοκληρωσε τις περιπετειες του Κάπταιν Μίκι στα 159 τευχη και μετα συνεχισε με τις περιπετειες ενος αλλου ρεινζερ του Τέλερ, χωρις νομιζω την ίδια επιτυχια.

Ηταν το αγαπημενο μου περιοδικο, με τον Κάπταιν Μίκι μονο. Εχω ακομα τη συλλογη μου απ' αυτά και συνεχως ψαχνω παντου μηπως και τη συμπληρωσω σιγά σιγα.
εχω τα πρωτα 80 τευχη του μ.ιπποτη!!!
 
Dominion είπε:
Το Περιπέτεια με τον στρατηγό Μάρκ το λάτρευα...αλλά αν δεν κάνω λάθος ο Μπλέκ είχε περισσότερα θέματα plus comics. Πάντοτε στο μυαλό μου τους ταύτιζα παλιά αυτούς τους 2, είχα την αίσθηση ότι είναι από το ίδιο πενάκι (σχεδιαστή) βγαλμένοι.
Είναι όντως απ'το ίδιο πενάκι και συγκεκριμένα από μία ομάδα τριών σκιτσογράφων/σεναριογράφων απ'την Ιταλία ονόματι EsseGesse! Το "Μπλεκ" που αναφέρεσαι είναι το πολυθεματικό περιοδικό που βγήκε πολλά χρόνια ΠΡΙΝ το "Συλλεκτικό Μπλεκ" που κυκλοφορεί ακόμη και στις μέρες μας. Γενικά αυτά τα κόμικς είναι των εκδόσεων "Περιοδικός Τύπος Α.Ε." όπου ξεκινάει την δεκαετία του '70 και συνεχίζει μέχρι και σήμερα επανακυκλοφορώντας την σειρά "Συλλεκτικό Μπλεκ" (αν και πλέον τα ξεπέρασε και βάζει νέες αδημοσίευτες ιστορίες!) ενω βγάζει και κάποια άλλα κόμικς όπως τα "Bugs Bunny", "Bugs Bunny: Κλασσικές Ιστορίες" κ.α. Παλιότερα να αναφέρουμε πως είχε βγάλει και το κόμικ "Ροντέο" αλλά και το "Μίστερ Νο"! Να και οι δημιουργοί!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπαρχει διαθεσιμο το νουμερο 1 της ελληνικης σειρας του ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ. Για ενδιαφερομενους στειλτε μηνυμα [edit_by_AARDVARK]...........[/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φιλε Ιakove θα πρεπει να βαλεις κανονικη αγγελια με φωτο και τιμη ,φωτο καθαρη για να δουμε αν ειναι το αυθεντικο η ανατυπωση .
 
συνολικα τευχη περιπετειας

Playmolover είπε:
Έχει κανείς καμία λίστα με όλα τα τεύχη της συλλεκτικής περιπέτειας με τις ιστορίες του Λοχαγού Μαρκ; Η έστω, αν ξέρει κανείς πόσα είναι; Πολύ πολύ σύντομα πάντως, θα μάθετε τι μου έφερε ο Άγιος Ρετρόνιος αυτές τις μέρες... Και φυσικά, επειδή μου έφερε ποσότητα, δεν είναι μόνο για μένα!!!
:D η περιπετεια κυκλοφορησε τη δεκαετεια του 80 και εκδοθηκαν 341 τευχη

συνχαρητηρια για το καλο σιτε που φτιαξατε! :)
 
Λέγοντας συλλεκτική περιπέτεια αγαπητέ ενοούμε την σειρά που υπάρχει ακόμα σε κυκλοφορία και αναγράφει στην γωνία "Συλλεκτικό Τεύχος", κοινώς την τέταρτη έκδοση και την επανέκδοσή της. Οι τρεις πρώτες ξέρω πόσες και ποιες είναι... Είχα την τύχη να τις ζήσω σαν πιτσιρικάς...
 
Εγώ θυμάμε να είχα ένα τεύχος που έδειχνε την ιστορία του Μαρκ όταν ήταν παίδι. Δεν θυμάμαι πολλά αλλά μεγάλωσε με κάτι ινδιάνους και τον πατέρα του τον είχαν στοτώσει οι Άγγλοι. Έφαγα τον κόσμο να το βρω αλλά τζίφος. Ξέρει κανείς τίποτα παραπάνω;
 
Darth21 είπε:
Εγώ θυμάμε να είχα ένα τεύχος που έδειχνε την ιστορία του Μαρκ όταν ήταν παίδι. Δεν θυμάμαι πολλά αλλά μεγάλωσε με κάτι ινδιάνους και τον πατέρα του τον είχαν στοτώσει οι Άγγλοι. Έφαγα τον κόσμο να το βρω αλλά τζίφος. Ξέρει κανείς τίποτα παραπάνω;

Φίλε Darth21 σίγουρα εννοείς αυτό:

 


[edit] Dead picture [/edit]

 


αλλά απ'ότι διάβασα και σε προηγούμενα posts, άλλων φίλων, δεν είναι και τόσο δυσεύρετο. Πιστεύω αν κάποιος το έχει διπλό, θα μπορέσει να στο δώσει..






 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Playmolover είπε:
Λέγοντας συλλεκτική περιπέτεια αγαπητέ ενοούμε την σειρά που υπάρχει ακόμα σε κυκλοφορία και αναγράφει στην γωνία "Συλλεκτικό Τεύχος", κοινώς την τέταρτη έκδοση και την επανέκδοσή της. Οι τρεις πρώτες ξέρω πόσες και ποιες είναι... Είχα την τύχη να τις ζήσω σαν πιτσιρικάς...
τα τευχη που κυκλοφορουν τωρα ειναι ανατυπωση της α εκδοσης με διαφορετικα εξωφυλλα(προτιμω τα παλια).κυκλοφορησαν επισης γυρω στις 40

αδημοσιευτες περιπετειες με το λοχαγο μαρκ με την ενδειξη:νεα ιστορια.

εχω στην κατοχη μου 20 απο τις νεες και 310 απο τα τευχη της α και β ανατυπωσης! ;)

οποιος φιλος θελει να μαθει τον τιτλο καποιου τευχους ας μου γραψει ποιο νουμερο τον ενδιαφερει και θα απαντησω ευχαριστως!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φίλε Playmolover τα στοιχεία που ζητάς είναι: Η Περίοδος Δ' (Συλλεκτικό Τεύχος) έβγαλε συνολικά 275 τεύχη. Απ'το #972 ("Ο Πόλεμος Της Ανεξαρτησίας") έως το #1246 ("Ο Φτερωτός Ταχυδρόμος"), που είναι και το τελευταίο.
 
Τώρα... ακόμια μια δύσκολη ερώτηση...

Σε κάποια φάση, στην β΄έκδοση, αλλάζουν τα εξώφυλα. Και το στήσιμο αλλά και ο σχεδιασμός που κατά την ταπεινή μου άποψη ήταν κακάσχημα... Ξέρεις κανείς από ποιο μέχρι ποιο τεύχος είναι τα εξώφυλα έτσι;
 
Μιλάς για τα τεύχη μόνο της Β' Περιόδου; Έχω αρκετά αλλά σίγουρα όχι όλα αλλά δεν καταλαβαίνω την ερώτησή σου. Τι εννοείς με το "αλλάζει το στήσιμο και ο σχεδιασμός"; Τα τεύχη είναι ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια! Υπάρχουν κάποιες ψιλοδιαφορές όπως λες στα εξώφυλλα σε όλες αυτές τις επανεκδόσεις αλλά όχι τίποτα το ιδιαίτερο. Το περιεχόμενο όμως παραμένει το ίδιο, φυσικά! Επίσης διαφέρουν ελαφρώς ορισμένοι τίτλοι (ελάχιστοι). Η Περίοδος Β' ξεκινάει απ'το τεύχος #342 και τελειώνει στο #699 με τίτλο "Εξόριστος Στο Μπαρμπάντος". Απ'τα εξώφυλλα ποιάς περιόδου λες πως είναι διαφορετικά αυτά της 2ης; Γιατί σε όλες τις περιόδους έχουν μικροδιαφορές μεταξύ τους!
 
djsoulis είπε:
Φίλε Darth21 σίγουρα εννοείς αυτό: 


[edit] Dead picture [/edit]

 


αλλά απ'ότι διάβασα και σε προηγούμενα posts, άλλων φίλων, δεν είναι και τόσο δυσεύρετο. Πιστεύω αν κάποιος το έχει διπλό, θα μπορέσει να στο δώσει..






Αυτό είναι!!! Μένω άφωνος :eek: o_O :eek:
 
Πίσω
Μπλουζα