Πιθανή απόκτηση arcade καμπίνας + μία πρόταση

Έτσι απο περιέργεια, πόσα έδωσες για τη μεταχειρισμένη καμπίνα με το candilacs and dinosaurs;
120 ευρώ μας ζήτησε μόνο και μάλιστα μας την έφερε ο ίδιος στο σπίτι του φίλου μου χωρίς κάποιο παραπάνω έξοδο. Συν άλλα 100 ευρώ η πλακέτα με τα παιχνίδια που πήραμε ξεχωριστά.

Η οθόνη είναι πραγματικά μαγική. Καμία σχέση παιδιά με LCD, ακόμα και αν βρεις ένα πολύ καλό scanline shader (το lottes-multipass είναι πολύ κοντά) η LCD δεν έχει την ένταση ή την καθαρότητα μιας αρχαίας, ταλαιπωρημένης arcade CRT. Ειχα καιρό να δω από κοντά τέτοια οθόνη (είναι διαφορετική και από CRT τηλεόραση/PC monitor) και είχα ξεχάσει πόσο καλή είναι.

Ο μοχλός βολέυει καλύτερα από δεξιά και για μένα γιατί τον γραπώνεις ολόκληρο και παλεύεις μαζί του, οπότε θες το δυνατό σου χέρι να το ευχαριστηθείς (sorry lefties :p ). Και στο χωριό μου όλες οι καμπίνες στα δεξιά τον είχαν τον μοχλό. Το ότι στις κονσόλες το αναλογικό μοχλάκι είναι στα αριστερά δεν μου αλλάζει την καλωδίωση στον εγκέφαλο, υπάρχει αρκετά μεγάλη διαφορά στην αίσθηση και το πως παίζεις μεταξύ καμπίνας και controller οπότε το βλέπω σαν δύο διαφορετικά πράγματα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δε θα μπορούσες να το θέσεις καλύτερα.Τα είπες όλα τέλεια για τη διαφορά console joypad με arcade stick.

Προσωπικά εγώ θα ήθελα μια καμπίνα με το street fighter η το sunset riders.

Μεγάλοι έρωτες απο τη παιδική μου ηλικία.
 
Παιδιά επειδή όταν βλέπουμε να πέρνουν υλικό από το φορουμ και να μη δίνουν καμία αναφορά τσαντζόμαστε και δικαιώς, δεν είναι σωστό να μη λέμε και εμείς τις πηγές μας. Εν προκειμένω η καμπίνα παρουσιάστηκε χθες από τους unboxolics στο κανάλι τους στο youtube. Αρκτετά γνωστοί tubures καθώς προσεγγίζουν τους 600,000 συνδρομητές.
 
Παιδιά επειδή όταν βλέπουμε να πέρνουν υλικό από το φορουμ και να μη δίνουν καμία αναφορά τσαντζόμαστε και δικαιώς, δεν είναι σωστό να μη λέμε και εμείς τις πηγές μας. Εν προκειμένω η καμπίνα παρουσιάστηκε χθες από τους unboxolics στο κανάλι τους στο youtube. Αρκτετά γνωστοί tubures καθώς προσεγγίζουν τους 600,000 συνδρομητές.
Δεν το εκανα εσκεμμενα , τους παρακολουθω χρονια  αλλα δεν ηξερα μην θεωρηθει διαφιμηση για αυτο δεν το εβαλα.
Να βαλω ολοκληρο το βιντεο λοιπον  : 

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ξέρω τι θα πουν οι διαχειριστές, αυτοί μια παρουσιάση έκαναν και το μηχάνημα το φέρνει στην Ελλάδα ένα μαγαζί. 
 
Ομορφη φαινεται αλλα μου φαίνεται αρκετα κοντή για lowboy με αποτελεσμα να βρίσκουν θεωρώ τα γονατα στην καμπίνα. Επίσης μου φαίνεται αρκετά ελαφριά κατασκευή που προφανώς εξυπηρετει το shipping όμως θα "χαλαει" την εμπειριά του gaming. Εχουμε συνηθήσει η arcade καμπίνα να είναι βράχοι σε κλωτσιές και σκαμπίλια.

Είχε βάλει προ καιρού κατι παρόμοιο για δώρο διαγωνισμού το JUMBO.

Το θετικό είναι ότι το ARCADE gaming δεν πεθαίνει!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν θες καμπινα, φτιαχνεις καμπινα 

Αν θες arcade controler, φτιαχνεις arcade controller

Ειναι πολυ προσωπικη φαση...ειναι για το σπιτι σου - για το χερι σου...δυσκολα κατι aftermarket να μπορει να σε βολεψει
 
Αν θες καμπινα, φτιαχνεις καμπινα 

Αν θες arcade controler, φτιαχνεις arcade controller

Ειναι πολυ προσωπικη φαση...ειναι για το σπιτι σου - για το χερι σου...δυσκολα κατι aftermarket να μπορει να σε βολεψει
Τι μου θύμισες τώρα...

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
600000 σχεδόν συνδρομητές και 80000 views, και υπάρχουν παικταράδες που δεν έχουν ούτε 100 views.

x-one halo edition χάιδεμα, και switch review.
 
2 hours ago, Ajax87 said:

Δεν το εκανα εσκεμμενα , τους παρακολουθω χρονια  αλλα δεν ηξερα μην θεωρηθει διαφιμηση για αυτο δεν το εβαλα.
Να βαλω ολοκληρο το βιντεο λοιπον  : 

Καλα ρε τι καμπινα ειναι αυτη γελαει ο κοσμος.Που ειναι τα καμμενα κουμπια και διαφορες τρυπες εδω και κει απο τα τσιγαρα και τα σημαδια/σπασιματα απο τα κλωτσιδια με της βερμαχτ οπως και σκετη οθονη φυσικα χωρις το προστατευτικο και καλα τζαμι μπροστα απο αυτη που θα εχει σπασει απο καμια μπουνια.Αυτες ειναι καμπινες και οχι το παραπανω κατασκευασμα :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude:
 
Η οθόνη είναι πραγματικά μαγική. Καμία σχέση παιδιά με LCD, ακόμα και αν βρεις ένα πολύ καλό scanline shader (το lottes-multipass είναι πολύ κοντά) η LCD δεν έχει την ένταση ή την καθαρότητα μιας αρχαίας, ταλαιπωρημένης arcade CRT. Ειχα καιρό να δω από κοντά τέτοια οθόνη (είναι διαφορετική και από CRT τηλεόραση/PC monitor) και είχα ξεχάσει πόσο καλή είναι.
Όχι, οι arcade oθόνες δεν είναι τόσο διαφορετικές με τις παλιές τηλεοράσεις καθοδικού σωλήνα. Η ίδια τεχνολογία είναι. Στο μάτι είναι σε τι κατάσταση θα είναι η arcade οθόνη και η crt τηλεόραση. Δηλαδή πόσες χιλιάδες ώρες έχουν ήδη λειτουργήσει με αποτέλεσμα να πέφτει τεχνικά η εικόνα. Ουσιαστικά τα σασί των arcade δεν είχαν το κύκλωμα του δέκτη σήματος τηλεόρασης και επειδή ήταν για επαγγελματική χρήση, είχαν και τα ρυθμιστικά ποτενσιόμετρα για την ρύθμιση του πυροβόλου και της εικόνας. Ρυθμιστικά εικόνας δεν έχουν οι τηλεοράσεις γιατί ήταν αποκλειστικά για consumer κοινό. Οι οθόνες και των δύο είναι 15khz, και λειτουργούν με αναλύσεις κάτω από 640x480. Οι τηλεοράσεις (τουλάχιστο από το 1990 και μετά που γνωρίζω) μπορούν να δείξουν πρακτικά εικόνα 640x480 (interlaced). Κάτι που φυσικά δεν προτείνεται, γιατί είναι πιθανό να γίνει ζημιά στο sync. Επίσης, εκτός από τις ώρες λειτουργίας, παίζει ρόλο και η ποιότητα της τηλεόρασης. Έλα σπίτι να σου δείξω arcade pcb σε τηλεόραση Daewoo/Samsung και μετά σε Sony. Καμία σχέση σε καθαρότητα και ευκρίνεια.  

Όσο αφορά την καμπίνα παραπάνω, προσωπικά έχω δει πολύ καλύτερες κατασκευές και δεν θα την έβαζα στην κατηγορία με τις πιο όμορφες. Μου κάνει εντύπωση πως τους αρέσει τόσο πολύ, αφού πίσω τους έχουν ένα κλασσικό Ελληνικό κάσωμα arcade λειτουργικό. 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο βιντεο το μονο που μου αρεσε ηταν η καμπινα πισω δεξια με την crt οθονη!!!και εχει το pandora's box αν δεν κανω λαθος..super!!!!
Αυτη μαλιστα!!μια τετοια επρεπε να βαλουν για παρουσιαση και οχι αυτο το πραγμα!!

Aν και απο πισω εχουν μια χαρα arcade με crt οθονη,στο βιντεο δεν ειδα καμια αναφορα για το ποσο σημαντικη ειναι η crt οθονη.

Για τα καινουργια παιχνιδια ξερουμε οτι θελουν αναλυσεις 720p,1080p η 2k,4k και ποσο σημαντικες ειναι αυτες για τα παιχνιδια μεσω hdmi σε μια καλη hd τηλεοραση..Aλλα ομως οταν εχουμε να κανουμε με τα παλια παιχνιδια καλο ειναι να λεμε ΚΑΙ ΕΔΩ τι αναλυσεις θελουν και για ποια οθονη εχουν σχεδιαστει για να δειχνουν σωστα.Τι να το κανω το pcb αντι emulation αφου η hd οθονη δεν μπορει να δειξει σωστα και το αποτελεσμα για μενα ειναι τραγικο και εντελως unplayable.

Mια καλη οθονη crt εχει οτι θελουν τα παλια arcades!!Καθαρη κινηση- φοβερο contrast level- scanlines- καμπηλοτητα οθονης- φωσφορος- το χρωμα της crt- 15khz και φοβερη εικονα στις χαμηλες αναλυσεις των arcade.

Mε την hd lcd η στις πιο καινουργιες καμια σχεση!!Αν εβλεπα παλια στα 90ς αυτο το αποτελεσμα στα arcades με τις lcd δεν θα πατουσα το ποδι μου εκει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όσο αφορά την καμπίνα παραπάνω, προσωπικά έχω δει πολύ καλύτερες κατασκευές και δεν θα την έβαζα στην κατηγορία με τις πιο όμορφες. Μου κάνει εντύπωση πως τους αρέσει τόσο πολύ, αφού πίσω τους έχουν ένα κλασσικό Ελληνικό κάσωμα arcade λειτουργικό. 
Νομίζω οτι εκεί παίρνει κεφάλι και λίγο η προώθηση του προϊόντος....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν το εκανα εσκεμμενα , τους παρακολουθω χρονια  αλλα δεν ηξερα μην θεωρηθει διαφιμηση για αυτο δεν το εβαλα.
Να βαλω ολοκληρο το βιντεο λοιπον  :


Μου κάνει εντύπωση πως τους αρέσει τόσο πολύ, αφού πίσω τους έχουν ένα κλασσικό Ελληνικό κάσωμα arcade λειτουργικό. 
Το βιντεο, οπως και το καναλι τους γενικοτερα, υφισταται για διαφημιστικους σκοπους. Δεν ειναι πορωμενοι και γνωστες παιχνιδαδες, εξυπηρετουν συγκεκριμενα πραγματα καθε φορα. Δεν επεκτείνομαι περαιτερω γιατι ειναι εκτος του θεματος, και για να μην ξεφυγω γενικοτερα με δαυτους.
 
Επίσης, εκτός από τις ώρες λειτουργίας, παίζει ρόλο και η ποιότητα της τηλεόρασης. Έλα σπίτι να σου δείξω arcade pcb σε τηλεόραση Daewoo/Samsung και μετά σε Sony. Καμία σχέση σε καθαρότητα και ευκρίνεια.
Eτσι ακριβως!!!δεν εχουν ολες οι crt τηλεορασεις την ιδια ποιοτητα εικονας.Eχω κατι crt philips 21" με contrast plus και καμπυλωτη οθονη και crt sony 21" που μου εχουν ριξει το σαγωνι με το χρωμα-contrast κλπ 
 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όχι, οι arcade oθόνες δεν είναι τόσο διαφορετικές με τις παλιές τηλεοράσεις καθοδικού σωλήνα. Η ίδια τεχνολογία είναι. Στο μάτι είναι σε τι κατάσταση θα είναι η arcade οθόνη και η crt τηλεόραση. Δηλαδή πόσες χιλιάδες ώρες έχουν ήδη λειτουργήσει με αποτέλεσμα να πέφτει τεχνικά η εικόνα.
Δεν ξέρω, τα scanlines μου φάνηκαν διαφορετικά στην καμπίνα. Στην CRT τηλεόραση που έχω (Sony) κάνουν μπαμ και είναι οι κλασσικές ευθίες γραμμές. Στο arcade monitor ήταν λίγο πιο διακριτικά και δεν ήταν τόσο σαν ευθίες γραμμές όσο σαν pattern, δεν ξέρω πως να το περιγράψω. Το τελικό αποτέλεσμα είναι ότι στην καμπίνα είναι πιο ξεκούραστο στο μάτι. Στην CRT τηλεόραση με κούραζε λίγο. Δεν ξέρω, μπορεί να είναι και τίποτε άλλο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην CRT τηλεόραση που έχω κάνουν μπαμ και είναι οι κλασσικές ευθίες γραμμές. Στο arcade monitor ήταν λίγο πιο διακριτικά και δεν ήταν τόσο σαν ευθίες γραμμές όσο σαν pattern, δεν ξέρω πως να το περιγράψω.
Ακομα και στις scanlines των τηλεορασεων υπαρχουν διαφορες ως προς την ορατοτητα αυτων λογο υψηλου contrast σε σημεια της οθονης.Aναλογα την οθονη.
Οι πιο φοβερες scanlines που εχω δει ειναι στις sony trinitron.

Παιζει ρολο και το μεγεθος της τηλεορασης.
 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι διαφορες στα scanlines μεταξυ arcade monitors  και ιδιως trinitron crts εγκειτε στον τυπο της οθονης.Shadowmask vs aperture grill.Επισης αν θυμαμαι καλα τα jamma pcb εβγαζαν περισσοτερα volts στην εξοδο τους με τις αναλογες συνεπειες στην εικονα.
 
Eμενα μου αρεσει περισσοτερο το αποτελεσμα με aperture grille στην trinitron..
Σε καποιες τηλεορασεις sony trinitron 21" που ειδα δεν βρηκα διαφορες μεταξυ τους.Διαφορες ειδα σε crt τηλεορασεις μεταξυ sony-samsung-philips...
3 διαφορετικες scanlines!!!

Στην samsung σε πολλα σημεια οι scanlines δεν φαινοταν τοσο καλα οσο στην sony και philips αλλα ευτυχως βρηκα τροπο στο service menu της τηλεορασης 
να το διορθωσω αυτο και να κανω τις scanlines να φαινονται καλυτερα στα παιχνιδια.

Εδω μερικες φωτο πως ηταν πριν οι scanlines στα τουβλα στο super mario bros και πως εγιναν μετα.

Πριν

1.JPG

μετα

2.JPG

3.JPG

4.JPG
 
Εδω φαινεται καλυτερα η εικονα του arcade 1up 
Nομιζω χειροτερα δεν γινεται να δειξουν τα παλια arcades σε καινουργιες hd οθονες.Λες και παιζεις mame χωρις bilinear filtering 

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα