Πικάπ

freaktmp είπε:
Σ' ευχαριστώ πολύ, δεν χάνω τίποτα να δοκιμάσω γιατί μέχρι τώρα δεν ειχαμε καταφέρει κάτι. Θα πάρω και θα δω τι θα γίνει. Τον επόμενο μήνα θα ξανανέβω οπότε μπορούμε να κάτσουμε να το φτιάξουμε και να δούμε πως θα πάει. Θα φέρω φωτογραφίες και απο ρετρό δίσκους. :)
 
Στο "Ράδιο Κατουμά" στη Κλαυθμώνος θα βρεις και βελόνες και ιμάντες και βύσματα (έχει πάμπολλα παλιά) αλλά και θα σου πουν για σπρέι με το οποίο θα αναστήσεις παλιές επαφές και υποδοχές.
 
Εγω ακομα με την μανιβελα παιδευομαι!... VICTOR(Victrola) 1908. Το εφερε απο Αμερικη ο παππους μου...
picture.php
picture.php
picture.php
picture.php
picture.php
 
Ουαου! :eek: Πραγματικά ρετρό! :thumbup:
 
102 ετών!!!!!!!!!!!!!!!

Λειτουργεί με δίσκους 78 στροφών; Ο ήχος από που ακούγεται; Συνδέεται στο ρεύμα;
 
Eξαιρετικό κομμάτι. (Εχω τις ίδιες απορίες με τον pooky)
 
Το κουρδιζεις με την μανιβελα,δεν θελει ρευμα... 78 στροφων ειναι,αλλα,νομιζω το ρυθμιζεις...Το "χωνι" βρισκεται στο εσωτερικο! Ανοιγεις τα πορτακια απο το ντουλαπακι(πανω) που λειτουργουν και σαν "volume"(αν θες να παιζει χαμηλα τα 'χεις κλειστα). Δυστυχως, εχουν φυγει απο την θεση τους καποια εξαρτηματα,οπως βλεπετε...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σωστος... Στην ετικετα γραφει 1908... τωρα που το εψαξα λιγο η παραγωγη με αυτον το μηχανισμο ειχε αρχισει απο το 1906...
 
Stratulator είπε:
Το κουρδιζεις με την μανιβελα,δεν θελει ρευμα... 78 στροφων ειναι,αλλα,νομιζω το ρυθμιζεις...Το "χωνι" βρισκεται στο εσωτερικο! Ανοιγεις τα πορτακια απο το ντουλαπακι(πανω) που λειτουργουν και σαν "volume"(αν θες να παιζει χαμηλα τα 'χεις κλειστα). Δυστυχως, εχουν φυγει απο την θεση τους καποια εξαρτηματα,οπως βλεπετε...

Stratulator θα μπορούσες να κάνεις έναν κόπο σε παρακαλώ και να βγάλεις και φωτογραφία με ανοιχτό το ντουλαπάκι να δούμε το χωνί;
 
Οπως βλεπεις,δεν φαινεται τιποτα...
picture.php
picture.php
 
A μάλιστα, είχα την εντύπωση πως το χωνί ήταν απο κάτω, στο μεγάλο το ντουλαπάκι γι αυτό. Προσπαθώ να καταλάβω πως ακριβώς βγαινει ο ήχος. Πραγματικά πολύ ωραίο έπιπλο και πολύ καλοδιατηρημένο. Σ' ευχαριστώ πολύ. :)
 
Το μεγαλο ντουλαπακι απο κατω ειναι αποθηκευτικος χωρος... Καλοδιατηρημενο ειναι εξωτερικα... :) (Και μαλλον αυτο το θρεντ ειναι η αφορμη για να ασχοληθω λιγο παραπανω!)
 
Για τους λάτρεις του είδους:

Ενισχυτής HARRISSON S200 Intergrated Amplifier & βραχίωνας SME

SME1.JPG
 
Και εγώ λάτρης του πικ απ.

idhb39.jpg


και ενα fidelity 200p.
 
Ενα απλο καλο Dual CS 505-IV.Aγοραστηκε το 1992 και χρησιμοποιειται φυσικα κανονικα.

2008_0605various0003.jpg
 
Απο τα πρωτα αυτοκινητα που ειχαν "Πικαπ",ηταν το Chrysler Imperial του 1956, με το Highway Hi-fi που επαιζε 7-ιντσα. Αναπτυχθηκε απο την Columbia και ηταν βασισμενο σε εφευρεση του Peter Goldmark... Ακολουθησαν και αλλες εταιριες οπως η RCA και η Phillips...

Demo1.jpg

 
Δεν θέλω να ξέρω τι γινόταν στις λακούβες. :zip: :zip: :zip:

Μάλλον ο δίσκος έβγαινε με περισσότερες γρατζουνιές από ότι αγρατζούνιστα σημεία και η βελόνα διαλυμένη, lol. :p
 
Προφανως θα φτιαχτηκε με τα δεδομενα των δρομων της Αμερικης και της Γερμανιας και οχι για τους δρομους που γυρναγε ο Φωτοπουλος με τον Αυλωνιτη στο Λατερνα φτωχια και φιλοτιμο.
 
Πίσω
Μπλουζα