Πικάπ

Δέστε εδώ μια λίστα με τα ακριβότερα πικαπ του πλανήτη, με τιμή γύρω στα 100,000 δολλάρια: http://www.higherfi.com/ttlist/ttlist.htm Ειδικά το Clearaudio ultimate reference, έχει βάρος 300 κιλά(!) και θα ήταν ιδανικό ταίριασμα με την κεφαλή clearaudio goldfinger, που πάει 10,000 δολλάρια. http://www.clearaudio.de/_en/tan_Goldfinger%20Statement.php Όσο για το δικό μου πικάπ, είναι ένα ταπεινό Pro-ject debut III, με ενισχυτή Cambridge audio 340 A SE και ηχεία Mordaunt-short avant 904i. Έχω και cd, και tuner, και deck. Όλο μαζί 2000 ευρώ (καλώδια και έπιπλο μαζί). Και προενισχυτή cambridge aydio 540 P.
 
Εγω technics εχω αλλα εδω και κατι χρονια εχουμε παρει καινουργιο στερεοφωνικό και δε ξερω τι μετασχηματιστη η τι αλλο θελει για να δουλεψει στο νεο μηχανημα... λυπαμαι να το βλεπω παρατημενο....


 
Προενισχυτή θέλεις, όχι μετασχηματιστή. Και συνδέεεις το πικάπ (μέσω του προενισχυτή) στην είσοδο AUX του ενισχυτή σου. Ίσως να θες και καίνούρια βελόνα (ή ίσως και κεφαλή, αν δεν βρείς βελόνα). Μετασχηματιστή ανύψωσης τάσης (step-up transformer) θες μόνο αν θες να συνδέσεις κεφαλή κινητού πηνίου σε προενισχυτή για κεφαλές κινητου μαγνήτη, αλλά αμφιβάλλω αν το Τechnics έχει κεφαλή κινητού πηνιού, γιατί είναι χειροποίητες και πολύ ακριβές... Η κινητού μαγνήτη είναι οι απλές κεφαλές, που αλλάζεις την βελόνα, ενώ οι άλλες, αλλάζεις όλη την κεφαλή! (η την στέλνεις για retipping)
 
δυστυχώς η γενιά μου δεν το πρόλαβε,αλλά θέλω πάρα πολύ κάποια στιγμή να αγοράσω ένα...Είναι must για κάποιον που θεωρεί τον εαυτό retrolover
 
Καλησπερα παιδια!

Εδω και αρκετό καιρό, με τρώει η σκεψη να ξαναφερω στη ζωη το παλιο πικαπ του πατερα μου, ο οποιος εχει φυγει απο τη ζωη εδω και 2 χρονια. Δεν εχω ιδεα πώς να το χειριστω - μονο πριν μια 7ετια ειχα αγορασει μια καινουρια βελονα με παροτρυνση του κι επειτα το αφησαμε ως ειχε- και θελω πολυ να βρω εναν τροπο να λειτουργησει ξανα. Ειναι μαρκας marantz, σχεδον 20ετιας, εχω αρκετα πολυτιμα βινυλια (απο pink floyd και uriah heep μεχρι αρχαιο παριο). Βαζοντας το δισκο και τη βελονα επανω του, αναπαραγεται πολυ σιγανος ηχος. Αυτο που μπορω να αντιληφθω ειναι οτι στο βραχιονα στην ακρη του - το βαριδι του - πρεπει να εχει σπασει και κρεμεται. Ο ενισχυτης φαινεται να δουλευει, αφου παιζει ραδιο κανονικα. Αλλα οταν το ρυθμιζω στο audio δεν εκπεμπεται ο ηχος απο τα ηχεια..

Υπαρχει καποιος τεχνικος να απευθυνθω; Εστω για εναν ελεγχο...! Βρισκομαι νοτια προαστια, οι μονοι τεχνικοι που βρηκα ειναι αχαρναι και νεα μακρη..
 
vassoftr είπε:
Καλησπερα παιδια!
Εδω και αρκετό καιρό, με τρώει η σκεψη να ξαναφερω στη ζωη το παλιο πικαπ του πατερα μου, ο οποιος εχει φυγει απο τη ζωη εδω και 2 χρονια. Δεν εχω ιδεα πώς να το χειριστω - μονο πριν μια 7ετια ειχα αγορασει μια καινουρια βελονα με παροτρυνση του κι επειτα το αφησαμε ως ειχε- και θελω πολυ να βρω εναν τροπο να λειτουργησει ξανα. Ειναι μαρκας marantz, σχεδον 20ετιας, εχω αρκετα πολυτιμα βινυλια (απο pink floyd και uriah heep μεχρι αρχαιο παριο). Βαζοντας το δισκο και τη βελονα επανω του, αναπαραγεται πολυ σιγανος ηχος. Αυτο που μπορω να αντιληφθω ειναι οτι στο βραχιονα στην ακρη του - το βαριδι του - πρεπει να εχει σπασει και κρεμεται. Ο ενισχυτης φαινεται να δουλευει, αφου παιζει ραδιο κανονικα. Αλλα οταν το ρυθμιζω στο audio δεν εκπεμπεται ο ηχος απο τα ηχεια..

Υπαρχει καποιος τεχνικος να απευθυνθω; Εστω για εναν ελεγχο...! Βρισκομαι νοτια προαστια, οι μονοι τεχνικοι που βρηκα ειναι αχαρναι και νεα μακρη..
Καλησπερα για δοκιμασε να βαλεις το πικαπ στη θεση phono του ενισχυτη σου και οχι στο audio η ακομα και στο line in και πες μας αν λυθηκε το προβλημα με τον ηχο. :)
 
δυστυχως τιποτα.. το εβαλα στο phono και στο aux/tape2/copy 2-1 αλλα τιποτα, ο ηχος εξακολουθει να ακουγεται απο το πικαπ ψιθυριστα..
 
Τι ενισχυτή έχεις, μπορείς να στείλεις καμιά φωτογραφία; Το πικάπ πρέπει πάντα να συνδέεται στην είσοδο phono και φυσικά και ο επιλογέας του ενισχυτή(να είναι σε αυτήν την θέση). Η κεφαλή του πικάπ είναι απ' αυτές που μπορείς να αλλάξεις την βελόνα; (Δηλ.κινητού μαγνήτη). Έχεις δοκιμάσει να συνδέσεις κάτι άλλο σε αυτόν τον ενισχυτή; Έχεις συνδέσει τη γείωση του πικάπ στην αντίστοιχη βίδα του ενισχυτή; Αν χτυπάς απαλά την βελόνα ακούγεται ένα ντουκ από τα ηχεία;
 
Ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια! Ιδου οι φωτο! Τη βελονα την εχω αλλαξει, προν 4 χρονια περιπου. Δεν εχω αλλον ενισχυτη.. Και οχι δεν ακουγεται ντουκ απο τα ηχεια οταν χτυπω απαλα τη βελονα..





το βαριδι στο μπρατσο εχει κρεμασει



 
Φιλε vassoftr οι φωτογραφιες σου ειναι hotlinked και δεν φαινονται
 
vassoftr βάλε σε παρακαλώ τις φωτογραφίες σε άλμπουμ στο προφίλ σου γιατί κανείς μας δεν μπορεί να τις δεί. Ούτε και γω μπορώ να τις διορθώσω/ εμφανίσω στο ποστ σου γιατι στο avclub.gr πρέπει να κάνω εγγραφή για να τις δω!
 
IMG_0117.JPG ελπιζω τωρα να ανοιγουν!IMG_0108.jpg

IMG_0109.JPG

IMG_0110.JPG

IMG_0112.jpg
 
Ναι, ανοίγουν! Απ' ότι βλέπω απ'την πέμπτη φωτογραφία, έχεις συνδέσει σωστά το πικάπ και την γείωση του. Στην τέταρτη βλέπω ότι ο επιλογέας του ραδιοενισχυτή σου (selector) είναι σπασμένος, αλλά δεν ξέρω σε ποια θέση, αν είσαι τυχερός είναι στη σωστή! (Δηλ. του πικάπ) Φαίνεται επίσης ότι έχει σπάσει το βάρος του βραχίονα, και ίσως αυτό να φταίει, γιατί αν δεν πιέζεται η βελόνα με αρκετή δύναμη στον δίσκο δεν ακούγεται καλά. Η κεφαλή σου και η βελόνα δείχνουν καλές. Δυστυχώς δεν μπορείς να συνδέσεις κάτι άλλο στον ραδιοενισχυτή σου (πχ cd) άλλα ούτε και να βάλεις ραδιόφωνο, φαντάζομαι, λόγω του σπασμένου επιλογέα.
 
Βγάλε έναν πλαστικό οδηγό από το bass ή τα tremple και βάλοτν στον επιλογέα που λείπει να το γυρίσεις στη θέση phono. Αν δεν παίξει έχεις πρόβλημα με τα rca από την αρχή της κεφαλής ή μέσα στον βραχίονα (καθώς έχεις σκίσει το αντίβαρο και μπορεί να τα πήρε η μπάλα). Αν θες να στο φτιάξω στείλε μου pm.
 
Ραδιοφωνο παιζει κανονικα, γυρισα το σπασμενο κουμπι με ψαλιδι.. αλλα τα υπολοιπα που μου λεει ο vp74 , δεν τα καταλαβαινω.. Προσωπικα θα ηθελα πολυ να το επισκευασω, αλλα πριν μπω και φυσικα μπεις σε αυτη τη διαδικασια, θα ηθελα περιπου να ξερω ενα χοντρικο κοστος-εννοω αν η επισκευη του κοστισει παραπανω απο την αγορα νεου πικαπ, θα πρεπει να το σκεφτω. Αν θελεις στειλε μου πμ!
 
DSCF4142.jpg

Ραδιοπικάπ-τραπεζάκι του μπαμπά.

DSCF4139.jpg
 
attachment.php
 
Πίσω
Μπλουζα