Πιτσιρικαδες,gaming,τοτε,τωρα

Δεν αναφέρομαι λοιπόν στη γενιά σου Ηρακλή,αναφέρομαι στη δική μου...
Αναφερθηκες ομως στα παιδια των 80ς - μηπως επρεπε να πεις των 90ς τοτε ?


ΟΚ,αλλά δε μας είπες τελικά,είχαν δίκιο;
Στο αν ημασταν "αλητες" ? Αυτο σε ενδιαφερει ?


Ή εγώ ήμουν πάμπλουτος στα εφηβικά μου χρόνια ή υπερβάλλετε ΤΡΕΛΑ με αυτά που λέτε...
Οπως ειπες και εσυ - μιλας για αλλη δεκαετια.


Πότε θα καταλάβετε ότι ο κόσμος πάει εμπρός;Η ψηφιακή εποχή ΔΕΝ υπήρχε το 1980,τι να κάνουμε.....;!;
Το καταλαβαινουμε - αλλα δεν θελουμε και να ξεχναμε κιολας - γιαυτο ειμαστε εδω αλλωστε. Και φυσικα υπηρχε ψηφιακη εποχη το 1980 αλλα αλλου ειδους και με αλλη αποδοχη απο οτι σημερα. Ομως αυτα τα εγραψα για να δειξω οτι τα παιδια του τοτε με του σημερα δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους παραμονο στο οτι ειναι/ηταν παιδια.


Θα βγει σε κάτι καλύτερο από εμάς όλους και ναι,σίγουρα δεν θα έχει σχέση με αυτή των '80s..
Μακαρι, ειλικρινα, αν και δεν καταλαβαινω την αρνητικοτητα σου απεναντι στη δεκαετια που κυρια ασχολειται αυτο το φορουμ. Κανεις δεν λεει με σιγουρια και αντικειμενικα οτι τα 80ς ηταν καλυτερα απο σημερα - αλλα οσοι τα εζησαν και τωρα τα αναπολουν εδω, σιγουρα μπορουν να βρουν πολλα υπερ.
 
ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μάλλον δεν έγινε κατανοητός ο τρόπος που το έγραψα. Ο αφορισμός δεν αφορούσε τόσο στα παιδιά του σήμερα όσο στην πλειοψηφία των σημερινών games που μοιάζει να απευθύνεται σε...μπλα, μπλα, μπλα. Και εγώ παίζω πολλά από αυτά τα παιχνίδια (παρότι συχνά αηδιάζω). Δεν σημαίνει ότι είμαι 12χρονο αυτιστικό ανώμαλο. ;)
Μαλλον δεν εγινα εγω κατανοητος :) Η λεξη "αυτιστικος" ως μειωτικο επιθετο δεν ειναι ευγενικη. Οι ανθρωποι με αυτισμο δεν εχουν κατι λιγοτερο απο τους υπολοιπους. Anyway, απλα το ανεφερα.


Και τη δική μας γενιά τη θεωρώ μάλλον "κατώτερη" από την γενιά του '60 (μιας και το ανέφερε ο Paspartoo), τουλάχιστον μιας σκεπτόμενης μερίδας της-ίσως μειοψηφίας. Το διάβασμα που έριχναν και τις συζητήσεις που έκαναν εμείς δεν το κάναμε ούτε κατά διάνοια (παρά το γεγονός ότι ανήκα σε παρέα με παιδιά με ανησυχίες). Δείτε μόνο την ανάπτυξη των τεχνών και των γραμμάτων τη δεκαετία του '60 σε σχέση με αυτή του '80 (όχι μόνο στην Ελλάδα) για να βγάλετε συμπέρασμα. Καλά για πιο μετά...Άστο καλύτερα.
Η αναπτυξη των τεχνων και των γραμματων τη δεκαετια του 60 δεν εγινε απο τη γενια του 60 ομως. Οπως και εμεις δεν δημιουργησαμε τα 80s - απλα τα ζησαμε. Η γενια του 60 που αναφερεις ειναι αυτοι που απετυχαν να αναλαβουν τα ηνια της χωρας και εχουν μεγαλη συμμετοχη στη σημερινη κατρακυλα. Δεν αμφισβητω βεβαια οτι τα ηνια τα παιρνουμε τωρα εμεις και δεν βλεπω φως στο τουνελ :)
(ειμαστε τρελα offtopic :D )
 
Καμιά ελπίδα να καθαριστεί το παρόν από κάποιον mod και να μεταφερθούν τα posts-μαϊμούδες σε δικό τους θέμα ώστε να παραμείνουν μόνο οι αυθεντικές μαϊμούδες; Pun intended. :)
 
ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Leon είπε:
Καλύτερα να σβηστούν παρά να μεταφερθούν αλλού, αφού αν βγει νημάτιο "η σημερινή γενιά vs. η δική μας" ή κάτι παρόμοιο θα γίνουμε τελείως γραφικοί. :)
Ενω τώρα δέν είμαστε...
 
Paspartoo είπε:
Αναφερθηκες ομως στα παιδια των 80ς - μηπως επρεπε να πεις των 90ς τοτε ?
OK,αν αυτό είναι το θέμα μας,

θα αρκεστώ να πω μόνο ότι αυτά,τα σημερινά,παιδιά είναι ΑΚΡΙΒΩΣ σαν εκείνα τα παιδιά που κυκλοφορούσαν στα ουδάφικα των '90s και οι γονείς τους τα αποκαλούσαν..."αυτιστικά ανώμαλα 12χρονα".Εκείνα τα "αυστιστικά ανώμαλα 12χρονα" μεγαλώσανε και αρχίζουν να βλέπουν τα...επόμενα "αυτιστικά ανώμαλα 12χρονα".Απλά τα ουφάδικα γίνανε MMOs,αυτή είναι η μόνη διαφορά...

Paspartoo είπε:
Στο αν ημασταν "αλητες" ? Αυτο σε ενδιαφερει ?
Εκεί που έφτασε η κουβέντα,ναι,έχει ενδιαφέρον να μας πεις.

Paspartoo είπε:
Οπως ειπες και εσυ - μιλας για αλλη δεκαετια.
Ας μη μιλήσουμε για (γενικευμένη) φτώχια στα '80s.

Please,μη φτάσουμε σε τέτοιο σημείο υπερβολής...

Paspartoo είπε:
Το καταλαβαινουμε - αλλα δεν θελουμε και να ξεχναμε κιολας - γιαυτο ειμαστε εδω αλλωστε. Και φυσικα υπηρχε ψηφιακη εποχη το 1980 αλλα αλλου ειδους και με αλλη αποδοχη απο οτι σημερα. Ομως αυτα τα εγραψα για να δειξω οτι τα παιδια του τοτε με του σημερα δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους παραμονο στο οτι ειναι/ηταν παιδια.
Εμ....,ξέρω βρε Ηρακλή γιατί είμαστε εδώ.

Άλλο το να μη ξεχνάμε κι άλλο το να υπερβάλλουμε ως εκεί που δεν παίρνει όμως...

Paspartoo είπε:
Μακαρι, ειλικρινα, αν και δεν καταλαβαινω την αρνητικοτητα σου απεναντι στη δεκαετια που κυρια ασχολειται αυτο το φορουμ. Κανεις δεν λεει με σιγουρια και αντικειμενικα οτι τα 80ς ηταν καλυτερα απο σημερα - αλλα οσοι τα εζησαν και τωρα τα αναπολουν εδω, σιγουρα μπορουν να βρουν πολλα υπερ.
Την "αρνητικότητά μου απέναντι στα '80s" ;;;;;; 8) 8)

LOL,δεν ήξερα ότι όποιος πιστεύει ότι τα σημερινά παιδιά είναι μια χαρά παιδιά και συγκρινόμενα με αυτά των '80s δεν υστερούν σε τίποτα,είναι αρνητικός απέναντι στη δεκαετία αυτή!

alkis21 είπε:
Καμιά ελπίδα να καθαριστεί το παρόν από κάποιον mod και να μεταφερθούν τα posts-μαϊμούδες σε δικό τους θέμα ώστε να παραμείνουν μόνο οι αυθεντικές μαϊμούδες; Pun intended. :)
Έχεις δίκιο Άλκη,ξεφύγαμε πολύ.....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
manos426f είπε:
Ας μη μιλήσουμε για (γενικευμένη) φτώχια στα '80s.Please,μη φτάσουμε σε τέτοιο σημείο υπερβολής...
Νομίζω πως ο Ηρακλής απλά διαχωρίζει τις περιόδους:

α) Μέσα 70 - αρχές 80 (που θυμάται κάποιος που είναι 40-45)

β) Μέσα 80 - αρχές 90 (που θυμάται κάποιος που είναι 30-35)

Ανεξαρτήτως οικονομικής επιφάνειας, στην πρώτη περίοδο το gaming στο σπίτι σχεδόν δεν υπήρχε και το gaming γενικότερα ήταν πολύ περιορισμένο και δαπανηρό. Στην δεύτερη περίοδο όλοι είχαμε ένα computer σπίτι και με το χαρτζιλίκι μας παίρναμε αρκετές κασέτες ή δισκέτες.
 
Διαβάζοντας τα παραπάνω και όντας στην απ' έξω, πιστεύω οτι ο καθένας έχει δίκαιο, για τους δικούς του λόγους. Γεγονός είναι οτι στις μέρες μας, στην εποχή της (υπερ)πληροφόρησης, ενα μέρος της "μαγείας" των video games έχει χαθεί. Τα παιδιά σήμερα δεν συχνάζουν στα ουφάδικα, παίζουν απο την 24' HD οθόνη του PC τους. Δε μαζεύονται σε σπίτια να λιώσουν στο καινούριο platform game (βλέπε Sonic για MG ή MS - Pacman ή κάτι άλλο για τους παλιότερους), αλλά συνδέονται στο διαδίκτυο και έτσι παίζουν με τους φίλους τους. Δε νιώθουν δέος όταν ανοίγουν τη ζελατίνη απο τον καινούριο τους τίτλο αξίας 19.000 δρχ., επειδή κατεβάζουν τα παιχνίδια τους το ένα μετά το άλλο, τα οποία συνήθως δεν ολοκληρώνουν ποτέ.

Απ' την άλλη πάλι, ζούμε στο 2010, με ό,τι αυτό συνεπάγεται, με τα θετικά και τα αρνητικά του. Τα πάντα εξελλίσονται, δε γίνεται τα βιντεοπαιχνίδια ή τρόπος που παίζουμε να παραμείνει ο ίδιος. Όσο υπάρχουν διασώστες του oldskool gaming, πρέπει να είμαστε ευχαριστημένοι.

Μπορεί να μην είμαι ο πλέον αρμόδιος για να μιλήσω για αυτό το θέμα, όντας μόλις 23 χρόνων, ωστόσο έχω ξοδέψει κι εγώ μια μικρή περιουσία στα arcade σε 50άρικα δρχ. και γενικότερα τα παλιά video games δεν τα συγκρίνω με τίποτα με τα γυαλιστερά καινούρια. Ακόμα και με τον αδερφό μου, ο οποίος είναι μόνο 17, παίζω ακόμα Pacman στο Atari VCS.

Αυτά απο εμένα, συγγνώμη κι εγώ με τη σειρα μου για το off topic.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο βασικος μισθος το 1980 στη ΔΕΗ (ψαχνωντας στο Internet αυτο μπορεσα να βρω μονο) ηταν 16.648 δρχ
 
Στα περισσοτερα σου εχω ηδη απαντησει - σε αυτα που επιμενεις, διευκρινιζω.

Ας μη μιλήσουμε για (γενικευμένη) φτώχια στα '80s.Please,μη φτάσουμε σε τέτοιο σημείο υπερβολής...
Δεν μιλησα αποκλειστικα για οικονομικη δυσκολια - αλλα γενικα για δυσκολια. Το 79-80-81-82 δεν υπηχαν computer shops στην Ελλαδα - αν σου εφερναν εναν home micro απ'εξω θα πρεπε να σου φερουν και παιχνιδια γιατι πολυ απλα δεν υπηρχαν πουθενα. Ενα χρονο επαιζα donkey kong στον Α800 κατι ξερω που στο λεω.

Οσο για το οικονομικο - το 1986 η κενη δισκετα του Amstrad κοστιζε κανα χιλιαρικο - με μισθους πανω κατω 60 - 70.000 δρχ - ποσες δισκετες θα σου αγοραζαν νομιζεις ? και καθε κοπια παιχνιδιου εμπεριειχε και το κοστος της δισκετας αν δεν ειχες δικια σου. Σαφως, 3 χρονια μετα (Amiga era) οι 3 1/2 αρες ηταν πολυ φτηνοτερες και για αυτο ακους συλλογες απο 200-300 δισκετες για Amiga. Στον CPC6128 αυτο δεν επαιζε.

LOL,δεν ήξερα ότι όποιος πιστεύει ότι τα σημερινά παιδιά είναι μια χαρά παιδιά και συγκρινόμενα με αυτά των '80s δεν υστερούν σε τίποτα,είναι αρνητικός απέναντι στη δεκαετία αυτή!
Το οτι ΔΕΝ ειναι ιδια δεν σημαινει οτι ΔΕΝ ειναι ισα ή οτι υστερουν απεναντι σε αλλα - δεν εγραψα πουθενα αυτο που λες - για τη διαφορετικοτητα μιλησα.

Οσο για την αρνητικοτητα - βλεπω καποιες φρασεις σου γενικα τον τελευταιο καιρο του τυπου "Προχωρηστε μπροστα" "ο κοσμος παει μπροστα" και γιαυτο το ειπα. Προφανως ειμαστε εδω επειδη θελουμε να μεινουμε και λιγο πισω.

Παράθεση:Αρχικό μήνυμα απο Paspartoo

Στο αν ημασταν "αλητες" ? Αυτο σε ενδιαφερει ?

Εκεί που έφτασε η κουβέντα,ναι,έχει ενδιαφέρον να μας πεις.

Οχι λοιπον, δεν ημασταν "αλητες" - τουλαχιστον η πλειοψηφια. Αν ειχες "μπλεξει" απο πριν δεν σου εφταιγε η λεσχη. Ομως δεν μπορω να μην παρατηρησω οτι το σημερινο κολλημα των παιδιων στα net cafe ειναι μεγαλυτερης εκτασης και αν ημουν γονιος θα ανησυχουσα περισσοτερο αν το παιδι μου καθοταν 6 ωρες τη μερα στο net cafe και αλλες τοσες στο pc στο σπιτι - απο το αν πηγαινε 2 ωρες στο υπογειο που συχναζα εγω στα νιατα μου.

Αυτη βεβαια ειναι μεγαλη κουβεντα και δεν ειναι του παροντος - αργοτερα το βραδυ θα καθαρισω το thread για να μεινει εκει που αρχισε.
 
Paspartoo είπε:
Το οτι ΔΕΝ ειναι ιδια δεν σημαινει οτι ΔΕΝ ειναι ισα ή οτι υστερουν απεναντι σε αλλα - δεν εγραψα πουθενα αυτο που λες - για τη διαφορετικοτητα μιλησα.
Noμίζω ότι την πάμε αλλού την κουβέντα πάλι.

Το κουράσαμε πολύ το θέμα περί ομοιότητας,ισότητας κι εγώ δε ξέρω τι άλλο.

Μάλλον δε βγάζουμε άκρη,αυτό κατάλαβα..

Paspartoo είπε:
Οσο για την αρνητικοτητα - βλεπω καποιες φρασεις σου γενικα τον τελευταιο καιρο του τυπου "Προχωρηστε μπροστα" "ο κοσμος παει μπροστα" και γιαυτο το ειπα. Προφανως ειμαστε εδω επειδη θελουμε να μεινουμε και λιγο πισω.
Προφανώς επίσης,για να είμαι εδώ και να συμμετέχω,σημαίνει ότι μοιράζομαι -μέχρι ενός σημείου- την τάση αυτή.

Αλλά είναι βασικό να υπάρχει το σημείο αυτό και να μη το περνάμε,μετά αρχίζει η (άκρατη) υπερβολή και τα φαινόμενα "παλιά ήταν καλύτερα","παλιά αυτό","παλιά εκείνο" κτλ κτλ.

Ύστερα,δε κατανοώ πλέον το εξής:Μπορούμε να διαφωνούμε με την...αγιοποίηση σε κάθε τι παλιό και retro,ή όχι;

Μπορούμε να λέμε ότι σήμερα πολλά πράγματα είναι καλύτερα κι ότι,ναι,προχωράει ο κόσμος,ή όχι;

Paspartoo είπε:
Οχι λοιπον, δεν ημασταν "αλητες" - τουλαχιστον η πλειοψηφια. Αν ειχες "μπλεξει" απο πριν δεν σου εφταιγε η λεσχη. Ομως δεν μπορω να μην παρατηρησω οτι το σημερινο κολλημα των παιδιων στα net cafe ειναι μεγαλυτερης εκτασης και αν ημουν γονιος θα ανησυχουσα περισσοτερο αν το παιδι μου καθοταν 6 ωρες τη μερα στο net cafe και αλλες τοσες στο pc στο σπιτι - απο το αν πηγαινε 2 ωρες στο υπογειο που συχναζα εγω στα νιατα μου.
Α,μπράβο.

Κι αυτά τα παιδιά λοιπόν δεν είναι ούτε ανώμαλα,ούτε τίποτα.

Και φυσικά δε γίνεται να κάνουν ότι ακριβώς κάνατε εσείς -στη δεκαετία που θες κι αναφέρεσαι,για να μην την προσδιορίσω λανθασμένα εγώ πάλι- κι εμείς.

Θες να συμφωνήσουμε ότι το κόλλημα είναι μεγαλύτερο;Είναι σου λέω.

Ε και;

Λογικό είναι από η στιγμή που τα video games έχουν εξελιχθεί τόσο στις μέρες μας!

Και τέλος πάντων,για να ήμασταν -εμείς,στα '90s- σε ένα ουφάδικο 3 ώρες έπρεπε ή να κοιτάμε όλη την ώρα τους άλλους ή να φεύγουν τα χρήματα βροχή.

(Πόσες φορές να έπαιζες τα παιχνίδια που ήξερες καλά και τα τερμάτιζες; )

Σήμερα,ξέρουν ότι με 2-3 ευρώ -δε ξέρω το ακριβές ποσό,αλλά νομίζω παίζει το 1 ευρώ/ώρα- μπορούν να κάτσουν 2-3 ώρες.
 
[Αυτολογοκρίθηκα επίσης (βλ. next post)] :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[Αυτολογοκριθηκα] :)
 
Η αλήθεια είναι ότι θα επιθυμούσα να αποκοπεί η άσχετη με τα Monkey Island συζήτηση σε δικό της thread,κι όχι να σβηστεί ρε παιδιά.

Δε το βρίσκω κακό να πει ο καθένας μας τι πιστεύει για το θέμα...
 
Αλλαξα και τον τιτλο του thread
 
Απλα μαγκες επειδη ακροβατει στα ορια της θεματολογιας και της νοοτροπιας του φορουμ, με ρεγουλα. Πηραμε το ρισκο να το μεταφερουμε.

Ηδη εχουν ειπωθει "τσιτατα". Ας το κρατησουμε ηπιο και ενδιαφερον
 
Θα είναι τεράστιο λάθος ν' αφορίσουμε κάθε τι μοντέρνο μπροστά στις ρετρό αναμνήσεις μας τόσο συνολικά όσο και στο θέμα του gaming που πραγματευόμαστε! Το μόνο που θα καταφέρουμε πέραν του να επιβεβαιώσουμε το ...χάσμα των γενεών είναι να γίνουμε γραφικοί!

Είναι δεδομένο ότι πλέον το gaming έχει απομυθοποιηθεί από τα τότε στερεότυπα που ήθελαν τους gamers να είναι έφηβα αγόρια με μειωμένη κοινωνικότητα και συμπλεγματα αφού πλέον οι gamers χαρακτηρίζονται από κοινό σε όλες τις ηλικίες και τα 2 φύλα!

Επίσης η εμφάνιση του ιντερνετ άλλαξε άρδην την διαδικασία διακίνησης λογισμικού κάτι που προφανώς ευνοεί τους νεώτερους gamers και όχι μόνο!

Αυτοί λοιπόν θα καυχιούνται ότι έζησαν στην εποχή που μπορούσε ο καθένας να εχει τεράστια συλλογή προγραμμάτων και παιχνιδιών ενώ οι παλαιότεροι ότι ε΄ζησαν την ρομαντική εποχή της έκρηξης της πληροφορικής και της εισαγωγής των υπολογιστών σε κάθε σπίτι με ότι αυτό συνεπάγεται!

Δεν τίθεται λοιπόν θέμα διάκρισης σε καλύτερη ή χειρότερη εποχή αλλά μάλλον σε διαφορετικές περιόδους με διαφορετικά δεδομένα και συνήθειες!
 
Πίσω
Μπλουζα