Πιτσιρικαδες,gaming,τοτε,τωρα

Θέλει πράγματι προσοχή.Ένας στη Νότια Κορέα, νομίζω, ήταν πολλές ώρες στον υπολογιστή, ώσπου πέθανε!
 
joe είπε:
Διαφωνω και να φανταστεις οτι ναι μου αρεσει να παιζω παιχνιδια. Εχει τυχει να φαω ολοκληρο Σαββατο κολλημενος γιατι απλα δεν εχεις αισθηση του χρονου. Μετα αισθανομαι οτι απλα πεταξα μια ημερα απ την ζωη μου. Δεν αισθανομαι το ιδιο οταν σχεδιαζω, οταν φτιαχνω μοντελα, οταν κανω πυρογραφιες σε κιθαρες κολλητων, οταν μελανωνω, οταν δοκιμαζω την τυχη μου στην γλυπτικη φιγουρων και γενικα οτιδηποτε αλλο δημιουργικο. Ξερεις γιατι? Γιατι στο τελος κατι μενει. Ενα εργο να μου θυμιζει την φαση. Ομοιως οταν ειμαι με καλη παρεα μενει μια εμπειρια. Τα παιχνιδια, παροτι μου αρεσουν, ουσιαστικα σου κλεβουν την ζωη και τις εμπειριες που θα ειχες.Οταν πριν καιρο αρχισαμε να ξαναπαιζουμε Risk και Heroquest με την παρεα, καταλαβα ποσο μου ειχε λειψει αυτο και ποσο πιο πολυ πλακα εχει. καλως ή κακως κανενα ai δεν μπορει να παραβγει εναν κολλητο που παει να στην κανει ;)

Τα ολο και πιο εντυπωσιακα παιχνιδια που λειτουργουν ως κοσμος πλεον παρα σαν στεγνη ψυχαγωγια τυπου ''σκοτωνω την ωρα μου'' σε συνδιασμο με ενα ολο και πιο ανασφαλη και ασχημο κοσμο εξω οδηγουν στην αποξενωση και αποβλακωση.

Διαφωνούμε λοιπόν. Κατανοητό, σεβαστό και επιθυμητό.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
joe είπε:
Διαφωνω και να φανταστεις οτι ναι μου αρεσει να παιζω παιχνιδια. Εχει τυχει να φαω ολοκληρο Σαββατο κολλημενος γιατι απλα δεν εχεις αισθηση του χρονου. Μετα αισθανομαι οτι απλα πεταξα μια ημερα απ την ζωη μου. Δεν αισθανομαι το ιδιο οταν σχεδιαζω, οταν φτιαχνω μοντελα, οταν κανω πυρογραφιες σε κιθαρες κολλητων, οταν μελανωνω, οταν δοκιμαζω την τυχη μου στην γλυπτικη φιγουρων και γενικα οτιδηποτε αλλο δημιουργικο. Ξερεις γιατι? Γιατι στο τελος κατι μενει. Ενα εργο να μου θυμιζει την φαση. Ομοιως οταν ειμαι με καλη παρεα μενει μια εμπειρια. Τα παιχνιδια, παροτι μου αρεσουν, ουσιαστικα σου κλεβουν την ζωη και τις εμπειριες που θα ειχες.Οταν πριν καιρο αρχισαμε να ξαναπαιζουμε Risk και Heroquest με την παρεα, καταλαβα ποσο μου ειχε λειψει αυτο και ποσο πιο πολυ πλακα εχει. καλως ή κακως κανενα ai δεν μπορει να παραβγει εναν κολλητο που παει να στην κανει ;)

Τα ολο και πιο εντυπωσιακα παιχνιδια που λειτουργουν ως κοσμος πλεον παρα σαν στεγνη ψυχαγωγια τυπου ''σκοτωνω την ωρα μου'' σε συνδιασμο με ενα ολο και πιο ανασφαλη και ασχημο κοσμο εξω οδηγουν στην αποξενωση και αποβλακωση.

Τα παιχνιδια στον υπολογιστη εχουν τοσες διαφορετικες υποκατηγοριες και μαλιστα διαφορετικες μεταξυ τους που το να τα βαζουμε ολα στο ιδιο τσουβαλι δεν εχει νοημα.

Ενα text adventure για παραδειγμα (ακομα βγαινουν λιγα) πιο κοντα θα το εβαζα στην αναγνωση ενος λογοτεχνικου βιβλιου παρα σε "βιντεοπαιχνιδι". Δεν θεωρω περισσοτερο χασιμο χρονου το να φαει καποιος ενα σαββατοκυριακο να τελειωσει το ταδε adventure απο το να διαβασει μια νουβελα.

Και γιατι δηλαδη το να μαζευτουμε και να παιξουμε risk ειναι πιο καλο απο το να μαζευτουμε με τα μηχανακια μας και να παιξουμε starcraft? Επειδη το ενα εχει φυσικη υποσταση και το αλλο ειναι παιχνιδι υπολογιστη? Στην τελικη παλι πλακα με την παρεα σου κανεις.

Ακομα και τα ΜΜΟ, το ιδιο ακριβως παιχνιδι να παιζεις, ο τροπος που το αντιμετωπιζεις εχει τεραστια σημασια. Αλλο ο καμενος που καθεται μονος στο WoW και κανει το ιδιο quest συνεχεια μεχρι πετυχει το αποτελεσμα που θελει και αλλο καποιοι που παιζουν μονο με φιλους και γνωστους και ταυτοχρονα τα λενε οπως ακριβως κανουν καποιοι αλλοι ολη μερα στο MSN, απλα χωρις το παιχνιδι ως φοντο. Ακομα και αν τελικα ξοδευουν τον ιδιο χρονο.

Δεν υπονοω οτι ολα τα παραπανω ειναι δειγματα υγιους συμπεριφορας. Απλως συγκρισεις κανω, στις οποιες παρατηρειται συχνα προκαταληψη κατα των παιχνιδιων σε υπολογιστη χωρις ιδιαιτερο λογο.
 
bspus είπε:
Τα παιχνιδια στον υπολογιστη εχουν τοσες διαφορετικες υποκατηγοριες και μαλιστα διαφορετικες μεταξυ τους που το να τα βαζουμε ολα στο ιδιο τσουβαλι δεν εχει νοημα.
Ενα text adventure για παραδειγμα (ακομα βγαινουν λιγα) πιο κοντα θα το εβαζα στην αναγνωση ενος λογοτεχνικου βιβλιου παρα σε "βιντεοπαιχνιδι". Δεν θεωρω περισσοτερο χασιμο χρονου το να φαει καποιος ενα σαββατοκυριακο να τελειωσει το ταδε adventure απο το να διαβασει μια νουβελα.

Και γιατι δηλαδη το να μαζευτουμε και να παιξουμε risk ειναι πιο καλο απο το να μαζευτουμε με τα μηχανακια μας και να παιξουμε starcraft? Επειδη το ενα εχει φυσικη υποσταση και το αλλο ειναι παιχνιδι υπολογιστη? Στην τελικη παλι πλακα με την παρεα σου κανεις.

Ακομα και τα ΜΜΟ, το ιδιο ακριβως παιχνιδι να παιζεις, ο τροπος που το αντιμετωπιζεις εχει τεραστια σημασια. Αλλο ο καμενος που καθεται μονος στο WoW και κανει το ιδιο quest συνεχεια μεχρι πετυχει το αποτελεσμα που θελει και αλλο καποιοι που παιζουν μονο με φιλους και γνωστους και ταυτοχρονα τα λενε οπως ακριβως κανουν καποιοι αλλοι ολη μερα στο MSN, απλα χωρις το παιχνιδι ως φοντο. Ακομα και αν τελικα ξοδευουν τον ιδιο χρονο.

Δεν υπονοω οτι ολα τα παραπανω ειναι δειγματα υγιους συμπεριφορας. Απλως συγκρισεις κανω, στις οποιες παρατηρειται συχνα προκαταληψη κατα των παιχνιδιων σε υπολογιστη χωρις ιδιαιτερο λογο.

Συμπλέω με τα γραφόμενά σου.

Αυτό που αναφέρεις κάνω δυο - τρεις φορές τη βδομάδα. Μαζευόμαστε 5 - 6 άτομα και παίζουμε ο ένας εναντίον του άλλου, με FPS κυρίως. Όχι μόνο δεν είναι χάσιμο χρόνου, έχει απίστευτη πλάκα και μπορείς να ξημερωθείς παίζοντας.

Το ίδιο γίνεται και με τα D&D sessions που διοργανώνουμε, εδώ βάζουμε και τις κυρίες στο παιχνίδι. Μια φορά το μήνα βέβαια, γιατί ένα καλό D&D session που σέβεται τον εαυτό του δεν τελειώνει σε 4 ώρες.

Αντίθετα το lan party μπορεί να στηθεί σε 10 λεπτά, και να παίξουμε ένα δίωρο "σφηνάκι" να στανιάρουμε. Βέβαια υπάρχουν και άλλοι που μας κοιτάνε περίεργα γιατί δεν "αξιοποιούμε" το χρόνο μας όπως αυτοί, στα γήπεδα, στις καφετέριες και στα "κλαμπ" για παράδειγμα.

Τώρα να σου πω που έχω γραμμένη τη γνώμη όλων αυτών.......... :p :p
 
Με εχει απασχολησει καπως το θεμα, αφου περναω ολη μου τη μερα στον υπολογιστη.

Για να πω ενα αντιλογο, εχω εντοπισει καποιες λεπτομερειες που τελικα κανουν τη μεγαλη διαφορα του υπολογιστη απο τις μη-ψηφιακες δραστηριοτητες (παρεα, διαβασμα κλπ)

Η μεγαλυτερη διαφορα ειναι οτι νοητικα, σωματικα και "οργανικα" καθε δραστηριοτητα στον υπολογιστη επηρρεαζει. Δημιουργει αποσπαση προσοχης, ελλειψη αισθησης του χρονου, κουραζει διαφορετικα... πηδας απο το μσν στο παιχνιδι-στο youtube-στο facebook-στη Wikipedia-στα mp3-στα ebooks-και παλι στο μσν

Τελικα ενω παιζοντας ΡΙΣΚ εχει περασει μισαωρο και νιωθεις οτι οντως απολαυσες μισαωρο, στον υπολογιστη το μισαωρο περναει μεχρι να ξανακοιταξεις το ρολοι

Απο την αλλη, και το να βγεις χαμενος χρονος ειναι: ντυσιμο, συγκοινωνια, αναμονη στις στασεις, κινηση κλπ κλπ :p τα οποια με τον καιρο μου φαινονται ολο και πιο κουραστικα (οι συνθηκες στις συγκοινωνιες γινονται ολοενα και χειροτερες)
 
Πάντως αύριο βραδάκι που έχουμε lan party θα δείξω το παρών thread στους παλαβούς. Θα επακολουθήσει συζήτηση και θα βγουν συμπεράσματα (αν και δεν τους ξέρω, τα ρεμάλια σαν και μένα είναι..... ) .

Απο την αλλη, και το να βγεις χαμενος χρονος ειναι: ντυσιμο, συγκοινωνια, αναμονη στις στασεις, κινηση κλπ κλπ τα οποια με τον καιρο μου φαινονται ολο και πιο κουραστικα (οι συνθηκες στις συγκοινωνιες γινονται ολοενα και χειροτερες)
Ξέχασες τα έξοδα. Σαν γνήσιος απόγονος του Σκρούτζ και, βεβαίως, συνεχιστής της κουλτούρας και της οικονομικής του θέσης, τα παιχνίδια μου έρχονται πολύ οικονομικότερα. Υπόψη μιλώ για πρωτότυπα και όχι κόπιες, μια και μερικά είναι αριστουργήματα.

Να βγω σήμερα, να πάω να κάτσω σε μια καφετέρια να δω ένα σωρό άλλους να παίζουν με τα κινητά τους ξεχειλίζοντας από μαγκιά, (τη στιγμή που μη σου πω τι θα κάνουν αύριο το πρωί, ξέρεις πολύ καλά.... ) δεν βρίσκω τι νόημα έχει. Αντίθετα, με το Dragon Age Awakening θα μπω σε ένα κόσμο που και γουστάρω και θα περάσω απίθανα.

Τώρα αν είσαι με γυναίκα που στα σπάει στη μουρμούρα, ηθελέστα και παθέστα.

Beyond everything is gaming, and the only thing beyond it is myself.

(Ρε αυτό μου άρεσε το κάνω "υπογραφή" !!!!!!!!!! )
 
Πίσω
Μπλουζα