Ποιες κονσόλες έχετε στην κατοχή σας...

Η δικια μου παλιοσυλλογη (= οχι τρεχουσας γενιας):

attachment.php


οπου

FLASHCART: χρησιμοποιω τον ορο γενικα για οτιδηποτε με βοηθαει να παρακαμπτω τα παραδοσιακα media (cartridges κλπ)

RGB: αν εχω καλωδιο scart RGB για την καθε κονσολα

ROMS: αν εχω ολα τα πληρη ROM sets (tosec, redump, good, nointro κλπ) για καθε κονσολα

MODCHIP: χρησιμοποιω τον ορο γενικα για οτιδηποτε με βοηθαει να παρακαμπτω περιορισμους region και media. Συχνα ταυτιζεται με το FLASHCART.

ORIG GAME: αν εχω τουλαχιστον 1 original game για την καθε κονσολα

TESTED: αν ειναι δοκιμασμενη και παιζει κανονικα

x: διαθετω

-: δεν διαθετω

*: το εχω παραγγειλει και ερχεται

Ν/Α: δεν υπαρχει

?: δεν θυμαμαι αν εχω ή δεν ξερω αν υπαρχει

Χ/2: (σχετικα με roms) περιπου τα μισα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Daytime Dreamer είπε:
Δυστηχως οσο περισσοτερα εχουμε τοσα περισσοτερα θελουμε ... το ιδιο ισχυει και εδω.
Αποφασισα γενικα να κρατησω πολυ συγκεκριμενη την συλλογη μου. Απο nintendo μερια με ενδιαφερει μονο οτι εχει να κανει με το SNES/Super Famicom

Απο Sega μερια μονο Dreamcast, Saturn και συγκεκριμενα παιχνιδια του Mega Drive

Απο Sony ολα εκτος απο το psp.

Neo Geo οτι καταφερουμε με τα χρονια. Ειναι πολυ ακριβα τα games του και δεν με ενδιαφερουν ολα ... οπως σε ολες τις κονσολες, ετσι και εδω υπαρχουν πολλες πατατες!

Απο Microsoft μονο με το 360 θελω να κρατησω. Αλλωστε παιζει και τα games του xbox οποτε μια χαρα :)

Απο Αmiga μια κλασσικη 500αρα και μια τουμπανο 1200 μου φτανουν

Απο handheld μονο το Game Gear ... κανενα αλλο δεν με συγκινησε.

Οσο για τα sealed games ειμαι φανατικα εναντιον ... sealed αγοραζω μονο για να τα ανοιξω και να ξερω οτι ειναι σε καλη κατασταση. Αλλωστε i baby care my stuff και οσα εχω αγορασει καινουργια ειναι οπως την πρωτη μερα.

Φυσικα σεβομαι τις παραξενιες και τα χουγια του καθενα, απλα παραθετω τα δικα μου και πως σκεφτομαι ;)

Προτιμω δηλαδη να εχω 10 συστηματα και πολυ original software για αυτα, παρα 20 συστηματα και ενα σωρο κοπιες. Οσο περνανε τα χρονια εκτιμω ολο και περισσοτερο τα original games/software

Boxed κονσολες και συστηματα ειναι οτι καλυτερο ΑΛΛΑ εαν ειναι να ανεβαινει 300-400% η αξια ενος μηχανηματος επειδη εχει μια χαρτινη κουτα και ενα βασικο manual ε οχι ... δεν θα παρω. Το ebay εχει γεμισει τα (τελευταια κυριως) χρονια με απατεωνες (κυριως Ιταλους) που επειδη κατι ειναι boxed και μυριζει πλαστικο θα το πληρωσω χρυσαφι. Ουτε τοσα λεφτα εχω για το hobby μου και ειναι και οι καιροι δυσκολοι

Τελος τιθεται και το θεμα χωρου για ολα αυτα που μαζευουμε. Κουτες στιβαμενες η μια πανω στην αλλη δεν ειναι και οτι καλυτερο σαν αισθητικη χωρου. Στο κατω-κατω δεν ειναι μαγαζι, σπιτι ειναι. Φυσικα και δεν λεω οτι οσοι το κανουν αυτο (απο το φορουμ εδω και αλλου) δεν κανουν καλα, απλα εμενα με χαλαει

Τελος να μην ξεχναμε να παιζουμε τις συλλογες μας. Στο κατω-κατω δεν μαζευουμε γραμματοσημα αλλα video games niggaz! :cool:
Κάποτε ήμουν ακριβώς το αντίθετο με αυτό που περιγράφεις και μάλιστα, αυτό το κάποτε ήταν πριν 2 μήνες.

Αποφάσισα κι εγώ να κρατήσω τελικά όσα παίζω και να πάρω μερικές παλιές κονσόλες που πάντα ήθελα αλλά δεν είχα τα χρήματα να αποκτήσω. Τέλος τα sealed και οι χαζομάρες.

Σήμερα έδωσα και το sealed Halo Reach Edition 360 που καθόταν στη ντουλάπα, αντί της τιμής που το είχα πάρει ακριβώς, ενώ αύριο το πρωί φεύγει και το άλλο PS3 με το GT5 και αυτό sealed λίγο πιο κάτω από όσο το είχα πάρει.

Θα κρατήσω μόνο ένα 360 jasper (το παλιό) σαν back-up μόνο και μόνο γιατί δεν υπάρχει πια καινούργιο στην αγορά.

Είχε φτάσει η ντάνα μέχρι το ταβάνι και δεν ήταν και ότι το καλύτερο.

Πλάκα - πλάκα με τους υπολογιστές και τις κονσόλες που ξεφορτώθηκα εξοικονόμησα τα χρήματα για δυο μικρά καινούργια αυτοκίνητα..........
 
Οτι καλυτερο εκανες για μενα ... αλλωστε οταν εχεις πολλα πραγματα δεν τα ευχαριστιεσαι τοσο. Στο κατω-κατω ολα βρισκονται ... ΟΛΑ ομως ... αν καποια στιγμη θελησεις ανετα πουλας καποια και περνεις καποια αλλα

Εγω επειδη μετακομιζω τα αρχειοθετησα (οσα κρατησα) και τα εβαλα ολα σε κουτες πολυ καλα κλεισμενα.

Τι κονσολες θα παρεις? :)
 
Nintendo GameCube

Playstation 1,2,3

Nintendo Wii

Nintendo 64

PSP
 
Daytime Dreamer είπε:
Οτι καλυτερο εκανες για μενα ... αλλωστε οταν εχεις πολλα πραγματα δεν τα ευχαριστιεσαι τοσο. Στο κατω-κατω ολα βρισκονται ... ΟΛΑ ομως ... αν καποια στιγμη θελησεις ανετα πουλας καποια και περνεις καποια αλλα
Εγω επειδη μετακομιζω τα αρχειοθετησα (οσα κρατησα) και τα εβαλα ολα σε κουτες πολυ καλα κλεισμενα.

Τι κονσολες θα παρεις? :)
A, sorry m8 μόλις είδα την απάντηση!

Πάω για N64, SNES, NES, (την παλιά καλή Ninty δηλαδή) , Megadrive και κανένα 2600 !!!!
 
Gameboy +10 games

Gameboy Advance SP + 3 Games

Sony PSP + 5 games

Sony Playstation +50 games

Sony Playstation 2 + 200 games

Sony Playstation 3 + 15 games
 
Αυτες εχω α κ εναν amstrad cpc
 
pooky(1) είπε:
A, sorry m8 μόλις είδα την απάντηση!
Πάω για N64, SNES, NES, (την παλιά καλή Ninty δηλαδή) , Megadrive και κανένα 2600 !!!!
Η συλλογή μου μεγάλωσε, με καραρετρό αντικείμενα λατρείας, μόνο που δεν είναι κονσόλες!!! Α, χα χα!!!!!!

ΟΚ, οκ, back 2 the subject now. Μόλις απέκτησα και το 3DS σήμερα. Impulse purchase. Μαζί με Street Fighter. Μα καλά μόνο εγώ δεν έχω PSP τελικά;;;;;
 
Master System,

Mega Drive I & II,

32X, Sega CD,

Sega Saturn Jap & Pal,

Dreamcast,

Nintendo DS Phat,

Snes,

N64,

Gamecube,

Wii,

Xbox,

Xbox 360 Slim,

PS2,

PS3,

PSP,

Neo Geo.
 
2x Master System 2(1x modded)

2x Mega drive 1(pal + jap)

2x Megadrive 2(1x modded)

4x Saturn (pal + 3x jap)

3x Dreamcast (2x pal + jap)

Game gear

3x Game boy classic

Neo Geo

2x Ps1

Psone

Ps2

αυτα έχω μέχρι στιγμής!
 
Ναι αλλα megadrive hi-definition δεν εχεις! Χα-χα, μεταξυ μας, ξερεις για τι μιλαω!

Τα γιαπωνεζικα σατερν σου ειναι ολα ιδια, ή εχεις διαφορες version?
 
funtech super a'can boxed

nes

nintendo 64

nintendo game boy color

nintendo game boy advance+advance sp

nintendo dsi boxed

nintendo wii boxed

sega master system ii

sega megadrive model 1 boxed

2x sega saturn model 2

2x atari lynx ii

coleco gemini (atari 2600 κλώνος)

atari 2600jr pal

nec pc engine+cd rom unit+interface unit

nec turbografx pal boxed

2x sony playstation 1

sony playstation 2 "fat"

sony playstation 2 slim

sony psp "phat" boxed

microsoft xbox 360 boxed

handhelds:

konami double dribble

tronica space revenger

home computers:

atari 600xl boxed (ntsc)

atari 65xe boxed (pal)
από την τελευταία φορά προστέθηκαν στη συλλογή μου

wonderswan color boxed

sega sg-1000 mark ii boxed

super nintendo

zx spectrum+

msx1 philips vg8020

και τώρα ξέμεινα και επίσημα από χώρο :( (οπότε η αγορά dreamcast παγώνει για άγνωστο χρονικό διάστημα :cry: )

daftfunk είπε:
2x Master System 2(1x modded)2x Mega drive 1(pal + jap)

2x Megadrive 2(1x modded)

4x Saturn (pal + 3x jap)

3x Dreamcast (2x pal + jap)

Game gear

3x Game boy classic

Neo Geo

2x Ps1

Psone

Ps2

αυτα έχω μέχρι στιγμής!
ωραίος! πάντως από ότι βλέπω η συλλογή σου έχει μολυνθεί ανεπανόρθωτα και μάλιστα 3 φορές :p (δεν λέω για το neo geo και τα ps)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mike οχι High definition δεν εχω..χαχα

τα Saturn ειναι :This is Cool,Grey και το V-Saturn

φιλε krem13 αναφερεσαι φανταζομαι στα Game Boy ε???
 
daftfunk είπε:
Mike οχι High definition δεν εχω..χαχατα Saturn ειναι :This is Cool,Grey και το V-Saturn

φιλε krem13 αναφερεσαι φανταζομαι στα Game Boy ε???
ε ναι :D ,για μια φορά θα το καταλάβαινα αλλά 3 φορές? ενώ έχεις το game gear μόνο μια φορά :eek: ??? ομολόγησε το,είσαι κατα βάθος οπαδός της nintendo :p

άσχετο,το "this is cool" saturn τι διαφορές έχει στην εμφάνιση από το απλό?
 
Πριν 2-3 σελιδες διαβασα που ελεγε ο daytime dreamer οτι αρχιζει να κρατα μονο πραγματα που αξιζουν . Παροτι ξεκινησα εντελως λαθος, δηλαδη θελοντας να μαζεψω τα παντα ( σε βαθος πολλων ετων ) τωρα αρχιζω να αγοραζω πραγματα που αξιζουν ή πραγματα που εχουν "αξια" συναισθηματικη.

Ξεκινησα επισης αγοραζοντας κατι μονο για να το εχω. Τωρα πλεον πολλα απο αυτα που αποκτω , τα παιζω, τα απολαμβανω. Εμαθα οτι αλλο να παιζεις πχ zelda και αλλο απλα να το εχεις σφραγισμενο.

Αναφερω τις κονσολες μου λοιπον με την υποσχεση στο μελλον να εχω περισσοτερα συστηματα. Καλα να ειμαστε και να βγαινει και κανενα λεφτουδακι και ολα θα γινουν :)

Τυχαια σειρα οπως μου ερχεται στο μυαλο.

sega saturn x 2 sealed

Nintendo 64 jungle sealed

nintendo 64 mario sealed

snes europe edition sealed

tiger r-zone sealed

sega mega drive x 2 sealed

sega master system x 2 sealed

nintendo gamecube resident evil sealed

nintendo gamecube mario kart sealed

nintendo nes απλο sealed

sega dreamcast -- ανοιχτο για παιχνιδια

ps2 fat-- ανοιχτο για παιχνιδια

nintendo gamecube -- ανοιχτο για παιχνιδια

snes (λατρεια!) -- ανοιχτο για παιχνιδια

Ν64 γκρι-- ανοιχτο για παιχνιδια

canoo -- ανοιχτο για παιχνιδια

open pandora --θα ανοιχτει για παιχνιδια, δεν εχει ερθει ακομα!

Υγ. δεν αγορασα ολες τις κονσολες με βαση τι μου αρεσει αλλα και με βαση τι εχω βρει.

Αν πχ βρω κατι οπως το sega saturn σφραγισμενο προς 10 ευρω, ε δε θα το αφησω να παραπονιεται μονο του σε μια γωνια :)
 
krem13 είπε:
ε ναι :D ,για μια φορά θα το καταλάβαινα αλλά 3 φορές? ενώ έχεις το game gear μόνο μια φορά :eek: ??? ομολόγησε το,είσαι κατα βάθος οπαδός της nintendo :p
άσχετο,το "this is cool" saturn τι διαφορές έχει στην εμφάνιση από το απλό?
xaxaxa...το εχω 3 φορες γιατι ειναι σε διαφορετικα χρωματα...μαυρο,διαφανο και το κλασσικο το γκρι

ειναι η αγαπημενη μου κονσολα της Nintendo για αυτο και εχω μονο αυτη

το this is cool ειναι το διαφανο Saturn.

http://estb.msn.com/i/52/32F02FFDF1323C23F0A0A2B0F99026.jpg
 
1)Sega MD I (Japan)

2)Sega MD I (Europe)

3)NES PAL (boxed)

4)SNES PAL (boxed)

5)Atari Lynx I (boxed)
 
1.nes

2.snes

3.game boy

4.game boy color

5.game boy advance

6.game boy advance sp

7.nintendo ds

8.nintendo 3ds

9.n64

10.game cube

11.wii

12.sega master system

13.sega mega drive+sega cd

14.sega saturn

15.dreamcast

16.playstation 1 (το γκρι το κλασικο)

17.playstation 2 fat

18.xbox360
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nintendo

 


NES (region mod)



SNES



N 64



Game Cube



Wii



Game Boy x2



GB Color



GB Pocket



GB Advance



GB Advance SP



3DS


 


Virtual Boy


 


SEGA

 


Master System II



Mega Drive II



Game Gear (TV Tuner x2)


 

 


Atari

 


2600 Jr



Jaguar x2
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kατα χρονολογικη σειρα αποκτησης για να τηρουνται προτεραιοτητες

Sega master system 2

Nes

Game boy

Super nes

Atari jaguar

Playstation 1

Playstation 2

Xbox 360

Sega saturn

Nintendo gamecube

Sega dreamcast

Ps3

και τωρα περιμενω ενα γιαπωνεζικο saturn και ενα n64
 
Πίσω
Μπλουζα