Ποιοι από εσάς έχετε Smartphone;

metalcandyman είπε:
Και μενα το αγορασε ενας φιλος μου και δεν τον εχω ακουσει μεχρι τωρα να πει καποιον καλο λογο και σκεφτεται να το πουλησει για να παρει αλλο.Απο τα λεγομενα του το interface του κινητου δεν του αρεσε καθολου οπως και το zune market που το περιεγραψε ως απαραδεκτο και καμια σχεση με ios η android.Επισης καθολου καλα λογια δεν ειπε και για τον browser του κινητου.Το μονο σχετικα καλο που ειπε ειναι οτι η μπαταρια του ειναι καλητερη απο του iphone.Δηλαδη και με wi fi ανοιχτο του κρατησε δυομιση μερες.Και φυσικα το hardware που ειναι καλο οπως σχεδον σε ολα τα κινητα σημερα.
Για μπαταρία και hardware, συμφωνούν και οι 2! :D

Το interface το βρήκε απίστευτα απλό για M$ (credit for that!), αλλά ομοίως δεν ενθουσιάστηκε με το market λόγω (λογικών) ακόμα ελλείψεων. Επειδή ο φίλος μου είναι του συναφιού (τεχνικός η/υ + δικτύων), μπορεί να αντιμετώπισε κι άλλα μικροπροβλήματα & απλά να τα έλυσε ή να μην τον απασχόλησαν!

Σε γενικές γραμμές πάντως, δεν είναι δυσαρεστημένος, αλλά δεν είναι και ενθουσιασμένος!

pooky(1) είπε:
Απλά feedback αλλά σε user level και όχι σε reviewer. Άκουσα, μάλλον διάβασα, πολλά ενθουσιώδη σχόλια από διάφορους που το παρουσίασαν και κάπου μου φάνηκε ύποπτο.
Για HTC και Android, πιστεύω ότι είναι απίστευτος συνδυασμός, η HTC έχει κάνει ωραία δουλειά, αλλά με χάλασε απίστευτα που στο Desire μου αποφάσισαν να μη διαθέσουν την 2.3 έκδοση, αν και το κινητό ήταν ούτε ενός χρόνου. Το θεώρησα απαράδεκτο. Οπότε έδωσα στο iOS μια ευκαιρία και κόλλησα. Απλά στις 10 του μηνός λήγει το συμβόλαιο που έχω και με φορητότητα έχω μια γενναία επιδότηση και σκέφτομαι windows phone. Το iPhone το έχω στο καρτοκινητό.

Τώρα για το Desire να μου πεις γιατί δεν το βάζεις εσύ "ανεπίσημα", αυτό δεν με καλύπτει σε επίπεδο εταιρείας και υποστήριξης όμως.
Το Desire ήταν το τηλέφωνο που θα έπαιρνα, αν δεν έπαιρνα το iPhone! Γενικά τα android phones της HTC τα θεωρώ κορυφαία και ικανά να κοιτάξουν στα μάτια τα iPhones χωρίς να έχουν τίποτα να ζηλέψουν τίποτα από αυτά! Εντάξει, καλή η μαμά-Apple, αλλά όταν βλέπουμε κάτι καλό, πρέπει να το λέμε! :)

Τώρα γι' αυτό που λες για τα ενθουσιώδη σχόλια!..... Ξέρεις τι λένε στην πατρίδα μας: όπου ακούς πολλά κεράσια, κράτα και μικρό καλάθι! Αν ήταν τόσο καλό και εξαιρετικό το windows phone, θα είχε ήδη "πιάσει" στην αγορά. Αντίθετα, ένα χρόνο μετά και ακόμα παλεύει να εδραιωθεί στην αγορά με διάφορα τεχνάσματα, όπως αυτό....

Ίσως κάποια στιγμή να πάρει ένα μικρό μερίδιο της αγοράς, αλλά άργησε πάααααααρα πολύ να μπει στην κούρσα και ακόμα έχει σοβαρές ελλείψεις...

Αν μου επιτρέπεις μια προσωπική γνώμη, μην το πάρεις - όχι τουλάχιστον ακόμα! Δεν αξίζει τα λεφτά του, καθαρά λόγω ελλείψεων & όχι γιατί δίνει κάτι λιγότερο σε σχέση με τα τρέχοντα mobile o/s...

Αν χρειαστείς κάτι άλλο, εδώ είμαστε! :)
 
D@redevil είπε:
Για μπαταρία και hardware, συμφωνούν και οι 2! :D
Το interface το βρήκε απίστευτα απλό για M$ (credit for that!), αλλά ομοίως δεν ενθουσιάστηκε με το market λόγω (λογικών) ακόμα ελλείψεων. Επειδή ο φίλος μου είναι του συναφιού (τεχνικός η/υ + δικτύων), μπορεί να αντιμετώπισε κι άλλα μικροπροβλήματα & απλά να τα έλυσε ή να μην τον απασχόλησαν!

Σε γενικές γραμμές πάντως, δεν είναι δυσαρεστημένος, αλλά δεν είναι και ενθουσιασμένος!

Το Desire ήταν το τηλέφωνο που θα έπαιρνα, αν δεν έπαιρνα το iPhone! Γενικά τα android phones της HTC τα θεωρώ κορυφαία και ικανά να κοιτάξουν στα μάτια τα iPhones χωρίς να έχουν τίποτα να ζηλέψουν τίποτα από αυτά! Εντάξει, καλή η μαμά-Apple, αλλά όταν βλέπουμε κάτι καλό, πρέπει να το λέμε! :)

Τώρα γι' αυτό που λες για τα ενθουσιώδη σχόλια!..... Ξέρεις τι λένε στην πατρίδα μας: όπου ακούς πολλά κεράσια, κράτα και μικρό καλάθι! Αν ήταν τόσο καλό και εξαιρετικό το windows phone, θα είχε ήδη "πιάσει" στην αγορά. Αντίθετα, ένα χρόνο μετά και ακόμα παλεύει να εδραιωθεί στην αγορά με διάφορα τεχνάσματα, όπως αυτό....

Ίσως κάποια στιγμή να πάρει ένα μικρό μερίδιο της αγοράς, αλλά άργησε πάααααααρα πολύ να μπει στην κούρσα και ακόμα έχει σοβαρές ελλείψεις...

Αν μου επιτρέπεις μια προσωπική γνώμη, μην το πάρεις - όχι τουλάχιστον ακόμα! Δεν αξίζει τα λεφτά του, καθαρά λόγω ελλείψεων & όχι γιατί δίνει κάτι λιγότερο σε σχέση με τα τρέχοντα mobile o/s...

Αν χρειαστείς κάτι άλλο, εδώ είμαστε! :)
Θα συμφωνήσω και θα διαφωνήσω ταυτόχρονα, με όλον τον σεβασμο.

Τα Windows Phone δεν πάσχουν σε κάτι έναντι στα iOS και Android. Αντίθετα μάλιστα, υπάρχουν κάποια πράγματα που τα κάνουν πολύ καλύτερα όπως το sharing στα κοινωνικά δίκτυα και ο τηλεφωνικός κατάλογος (People Tile) που είναι έτη φωτός μακρυά απο τους default καταλόγους του Android και κυρίως του αρχαϊκού καταλόγου του iPhone. Δεύτερον, τρέχουν πολύ πιο ομαλά σε παλαιότερο hardware που σημαίνει φτηνότερα τηλέφωνα με άριστη απόκριση στο UI και επιδόσεις στις εφαρμογής την στιγμή που για να έχεις ένα smooth Android χρειάζεσαι ένα κινητό με τέρατα επεξεργαστές και το χειρότερο, μεγάλη μνήμη RAM που τρώει τα κέρατά της απο την μπαταρία (γι αυτό η Apple δεν την έχει αυξήσει στα iPhones) για να τρέχεις την ίδια εφαρμογή στο π.χ. Optimus 2X που θα τρέχει και στο Alcatel των 100 ευρώ. Απλά πιο γρήγορα.

Όμως, όσο καλό και να είναι ένα Mobile OS, ήρθε σε εποχή που δεν το ωφελεί και, παρά τα αδιαμφισβήτητα προβλήματα ως νέου λειτουργικού, εντοπίζω εκεί τους κύριους λίγους που το WP7.5 δεν πέτυχε. Συγκριτικά, το iOS ήρθε σε μια εποχή που υπήρχε ο σκοταδισμός του Windows Mobile 6.1 και του Symbian. Το πρώτο ειδικά δεν στόχευε καν στο να κάνει το κινητό εύχρηστο και απαραίτητο στον χρήστη. Ήταν απλά ένα μικρό PC. Έκανε τα πάντα που έκανε και ένα PC, αλλά το interface και ο τρόπος λειτουργίας ήταν αφιλόξενος μέχρι αηδίας. Αυτό άλλαξε ουσιαστικά το iOS. Διαφοροποίησε το Smartphone ως προϊόν.

Το Android ήρθε πάνω στην ώρα για να σπάσει την μονολιθική βασιλεία του iOS προσφέροντας πράγματα που μέχρι τοτε ούτε οι Windows Mobile ονειρεύονταν: να αλλάζουν τις βασικές εφαρμογές όπως γουστάρουν. Οι λινουξάδες είχαν κατενθουσιαστεί, οι χρήστες που δεν είχαν λεφτά για iPhones είδαν συσκευές όπως το HTC Magic να είναι προσιτή πολυτέλεια και το HTC Tatoo ήταν ένα καταπληκτικό δώρο για τους νεανίες του εξωτερικού.

Απο εκεί και πέρα, όσες άλλε εταιρίες έκαναν τον κόπο να μπουν, δεν τα κατάφεραν. Το WebOS είχε λίγη απήχηση στην Αμερική αλλά τίποτα σε Ευρώπη. Το MeeGo πέθανε πριν γεννηθεί και κάτι μικρότερα εμφανίστηκαν και εξαφανίστηκαν εν μία νυκτί ή βρίσκονται σε low budget συσκευές.

Οπότε το Windows Phone δεν ήρθε να γεμίσει καμία τρύπα. Βγήκε για να κρατήσει την MS στην αγορά. Βασικά το όνομα της MS γιατί η ίδια η εταιρία τσεπώνει αρκετά απο πατέντες της που βρίσκονται σε iOS και Android. Δεν έχει να κάνει με το πόσο αγάπη έβαλαν οι developers στο λειτουργικό σύστημα, αλλά το γεγονός οτι δεν ήρθε σε ρόδινη εποχή και ο ανταγωνισμός δεν συγχωρεί "παιδικές ασθένειες" όπως εκείνες του iOS και του Android όταν έκαναν το ντεμπούτο τους. Μην ξεχνάτε πόσο καιρό της πήρε της Apple να βάλει copy paste στο iPhone και τι clusterf*ck γινόντουσαν μετά απο λίγο τα πρώτα εκλεράκια...
 
Διαβασα οτι το WebOS παει open source αλλα μαλλον μου ακουστηκε ως επιθανατιος βρογχος.

Το iOS νομιζω οτι πετυχε οχι μονο επειδη δεν ειχε ουσιαστικα αντιπαλο GUI της προκοπης αλλα επειδη εδωσε μεγαλη προσοχη στα φυσικο (natural) interface. Κανεις χωρις πολυ σκεψη και manual, gestures που τελικα εχουν το αποτελεσμα που φανταζεσαι. Μου αρεσει πολυ αλλα δεν θα δωσω ποτε 800 για τηλεφωνο. Παντως παραμενει η κορυφαια με διαφορα επιλογη στο κομματι αυτο της τεχνολογιας.

Το Android μου θυμιζει λιγο PC gaming. Η αναγκη ευρειας hardware συμβατοτητας με συσκευες το κανει να κουβαλαει πολλα legacy βαρυδια. Ειμαι της αποψης οτι το software πρεπει να γραφεται πανω σε συγκεκριμενο hardware/configuration ωστε να το στιβει.

Οι προσπαθειες της MS γινονται απλα για να μην θεωρηθει οτι εγκαταλειπουν την αγορα. Κακα τα ψεματα. Μικρα markets ισον μικρες πωλησεις κινητων.

Symbian? Too little, too late.
 
Στο θέμα hardware - software δεν μπορώ παρά να συμνωνίσω πλήρως. Είναι, κάπου, τουλάχιστον διασκεδαστικό να βλέπεις στην αγορά τετραπύρηνα τηλέφωνα που "σκοτώνουν" στο χαρτί και, δη, σε benches αλλά μέχρι εκεί. Θυμίζει τη πατατιά με τα pcs και, όντως Πάνο, το pc gaming, που πρωτίστως είναι τα benches, τα χαρακτηριστικά στη θεωρία, ενώ το gaming έρχεται τελευταίο.

Θα περιμένω αρκετά, αφού σε Android δεν θέλω να ξαναπάω (το Desire το έχω χωρίς γρατζουνιά διατηρημένο και το ξαναβγάζω αν χρειαστεί) και το iOS, ΟΚ, ένα μου φτάνει.

Μια εποχή, στη παλιά δουλειά, είχε πέσει στα χέρια μου ένα HTC Win phone χωρίς Ελληνικά. Αλλά δεν έμεινα πολύ εκεί και έπρεπε να το επιστρέψω όταν αποχώρισα, δυστυχώς ούτε μια εβδομάδα δεν το είχα για να μπορέσω να σχηματίσω γνώμη. Απλά έλεγα μήπως έχουν αλλάξει τα πράγματα αρκετά.

Ευχαριστώ άπαντες, είδομεν σε 15 μέρες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Marioland είπε:
Θα συμφωνήσω και θα διαφωνήσω ταυτόχρονα, με όλον τον σεβασμο.
Και καλά κάνεις! :) Κουβέντα να γίνεται! :)

Πάντως επί της ουσίας, δε διαφωνούμε πουθένα! Τα ίδια πράγματα λέμε!

Ξαναδιάβασα όμως το ποστ μου και κάπου αναφέρω ότι "και ακόμα έχει σοβαρές ελλείψεις... "

Να διευκρινίσω λίγο περισσότερο ότι αναφερόμουν σε marketing (πολύ άσχημες προσπάθειες....) και υποστήριξη σε third party software!....

Αυτά τα ολίγα! :)

Κατά τ' άλλα, και η γνώμη του Πάνου με βρίσκει σύμφωνη & φυσικά είναι τελική επιλογή του καθενός το τι θα πάρει τελικά (pooky, αυτό για σένα πήγαινε!) :)

Απλά, εγώ προσωπικά, δε θα πήγαινα να δώσω λεφτά για Windows Mobile Phone & ειλικρινά ο μόνος λόγος που δε θα το έκανα, είναι γιατί είχα ταλαιπωρηθεί πολύ (μα πάρα ΠΟΛΥ) με τις προγενέστερες εκδόσεις του Windows Mobile OS. Δεν έχω την πολυτέλεια χρόνου ή και υπομονής αν θες, να κάθομαι να αντιμετωπίζω τα teething problems της MS που σαφώς και δε θα έχουν λυθεί, γιατί ακριβώς το τηλέφωνο δεν χαίρει ευρείας χρήσης και αποδοχής....

Ελπίζω να ήμουν πιο σαφής!
 
Είσαι σαφέστατη!

Μη νομίζεις, η επιδότηση που έχω (γιατί είχα κάνει και αίτηση για αλλαγή παρόχου) είναι πάνω από 300άρι και το HTC win phone θα έρθει στο 100άρικο. Οπότε έλεγα να δω τι παίζει για να έχω και γνώμη από πρώτο χέρι.

Φυσικά αν τελικά το πάρω θα γράψω ένα (απλοϊκό, σαν απλός χρήστης που είμαι) review και, φυσικά και πάλι, θα πέσει σύγκριση με το iOS και με το 2.2 του Desire. Όχι τίποτε εξηζητημένο, απλά ποιότητα σήματος, ταχύτητα 3G (με την ίδια SIM εννοείται έχω και μεγάλη από το καρτοκινητό οπότε θα τα δω όλα με το ίδιο νούμερο) ευκολία χρήσης, ποιότητα κατασκευής, διάρκεια μπαταρίας και παραξενιές (ελπίζω να μη γίνεται φούρνος σαν το Desire btw) . Εις του χρόνου τα επόμενα!
 
metalcandyman είπε:
Μεγεια το καινουριο κινητο φιλε uskoke.Tωρα που το απεκτησες ομως χτυπα και ενα ασυρματο ρουτερ και εισαι αρχοντας.Γιατι σιγουρα θα θες να κατεβασεις εφαρμογες,παιχνιδια κτλ και με το 3G δεν λεει.
Ευχαριστώ πολύ φίλε metalcandyman, το ασύρματο ρούτερ πρέπει να περιμένει γιατί κάνει γύρω στα 50 ευρώ και εγώ μαζέυω τα λεφτά για το ΤΕΒΕ, προσ το παρόν θα του πάρω μια θήκη. ΆΛλωστε το βρίσκω υπερβολή να βάλω και άσύρματο όταν έχω το PC ανά πάσα στιγμή στη διάθεση μου. Προσ το παρόν θα κάνω τράκα από τα δίκτυα των φίλων μου (όταν τους κάνω επίσκεψη) και από το δωρεάν δίκτυο του Δήμου μας. ΑΝ πάω και καμιά στιγμή στο χωρίό η στης αδερφής μου θα μπω με 3G για μια-δυο μέρες, 1 ευρώ η μέρα πάει. Το αστείο είναι ότι η αδερφή μου πήρε το κινητό αυτό τζάμπα (!) με επιδότηση γιατί ...είναι παλίο και κανείς δεν το θέλει! Ππου οι ρετρό μέρες που μια φωτγραφική μηχανή άλλαζε μοντέλο κάθε 5-6 χρόνια!
 
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά...

Πέρασε κιολας μία εβδομάδα συμβίωσης μου με το HTC Sensation XE...

Τώρα μπορώ πια να βγάλω πιο ασφαλή συμπεράσματα...

Το κινητό από άποψης επιδόσεων και ποιότητας κατασκευής είναι κορυφαίο, όπως είχα γράψει και αρχικά.

Πράγματι όμως το σήμα του είναι αρκετά πιο ασθενές από του Xperia X10i. Επίσης, υπάρχει μία εφαρμογή (Flash TV, έχει μέσα και Ελληνικά κανάλια, ΑΝΤ1, ΣΚΑΙ κτλ), και ένα παιχνίδι (Asphalt 5 HD), τα οποία ενώ υπήρχαν στο market του X10i και έπαιζαν κανονικά, πλέον δυστυχώς δεν υποστηρίζονται από το HTC. Δυστυχώς ούτε το Asphalt 6 παίζει στο HTC... (όχι οτι πεθαίνω κιολας...αλλά μου άρεσε να έχω ένα καλό racing game).Γιατί ένα κορυφαίο κινητό από πλευράς hardware,να έχει περιορισμούς στο software που μπορεί να τρέξει; Εγώ θα περίμενα το X10i σαν πιο παλιό να έχει περιορισμούς, και αντί για αυτό, το βλέπω στο Sensation!!!

Τερμάτισα όμως μέσα σε 2 ημέρες ένα εκπληκτικό Adventure, το TinTin, το οποίο μου θύμησε τις παλιές καλές ημέρες των Adventures στα PCs!!!

H μπαταρία, αν το χρησιμοποιείς μόνο σαν τηλέφωνο κρατάει περίπου 2 ημέρες, αν όμως χρησιμοποιήσεις BT,WiFi ή 3G,(τα οποία τα χρησιμοποιώ συνέχεια!) η ζωή της μπαταρίας μειώνεται δραματικά! Παίζοντας το TinTin,το φόρτιζα 2 φορές την ημέρα!Στάνταρ όμως, με νορμάλ χρήση, θέλεις μία φόρτηση το 24ωρο...

O διπύρινος 1,5GHz επεξεργαστής του, του πίνει το αίμα!

Το άλλο που πραγματικά μου έκανε τρομερή εντύπωση, είναι η ποιότητα του ήχου στα σκουστικά του (beats audio). Αν και δεν είμαι λάτρης του... walkman, μπορώ να πώ ότι έφαγα αρκετή ώρα ακούγοντας μουσική...

Συμπέρασμα... καταπληκτικό κινητό,αλλά θα μπορούσε (για τα λεφτά του... και είναι πολλά τα λεφτά Άρη!!!) να είναι και καλύτερο...
 
Uskoke είπε:
Ευχαριστώ πολύ φίλε metalcandyman, το ασύρματο ρούτερ πρέπει να περιμένει γιατί κάνει γύρω στα 50 ευρώ και εγώ μαζέυω τα λεφτά για το ΤΕΒΕ, προσ το παρόν θα του πάρω μια θήκη. ΆΛλωστε το βρίσκω υπερβολή να βάλω και άσύρματο όταν έχω το PC ανά πάσα στιγμή στη διάθεση μου. Προσ το παρόν θα κάνω τράκα από τα δίκτυα των φίλων μου (όταν τους κάνω επίσκεψη) και από το δωρεάν δίκτυο του Δήμου μας. ΑΝ πάω και καμιά στιγμή στο χωρίό η στης αδερφής μου θα μπω με 3G για μια-δυο μέρες, 1 ευρώ η μέρα πάει. Το αστείο είναι ότι η αδερφή μου πήρε το κινητό αυτό τζάμπα (!) με επιδότηση γιατί ...είναι παλίο και κανείς δεν το θέλει! Ππου οι ρετρό μέρες που μια φωτγραφική μηχανή άλλαζε μοντέλο κάθε 5-6 χρόνια!
Σε νοιωθω ωσο δεν φανταζεσαι φιλε.Α ρε καταραμενο ΤΕΒΕ μας εχεις ρουφηξει το αιμα :rant:
 
Pook, με το Galaxy S+ στα 279, δέν υπάρχει λόγος να πάρεις M$ κινητο...

Το πήρα (το plus) και τα σπάει...
 
ΔΕΝ θέλω Android με τη καμία man. Διαφορετικά, δεν θα έλεγα όχι.
 
Κάποια στιγμή, πολύ σύντομα, θα βάλω αγγελία το X10i... μόνο να βρώ λίγο χρόνο να ανεβάσω τις φωτογραφίες του...
 
pooky(1) είπε:
ΔΕΝ θέλω Android με τη καμία man. Διαφορετικά, δεν θα έλεγα όχι.
Να ρωτήσω γιατί? Είχες προβλήματα? Συγνώμη, αν αναφέρθηκες κάπου αλλού, αλλά τώρα "τελευταία" άρχισα να παρακολουθώ τι γίνεται στο forum! ;)

Stanfromgreece είπε:
Κάποια στιγμή, πολύ σύντομα, θα βάλω αγγελία το X10i... μόνο να βρώ λίγο χρόνο να ανεβάσω τις φωτογραφίες του...
Μήπως να το κρατούσες για εφεδρικό? Δεν ξέρεις τι γίνεται! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μαριάννα όταν πήρα το Desire είχα πάθει πλάκα με το Android, αλλά πολύ άναρχο, ξέχειλο και "βαρύ" για μένα. Θέλω ένα τηλέφωνο που να λειτουργεί, όχι να με δουλεύει. Επίσης μου τη βίδωσε η απόφαση της HTC να μην αναβαθμίσει επίσημα τη συσκευή αν και ήταν ούτε ενός χρόνου, τη στιγμή που το 3GS για παράδειγμα αναβαθμίζεται ακόμα. Και κάτι σχόλια του στυλ "είναι φτηνό Android" θυμίζω ότι η συσκευή έκανε 500 ευρώ και όχι 100.

Φυσικά και το "σκάστα στην κακιά Apple" δεν έχει να κάνει σαν επιχείρημα, η Go0gle δεν είναι ο ψωμοπεινάλας του group. Δις βγάζει από το τίποτε και προσφέρει "αέρα" στην ουσία.
 
Εγώ πάντως μια χαρά ευχαριστημένος είμαι με το Android μου. Περνάω τις τελευταίες cyanogen builds στο Samsung Galaxy S μου και είμαι καταευχαριστημένος. Social media έχω, browsing έχω, youtube έχω και ένα σωρό ακόμα εφαρμογες, πολλές απο τις οποίες είναι δωρεάν ή σχεδόν δωρεάν.
 
Δεν αντιλέγω, ότι εξυπηρετεί (και αρέσει) στο καθένα μας!

Διότι..... με τη τρέλα που με δέρνει δεν αποκλείεται να πάρω ανδροειδές. Ανάλογα και τα άστρα.... άστα!!!!!!!!!
 
D@redevil είπε:
Να ρωτήσω γιατί? Είχες προβλήματα? Συγνώμη, αν αναφέρθηκες κάπου αλλού, αλλά τώρα "τελευταία" άρχισα να παρακολουθώ τι γίνεται στο forum! ;)


Μήπως να το κρατούσες για εφεδρικό? Δεν ξέρεις τι γίνεται! :)
Να το κρατήσω για εφεδρικό; Μπαααα... Στην δουλειά μου, μπορώ να έχω σαν εφεδρικό, οποιαδήποτε στιγμή, σχεδόν οποιοδήποτε τηλέφωνο (ξέρει ο Pooky ;) ).

Μόνο να ξεμείνω απο κινητό δεν κινδυνεύω!

Μπήκε ήδη αγγελία εχτές το βράδυ.

Είναι μιλάμε, σαν να βγήκε σήμερα από το κουτί του... είμαι ψιλοπαλαβός με τα πράγματά μου, και τα θέλω πάντα σε άψογη κατάσταση :p

Pooky, εγώ (προς το παρόν) έχω κολλήσει με το Android, μιας και έχω βολευτεί μια χαρά με κάτι εφαρμογούλες που τρέχω και έχουν σχέση με τα "θέματα" υγείας μου... Όχι οτι δεν θα υπάρχουν σε άλλη πλατφόρμα... απλά έχω περάσει δεδομένα των 2 τελευταίων ετών, και είναι πολύ δύσκολο να τα περάσω αλλού...
 
Ειμαι (ή ήμουν?) iphonακιας μέχρι το κόκκαλο. Και αυτό γιατί πίστευα ότι οι εφαρμογές του iphone (με jailbreak φυσικά) δεν υπάρχουν σε άλλα λειτουργικα συστήματα. Μέχρι που έπεσε στα χερια μου αυτές τις μέρες ένα android phone... Υπάρχουν όλες οι εφαρμογές που έχει το iphone όπως emulators για mame, spectrume, nintendo κ.τ.λ. και πολλές επιπλέον, μέχρι editor και compiler για C/C++ !!! Οι άγιες μέρες έκαναν το θάυμα τους και μου αναθεώρησαν τις απόψεις :p.

Kαι αυτή την στιγμή ψάχνω για φθηνό android κινητό...
 
takis_drm είπε:
Ειμαι (ή ήμουν?) iphonακιας μέχρι το κόκκαλο. Και αυτό γιατί πίστευα ότι οι εφαρμογές του iphone (με jailbreak φυσικά) δεν υπάρχουν σε άλλα λειτουργικα συστήματα. Μέχρι που έπεσε στα χερια μου αυτές τις μέρες ένα android phone... Υπάρχουν όλες οι εφαρμογές που έχει το iphone όπως emulators για mame, spectrume, nintendo κ.τ.λ. και πολλές επιπλέον, μέχρι editor και compiler για C/C++ !!! Οι άγιες μέρες έκαναν το θάυμα τους και μου αναθεώρησαν τις απόψεις :p. Kαι αυτή την στιγμή ψάχνω για φθηνό android κινητό...
Προσοχή μην την "πατήσεις" με το "φτηνό". Υπάρχει μεγάλη περίπτωση, να μην μπορείς να τρέξεις όλες τις εφαρμογές που θέλεις σε αυτό. Επίσης, είναι πιθανό να μην μπορεί να γίνει αναβάθμιση σε μεταγενέστερη έκδοση του Android,οπότε η γκάμα των εφαρμογών που μπορείς να τρέξεις στο μέλλον θα μειωθεί δραματικά.

Εμένα, ίσως ο μοναδικός λόγος που "απαρνήθηκα" το X10i,είναι πως η SE ανακοίνωσε πως ΔΕΝ θα γίνει αναβάθμιση σε Android 4.Το θεώρησα κοροιδία, καθώς θα γίνει αναβάθμιση στο Arc. Χ10i και Arc είναι ακριβώς τα ίδια κινητά, σε διαφορετικό περίβλημα! Η μόνη διαφορά είναι η ποιότητα της οθόνης, και η έξοδος hdmi που έχει το Arc. To Arc S έχει απλά πιο "πουσαρισμένο" επεξεργαστή στα 1.4GHz (αντί του 1GHz που έχουν τα άλλα 2).

Τουλάχιστον, πάλι καλά που αγόρασα το Χ10 με Android 1.6 και στην συνέχεια υπήρξε αναβάθμιση σε 2.1 και 2.3. Σε άλλες περιπτώσεις δεν υπήρξε καν τέτοια αναβάθμιση...
 
Καταλαβένω αυτό που λες, αλλα σκεφτομαι για το Huawai Ideos x5 με android 2.3 froyo. Και μολις 185 ευρώ.
 
Πίσω
Μπλουζα