Ποιοι από εσάς έχετε Smartphone;

Τώρα έχω στα χέρια μου και ένα ΝΟΚΙΑ Ν8. Κομπλέ και σε καλή κατάσταση...αλλά δεν το χρειάζομαι... έχει ήδη η γυναίκα μου άλλο ένα, και εγώ το HTC Sensation XE δεν το αλλάζω με τίποτα... οπότε σκέφτομαι να το πουλήσω...
 
Ενας συναδελφος πηρε ενα ZTE με 4.3 οθόνη και dual sim, δεν ξερει ποιό μοντελο ειναι. Εψαξα αλλα δε βρήκα κατι. Η αλήθεια είναι ότι μου καλογυαλισε το μεγεθος της οθόνης σε σχέση με την τιμή του. Νομίζω ότι μαλλον ειναι διπυρηνο. Το πηρε 180 ευρώ ντάγκα χωρίς συνδεση, ετσι τουλαχιστον μου είπε. Ποιό θα μπορούσε να είναι;
 
Rygar είπε:
Ενας συναδελφος πηρε ενα ZTE με 4.3 οθόνη και dual sim, δεν ξερει ποιό μοντελο ειναι. Εψαξα αλλα δε βρήκα κατι. Η αλήθεια είναι ότι μου καλογυαλισε το μεγεθος της οθόνης σε σχέση με την τιμή του. Νομίζω ότι μαλλον ειναι διπυρηνο. Το πηρε 180 ευρώ ντάγκα χωρίς συνδεση, ετσι τουλαχιστον μου είπε. Ποιό θα μπορούσε να είναι;
Mήπως είναι αυτό;

http://www.etowalk.com/zte-u960-skype-video-call-multilanguage-dual-antennas-android-dual-sim_p2796.html?zenid=mmmo0hprg6kigaf59vc7f1upv6

αλλά δεν είναι διπύρινο

Για διπύρινο, έχει ανακοινώσει το ZTE Mimosa, το οποίο είναι και αυτό με 4.3" οθόνη, αλλά δεν έχω διαβάσει κάπου για dual sim... ούτε νομίζω να είναι τόσο φτηνό.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οπτικά ειναι το ίδιο. Αλλα 600 δολαρια μου φαίνονται υπερβολικο ποσό, γι'αυτό εχω αμφιβολίες για το αν ειναι το ιδιο μοντελο. Οντως εχει ανακοινώσει νεο μοντελο σαν κι αυτό που λες και νομίζω ότι θα είναι και dual sim ή τουλαχιστον θα βγαλει και ενα ιδιο με dual sim.

ΥΓ. Η dual sim από διαφορετικούς παρόχους είναι πολύ επικίνδυνη!!!
 
@Rygar

to ΖTE skate ειναι το μοντελο που αναζητας

δεν ειναι διπυρηνο(800Μhz) και δεν αξιζει το κοπο
 
για μένα πρέπει να ορίσουμε τι θέλουμε...κινητό με δυνατότητες υπολογιστή ή υπολογιστή με δυνατότητες κινητού. Στην πρώτη περίπτωση όλα τα κινητά με 4,3 οθόνη είναι εξορισμού παντόφλες. Το neo v μου οριακά την γλυτώνει ως 3,7ιντσών με κόμπακτ σχεδίαση που φυσικά κάνει ότι τα μεγάλα!

Από την άλλη αν θέλεις πολύ σερφάρισμα και παιχνίδι τότε η μεγάλη οθόνη είναι μαστ!

Απορώ με κάτι τύπους στα διάφορα φόρα που κατεβάζουν hd ταινίες (720p και πάνω) για να τις δούνε στο κινητό τους.

Σιγά ρε παίδες λες και μπορείτε στις τόσες ίντσες να καταλάβετε διαφορά από ένα dvd rip...

Δεν θα σχολιάσω διεξοδικά την επίσης εξωφρενική για τον συνετό χρήστη αναγκαστική καθημερινά φόρτιση...για μένα το κινητό πρέπει ν' αντέχει 3 μέρες βάση. Αν όχι τότε έχω υπολογιστή με δυνατότητες κινητου.
 
Το ZTE SKATE ειναι μια χαρα κινητο για τα λεφτα του.Με 4.3 οθονη,480 με 800 αναλυση,5 MP καμερα και 800mhz επεξεργαστη και 512 μνημη ειναι μια χαρα για τα 180-200 ευρω.Να τον κανει τι δηλαδη τον καλητερο επεξαργαστη.Εδω χιλιαδες μην πω εκκατομυρια κοσμος χρεισιμοποιη το iphone 3gs που εχει πολυ χειροτερα χαρακτηριστηκα απο αυτο.
 
metalcandyman είπε:
Το ZTE SKATE ειναι μια χαρα κινητο για τα λεφτα του.Με 4.3 οθονη,480 με 800 αναλυση,5 MP καμερα και 800mhz επεξεργαστη και 512 μνημη ειναι μια χαρα για τα 180-200 ευρω.Να τον κανει τι δηλαδη τον καλητερο επεξαργαστη.Εδω χιλιαδες μην πω εκκατομυρια κοσμος χρεισιμοποιη το iphone 3gs που εχει πολυ χειροτερα χαρακτηριστηκα απο αυτο.
Μην συγκρίνεις τους επεξεργαστές σε smartphones διαφορετικής πλατφόρμας.

Διαφορετικά χρησιμοποιεί τα 800mhz το iOS και διαφορετικά το Android.

Επίσης, πολλά παιχνίδια, αλλά και εφαρμογές, τώρα πια στο Android έχουν μεγάλες απαιτήσεις από τον επεξεργαστή.

Το TinTin που σε εμένα (1,5GhzX2πυρίνες) τρέχει μία χαρά, σε Galaxy S (που μέχρι πέρισυ ήταν η ναυαρχίδα!), κολλάει στην εκκίνηση!
 
Δεν συγκρινω τους επεξεργαστες απλα λεω οτι για 180-200 ευρω το κινητο ειναι μια χαρα.Εξαλου δεν θελουν να παιζουν ολοι tin tin και διαφορα παιχνιδια τετοιου ειδους στο κινητο τους.
 
αυτό είναι αλήθεια...τόσο η επεξεργαστική ισχύς όσο και η μνήμη 1gb είναι πλέον απαραίτητα σε κάθε νέα συσκευή. Στην μνήμη υστερεί και το neo v με μόλις 512 μνήμη που στην πράξη αφήνει μόλις 350 περίπου στον χρήστη!

Βέβαια στις περισσότερες των περιπτώσεων ο μέσος χρήστης δεν θα το καταλάβει...αντίθετα ο απαιτητικός θα το προσέξει αμέσως.
 
spyros_s είπε:
αυτό είναι αλήθεια...τόσο η επεξεργαστική ισχύς όσο και η μνήμη 1gb είναι πλέον απαραίτητα σε κάθε νέα συσκευή. Στην μνήμη υστερεί και το neo v με μόλις 512 μνήμη που στην πράξη αφήνει μόλις 350 περίπου στον χρήστη!Βέβαια στις περισσότερες των περιπτώσεων ο μέσος χρήστης δεν θα το καταλάβει...αντίθετα ο απαιτητικός θα το προσέξει αμέσως.
Η αλήθεια είναι πριν πάρω το LG 2X, ο μόνος μου ενδοιασμός ήταν αυτός. Μετα χαράς πλέον μπορώ να πω οτι παρόλο που η ram του είναι στο μέσο όρο της αγοράς (512mb), το κινητό δεν μασάει πουθενά στην κυριολεξία. Ό,τι κι αν του έχω αναθέσει.
 
μάλλον δεν τα πιέζουμε σε παιχνίδια...και σε μένα δεν εχει κολλήσει όμως του κάνω ήπια χρήση
 
breakbeatsz είπε:
@Rygar
to ΖTE skate ειναι το μοντελο που αναζητας

δεν ειναι διπυρηνο(800Μhz) και δεν αξιζει το κοπο
Ναι μπραβο αυτό ειναι! Οντως δεν αξίζει, για μενα τουλαχιστον. Το μονο + σε σχέση με την αγορά είναι η 4.3 αλλα κι αυτή η διάσταση πλεον παει να γίνει στάνταρ και θα τη βλεπουμε πολύ συχνα.

metalcandyman είπε:
Το ZTE SKATE ειναι μια χαρα κινητο για τα λεφτα του.Με 4.3 οθονη,480 με 800 αναλυση,5 MP καμερα και 800mhz επεξεργαστη και 512 μνημη ειναι μια χαρα για τα 180-200 ευρω.Να τον κανει τι δηλαδη τον καλητερο επεξαργαστη.Εδω χιλιαδες μην πω εκκατομυρια κοσμος χρεισιμοποιη το iphone 3gs που εχει πολυ χειροτερα χαρακτηριστηκα απο αυτο.
Αν αφήσεις το κινητό στη στοκ μορφή του, δε θα υπαρχει πρόβλημα ταχύτητας. Αν αρχίσεις, όχι να το φορτώνεις ντε και καλα, αλλα να βαζεις εφαρμογές που τρέχουν και στο background, π.χ. καποιος συγχρονισμός, καιρός, ειδοποίηση μαιλ, tapatalk κλπ κλπ, τότε ναι, χρειάζεται μεγαλυτερη CPU.

Stanfromgreece είπε:
Μην συγκρίνεις τους επεξεργαστές σε smartphones διαφορετικής πλατφόρμας.Διαφορετικά χρησιμοποιεί τα 800mhz το iOS και διαφορετικά το Android.

Επίσης, πολλά παιχνίδια, αλλά και εφαρμογές, τώρα πια στο Android έχουν μεγάλες απαιτήσεις από τον επεξεργαστή.

Το TinTin που σε εμένα (1,5GhzX2πυρίνες) τρέχει μία χαρά, σε Galaxy S (που μέχρι πέρισυ ήταν η ναυαρχίδα!), κολλάει στην εκκίνηση!
Σταματη είναι τί θες να κανεις με το κινητό. Το Galaxy s μου παίζει τελεια σχεδόν όλα τα παιχνίδια που εχω βαλει, αλλα ενα 3d demo που δοκίμασα δεν άξιζε. Και στην τελική, το κινητό δεν το πηρα για να παίζω τετοιου είδους παιχνίδια. Ουτε καν για παιχνίδια δεν το πηρα, ασχετο που σα μικρό παιδί που είμαι θα παίξω κανενα αν περιμενω καπου και δεν εχω τί να κανω.

metalcandyman είπε:
Δεν συγκρινω τους επεξεργαστες απλα λεω οτι για 180-200 ευρω το κινητο ειναι μια χαρα.Εξαλου δεν θελουν να παιζουν ολοι tin tin και διαφορα παιχνιδια τετοιου ειδους στο κινητο τους.
Για τα λεφτά αυτά βασιλη ειναι όντως καλή η τιμή, απλώς δεν αξίζει για μενα προσωπικά να το παρω. Προτιμώ να δωσω αλλα 50 και να παρω ενα ελαφρώς μεταχειρισμένο Galaxy S(αν δεν το είχα ήδη).

Κατι πολύ σημαντικό! Το αν ενα smartphone μπορεί να γίνει rooted και να δεχεται custom roms για μενα είναι κριτήριο αγοράς. Τα ΖΤΕ δεν ξερω τί μπορούν να δεχτούν, και να φυσικά εχει ασχοληθεί καποιος σοβαρά μαζί τους να φτιάξει μια rom.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δε νομίζω να έχουν αφήσει και κανένα κινητό χωρίς να το πειράξουν οι xda. :p
 
Rygar είπε:
Σταματη είναι τί θες να κανεις με το κινητό. Το Galaxy s μου παίζει τελεια σχεδόν όλα τα παιχνίδια που εχω βαλει, αλλα ενα 3d demo που δοκίμασα δεν άξιζε. Και στην τελική, το κινητό δεν το πηρα για να παίζω τετοιου είδους παιχνίδια. Ουτε καν για παιχνίδια δεν το πηρα, ασχετο που σα μικρό παιδί που είμαι θα παίξω κανενα αν περιμενω καπου και δεν εχω τί να κανω.
To έφερα απλά σαν παράδειγμα σύγκρισης μίας συσκευής που ήταν η κορυφή πριν ένα χρόνο, και ενός από τα ισχυρότερα smartphones του σήμερα.

Μέσα σε ένα χρόνο, έχουν αλλάξει πολύ οι απαιτήσεις των εφαρμογών.

Εδώ υπάρχουν εφαρμογές που γονατίζουν και τη δική μου συσκευή...και δεν είναι παιχνίδια...

Να δεις τί γίνεται, αν κατεβάζεις κιόλας .....

:p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ολα ειναι θεμα επιλογης και πως χρεισημοποιη ο καθενας το κινητο του.Αν θελει να παιζει τα παντα να τρεχει ολες της εφαρμογες να κατεβαζει .... και να κανει πολλα πραγματα μαζι τοτε θα παρει και το αναλογο κινητο.Εγω παντως με το τεσσαρακι μου που ειναι πισω σε ισχυ απο αλλα και παιζω τα παντα και τρεχω οτι εφαρμογη θελω και κανω οτι γουσταρω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Stanfromgreece είπε:
To έφερα απλά σαν παράδειγμα σύγκρισης μίας συσκευής που ήταν η κορυφή πριν ένα χρόνο, και ενός από τα ισχυρότερα smartphones του σήμερα.Μέσα σε ένα χρόνο, έχουν αλλάξει πολύ οι απαιτήσεις των εφαρμογών.

Εδώ υπάρχουν εφαρμογές που γονατίζουν και τη δική μου συσκευή...και δεν είναι παιχνίδια...

Να δεις τί γίνεται, αν κατεβάζεις κιόλας .....

:p
Το πιο απλό να σου πω. Οταν κανω update από το google play (πρωην market), ΣΕΡ-ΝΕ-ΤΑΙ!! Δε μπορείς να κάνεις τίποτε αλλο. Το ιδιο πραγμα το'χω δει σε S II φίλου και δεν επηρεάζει καθολου τη λειτουργία του κινητου.
 
Rygar είπε:
Το πιο απλό να σου πω. Οταν κανω update από το google play (πρωην market), ΣΕΡ-ΝΕ-ΤΑΙ!! Δε μπορείς να κάνεις τίποτε αλλο. Το ιδιο πραγμα το'χω δει σε S II φίλου και δεν επηρεάζει καθολου τη λειτουργία του κινητου.
Πράγματι, το Google Play... έγινε αδιανόητα βαρύ... και ασήκωτο...

Αργεί υπερβολικά, ακόμα και να ξεκινήσει...

Απορρώ τί κάνουν οι χρήστες παλαιώτερων και πιο αργών συσκευών.
 
Εγώ έχω το Huawei 8650, και κατέβασα τάβλι και σκάκι, σήμερα το τάβλι το πήρα διπλό, ενώ στο σκάκι με κατατρόπωσε (και κάθε φορά που παίζω!) μου πήρε όλα τα πούλια και μου έκανε ένα ξεγυρισμένο ματ! Σκεφτείτε ότι η υπολογιστική ισχύς ενός smartphone είναι ανάλογη του υπολογιστή που είχε η NASA όταν έστειλε τον άνθρωπο στο φεγγάρι!
 
Στο S+ δέν εχω πρόβλημα...Με το play εννοω
 
Πίσω
Μπλουζα