Ποιο ήταν το αγαπημένο σας γλυκό ζαχαροπλαστείου;

Ποιος είπε ότι τρώω? Έτρωγα. Τους κουραμπιέδες από το ντόπιο diner δεν τους αγόραζα, ήταν δώρο γενεθλίων και δεν μπορούσα να αντισταθώ. Και τώρα αν είχα μια καρυδόπιτα θα της έδινα να καταλάβει, αλλά δεν έχω αν δεν φτιάξω και δεν φτιάχνω. Ούτε πίτες, ούτε κουραμπιέδες. Αργά και πού φτιάχνω ένα βασικό καίηκ βουτύρου που είναι ξερό και το βάζω κομμένο στην κατάψυξη για να τρώω μια φέτα αργά και πού. Δεν δουλεύει η μέθοδος - δεν κρατάει πολύ. Αλλά περνάν μήνες ώσπου να ξαναφτιάξω.
Ούτε κουραμπιέ, ούτε μελομακάρονα, ούτε διπλές, ούτε καρυδόπιτα θα φάτε φετος:fafoutis:παρακαλειστε να πάτε σε άλλο θρεντ:p
 
Εγω παλι εφαρμοζω θεραπεια ομοιοπαθητικης. Χτυπαω ενα κουραμπιεδομελλομακαρονο και καπακι μια διπλα και φανταζομαι οτι τρωω πμαρες με στεβια. Και ολα καλα
 
Παιδιά αν τρώμε λίγο ,με μέτρο, δε τρέχει τίποτα.. Δηλαδή αν μέσα στις γιορτές ,σε διάστημα 10 ημερών δηλαδή , φας 2-3 άντε 4 κουραμπιέδες με το καφεδάκι σου πόσο θα ανέβει πια η χοληστερίνη και το ζάχαρο; Η μάνα μου έχει κι απ΄τα δυό και τρώει λίγο απο όλα μια ζωή .. Πχ , βλέπει ένα λαχταριστό προφιτερόλ αρπάζει 1-2 κουταλιές και τέλος..Όταν τη ρώτησα πως τα καταφέρνει να μην το τσακίσει όλο μου είπε ότι δεν έχει νόημα ,την ίδια γεύση θα χει με μια κουταλιά κ την ίδια με δέκα . Αυτή και μια ανιψιά της απλώς τσιμπάνε απο τα απαγορευμένα ...Εγώ πάλι το προσπαθώ στο ίδιο στυλ αλλά δεν τα καταφέρνω πάντα.. Υπάρχει ένα δεκάχρονο μέσα μου που θέλει να τσακίσει πέντε πάστες στη καθισιά ..Το μαλώνω ,του ρίχνω φάπες αλλά αυτό με κοιτάει με πείσμα και τσαντίλα...:mad::p:happyjump:
 
Παιδιά αν τρώμε λίγο ,με μέτρο, δε τρέχει τίποτα.. Δηλαδή αν μέσα στις γιορτές ,σε διάστημα 10 ημερών δηλαδή , φας 2-3 άντε 4 κουραμπιέδες με το καφεδάκι σου πόσο θα ανέβει πια η χοληστερίνη και το ζάχαρο; Η μάνα μου έχει κι απ΄τα δυό και τρώει λίγο απο όλα μια ζωή .. Πχ , βλέπει ένα λαχταριστό προφιτερόλ αρπάζει 1-2 κουταλιές και τέλος..Όταν τη ρώτησα πως τα καταφέρνει να μην το τσακίσει όλο μου είπε ότι δεν έχει νόημα ,την ίδια γεύση θα χει με μια κουταλιά κ την ίδια με δέκα . Αυτή και μια ανιψιά της απλώς τσιμπάνε απο τα απαγορευμένα ...Εγώ πάλι το προσπαθώ στο ίδιο στυλ αλλά δεν τα καταφέρνω πάντα.. Υπάρχει ένα δεκάχρονο μέσα μου που θέλει να τσακίσει πέντε πάστες στη καθισιά ..Το μαλώνω ,του ρίχνω φάπες αλλά αυτό με κοιτάει με πείσμα και τσαντίλα...:mad::p:happyjump:
H μαμά μπορεί να μην έχει πολύ σαχαρο και το κάνει αυτό η είναι προδιαβητικη. Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα δυστυχως. Αν φας έναν μόνο κουραμπιέ με το καφεδάκι σου το σαχαρο θα ανέβει 300. Άντε να κατέβει μετά. Θες η χαπακι η διορθωτικά ένεση. Δεν ειναι τόσο απλά τα πράγματα
 
Τελευταία επεξεργασία:
H μαμά μπορεί να μην έχει πολύ σαχαρο και το κάνει αυτό η είναι προδιαβητικη. Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα δυστυχως. Αν φας έναν μόνο κουραμπιέ με το καφεδάκι σου το σαχαρο θα ανέβει 300. Άντε να κατέβει μετά. Θες η χαπακι η διορθωτικά ένεση. Δεν ειναι τόσο απλά τα πράγματα
Μ ΄ένα κουραμπιέ ανεβαίνει τόσο πολύ;; Χάπι παίρνει πάντως η μαμά..Για ζάχαρο γιατι για χοληστερίνη δεν θέλει αφου τα καταφέρνει καλά με τη διατροφή της..
 
Μ ΄ένα κουραμπιέ ανεβαίνει τόσο πολύ;; Χάπι παίρνει πάντως η μαμά..Για ζάχαρο γιατι για χοληστερίνη δεν θέλει αφου τα καταφέρνει καλά με τη διατροφή της..
Ω ναι βεβαίως, μπορεί να παίρνει μετφορμινη που είναι προδιαβητικο χαπακι και οπότε την παίρνει να κάνει καμία ατασθαλια, αν έχει πολύ όμως σαχαρο πρέπει να πάρει χαπακι για χοληστερίνη( έστω την πιο μικρή ποσότητα) είναι αλλά τα όρια του διαβητικού σχετικά με χοληστερίνη και άλλα τα όρια ενός μη διαβητικού.. Και να επανέλθουμε στο θέμα των ρετρό γλυκών.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κατ εμέ ο κουραμπιές είναι το χριστουγεννιάτικο γλυκό. Εμφανισιακά περαπέμπει σε χειμώνα, ζάχαρη άχνη = χιόνι. Το μελομακάρονο θα μπορούσε να είναι απλά ένα ροψημένο μπισκότο. Γενικά ότι έχει ζάχαρη άχνη είτε γλάσο μου θυμίζει γιορτές Χριστουγέννων
 
Βλέπω τον ελέφαντας να μπαίνει σε φούρνο για να πάρει μπάρα δημητριακών διαιτης και να βγαίνει τελικά με κάνα κιλό μελομακάρονα και μπουγατσες :biglaugh:στα χέρια.
 
Ο elephadas δεν τρώει τέτοιες μοντέρνες σαχλαμάρες. Αν δεις τα συστατικά αυτών των δήθεν υγιεινών 8α πεις "καλύτερο το μελομακάρονο". Ούτε στίβια ούτε ψεύτικα γάλατα και κρέατα.
 
Ο elephadas δεν τρώει τέτοιες μοντέρνες σαχλαμάρες. Αν δεις τα συστατικά αυτών των δήθεν υγιεινών 8α πεις "καλύτερο το μελομακάρονο". Ούτε στίβια ούτε ψεύτικα γάλατα και κρέατα.
Προφάσεις εν αμαρτια
 
Βασιλισσα ολων των γλυκων ειναι για μενα η παστα με πρωτη και καλυτερη την αναμικτη ή, οπως ονομαζεται, μενελικ. Μου αρεσει τοσο πολυ, που αν απο ολα τα γλυκα του κοσμου ετρωγα μονο μενελικ, δεν θα ηθελα ξανα κανενα αλλο.
Υστερα η σερανο και η λευκη, καλυτερα χωρις αμυγδαλα.
Μετα ερχονται το γαλακτομπουρεκο και ο μπακλαβας με αυτη τη σειρα. Αν αυτα τα δυο τα βρω φτιαγμενα με φρεσκο βουτυρο, μπορω να φαω ολο το ταψι, που λεει ο λογος.
Δεν τρωω ΠΟΤΕ - ΠΟΤΕ - ΠΟΤΕ οτιδηποτε περιεχει μαυρη σοκολατα. Την απεχθανομαι τοσο πολυ, που ακομα κι αν εκεινη τη στιγμη εχω τρελη λυσσα για γλυκο, προτιμω να μην φαω τιποτα.

Μενελικ
1670575681772.png
 
Κάθομαι σα χάνος και χαζεύω την τούρτα. κι άντε μετά να βολευτώ με το σπανακόρυζο που έχουμε σήμερα.. Όσο για τη μαύρη σοκολάτα ,ούτε να τη δω ,ούτε να τη μυρίσω . Και λες και το κάνουν επίτηδες μου φέρνουν όλοι γλυκά και διάφορα παρασκευάσματα με χαρουπάλευρο , στέβιες και μαύρη σοκολάτα απο ''ψαγμένα'' και καλά μαγαζιά ενω έχω ξεκαθαρίσει τη θέση μου . Τα μαζεύω λοιπόν για βάση σε τσίζκεηκ., Άλλη λύση είναι να τα αφήσω να στεγνώσουν και να τα κάνω βάση για κεράκια ρεσω..:) Στα περιστέρια πάντως αρέσουν πολύ :p
 
 

Ζαλίζομαι :wacko: και πεινάω... Θέλω να τις φάω όλες :banghead:
 
Πίσω
Μπλουζα