Ποιο ήταν το αγαπημένο σας γλυκό ζαχαροπλαστείου;

τζουλαμάς.jpgαυτό το γλυκό δεν θα το βρείτε σε κανένα ζαχαροπλαστείο, το φτιάχνουν στην περιοχή της Μεσαράς (νομός Ηρακλείου Κρήτης, νότια) λέγεται τζουλαμάς και το φτιάχνουν σε όλα τα σπίτια στις απόκριες. έχει μέσα κοτόπουλο, συκωτάκια κοτόπουλου, σταφίδες, ζάχαρη, ρύζι και μυζήθρα. Κανονικά το φύλλο του είναι ζυμωμένο με ζωμό απ΄το κοτόπουλο, αυτό το έφτιαξε η αδερφή μου, με τη συνταγή της γιαγιάς, αλλά έβαλε έτοιμο φύλο και τι περιέχυσε με το ζωμό του κοτόπουλου.
 
Το αγαπημενο μου γλυκο απο μικρη έως και σήμερα ειναι ο κορνές.
Τυλιγμενος σε χαρτι, ο μεγάλος κορνές ηταν απόλαυση που δεν απολάμβανα συχνά, διότι χωρίο και σπάνια πρόσβαση σε ζαχαροπλαστεία (χωρια που είχα μαμα που δεν με αφηνε να τρωω απεξω).
Αυτη η κρέμα πασιτερί (η κίτρινη) στο εσωτερικό του, ήταν και εξακολουθεί να είναι
είναι η αγαπημενη μου.
Και η σαντιγύ απεξω οταν ήταν φρέσκια ήταν άλλο πράγμα. Και το κερασάκι

Μέχρι και το χαρτί περιτυλιγματος είχα δαγκώσει κατα λάθος απο την λαχτάρα μου να τον φάω


Υ.Γ. Μου λείψατε :)


korne.jpg
 
Τα βρίσκεις με διάφορες ονομασίες, συνήθως ινδοκάρυδα, καρύδες..
Κάποιοι τα λένε και εργολάβους καρύδας
Εργολάβο Καρύδας το έχω ακούσει. Ο κλασικός εργολάβος βέβαια (έχει ήδη αναφερθεί) είναι αυτό έτσι?.

1678447652408.png
 
Παλιά τα ζαχαροπλαστεία που είχαν και τραπεζάκια έξω για να τρως το γλυκό σου είχαν μια ιδιαίτερη ονομασία ,όχι ζαχαροπλαστεία αλλά μια άλλη σύνθεση ονόματος.
Θυμάται κανείς;
 
Παλιά τα ζαχαροπλαστεία που είχαν και τραπεζάκια έξω για να τρως το γλυκό σου είχαν μια ιδιαίτερη ονομασία ,όχι ζαχαροπλαστεία αλλά μια άλλη σύνθεση ονόματος.
Θυμάται κανείς;
Νομίζω ότι ήταν τα ζαχαροπλαστεία και τα γαλακτοπωλεια που σερβιραν γλυκά, όπου μπορούσες να καθίσεις
 
Νομίζω ότι ήταν γαλακτοπωλεια και εγώ αν δεν φανερωθεί άλλη ονομασία, thanks.
 
Ζαχαροπλαστείο λεγότανε αυτά που σερβίρανε δυτικού τύπου γλυκά (πάστες, μηλόπιτα κ.α.), ενώ αυτά που σερβιρανε κρέμες, ρυζόγαλο και μπακλαβά ήταν τα γαλακτοζαχαροπλαστεία. Εξάλλου ακούγονται οι όροι και στις ελληνικές ταινίες των δεκαετιών 50 και εξήντα. "Χθες το βραδυ συνέλαβα εγώ ο ίδιος την Πετροβασίλη σε ένα ζαχαροπλαστείο να της κρατά ένας νεαρός το χέρι" λέει ο διευθυντής του κολλεγίου στο Χτυποκάρδια στο Θρανίο το 1963. (Σέρβιρε και προφιτερόλ που ήταν και σχετικά άγνωστο!).
Τα ζαχαροπλαστεία είχαν και σάλα με άνετα καθίσματα ενώ διέθεταν και βιτρίνα πίσω από το ταμείο με είδη δώρων όπως κουκλιά, αρκούδια, μπιμπελό και διακοσμητικά για το σπίτι και οπωσδήποτε ουίσκι ώστε να είναι ολοκληρωμένη η επίσκεψή σου σε κάποια γιορτή. Τούρτα συν ουίσκι ίσον λουξ κατάσταση. Εξάλλου τότε οι επισκέψεις ήταν πολυμελείς, δεν είχε δικαιολογίες του τύπου "ο Γιωργάκης είχε κανονίσει ραντεβού με την κοπέλα του, η Αννούλα με φιλενάδες και ο μικρός έχει διάβασμα", άπαντες εξάπαντος στην επίσκεψη άσε που όλο κάποια θεία ή συμπεθέρα προέκυπτε συνοδεία. Έπρεπε να κρατάς κάτι παραπάνω.
Αργότερα στην ονομασία ζαχαροπλαστείο προστέθηκε και ο καφές (ευρωπαϊκού και αμερικανικού τύπου), που σερβιριζότανε και έγινε καφεζαχαροπλαστείο για να χεις και μια λέξη να παίζεις κρεμάλα όταν βαριόσουνα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ζαχαροπλαστείο λεγότανε αυτά που σερβίρανε δυτικού τύπου γλυκά (πάστες, μηλόπιτα κ.α.), ενώ αυτά που σερβιρανε κρέμες, ρυζόγαλο και μπακλαβά ήταν τα γαλακτοζαχαροπλαστεία. Εξάλλου ακούγονται οι όροι και στις ελληνικές ταινίες των δεκαετιών 50 και εξήντα. "Χθες το βραδυ συνέλαβα εγώ ο ίδιος την Πετροβασίλη σε ένα ζαχαροπλαστείο να της κρατά ένας νεαρός το χέρι" λέει ο διευθυντής του κολλεγίου στο Χτυποκάρδια στο Θρανίο το 1963. (Σέρβιρε και προφιτερόλ που ήταν και σχετικά άγνωστο!).
Τα ζαχαροπλαστεία είχαν και σάλα με άνετα καθίσματα ενώ διέθεταν και βιτρίνα πίσω από το ταμείο με είδη δώρων όπως κουκλιά, αρκούδια, μπιμπελό και διακοσμητικά για το σπίτι και οπωσδήποτε ουίσκι ώστε να είναι ολοκληρωμένη η επίσκεψή σου σε κάποια γιορτή. Τούρτα συν ουίσκι ίσον λουξ κατάσταση. Εξάλλου τότε οι επισκέψεις ήταν πολυμελείς, δεν είχε τότε δικαιολογίες του τύπου "ο Γιωργάκης είχε κανονίσει ραντεβού με την κοπέλα του, η Αννούλα με φιλενάδες και ο μικρός έχει διάβασμα", εξάπαντες παρόντες στην επίσκεψη άσε που όλο κάποια θεία ή συμπεθέρα προέκυπτε συνοδεία. Έπρεπε να κρατάς κάτι παραπάνω.
Αργότερα στην ονομασία ζαχαροπλαστείο προστέθηκε και ο καφές (ευρωπαϊκοϋ και αμερικανικού τύπου), που σερβιριζότανε και έγινε καφεζαχαροπλαστείο για να χεις και μια λέξη να παίζεις κρεμάλα όταν βαριόσουνα.

Απλά έτυχε να ασχολούμαι με την προσθήκη της παρακάνω δραστηριότητας σε μια επιχείρηση οπότε παραθέτω την περιγραφή
και τον κωδικό δραστηριότητας (ΚΑΔ) στην εφορία :
- ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΑΡΟΧΗΣ ΓΛΥΚΩΝ, ΠΑΓΩΤΩΝ ΚΛΠ ΑΠΟ ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΕΙΟ, ΓΑΛΑΚΤΟΖΑΡΑΡΟΠΛΑΣΤΕΙΟ, ΚΑΦΕΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΕΙΟ, ΜΕ ΠΑΡΟΧΗ ΣΕΡΒΙΡΙΣΜΑΤΟΣ (ΚΑΔ 56101113)
 
Μια πάστα με σοκολάτα , κρέμα και κερασάκι μαρασκίνο από πάνω και η αγαπημένη στους περισσότερους πάστα ποντικάκι
σταματηστε σας παρακαλω
θα βγω εξω και θα επιτεθω σε καμια σοκολατινα
 
Έπεσε το μάτι μου εδώ και είπα να το μοιραστώ μαζί σας:

 
Πίσω
Μπλουζα