Ποιο ήταν το αγαπημένο σας γλυκό ζαχαροπλαστείου;

Δεν γράφω αλλά βλέπω :bigeyes:. Κι αυτό ανεβάζει ΚΑΙ το ζάχαρο (placebo effect) ΚΑΙ την πίεση :banghead:.
Καταλαβα από τις βιτρίνες θα τα δούμε και οι δυο τρώγοντας στεβια σοκολάτα, καλό είναι και αυτό. Σκέψου πως στα ρετρο χρόνια θα τα βλέπαμε έτσι σε minimal γραμμές
 
O καφες της παρηγοριάς σαν να λέμε άλλα από το τίποτα, υπάρχει ζαχαροπλαστειο στο Κολωνάκι που χει τα πάντα με στεβια ότι φαντάζεστε, μέχρι τσουρέκι. Έχω πάρει κάτι σοκολατένια, απίστευτα καλύτερα και από αυτά με ζάχαρη
F_9IGjfWoAACHjB.jpeg
 
Γιατί δεν υπάρχει γλυκό "μαμά"; :fafoutis::fafoutis::fafoutis::fafoutis:
Άψογο, αυτα τα πρασινα και κοκκινα γλυκα πρέπει να είναι new entry Προβολή συνημμένου 269442
Μετά γράφεις να μην μελετώ το ζάχαρο. Πρόσεχε μην πάθεις σύνδρομο στέρησης (οπτικό και όχι μόνο) :biglaugh::biglaugh::biglaugh::biglaugh:
 
Τις έβρισκες σε καφεκοπτεια, παιδια η πολυ ζαχαρη δεν κανει καλο παντως ,η στεβια ειναι μια καποια λυσηimages (29).jpegimages (30).jpeg
 
Τελευταία επεξεργασία:
πήγα σε μια ομιλία με θέμα την παχυσαρκία που την έκανε ένας πολύ καλός ομοιοπαθητικός γιατρός εδώ στο Ηράκλειο και λέει ότι μια πιθανή εξήγηση γιατί δεν δουλεύει η στέβια σαν υποκατάστατο της ζάχαρης είναι ότι το έντερο πιθανόν να έχει μια χλωρίδα (δηλ. μικροβίωμα) που απαιτεί ζάχαρη και όταν φάμε κάτι με στέβια και φτάσει στο έντερο μας το έντερο λέει "με κοροιδεύεις;" και απαιτεί πολλαπλάσια ποσότητα σε ζάχαρη. όλα αυτά είναι θεωρίες, φυσικά.
 
πήγα σε μια ομιλία με θέμα την παχυσαρκία που την έκανε ένας πολύ καλός ομοιοπαθητικός γιατρός εδώ στο Ηράκλειο και λέει ότι μια πιθανή εξήγηση γιατί δεν δουλεύει η στέβια σαν υποκατάστατο της ζάχαρης είναι ότι το έντερο πιθανόν να έχει μια χλωρίδα (δηλ. μικροβίωμα) που απαιτεί ζάχαρη και όταν φάμε κάτι με στέβια και φτάσει στο έντερο μας το έντερο λέει "με κοροιδεύεις;" και απαιτεί πολλαπλάσια ποσότητα σε ζάχαρη. όλα αυτά είναι θεωρίες, φυσικά.
Το αντίθετο συμβαίνει όταν τρως στεβια το σάκχαρο ανεβαίνει πολύ σταθερά χωρίς να περνά την κόκκινη γραμμή ποτέ ( με την ζάχαρη ανεβαίνει κατευθειαν) και νιώθεις χορτασμενος και δν ζητάς αλλο. Ότι κάνει φούσκωμα ναι αυτό αληθεύει. Τρώω χρόνια τέτοια προϊόντα και ξέρω. Σαχαρο δεν ανεβάζουν σε λογικές ποσότητες όμως για να είναι γλυκα τους βάζουν περισσότερο γάλα με λίπος και ίσως να ανεβάζουν χοληστερίνη.
Το 90' άρχισαν να εμφανίζονται τα προϊόντα αυτά με βασιλισσα την τότε ασπαρταμη και σορβιτολη, ακολουθούσε η φρουκτόζη. Πλέον είναι βιομηχανία.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το αντίθετο συμβαίνει όταν τρως στεβια το σάκχαρο ανεβαίνει πολύ σταθερά χωρίς να περνά την κόκκινη γραμμή ποτέ ( με την ζάχαρη ανεβαίνει κατευθειαν) και νιώθεις χορτασμενος και δν ζητάς αλλο. Ότι κάνει φούσκωμα ναι αυτό αληθεύει. Τρώω χρόνια τέτοια προϊόντα και ξέρω. Σαχαρο δεν ανεβάζουν σε λογικές ποσότητες όμως για να είναι γλυκα τους βάζουν περισσότερο γάλα με λίπος και ίσως να ανεβάζουν χοληστερίνη.
Το 90' άρχισαν να εμφανίζονται τα προϊόντα αυτά με βασιλισσα την τότε ασπαρταμη και σορβιτολη, ακολουθούσε η φρουκτόζη. Πλέον είναι βιομηχανία.
ε άρα λάθος έκανε ο γιατρός ξέρω 'γω εγώ προσπαθώ να κόψω τελείως τα γλυκά και δεν παίρνω καθόλου γλυκά από ζαχαροπλαστείο μιας και είναι και αυτά ακριβά μπας και πέσει λίγο η μπάκα. πάντως αυτός ο γιατρός έχει λίγο περίεργες απόψεις και είναι εναντίον της κλασσικής ιατρικής.
 
Πίσω
Μπλουζα