Ποιο ήταν το πρώτο σας κινητό τηλέφωνο;

Το λατρεμένο μου και κομψό (εντάξει, για την εποχή :p ) Motorola Startac. Το έχω ακόμη, αλλά δεν γνωρίζω αν λειτουργεί γιατί αγνοείται η τύχη του φορτιστή...

motorola-startac-closed.jpg

Έξτρα πόντους κομψότητας με την γκαστρωμένη μπαταρία :p

Motorola Startac.jpeg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Marioland είπε:
αχ pooky, εγώ μισώ τους default ήχους των Sony Ericsson. Το χειρότερο είναι ότι ο πατέρας μου έχει ένα και θέλω να το σπάσω κάθε φορά που χτυπάει...
Ουδέν μονιμότερον εκ της δονήσεως. Από τότε που πήρα το πρώτο μου κινητό με δόνηση ακούω ένα ανεπαίσθητο «Μπζζζτ», σαν να πέρδεται κώνωπας έχοντας ευθεία πορεία.:Ρ

Με το μπαρδόν το οφφτόπικ έτσι.
 
αυτο ηταν το πρωτο μου.

alcatel one touch easy. το 1998 αν δε κανω λαθος.

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο. Λυπούμαστε γι'αυτό. [edit]

Alcatel-One-Touch-Easy 2.jpg


Το λατρεμένο μου και κομψό (εντάξει' date=' για την εποχή :p ) Motorola Startac. Το έχω ακόμη, αλλά δεν γνωρίζω αν λειτουργεί γιατί αγνοείται η τύχη του φορτιστή...




Έξτρα πόντους κομψότητας με την γκαστρωμένη μπαταρία :p

το ειχα ειναι το 130

ειχα και το 70 που ηταν μεγαλυτερο σε μεγεθος. :flower:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το 6110 xameleon

υπεροχο κινητο και πολυ τρεντυ με τα χρωματα του...

το εχασα στο στρατο πριν 15 χρονια και πριν λιγο καιρο το αγόρα ξανα απο το ebay (ολοκαινουργιο σε πληρη λειτουργια)

[edit] dead imageshack photo [edit]

Uploaded with ImageShack.us
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το Εricsson GA628, το 1998. Τουβλακι κανονικό, μου άρεσε που μπορούσες ν αλλάξεις την πρόσοψη, την κεραία, το μπαταρία με πιο λεπτή κλπ. Και βέβαια έχω τον ίδιο αριθμό απο τότε...
 
Χα χα - τώρα θα σας πεθάνω. :D Φανατικός εχθρός των κινητών και όλης της δήθεν ψευτο-γκλαμουριάς που αντιπροσώπευαν όταν άρχισαν να γίνονται mainstream, δεν αγόρασα παρά μόλις το 2003. #)

nokia6310ifront.jpg

Το έχω ακόμη :) - με νέα μπαταρία που χτύπησα κάποια στιγμή από το eBay.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Α, χα χα ξέρω και κάποιον που το έχει ακόμα και δεν το αλλάζει!!!!

Γιατρέ μου κι άλλος ομοιοπαθής!!!!!!!!!!!!
 
LOL, ναι. Άλλος ένας με καλό γούστο στα κινητά. :) :) :)

Αλλά εγώ το δουλεύω ακόμα με την εργοστασιακή μπαταρία! 7 χρόνια μετά και διαρκεί περισσότερο από ότι διαρκεί οποιοδήποτε νέο μοντέλο νομίζω...
 
Εδώ έχεις απόλυτο δίκιο.
 
Ericsson 388GF το 1998 AΘανατο
 
Μέσα στο 1996 και λίγο πριν πάω φαντάρος, πήρα το πρώτο μου κινητό...

ένα Ericsson GO118

ERICSSON_GO-118.jpg


ίσως το πιο όμορφο και "ντελικάτο" κινητό εκείνης της εποχής.

Κάπου το έχω ακόμα, αλλά με ψόφιες 2 μπαταρίες. Είχε και βάση στην συσκευασία για να φορτίζεις ταυτόχρονα κινητό και 2η μπαταρία!

edit:

ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ ΜΟΥ!!!

τώρα έριξα μια ματιά στα χαρακτηριστικά του...

Βάρος: 215gr με την μπαταρία! Πωπω... τότε δεν το καταλάβαινα! :)

Διαστάσεις: 145 x 59 x 18 mm Και λένε παντόφλα το smartphone που έχω τώρα!!!

Χρόνος αναμονής... 36 ώρες! (και πολύ σου λέω!)

Ελληνικά δεν είχε ούτε για πλάκα... greeglish έγραφα... πάλι καλά που έστελνε και sms... (τα οποία τότε ήταν τσάμπα!)

Ούτε ρολόι δεν είχε... θυμάμαι ήμουν στην σκοπιά, είχε χαλάσει το ρολόι μου, και για να δώ τί ώρα είναι, έστελνα sms στον εαυτό μου, για να μου βγάλει το δίκτυο ώρα παραλαβής μυνήματος!

(και ναι... έχω από τότε τον ίδιο αριθμό! απλά προστέθηκε ένα ψηφίο κάποια στιγμή... ένα 4 μετά το πρώτο 094)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ένα Motorola, το 2000 όταν ήμουν στο στρατό. Πραγματική παντόφλα, με την κεραιούλα και (φυσικά) ασπρόμαυρη οθόνη. Τώρα, ένα κινητό, ξεπερνάει σε υπολογιστική ισχύ ένα home micro της δεκαετίας του '80, ενώ ένας Pentium 4 ξεπερνούσε την υπολ. ισχύ που είχε η NASA όταν έστειλε τον άνθρωπο στο φεγγάρι....
 
νοκια 6110 , αθανατο αν και μοντελο '98 ειναι ρετρο για το ειδος του ...
 
DINO είπε:
Το πρώτο μου κινητό ήταν το ERICSSON GA628...
[edit] dead imageshack photo [edit]
Είναι δυνατόν να υπάρχει τέτοιο θρεντ και να μου ξέφυγε?! :D

Dino, το ίδιο κινητό είχαμε! :)

GA628 - σωτήριο έτος Κυρίου: 1998! Όχι απλά παντόφλα - αρβύλα! (είχε και μια μπαταρία, κουρσούμι!)

Πλάκα στην πλάκα, κάπου πρέπει να το έχω κρατημένο! Θα κάνω ανασκαφές και θα επανέλθω! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είχε μια μπαταρία τι;;; :xm:
 
Κουρσούμι! Σούκανταρ! Θεριό! (πώς το λέτε εδώ στο Ελλάδα, μωρέ! :) )

Δεν είχα κρατήσει την κανονική του - είχα πάρει μια πιο μεγάλη! Αν το έβαζες το τηλέφωνο στην τσέπη του μπουφάν, έγερνες μονόμπαντα! :D

Πρέπει οπωσδήποτε να το βρω αυτό το τηλέφωνο - είναι κάπου μέσα στο σπίτι, είμαι σίγουρη!
 
Θυμάσαι εκείνο το τούβλο στην κουζίνα που είχε χαλάσει και το αντικατέστησες πρόχειρα; :p
 
Τελικά... GO118 μόνο εγώ πρέπει να είχα... το πούλαγε και ο γερμανός με δίκή του ονομασία... αλλά δεν θυμάμαι πως το έλεγαν... (καταραμένο γκούντα!)
 
Το πρώτο κινητό μου το έδωσε ένας οικογενειακός γνωστός, τέλη 2000 - αρχές 2001, και ήταν το Sagem DC715

SagemDC715.jpg

Μαζί με το κινητό μου έδωσε και την κάρτα SIM της Cosmote. Ήταν CosmoΚάρτα ο αριθμός και την ίδια SIM την έχω από τότε!

Η συσκευή, αν θυμάμαι καλά, είχε λανσαριστεί και σε πράσινο φλουο πρόσοψη σε ένα πακέτο της Panafon και πωλούνταν και ως παιδικό κινητό, να το έχουν και καλά τα παιδιά για να επικοινωνούν με τους γονείς (η διαφήμιση θυμάμαι ότι είχε ενα κοριτσάκι στο μπαλέτο να παιρνει τηλ τους γονεις της να πανε να την παρουν, είχε και μια χαρακτηριστική μουσική ηλεκτρονική, σαν ήχος κλήσης από κινητό).

Το κινητό δεν το χρησιμοποίησα σχεδόν καθόλου. Ήμουν κοντά 11 χρονών, οπότε δεν το είχα ανάγκη. Ούτε με έψαχναν οι γονείς μου, αφού ήξεραν πάντα που είμαι, ούτε κάποιο άλλο παιδί είχε στο σχολείο κινητό για να πω ότι μπορούσα να το χρησιμοποιήσω. Μια στις τοσες το έψαχνα το μενου, αλλά αφού η συσκευή δεν είχε παιχνίδα :p πέρασε στην αφάνεια. Η μόνη χρήση που έκανα στο κινητό είναι προς τα τέλη του 2001 όπου... είχα γραφτει στην περιβοητη υπηρεσια ενημερωσης για το... Big Brother. Ε μου έφαγε όση καρτα ειχα, πήρε η μανα μου τηλέφωνο για να δει πώς σταματάει η υπηρεσια, την εκοψα και ησυχασα. Όταν πήγα στο γυμνάσιο το 2002 πάλι δεν είχα την άμεση ανάγκη για κινητό. Σιγά σιγά, όμως, άρχισα να χρησιμοποιώ το 3210 του πατέρα μου, αλλά επειδή ειχε καταστραφει το ηχείο του, μας το πηρε ενας γνωστος ταχα να το επιδιορθώσει, αλλά ούτε που το ξανάδα το κινητο... Οπότε τα Χριστόυγεννα του 2003 αγόρασα του πρώτο μου κινητό με τα δικά μου λεφτά (ναι, από τα κάλαντα και ναι, ειμαι μικρός ακόμα). Το Nokia 3510i

nokia-3510.jpg

Αυτά τα δύο θεωρώ ως τα πρώτα μου κινητά (το πραγματικά πρώτο μου και το πρώτο που αγόρασα με δικά μου λεφτά). Το πρώτο κινητό που μπήκε στο σπίτι και το είχε ο πατέρας μου για επαγγελματικούς λόγους είναι το 5110 και αν θυμάμαι καλά το πήραμε καλοκαίρι του 1999 (Ιούλιος πρέπει να ήταν) με σύνδεση Telestet.
 
Πίσω
Μπλουζα