Ποιο παιχνίδι (σύγχρονο) παίζετε αυτό το διάστημα;

Έπαιξα και προχώρησα αρκετά ένα παιχνίδι που βρήκα από εδώ μέσα στο thread για ευκαιρίες σε software, bundles κλπ. Το Butcher. Θα έλεγα πως δεν είναι καθόλου άσχημο και έχει και ωραία ηχητικά effects.

butcher-rev-1.jpg
 
Ανάσταση νήματος...

PC: Τερμάτισα πριν λίγες μέρες κατά 100%, για 5η ή 6η φορά, τα:
1) Grand Theft Auto III (2001)
2) Grand Theft Auto: Vice City (2002)
3) Grand Theft Auto: San Andreas (2004)

Τώρα ξεκινάω το Mafia Franchise, ξεκινώντας από το 1ο παιχνίδι της σειράς, το Mafia (2002).

PSP: Μετά το San Andreas, που είπα παραπάνω, τερμάτισα τα:
1) Grand Theft Auto: Liberty City Stories (2005)
και
2) Grand Theft Auto: Vice City Stories (2006), το χειρότερο του GTA 3D universe...

Επόμενος στόχος το Grand Theft Auto: Chinatown Wars (2009). .


Ίσως, τελικά, να παίζω πολύ GTA :fafoutis:
 
Τώρα ξεκινάω το Mafia Franchise, ξεκινώντας από το 1ο παιχνίδι της σειράς, το Mafia (2002).

Μολις τελείωσα το Mafia 3. Εϊναι από τα παιχνίδια που επιβάλλεται να περιμένεις για κριτικές και να τα αγοράζεις κοψοχρονιά, αν με καταλαβαίνεις. Πάντως μ'αρεσε πολύ η οδήγηση.

EDIT: Ξεχασα να αναφέρω. Το soundtrack είναι καταπληκτικό! Προσεγμένες επιλογές επιτυχιών των 60'ς.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το καταλαβαίνω, διότι αυτό έκανα. Το αγόρασα "πακέτο" μαζί με το Mafia 2 Definitive Edition και το Mafia Definitive Edition στα 30 ευρώ από το Steam ;) Μ' ένα σμπάρο τρία τρυγόνια.

Η οδήγηση είναι όντως καλή, αν και δεν είναι ανώτερη του 2, που είναι τ' αγαπημένο μου. Γενικότερα, υστερεί σε κάποια πράγματα, όπως μερικά mechanics και λοιπά, αλλά εν όλω είναι καλό παιχνίδι.

Όπως έγραψα και σε κάποιο άλλο νήμα, σχεδόν ποτέ δεν παίζω καινούρια παιχνίδια με το που βγαίνουν. Περιμένω να "σιδερωθούν" τυχόν bugs που έχουν, να πέσει η τιμή τους και μετά τ' αγοράζω. Ακολουθώντας αυτή την τακτική, δεν την πάτησα όπως την πάτησαν πολλοί με την πρόσφατη "φούσκα" που ακούει στο όνομα Cyberpunk 2077 και έτσι "έσωσα" 70 ευρώ από βούτακες που ζητάνε τόσα λεφτά για ένα ημιτελές πράμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κατέβασα το Uncharted drakes fortune για ps3 να θυμηθω τα παλιά. Πραγματικα πολύ δυνατος τιτλος για την εποχη του.
 
Εγώ είχα αγοράσει ps3 το 2010. Είχα μόνο 2k11. Έκανα παιδί μετά και το χάρισα στον αδερφό μου. Μου το επέστρεψε πριν κάνα μήνα με παιχνιδαρες. Τώρα παίζω με τον γιο μου pes2013 το οποίο πιστεύω είναι μια χαρά ποδοσφαιρακι ακόμη κ σήμερα!!!!
 
Τελειώνω το "A Plague Tale: Innocence" στο PC. Πολύ ποντίκι και κακό αυτό το παιχνίδι
Στο PS4 παλεύω να τελειώσω το Hollow Knight εδώ και καιρό. Μάλλον σκούριασα και προχωράει με αργούς ρυθμούς.
 
Το Mafia 3 με απογοήτευσε τελικά καθότι μολις τελειώσεις το στόρι, ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ να κάνεις. Ουσιαστικά όμως! Τίποτα. Νιετ. Απλά πας από εδώ και από εκεί, κακοί δεν υπάρχουν, ή έστω κάποια events. Π.χ. στο GTA5 μία στο τόσο θα έβλεπες έναν κλέφτη να τρέχει και μια γριά να φωνάζει και μπορούσες να πιάσεις τον κλέφτη. Τώρα παίζω το Dying light 2 το οποίο περιέχει διάφορα events τυχαία και νομίζω ότι θα μου πάρει καιρό να το τελειώσω αφού ακόμα είμαι στη φάση όπου το παιχνίδι με μαθαίνει. Μετά από περίπου 15 ώρες παιχνιδιού (εγώ νιώθω ότι έχω ασχοληθεί αρκετά περισσότερες) μόλις ανακάλυψα ότι το παιχνίδι έχει camps που πρέπει να καθαρίσεις. Ακόμα είμαι στο κέντρο του χάρτη και έχω μετακινηθεί ελάχιστα στη διπλανή περιοχή. Περιττό να πω για το παρκούρ. Αν παίξατε το spider man και σας άρεσε το swinging με τον ιστό, θα σας αρέσει και το παρκούρ. Ουσιαστικά σκαρφαλώνετε παντού. Θα μπορούσα να περιμένω κάποια προσφορά π.χ. στα 45 ευρώ, αλλά είμαι πολύ μικρό παιδί, δηλαδή είμαι πολύ ανυπόμονος....και δεν το μετανιώνω.

Αφτά.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εγω, παιδια, μπορει παλαια να εδινα 20χιλιαρα για παιχνιδια, αλλα για ψηφιακα πανω απο 10Ε με την καμια και πολλα λεω. Εχω χτυπισει καποιες προσφορες π.χ. DA Inquisition+3 DLC 13E, Witcher 1,2,3 12E καποια Tomb Raider 4-6Ε, Pillars of eternity,Path of Exile, Tyrany δωρεαν, και πορευομαι με αυτα. Οποτε με πιανει νοστος για κατι παλαιοτερο εχω και καμια 100στη δισκακια να ξαναπαιξω. Δεν λεω ληγουρευομαι το Baldur's Gate 3, αλλα 60 ευροπουλα, αν και φανατικος της σειρας, με τιποτα, καλλυτερα σε κοινοτητα απεξαρτησης. Για οσους πασχουν απο χρονια μπαλντουριαση, ενα καλο φαρμακακι ειναι το Βaldur's Gate Reloaded. Aξιζει να ξανασχολιθει καποιος, η διαφορα στα γραφικα ειναι σαν μερα με νυκτα. Κριμα που δεν εφτιαξαν και το ΒG2. Για on line. lotro οποτε βγαινει νεο expantion, αν και τα τελευταια ειναι πολυ κουτσουρεμενα σε σχεση με τα παλαιοτερα. Προς τιμην τους, εδωσαν δυο φορες δωρεαν ολα τα regions, 0-120lvl.
 
πριν κανένα μήνα ξεκίνησα πάλι ένα παιχνίδι που έπαιζα πριν μια δεκαετία (ακριβώς τέτοια εποχή) και μιλάω για το φοβερό "Ballance" της Atari (του 2004 νομίζω). Το τερμάτισα πρίν μια εβδομάδα.Ουσιαστικά το παιχνίδι αυτό είναι η μετεξέλιξη του "Μarbles" που έβγαζε η Atari στα 80ς.Σίγουρα για όποιον έχει υψοφοβία δεν ενδείκνυται τόσο.Παραθέτω ένα βίντεο με μια πίστα του συγκεκριμένου παιχνιδιού.

 
Horizon Forbidden West

(Gorilla engine adoring fan)
Σύντομα κι εγώ! Γιατί προς το παρόν πρέπει να καθαρίσω μία πόλη γεμάτη με ζόμπι, ε μην τους αφήσω τους ανθρώπους σύξυλους, μεγάλοι άνθρωποι είμαστε (είμαστε;; )
 
Το Mafia 3 με απογοήτευσε τελικά καθότι μολις τελειώσεις το στόρι, ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ να κάνεις. Ουσιαστικά όμως! Τίποτα. Νιετ. Απλά πας από εδώ και από εκεί, κακοί δεν υπάρχουν, ή έστω κάποια events. Π.χ. στο GTA5 μία στο τόσο θα έβλεπες έναν κλέφτη να τρέχει και μια γριά να φωνάζει και μπορούσες να πιάσεις τον κλέφτη. Τώρα παίζω το Dying light 2 το οποίο περιέχει διάφορα events τυχαία και νομίζω ότι θα μου πάρει καιρό να το τελειώσω αφού ακόμα είμαι στη φάση όπου το παιχνίδι με μαθαίνει. Μετά από περίπου 15 ώρες παιχνιδιού (εγώ νιώθω ότι έχω ασχοληθεί αρκετά περισσότερες) μόλις ανακάλυψα ότι το παιχνίδι έχει camps που πρέπει να καθαρίσεις. Ακόμα είμαι στο κέντρο του χάρτη και έχω μετακινηθεί ελάχιστα στη διπλανή περιοχή. Περιττό να πω για το παρκούρ. Αν παίξατε το spider man και σας άρεσε το swinging με τον ιστό, θα σας αρέσει και το παρκούρ. Ουσιαστικά σκαρφαλώνετε παντού. Θα μπορούσα να περιμένω κάποια προσφορά π.χ. στα 45 ευρώ, αλλά είμαι πολύ μικρό παιδί, δηλαδή είμαι πολύ ανυπόμονος....και δεν το μετανιώνω.

Αφτά.
Όπως και το gta vice city...το τερμάτισα το 2013 και από τότε συνεχίζω μέχρι σήμερα κάνοντας βόλτες με μηχανές, αεροπλάνο, ελικόπτερα,κάποια ράλλυ που είχε σαν αποστολές αλλά μπορείς να τα κάνεις και μετά το τέλος του παιχνιδιού,βόλτα και διανομή με το παγωτατζηδικο και βέβαια πάντα με τους φοβερούς ραδιοφωνικούς σταθμούς στα οχήματα ... αξέχαστο παιχνιδι το Vice City...
 
Horizon Forbidden West

(Gorilla engine adoring fan)
Σύντομα κι εγώ! Γιατί προς το παρόν πρέπει να καθαρίσω μία πόλη γεμάτη με ζόμπι, ε μην τους αφήσω τους ανθρώπους σύξυλους, μεγάλοι άνθρωποι είμαστε (είμαστε;; )
Παράτησα το dying light. Εχει ένα εκνευριστικό bug εξαιτίας του οποίου οι διάλογοι έκαναν μονοι τους skip και όταν έπρεπε να κανεις σημαντική επιλογή, δεν ήξερες τί είχε ειπωθεί, αφου δεν άκουγες ούτε την ομιλία. Αλλο bug αυτό με τον ήχο! Οταν άρχιζε το κυνήγι τη νύχτα, δεν άκουγες τους ήχους των κυνηγών σου και δεν ήξερες πόσοι σε κυνηγούσαν, αν σε κυνηγούσαν και πόσο κοντά σου ήταν. Αποφάσισα να περιμένω μεχρι να βγει καποιο patch και εννοείται δε μπορούσα να περιμένω. Πήρα κι εγώ το forbidden west και εμεινα με ανοιχτό το στόμα για δύο λόγους, πρώτον για τα γραφικά που είναι καταπληκτικά και δεύτερον για το γεγονός ότι η guerilla αποφάσισε (και καλώς έπραξε) να διατηρήσει ίδιο το HUD, ακόμα και σε επίπεδο γραμματοσειράς. Οσοι έχετε παίξει το πρώτο, θα νομίσετε ότι απλά συνεχίζετε από εκεί που σταματήσατε, με νεους εχθρούς και μηχανές βεβαίως. Η μουσική δε είναι καταπληκτική! Καθότι ακόμα είμαι στην αρχή, ανυπομονώ να μάθω τί έχουν σκεφτεί για να συνεχίσουν την ήδη ωραία ιστορία του πρώτου παιχνιδιού.

Οσοι ΔΕΝ έχετε παίξει το πρώτο Horizon και το έχετε σκοπό, προτείνω να παίξετε το ένα και να συνεχίσετε αμέσως με το άλλο. Θα σας φανεί σαν ένα τεράστιο παιχνίδι. Και σας ζηλεύω αν το κάνετε αυτό.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Aρχισα παλι το crysis 1 του 2007 σημερα με το expanded mod που ειχε βγαλει ενας το 2013 για πιο ωραια γραφικα στο pc.

Η περιπετεια μας ξεκιναει σε ενα τροπικο νησι με πυκνη βλαστηση και θα διανησουμε περιοχες με παραλιες - ζουγκλα - ορυχεια - γκρεμους
κλπ.Το crysis 1 εχει πολλα τοπια με συγκλονιστικα φωτορεαλιστικα γραφικα που νομιζεις οτι βλεπεις αληθινα βιντεο γραφικα και οχι γραφικα που εχουν σχεδιαστει σε υπολογιστη.

Παρακατω οι φωτο που εβγαλα απο διαφορες περιοχες του νησιου που περασα..Πως ηταν τα γραφικα το 2013 σε πρωτου προσωπου παιχνιδι.
Κανονικα τα γραφικα φαινονται καλυτερα σε σχεση με τις φωτογραφιες και με πολυ ρεαλιστικη κινηση των φυλωματων της βλαστησης.

1.JPG

2.JPG

3.JPG

4.JPG

5.JPG

6.JPG

7.JPG

8.JPG

9.JPG

10.JPG

11.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία:
Οσοι ΔΕΝ έχετε παίξει το πρώτο Horizon και το έχετε σκοπό, προτείνω να παίξετε το ένα και να συνεχίσετε αμέσως με το άλλο. Θα σας φανεί σαν ένα τεράστιο παιχνίδι. Και σας ζηλεύω αν το κάνετε αυτό.
Εγώ το horizon πάντως το άφησα στην μέση γιατί το βαρέθηκα.
Δεινόσαυροι ρομπότ και σπαθιά star wars δεν με τράβηξαν όσο ένα RDR2 ας πούμε.
 
Διάβασα στο Retroid ένα review για το The Amazing Spiderman που ήταν ένα από τα πρώτα παιχνίδια που απέκτησα για την Amiga μου. Μου ήλθε μια διάθεση να το ξαναπαίξω λίγο. Πρέπει να πέρασα την πρώτη πίστα (έφτασα στο Take 2).

Spiderman.jpg
 
Το είχε δώσει δωρεάν η Σόνυ το Horizon θυμάμαι.
 
Πίσω
Μπλουζα