Ποιο Browser χρησιμοποιείτε;

New Opera is OUT!!!

Σήμερα βγήκε και η έκδοση 9.2 του αγαπημένου μας browser....

Ο νέος Opera ενσωματώνει πλέον το speed dial, το οποίο είναι το πιο εύχρηστο innovation έχω δεί μετά την προσθήκη των tabs. Είναι κάτι σαν το quick dial του κινητού τηλεφώνου, μόνο που εκεί βάζεις τις 9 πιο συχνά χρησιμοποιούμενες σελίδες και τις καλείς είτε με κλίκ είτε με το αριθμητικό πληκτρολόγιο !!!!!

Όσοι δεν το έχετε δεί, ρίχτε μια ματιά εδώ ....

Και όπως λέει και το slogan, I don't surf ... I Opera :thumbup:

P.S. Ακόμα και με το speed dial ενεργοποιημένο δεν κάνει 4,32 ημέρες να ανοίξει όπως η δημοφιλής αντιπαθητική αλεπουδίτσα :p
 
keeper7k είπε:
Σήμερα βγήκε και η έκδοση 9.2 του αγαπημένου μας browser....
Εννοείς εσένα και του Wally φαντάζομαι :D

keeper7k είπε:
P.S. Ακόμα και με το speed dial ενεργοποιημένο δεν κάνει 4,32 ημέρες να ανοίξει όπως η δημοφιλής αντιπαθητική αλεπουδίτσα :p
Λίγα τα λόγια για τον firefox. :D

Είμαι σίγουρος ότι αν δεν έχει βγει σε extention ο dialer που λες, θα βγει εντός του επόμενου μήνα.

Ακούς εκεί Opera. Μα και εδώ αντιφρονούντες? :D
 
shock είπε:
Εννοείς εσένα και του Wally φαντάζομαι :D
Αφού είμαι δημοκρατικός, τα έχουμε πεί :biglaugh: :biglaugh:

shock είπε:
Λίγα τα λόγια για τον firefox. :D
ΟΚ, πρόσεχε μόνο μην πατήσεις το Χ πάνω δεξιά στην οθόνη, γιατί θα τα πούμε αύριο πάλι :p :p

shock είπε:
Είμαι σίγουρος ότι αν δεν έχει βγει σε extention ο dialer που λες, θα βγει εντός του επόμενου μήνα. Ακούς εκεί Opera. Μα και εδώ αντιφρονούντες? :D
Στον firefox πρέπει να ψάχνεις όλο το net να βρείς plugins ενώ στον opera είναι όλα μέσα (ακόμα και mail client) :tease: :tease:

P.S. 1 Είναι τεκμηριωμένα ο πιο ασφαλής browser


P.S. 2 Είναι τεκμηριωμένα ο πιο γρήγορος browser (στο browsing)
 
P.S. 1 Είναι τεκμηριωμένα ο πιο ασφαλής browser
P.S. 2 Είναι τεκμηριωμένα ο πιο γρήγορος browser (στο browsing)
 

 


Χμμ..τον Lynx τον ξερεις ? :biglaugh:

(και αφηνω τον αγαπητο μου Shock να εξηγησει γιατι ειναι ο ασφαλεστερος και γρηγοροτερος browser....)
 
Δηλαδή τι plugins έχει μέσα για να καταλάβω? Γιατί δε πιστεύω ότι έχει τα εκατοντάδες που έχει ο firefox. Αν δεις τι κυκλοφορεί για web development, λεξικά (και Ελληνικά) για να γράφεις στα forums, irc clients, gmail/yahoo notifiers και readers, τρελά κόλπα με τα tabs και μη ξεχνάμε έχει γλώσσα για να γράφεις client applications!.

Επίσης δες την άδεια χρήσης του ενός, αλλά και του άλλου. Αφού υπάρχει browser με τέτοια άδεια και κόσμο να βλέπει τον κώδικα του γιατί να πάει κανείς σε κάτι κλειστό και εταιρικό;

Γιατί ανοίγει σε 1" πιο γρήγορα; so what. Εσύ δηλαδή τον ανοιγοκλείνεις συνέχεια τον opera και αυτό το sec σου κλέβει πολύτιμο χρόνο; :biglaugh:

Γιατί είναι πιο ασφαλές; Τι πρόβλημα σφάλειας είχες με τον firefox?

Γιατί έχει λιγότερο memory footprint? Δεν θα έχεις δει το about:config που τον settάρεις ακριβώς όπως τον θέλεις.

Αν θέλεις να σου στείλω έχω ένα pdf (firefox hacks) με κολπάκια και τρικ για να τον φέρεις στα μέτρα σου.

Σας εχουμε σου λέω :D
 
1. Το tabbed browsing, ο dialer και τα feeds μου φτάνουν για extension. Το θετικό είναι οτι δεν ψάχνω για plugins. Είναι κάτι που θεωρώ οτι όποιος browser σέβεται τον εαυτό του θα έπρεπε να τα έχει μέσα. Δεν μπαίνω σε διαδικασία να τα ψάξω, τα θέλω έτοιμα (είπαμε, είμαι τεμπέλης :biglaugh:)

2. Αυτά περι άδειας χρήσης δεν τα καταλαβαίνω. Free ο ένας, free και ο άλλος. Τώρα αν ο ένας είναι GPL, SPC, BBC και ο άλλος όχι, αυτά είναι μόνο για εσένα και τον πειρατή απο πάνω :tease:

3. Δεν ανοίγει σε 1'' πιο γρήγορα. Είναι τουλάχιστον 3'', πράγμα που για μένα αγγίζει τα όρια του εκνευριστικού (τι technofreaks είμαστε άλλωστε :p )

4. This Week's Security Stats

IE -> 7 Security Holes

FF -> 3 Holes

Opera 9.2 -> 0 Holes

5. Όσο για το config, υπάρχει και το Opera:config, αλλα όπως είπα και παραπάνω βαριέμαι να τα ανοίξω. Προτιμώ να φάω μια ώρα με το Rainbow Islands :tease: (στην τελική ενας browser είναι - for gods shakes)

Σαν να μην μας έχετε και τόσο τώρα ....

(... ή απλώς είναι θέμα οπτικής γωνίας :thumbup: )
 
Guardian Steel είπε:
Γιατι Keeper,τι γινεται αμα πατησεις X ? :confused:
Κλείνει ο browser (το κόκκινο X πάνω δεξια στην οθόνη οεο?) και μετά θέλει 2 μέρες να ανοίξει :p :p
 
keeper7k είπε:
1. Το tabbed browsing, ο dialer και τα feeds μου φτάνουν για extension.
Ε άμα αρκείσαι σε λίγα καλός είναι και ο opera και ο "όξω απο δω". Το άλλο είναι σοβαρό εργαλείο:biglaugh:

keeper7k είπε:
Αυτά περι άδειας χρήσης δεν τα καταλαβαίνω. Free ο ένας, free και ο άλλος. Τώρα αν ο ένας είναι GPL, SPC, BBC και ο άλλος όχι, αυτά είναι μόνο για εσένα και τον πειρατή απο πάνω :tease:
LOL BBC!!!Έχεις δίκιο για την άδεια αλλά εγώ κολλάω βρε παιδί μου.

keeper7k είπε:
Δεν ανοίγει σε 1'' πιο γρήγορα. Είναι τουλάχιστον 3'', πράγμα που για μένα αγγίζει τα όρια του εκνευριστικού (τι technofreaks είμαστε άλλωστε :p )
Έχεις αργό υπολογιστή και γρήγορο ρολόι :tease:

keeper7k είπε:
4. This Week's Security Stats

IE -> 7 Security Holes

FF -> 3 Holes

Opera 9.2 -> 0 Holes
Δε μου λένε κάτι αυτά τα νούμερα. Τα περισσότερα security risks Που έχουν βρεθεί στον F είναι θεωρητικά. Πρακτικά είναι τρομερά δύσκολο, σχεδόν αδύνατο να χρησιμοποιήσει κάποιος τα περισσότερα vulnerabilities του.

keeper7k είπε:
Όσο για το config, υπάρχει και το Opera:config,
Δεν το ήξερα αυτό! Αντέγραψαν τον firefox ΚΑΙ σε αυτό!! :diablotin:
keeper7k είπε:
(στην τελική ενας browser είναι - for gods shakes)
Ο firefox είναι θρησκεία.
keeper7k είπε:
Σαν να μην μας έχετε και τόσο τώρα ....

(... ή απλώς είναι θέμα οπτικής γωνίας :thumbup: )
Σωστός είναι θέμα οπτικής γωνίας. Για μετακινήσου λίγο :tease:
 
Shock σωστός.

Keeper χρειάζεσαι επειγόντως αλλαγή υπολογιστή..............

Καλός ο Opera, αλλά αυτό το "opera" με εκνευρίζει αφάνταστα. Μου θυμίζει κάτι τύπους που ουρλιάζουν σαν να τους έχει δαγκώσει τα @@ κάβουρας.......

Άσε που μου θυμίζει υστερικές ανικανοποίητες γεροντοκόρες που ουρλιάζουν σαν να είδαν τον Κατέλη τσιτσίδι.......

Firefox FTW!!!!!!!
 
Pooky, έχεις μπερδέψει την Όπερα με τους Beatles :biglaugh: :biglaugh:

.... ακους εκεί ουρλιάζουν υστερικά στην Όπερα :p :p
 
(για τον Lynx ουτε κουβεντα...)
 
Αρχική Δημοσίευση από keeper7k4. This Week's Security Stats

IE -> 7 Security Holes

FF -> 3 Holes

Opera 9.2 -> 0 Holes
Αποψη μου,(μπορει και λανθασμενη βεβαια,)είναι οτι οσο πιο αγνωστος ειναι ενας browser,τοσο λιγοτερες τρυπες εχει,διοτι δεν καθονται να ασχοληθουν και να βρουν τις τρυπες του,τοσοι οσοι σε εναν αντιστοιχο δημοφιλη.....
 
@telamonas

Να μεταφέρεις την κουβέντα στα Handhelds αν θές να μιλήσουμε για Lynx :tease: :biglaugh: :biglaugh:

Grip είπε:
Αποψη μου,(μπορει και λανθασμενη βεβαια,)είναι οτι οσο πιο αγνωστος ειναι ενας browser,τοσο λιγοτερες τρυπες εχει,διοτι δεν καθονται να ασχοληθουν και να βρουν τις τρυπες του,τοσοι οσοι σε εναν αντιστοιχο δημοφιλη.....
Μάλλον αυτή είναι και η απόλυτη αλήθεια ;)

Τον Opera τον χρησιμοποιεί λιγότερο απο το 1% των χρηστών του net, ενώ τον FF το 13%.

Γι'αυτό έχει τραβήξει "βλέμματα" και hackers ο FF :thumbup:

Κι εμείς παραμένουμε στην ανωνυμία και την ασφάλεια ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οπότε είσαι καλύτερα.

Τον κατεβάζω φίλε και θα επανέλθω με εντυπώσεις. (Μόλις βγω από τη ζώνη ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ!!! ). Αν μου κάνει ζημιά στο σύστημα ξέρω που θα σε βρω......... :diablotin: :diablotin:

Δεν έχει πρόβλημα συγκατοίκησης με τον FF, έτσι;

Grip είπε:
Αποψη μου,(μπορει και λανθασμενη βεβαια,)είναι οτι οσο πιο αγνωστος ειναι ενας browser,τοσο λιγοτερες τρυπες εχει,διοτι δεν καθονται να ασχοληθουν και να βρουν τις τρυπες του,τοσοι οσοι σε εναν αντιστοιχο δημοφιλη.....

Είσαι αδιόρθωτος....... :D :D :D

ΟΚ Keeper my friend. Τον εγκατέστησα και είμαι μέσα από Opera τώρα.

First minute impressions:

1). Ανοίγει γρηγορότερα από την Αλεπουδίτσα.

2). Πιό επαγγελματικό περιβάλλον.

3). Τα bookmarks από τον Firefox ήταν έτοιμα και καταχωρημένα σε αλφαβητική σειρά χωρίς να ρωτήσεις τίποτε.

4). Δεν σου σπάει τα νεύρα με plugin downloads.

5). Smoother scrolling.

Θέλει την ώρα του να τον συνηθίσεις αλλά είναι κουκλί!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τί στο καλό είναι αυτό το speed dial και είναι τόσο καινοτόμο πια;

Βάλε FF και πέτα στην "Εργαλειοθήκη σελιδοδεικτών" όσα sites γουστάρεις να τα έχεις επάνω στην μπάρα και να φορτώνεις σε καινούργια καρτέλα (ή τελείως ξεχωριστό παράθυρο) όποτε θέλεις με ένα κλικ... Τα νούμερα στο αριθμητικό πληκτρολόγιο τα χρειάζομαι για άλλες χρήσεις (δουλεύω και όλας πότε - πότε)...



Α και για να μην λέω λόγια του αέρα, τον opera τον δοκίμασα στο παρελθόν και δεν...

----[EDIT]-----

Βρε μπας και πήρες Wii και μας το φέρνεις απέξω-απέξω; :D
 
Το ενταλμα ερευνης για το Keeper-οσπιτο μολις εφτασε απο τα Sega Towers.

Προβαινω στις απαραιτητες ενεργειες...
 
@pooky

Μόλις μάθεις και τα mouse gestures , δεν θα τον αλλάζεις με τίποτα ;)

ambu_dare είπε:
Βάλε FF και πέτα στην "Εργαλειοθήκη σελιδοδεικτών" όσα sites γουστάρεις να τα έχεις επάνω στην μπάρα και να φορτώνεις σε καινούργια καρτέλα (ή τελείως ξεχωριστό παράθυρο) όποτε θέλεις με ένα κλικ...
Ναι , αλλα και δεν έχεις preview της σελίδας και σου τρώει και 15 pixels :p

ambu_dare είπε:
Τα νούμερα στο αριθμητικό πληκτρολόγιο τα χρειάζομαι για άλλες χρήσεις (δουλεύω και όλας πότε - πότε)...
Όταν έχει focus ο browser ισχύει μόνο ;)

ambu_dare είπε:
----[EDIT]-----Βρε μπας και πήρες Wii και μας το φέρνεις απέξω-απέξω; :D
LOL, με καταλάβανε... Paper Mario FTW :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh:
 
Πίσω
Μπλουζα