Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (1ο Μέρος)

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Ένα χαρακτηριστικό landmark στην Αθήνα του 1969. Η πύλη του Αδριανού στην στο τέλος της Λεωφόρου Συγγρού και στην αρχή της Λεωφόρου Βασιλίσσης Αμαλίας. Η σκηνή είναι από την ταινία "Το κορίτσι του '17" (1969). Μήπως γνωρίζετε αν η συγκεκριμένη θέση έχει χρησιμοποιηθεί και σε άλλες ταινίες γιατί δεν θυμάμαι άλλη περίπτωση.

adrianou.JPG
 
Στην ταινία "Τρελός και πάσης Ελλάδος (1983)" όλες τα πλάνα στα οποία ο Βέγγος υποτίθεται πως βρίσκεται στην Ιταλία ψάχνοντας το γιο του (και του κλέβουν το αυτοκίνητο), είναι γυρισμένα στο Καμπιέλο της Κέρκυρας, μια γειτονιά ακριβώς δίπλα από το σπίτι της Βλαχοπούλου στην "Κόμισα της Κέρκυρας".
 
Η τοποθεσία της Πύλης του Αδριανού είναι από τις πιό δημοφιλείς για τους κινηματογραφιστές. Η Πύλη στέκεται κυριολεκτικά σαν πύλη της Αθήνας για τον εισερχόμενο από την Συγγρού (αν και με βάση την αρίθμηση των οδών είναι στο τέλος της Αμαλίας και στην αρχή της Συγγρού). Πλάνα σχετικά υπάρχουν και στις ταινίες:

- Δολλάρια και όνειρα

- Δουλειές με φούντες

- Καραγκιόζης, ο αδικημένος της ζωής

- Το κοροϊδάκι της δεσποινίδος

- Μιά βδομάδα στον παράδεισο

- Επιχείρησις Απόλλων

- Η μοίρα μιάς γυναίκας

- Μιά κυρία στα μπουζούκια

- Ο ξεροκέφαλος

- Φρενίτις
 
screenshots απο την ταινια "μια κυρια στα μπουζουκια" οταν η Ζωη κανει το χορευτικο της ,βλεπουμε εγχρωμη την Πυλη του Αδριανου :

attachment.php
attachment.php
φαινονται επισης καποιες λεπτομερειες

ευχαριστουμε πολυ Πανουλης για τις πληροφοριες σου :)

miak.JPG

miakir.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
caprice είπε:
caprice ευχαριστουμε πολυ για την πληροφορια! οταν ειδα το σταυρο,νομιζα οτι θα υπηρχε καποια εκκλησια πισω απ αυτο το ασπρο κτιριο

Λιγο πριν το τελος της ταινιας "ενα αστειο κοριτσι" η Χριστινα (Αλικη) περιμενει τον Αλεκο(Νικος Γαλανος)που της ειχε κανει ηδη προταση γαμου, αλλά εκεινος της ανακοινωνει οτι χωριζουν αφου προηγουμενως την εχει δει να δουλευει στο τσιρκο:

attachment.php
attachment.php


ειναι γνωστο αυτο το σημειο συναντησης τους;

e.JPG

e1.JPG
 
katerinak είπε:
caprice ευχαριστουμε πολυ για την πληροφορια! οταν ειδα το σταυρο,νομιζα οτι θα υπηρχε καποια εκκλησια πισω απ αυτο το ασπρο κτιριο

Λιγο πριν το τελος της ταινιας "ενα αστειο κοριτσι" η Χριστινα (Αλικη) περιμενει τον Αλεκο(Νικος Γαλανος)που της ειχε κανει ηδη προταση γαμου, αλλά εκεινος της ανακοινωνει οτι χωριζουν αφου προηγουμενως την εχει δει να δουλευει στο τσιρκο:

attachment.php
attachment.php


ειναι γνωστο αυτο το σημειο συναντησης τους;
ειναι η μητροπολη και εκει ακριβως που στεκεται η αλικη ειναι το παρεκλησσι που ειναι ακριβως δεξια της μητροπολης....

απλως τοτε δεν ηταν διαμορφωμενη σε πλατεια-ειχε δρομο-γι αυτο ισως δεν την αναγνωρισες...
 
σας ευχαριστω πολυ για την απαντηση lolota και georgeikos ,δεν υπηρχε περιπτωση να αναγνωρισω τη μητροπολη γιατι δεν την εχω ξαναδει..

Στην Αθηνα πηγα μονο μια φορα οταν ημουν 4 ή 5 χρονων για λιγες μερες
 
Που να' ξερε η καημένη η Αλίκη πως 26 χρόνια μετά η σωρός της θα ήταν σε αυτό ακριβώς το παρεκκλήσι για λαικό προσκύνημα...Αλλά ΟΚ ας μη ξεφεύγω και ας μη το κάνω μακάβριο το θέμα...Μια παρένθεση ήταν... :(
 
To ηξερε οτι ΚΑΠΟΤΕ θα εκτειθετο για λαικο προσκυνημα στον Αγιο Ελευθεριο, απλως δεν ηξερε το ΠΟΤΕ

Κατω αριστερα στις φωτο ειναι η οδος Αγιας Φιλοθεης αρα το αυτοκινητο θα επρεπε να στριψει δεξια γιατι εκει ειναι η Αρχιεπισκοπη για να πανε να βγαλουν τις αδειες
 
Καλοκαιράκι είναι, ας πάμε ένα ταξιδάκι. Το "Για μιά χούφτα τουρίστριες" έχει γυριστεί στο Μόλυβο (Μήθυμνα) Λέσβου. Υπάρχουν πλήθος σκηνές, πανοραμικές, του λιμανιού, του κάστρου, των στενών της πόλης, του ξενοδοχείου "Δελφίνια" κ.α. Περιορίζομαι λοιπόν να δούμε ένα μικρό απόσπασμα, τους τίτλους της ταινίας :

https://www.dailymotion.com/embed/video/k5aG2BisRI44uI37Pqa
 
Πανούλης είπε:
Καλοκαιράκι είναι, ας πάμε ένα ταξιδάκι. Το "Για μιά χούφτα τουρίστριες" έχει γυριστεί στο Μόλυβο (Μήθυμνα) Λέσβου. Υπάρχουν πλήθος σκηνές, πανοραμικές, του λιμανιού, του κάστρου, των στενών της πόλης, του ξενοδοχείου "Δελφίνια" κ.α. Περιορίζομαι λοιπόν να δούμε ένα μικρό απόσπασμα, τους τίτλους της ταινίας :




Σε αυτό τον υπέροχο τόπο που ονομάζεται Μόλυβος (από τα αγαπημένα μου μέρη στην Ελλάδα) έχουν γυριστεί και άλλες ελληνικές ταινίες όπως η "Δασκάλα με τα χρυσά μαλλιά" με τη Βουγιουκλάκη (να υπενθυμίσω πως ο Μυριβίλης που έγραψε τη "Δασκάλα με τα χρυσά μάτια" ήταν Λέσβιος), αλλά και μια ταινία με την Έλλη Φωτίου που έκανε την κόρη μιας πλούσια καπετάνισσας που είχε σφουγγαράδικα (την υποδύονταν η Δέσπω Διαμαντίδου) και ερωτεύεται έναν "παρακατιανό"...νομίζω η ταινία λεγόταν "Διχασμός" χωρίς να είμαι σίγουρος...πάντως πριν λίγα χρόνια που την είχα δει ήταν σίγουρα γυρισμένη στον Μόλυβο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μήπως μπερδεύεσαι; Η ταινία "Η δασκάλα με τα ξανθά μαλλιά" είναι γυρισμένη στη Μακρυνίτσα του Πηλίου.
 
tonytony είπε:
Μήπως μπερδεύεσαι; Η ταινία "Η δασκάλα με τα ξανθά μαλλιά" είναι γυρισμένη στη Μακρυνίτσα του Πηλίου.
Εϊναι σίγουρο? Η αλήθεια είναι ότι την ταινία έχω πολύ καιρό να τη δω, αλλά φίλος Μυτιληνιός μου είχε πει ότι είναι γυρισμένη στο Μόλυβο...ίσως όμως να κάνει εκείνος λάθος
 
thanos75 είπε:
Εϊναι σίγουρο? Η αλήθεια είναι ότι την ταινία έχω πολύ καιρό να τη δω, αλλά φίλος Μυτιληνιός μου είχε πει ότι είναι γυρισμένη στο Μόλυβο...ίσως όμως να κάνει εκείνος λάθος
στο πηλιο ειναι γυρισμενη..πιο πηλιο δεν γινεται...μακρυνιτσα
 
thanos75 είπε:
... αλλά και μια ταινία με την Έλλη Φωτίου που έκανε την κόρη μιας πλούσια καπετάνισσας που είχε σφουγγαράδικα (την υποδύονταν η Δέσπω Διαμαντίδου) και ερωτεύεται έναν "παρακατιανό"...νομίζω η ταινία λεγόταν "Διχασμός" χωρίς να είμαι σίγουρος...πάντως πριν λίγα χρόνια που την είχα δει ήταν σίγουρα γυρισμένη στον Μόλυβο
Σωστό αυτό Thanos75, όντως η ταινία είναι ο "ΔΙΧΑΣΜΟΣ" και είναι όντως γυρισμένη στο Μόλυβο.
 
στοιχεια για το πού γυριστηκαν καποιες σκηνες της ταινιας "θυελλα στο φαρο" υπαρχουν στο ποστ του Πανουλης
 
Στις αρχές της δεκαετίας του '60 (ήμουνα παιδάκι ακόμη, δεν είχα καν αρχίσει να πηγαίνω σχολείο) μέναμε τα καλοκαίρια για διακοπές σ' ένα περίεργο νησάκι του Αμβρακικού με τ' όνομα Κορωνησία. Το λέω περίεργο γιατί ενώ ήταν νησί που ανήκε στο νομό Πρεβέζης (είχε μια φορά την ημέρα καΐκι που τη συνέδεε με την Πρέβεζα) ήταν επίσης συνδεδεμένη με τη στεριά του νομού Άρτας μ' ένα δρόμο που για αρκετή απόσταση είχε θάλασσα κι από τις δυο μεριές - τον Αμβρακικό και μια λιμνοθάλασσα. Ακόμη είναι έτσι, φυσικά, αλλά τότε ο δρόμος ήταν στρωμένος με κονιορτοποιημένα κοχύλια, το νησί δεν είχε νερό (παίρναμε από το πηγάδι στο κέντρο του χωριού), δεν είχε ηλεκτρικό (φωτιζόμασταν με λάμπες πετρελαίου και οι πλούσιοι τουρίστες όπως εμείς με "λουξ"), και ας μην αναφερθώ στο τι έπαιζε το ρόλο τουαλέτας. Αλλά παράδεισος... νερά πεντακάθαρα γεμάτα ψάρια, ιππόκαμπους, μουδι'αστρες (τις φοβόμουνα), κοχύλια κάθε είδους. Αέρας που γιάτρευε κάθε αρρώστια. Και μεγάλη φτώχεια που θα πει υπέροχοι άνθρωποι.

Μια μέρα κατέφθασε ένα καΐκι γεμάτο με μισόγυμνες και μισόγυμνους που σκανδάλισαν το νησί. Ήταν οι ηθοποιοί της ταινίας "Αμόκ" (δεν βάζω λινκ στο youtube γιατί την έχει ολόκληρη. (Φλωρέττα Ζάννα, Άννα Βενέτη, Λευτέρης Βουρνάς, Τάκης Εμμανουήλ, Ζέτα Αποστόλου, Σπύρος Καλογήρου, Άρτεμη Θεοδωρακοπούλου, Νίκη Τριανταφυλλίδη, Μαρία Μπονέλλου, Δημήτρης Μπισλάνης, Μαίρη Πανταζή, Γιάννης Βογιατζής, Τούλα Διακοπούλου, Λουκιανός Ροζάν, Καίτη Τριανταφύλλου, Σόφη Μουτράκη, Λίλιαν Σουρτζή, Εύα Μπάρτον, Γιάννης Χαραλαμπίδης, Βασίλης Παπανίκας, Γιώργος Βελέντζας, Γιώργος Πασχαλίδης, Ευάγγελος Καλογήρου, και ο Ζώρας Τσαπέλης λέει το youtube. Μουσική Σταύρου Ξαρχάκου, λέω εγώ).

Ήταν τόσο κοσμοϊστορικό γεγονός που το θυμάμαι κατακάθαρα, ας ήμουν τόσο μικρός. Άντρες και γυναίκες ζούσαν μαζί! Είχαν γεννήτρια και ηλεκτρικό φως! Και (χαμήλωναν τη φωνή τους οι μεγάλοι να μην ακούσουμε τα μικρά, τεντώναμε τ' αυτιά μας εμείς ν' ακούσουμε τι λέγαν οι μεγάλοι) ήταν τελείως ξετσίπωτοι! "Καλέ αυτή κάνει τσούτσα της!" αναφώνησε όλο φρίκη η κυρα-Μαρία η σπιτονοικοκυρά μας μια φορά, φράση που έμεινε στην ιστορία του elephadέικου (είπαμε, από τουαλέτες έπασχε το χωριό...). Φυσικά όλοι είχαν μόνιμα στραμμένα τα βλέμματά τους στους ηθοποιούς, μπας και χάσουν καμιά σκανδαλιστική λεπτομέρεια. Απ' ό,τι βλέπω εδώ http://www.tovima.gr/relatedarticles/article/?aid=106535 το τολμηρό για την εποχή γυμνό υπήρχε και μπροστά στις κάμερες, όχι μόνο έξω απ' αυτές.

Τελευταία φορά μείναμε στην Κορωνησία το καλοκαίρι του 64 ή του 65. Πήγα ξανά για λίγες ώρες μια φορά μεγάλος, το 1980 - άσφαλτος, ηλεκτρικό, αστική συγκοινωνία με Άρτα, αλλά η κυρία Ροζαλία απαράλλαχτη όπως τη θυμόμουνα, μ' αγκάλιασε "καμάρι μου" αλλά μου έφτανε ως τη μέση. Και η τεράστια απόσταση από το σπίτι στην παραλία είχε γίνει δέκα βήματα. Το πηγάδι ήταν κλειστό και η θάλασσα δεν είχε πια τόσα ψάρια. Η μόλυνση, μας είπαν. Αναρωτιέμαι πώς είναι τώρα.
 
georgeikos είπε:
ειναι η μητροπολη και εκει ακριβως που στεκεται η αλικη ειναι το παρεκλησσι που ειναι ακριβως δεξια της μητροπολης....απλως τοτε δεν ηταν διαμορφωμενη σε πλατεια-ειχε δρομο-γι αυτο ισως δεν την αναγνωρισες...
Το παρεκκλήσι είναι η Καπνικαρέα.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα