Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (1ο Μέρος)

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Α καλα... Διάβασα σκέτο εξοχικό :p Μιλάς για το "Έρως". Θα ψάξω να δω τι υπάρχει
 
Χαμένα Όνειρα

Το γραφείο με τις κουβαρίστρες "Λουξ" οπου εργαζόταν η Αντιγόνη Βαλάκου και ο Δημήτρης Παπαμιχαηλ ήταν σε νεοκλασσικο κτίριο στο Συνταγμα στην γωνία των οδών Πατρώου και Μητροπόλεως. Η είσοδος του κτιρίου ήταν επι της Πατρώου. Το κτίριο υπαρχει ακομη.

Η εισοδος του κτιρίου

κουβαριστρες λουξ.jpg

Το κτίριο. Με το κοκκινο βελάκι η εισοδος επι της Πατρώου, με το κίτρινο βελάκι το σημειο όπου βρισκονται τα μπαλκονια, τα οποια δεν φαινονται λόγω του προστατευτικού διχτυού.

χωρίς τίτλο2.jpg

Απο το μπαλκόνι όπου έβγαινε ο Δημήτρης Παπαμιχαήλ, βλεπουμε την γωνία Πατρώου και Απολλωνος.

Το κτίριο στη γωνία με το κοκκινο βελάκι υπάρχει ακόμα.

Το κτίριο με το κίτρινο βελάκι ακριβως απεναντι δεν υπαρχει, στη θεση του εχει χτιστεί το νεο κτίριο με τα μπαλκονια.

Πατρώου & Απολλωνος.JPG

Το σπίτι με το μπαλκόνι (στο κοκκινο κυκλο), διπλα το κτίριο των "Λουξ", υπάρχει και αυτο μεχρι σήμερα.

Επίσης και το παραδιπλανο σπίτι (με το κίτρινο βελάκι), με τη διαφορά οτι στις μερες μας τα τοτε μεγαλα παραθυμα εχουν γινει μπαλκονοπορτες και εχουν προστεθεί μπαλκόνια.

μπαλκονι.jpg

Η εισοδος του σπιτιού με το μικρο μπαλκόνι, απο όπου μπροστα περνούν ο Δημητρης Παπαμιχαήλ και ο Θανασης Βεγγος

χωρίς τίτλο3.jpg

Μια γενικη αποψη της οδου Πατρωου.

Το σπιτι με το μικρο μπαλκόνι στο κοκκινο κυκλο.

Η εισοδος του κτιρίου των "Λουξ" με το μπλε βελακι.

Τα μπαλκονια που προστεθηκαν στο παραδιπλανο κτιριο με το πρασινο βελάκι.

Δυστυχως με το κιτρινο βελακι, ολα τα υπολοιπα σπίτια που βλεπουμε στην ταινία δεν υπαρχουν πια, εχουν γινει γκαραζ και ξενοδοχειο.

χωρίς τίτλο1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για το 2ο και το 3ο (Βίλλα Λεβίδη και το άλλο της Κηφισιάς) μήπως μπορούμε να έχουμε συντεταγμένες ?

"Ο Ουρανοκατέβατος"

Το εύκολο : Η συνάντηση Νέγκα - (δεν ξέρω την Ηθοποιό) απέναντι από τον κινηματογράφο Argendina 37.987999, 23.753035

Leoforos Alexandras 158

Argendina_simera.JPG

Τα δύσκολα :

Το κυνήγι του Παράβα στις Οδούς Σκιάθου

(το σπίτι που κτίζεται)

spiti_pou_ktizetai.JPG

και Μούδρου 8 (το σπίτι με την αυλή - δεν υπάρχει) και Μούδρου 6 (Υπάρχει)

Moudrou_6.jpg

και η στροφή προς Υππολύτου

Moudrou_6_2.jpg

και Υππολύτου 71 38.010923, 23.742177

Yppolytoy_72.jpg

και το πολύ δύσκολο :

Το σπίτι του Ουρανοκατέβατου 38.016825, 23.740033

οδός Νικολόπουλου (παλαιά Ροστάν, όπως μάλλον γράφει στην κολώνα στο σπίτι από την ταινία). Η οδός Ροστάν είναι πλέον ελαφρά πιο κάτω

(έχει μείνει μόνο η καγκελόπορτα, τα κάγκελα και ο αυλόγυρος, αλλά ευτυχώς ... όπως ήταν)

spiti_shmera.jpg

και ο πλαινός δρόμος (Χαλεπά) :

Plainos_dromos.jpgΠροβολή συνημμένου 123235

και μια άποψη της περιοχής των γυρισμάτων :

Perioxh_Gyrismatwn_Ouranokatevatoy.jpg

και ΤΕΛΟΣ και "O ΟΥΡΑΝΟΚΑΤΕΒΑΤΟΣ"

Argendina_old.JPG

spiti_poy_ktizetai.jpg

Μούδρου 6 _ old.JPG

Μούδρου 6 _ old_2.JPG

Μούδρου 8 _ old.JPG

Ippolytoy 71 _ old 1.JPG

spiti_Fwto.jpg

plainos_dromos.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Teacher είπε:
Για το 2ο και το 3ο (Βίλλα Λεβίδη και το άλλο της Κηφισιάς) μήπως μπορούμε να έχουμε συντεταγμένες ?

για τη Βίλλα Λεβίδη στο Λόφο Λεβίδη στην Παλληνη....το στιγμα που ακριβως ειναι με το κοκκινο βελακι...

χωρίς τίτλο.jpg
 
Μου έφτιαξες το βράδυ Teacher.

Για το Γαλάτσι μου το είχε πει ένας γνωστός μου #1252.......αλλά αυτό το σπίτι στο τσακ το προλάβαμε πριν το γκρέμισμα της εξώπορτας.

Μπράβοοοο!!!

Teacher είπε:
"Ο Ουρανοκατέβατος"
Το εύκολο : Η συνάντηση Νέγκα - (δεν ξέρω την Ηθοποιό) απέναντι από τον κινηματογράφο Argendina 37.987999, 23.753035

Leoforos Alexandras 158
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το ήξερα makism, γιατί το κυνηγούσες καιρό τώρα !!!

πράγματι είναι λίγο πριν γκρεμίσουν και την εξώπορτα

Αφιερωμένο λοιπόν στον makism εξαιρετικά !!

makism είπε:
Μου έφτιαξες το βράδυ Teacher.

Για το Γαλάτσι μου το είχε πει ένας γνωστός μου #1252.......αλλά αυτό το σπίτι στο τσακ το προλάβαμε πριν το γκρέμισμα της εξώπορτας.

Μπράβοοοο!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μην ερωτεύεσαι το Σαββατο ...συνέχεια του post 1277

πλατεία Κολοκοτρώνη

χωρίς τίτλο5.jpg

Γ Σεπτεμβρίου

χωρίς τίτλο6.jpg

Τουρκολίμανο (Ακτή Κουμουνδούρου)

χωρίς τίτλο4.jpg

χωρίς τίτλο.jpg

χωρίς τίτλο1.jpg

χωρίς τίτλο2.jpg
 
Ευχαριστώ Teacher,

γνωρίζεις κάτι Για την ΩΡΑΙΑ ΤΩΝ ΑΘΗΝΩΝ;

εχει πλανα στον λοφο σκουζε και στην κυψέλη αλλά το σπίτι της Βασιλειάδου που να είναι;

Αφιερωμένο λοιπόν στον makism εξαιρετικά !!
 
Για την ΩΡΑΙΑ ΤΩΝ ΑΘΗΝΩΝ

Αρκετά Δύσκολο. Δεν έχει και πολλές σκηνές εξωτερικές χαρακτηριστικές, εκτός από αυτή στο πάρκο με την Εκκλησία.

Το έχεις εντοπίσει ?

makism είπε:
Ευχαριστώ Teacher,


γνωρίζεις κάτι Για την ΩΡΑΙΑ ΤΩΝ ΑΘΗΝΩΝ;

εχει πλανα στον λοφο σκουζε και στην κυψέλη αλλά το σπίτι της Βασιλειάδου που να είναι;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επίσης γνωρίζουμε ποιά είναι η εκκλησία στην αρχή του Ζήκου ?

Ekklhsia.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Teacher είπε:
Για την ΩΡΑΙΑ ΤΩΝ ΑΘΗΝΩΝ
Επίσης γνωρίζουμε ποιά είναι η εκκλησία στην αρχή του Ζήκου ?

Προβολή συνημμένου 123247
Nαι, αυτό είναι γνωστό. Ο Ζήκος ανεβαίνει (ή κατεβαίνει, δε θυμάμαι) την -αγνώριστη τότε- Φιλολάου, και η εκκλησία είναι ο Άγιος Αρτέμιος.


http://www.instantstreetview.com/2f9hj8z3uqymxz3ktzq2z1w
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γεια σας και καλή χρονιά σε όλους

Η εκκλησία είναι του Αγίου Αρτεμίου στην Φιλολάου.

111112.jpg

Πάντως οι τίτλοι του «Ζηκου» έχουν αν προσέξετε το εξής αξιοσημείωτο

Είναι γυρισμένοι σε τουλάχιστον τρία διαφορετικά σημεία ίσως και τέσσερα.

Δηλαδή τα πλάνα που δείχνουν αυτά που υποτίθεται οτι βλέπει ο Ζήκος πάνω απο το ποδήλατο είναι όλα στην Φιλολάου στο Παγκράτι- Γουβα.

Τα πλάνα που δείχνουν τον Ζήκο να τραγουδάει ειναι σε κάποια λεωφόρο που τον προσπερναει ενα Λεωφορείο με τον αριθμό 97 (Αθηνα βΛόφος Αξιωματικών) που δεν έχω καταφέρει να ανακαλύψω ποια είναι.Μου δίνει την εντύπωση της Λένορμαν αλλα δεν είμαι σίγουρος και τέλος τα πλάνα στην αρχή και στο τέλος των τίτλων που ειναι στην Ιωαννίνων στον λοφο ΣΚΟΥΖΈ οπως εχει προαναφερθεί σε μία προγένεστερη αναρτηση.

Το μόνο στοιχείο σε αυτή την Λεωφόρο που μπορεί να βοηθήσει είναι μια αποθήκη παρκέτων που φαίνεται με την επωνυμία Νανούρης αν βρίσκαμε την διευθυνσή της απο κάποιο παλιό τηλεφωνικό κατάλογο.

11111 ag artemios.jpg
 
Teacher είπε:
Για το 3ο (το άλλο της Κηφισιάς) μήπως μπορούμε να έχουμε συντεταγμένες
Teacher το βιντεο του ποστ 551 δε βοηθαει;

(στο ποστ 551 αν πατησεις πανω στη λεξη "βιντεο" θα το δεις)

συγχαρητηρια σε ολους σας,κανετε καταπληκτικη δουλεια :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:
 
Λοιπόν, "Ζήκος" ή "της Κακομοίρας" πιο επίσημα

έχει δίκιο ο antonovar στο post #1293 και μιας και το ανέφερε, ας αποκαλύψουμε την αρχή

όντως η ποδηλατάδα του Ζήκου στους τίτλους αρχής είναι στη Λένορμαν (και μόνο όταν φαίνεται)

Ξεκινάει λίγο μετά το παλιό Studio ATA και τελειώνει στην αλάνα απέναντι από το "Καπνεργοστάσιο"

(τη διαδρομή την έκανα πολλά χρόνια πηγαίνοντας σχολείο. Ήταν η γειτονιά μου όταν ήμουν μικρός)

μερικά screenshots :

Zikos_Lenorman_1_shmera.JPG

χωρίς τον έναν όροφο (το σπίτι που δικρύνεται)

και τη στιγμή αυτή ο Ζήκος είναι απέναντι από τα καπνεργοστάσιο.

Εκεί σήμερα έχει κάτι μάντρες και τα γήπεδα Μπάσκετ

Zikos_Lenorman_2_shmera_2.jpg

και μερικές ακόμα πιο νωρίς στο βενζινάδικο Aegean με το διαγώνιο δρόμο

Zikos_Lenorman_6_old.JPG

Zikos_Lenorman_7_old.JPG

το μυστήριο είναι γιατί τράβηξαν πλάνα με αμάξι στη Φιλολάου (πλάνα με την εκκλησία), η οποία είναι ... εντελώς άσχετη πλευρά

Zikos_Lenorman_2_old_2.jpg

Zikos_Lenorman_7_shmera.jpg

Zikos_Lenorman_1_old.JPG

Zikos_Lenorman_6_shmera_2.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συνέχεια στο "Ζήκος" ή "της Κακομοίρας"

 


Βοσπόρου και Ιωαννίνων



Screenshot 2015-01-09 18.40.36.jpg

 


Βοσπόρου και Δωδώνης


Screenshot 2015-01-09 18.42.21.jpg

1Screenshot 2015-01-09 18.45 (1).jpg

1Screenshot 2015-01-09 18.45 (2).jpg

Screenshot 2015-01-09 18.38.56.jpg

Screenshot 2015-01-09 18.39.46.jpg

Screenshot 2015-01-09 18.40.14.jpg

Screenshot 2015-01-09 18.41.55.jpg

Screenshot 2015-01-09 18.42.03.jpg
 
και μια ακόμα για επιβεβαιώση του makism

Zikos_titloi_telos_28_old.JPG

και συντεταγμένες 37.999270, 23.715230 (είναι οι σκηνές από το τελείωμα των τίτλων αρχής του Ζήκου)

Μπράβο για τις εξαιρετικές πληροφορίες στον antonovar

:clap: :clap: :clap: :clap:

Zikos_titloi_telos_28_shmera.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπραβο και ευχαριστώ πολύ ...teacher.....δεν μπορεις...να φανταστεις πόσες φορες εχω δεί τους τίτλους....για να καταλάβω αν ειναι η λενορμαν.Τον διαγώνιο δρομο τον ειχα παρατηρήσει...αλλα με μπερδευε το παλιο κτισμα στο βαθος...που στα πλάνα της ταινίας φαινεται πιο κοντα στην λενορμαν ...απο οτι στο streetview...

Επισης κορυφαίο ,για μενα, το γεγονος οτι το γωνιακό με τα βαρέλια προς το τελος....που ακόμα και σήμερα..52-53 χρονια μετα....εχει ακόμα βαρέλια απέξω...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πράγματι η δουλειά πάει από πατερα σε γιο :) :)

antonovar είπε:
Επισης κορυφαίο ,για μενα, το γεγονος οτι το γωνιακό με τα βαρέλια προς το τελος....που ακόμα και σήμερα..52-53 χρονια μετα....εχει ακόμα βαρέλια απέξω...
Εγώ αυτό το συγκεκριμένο δεν το πιστεύω (εννοώ για το τον "Ακροβάτη")...

makism είπε:
Το μπακάλικο πρέπει να είναι γυρισμένο στο στούντιο στην Φίνος φίλμ, αλλα το σπίτι του Φέρμα πρέπει να είναι κάπου κοντά στο στούντιο.
Διαβάστε όλο, και τα σχόλια : http://iphimedea.blogspot.gr/2010/05/blog-post_16.html
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα