Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (1ο Μέρος)

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
σας ευχαριστώ όλους στην ομάδα!!!

Ψάχναμε το σπίτι στην πλατεία από την ταινία Όλγα αγάπη μου.

kyrbil, teacher, henele έχω δει ότι είστε μανούλα στο διάβασμα βουνοκορφών, μήπως βοηθά η παρακάτω σκηνή από την ταινία για να το βρούμε;

Screenshot 2015-03-08 20.51.42.jpg
 
makism είπε:
Η ωραία των Αθηνών.
Τελικά teacher είχες δίκιο ότι έχει ανέβει και πάνω από τις γραμμές τρένου του λόφου Σκουζέ.

Ύστερα από πολλές ώρες έρευνα, ηλεκτρονικά για την χαρτογράφηση των δρόμων και από κοντά με πολλές βόλτες (ευτυχώς έχω πετρέλαιο), κατέληξα ότι τα πλάνα δεν μπορεί να είναι εκεί κοντά.

Με το ''σκούντημα'' του teacher (πάνω από τις γραμμές τρένου ), και με τις άλλες ταινίες του Τσιφόρου κοντά χρονολογικά που έχουν γυριστεί γύρω από το κέντρο, άρχισα να ψάχνω λίγο παραπάνω και έφτασα στην κυψέλη που βρήκα κατα λάθος το σπίτι του - Ο Κλέαρχος, η Μαρίνα κι ο κοντός- (θα βάλω Φώτο σε επόμενο) και εκεί κοντά στην οδό Τιτάνων 7 ήταν το σπίτι της Βασιλειάδου.

Έχει μείνει μόνο το διπλανό Τιτάνων 9 με λίγες αλλαγές και το απέναντι Τιτάνων 4 όπως ήταν τότε.

Δείτε το σίδερο (λασπωτήρας) στην εξώπορτα έχει μείνει όχι απλώς ίδιος, είναι ο ίδιος μαζί με φρεάτιο ΕΥΔΑΠ, λούκια, και το σχέδιο στον τοίχο.

Τιτάνων 9

Προβολή συνημμένου 128462Προβολή συνημμένου 128463Προβολή συνημμένου 128464Προβολή συνημμένου 128465Προβολή συνημμένου 128466

Τιτάνων4

Προβολή συνημμένου 128467Προβολή συνημμένου 128468

Ο Κλέαρχος, η Μαρίνα κι ο κοντός.

 


κάπου είχαμε αναφέρει για τα πλάνα στα καμένα βούρλα.



Συμπληρώνω,



Το σπίτι που έμενε ο Κλέαρχος είναι το ίδιο από το δόλωμα με Βουγιουκλάκη.


 


Ευελπίδων 18.



Προβολή συνημμένου 128469Προβολή συνημμένου 128470Προβολή συνημμένου 128471


 


Προβολή συνημμένου 128472Προβολή συνημμένου 128473



Makism συγχαρητήρια......βλέπω την οδο τιτάνων στο Google earth ...και εκει που ειναι ειναι σαν να βρήκες ψυλλο στα άχυρα....μπράβο και πάλι μπραβο
 
makism είπε:
Ο Θόδωρος και το δίκανο (1962)
Bajar σωστές οι πληροφορίες σου.

το σπίτι του Φωτόπουλου ήταν στην Λευκωσίας 51-53.

Εκεί έχει μείνει μόνο το γωνιακό κτίριο Λευκωσίας και Κύπρου.
Κατι υποψιαζομουν για την Λευκωσιας. Ποσο κριμα που χαθηκαν αυτα τα κτιρια. Οσο για το γωνιακο που απεμεινε, ελπιζω καποια στιγμη οι ιδιοκτητες να το ξανασκεφτουν για το χρωμα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
MAKISM

:bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :award: :award: :award: :award: :award: :award: :award: :award: :award: :award: :award: :award: :award: :award: :award:

Σχετικά με το σπιτι στο "Ολγα αγαπη μου" (αν μιλαμε για το σπιτι που φαινεται στην αρχή της ταινιας) προσεξα το εξης:

Η Ζωή Λασκαρη, βγαινει απο το εν λόγω σπιτι, βραδυ, και πηγαινει με τα ποδια σε ενα κοντινό μπαράκι, ψαχνοντας τον Φαιδωνα Γεωργίτση.

Το υποτιθέμενο "μπαράκι" δεν ειναι αλλο, απο το υπογειο της γνωστής πολυκατοικίας στην οδο Χίου, απεναντι απο τα τοτε στούντιο της FF, και την οποια πολυκατοικία ειχαμε δει στη ταινία "Φωνάζει ο κλέφτης" (το σπίτι του Στρατηγού Διονύση Παπαγιαννοπουλου).

Αν δεν προκειται για κινηματογραφική αδεία του σκηνοθετη, τοτε το εν λόγω σπιτι (εφοσο απο εκει η Λάσκαρη πηγαινει με τα ποδια στο "μπαράκι") ισως ειναι κοντα στην Χιου.

χωρίς τίτλο1.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Bajar είπε:
Μπράβο Makism! Ήμουν έτοιμη να πεταχτώ αυτές τις μερες να το ψάξω λίγο μια που έφτιαξε ο καιρός αλλά με πρόλαβες. Είχα κάνει μια μικρή αναφορά στο #1304 για κάποια εξωτερικά της ταινίας επειδή περνώ συνέχεια από εκεί αλλά είναι αρκετά παλιό το ποστ και μάλλον ξεχάστηκε. Κρίμα για τα καύσιμά σου δηλαδή. Θα μπορούσα να είχα βοηθήσει περισσότερο. Πάντως ότι έχει να κάνει με Κυψέλη ή Κάτω Πατήσια ανα πάσα στιγμή μη διστάσετε να το ζητήσετε. Τα ψαχνω κι εγώ αλλά μερικές φορές με τρώνε οι υποχρεώσεις και ξεχνιέμαι. Εννοείται ότι αύριο θα περάσω από κει να το δω και live. Μια που λέμε για την περιοχή έχω βάλει στο πρόγραμμα να ψάξω τον Θόδωρο με το Δίκανο. Οι πληροφορίες μου λένε κάτι για την πλατεία Καραμανλάκη κοντά στην Κνωσσού. Θα δούμε.

Και πάλι ευχαριστούμε για τον κόπο!
Μήπως μπορείς εσύ Bajar (ή ο makism) να ρωτήσετε εκεί στη γειτονιά της ΩΡΑΙΑΣ αν έχει κανένας παλιός υπόψη του αυτό το σπίτι με το ζωγραφισμένο κούτελο (πάνω από το κεφάλι της Μαυροπούλου) τι ήταν ?

Μου έμεινε απορία

Ήταν στη θέση που σημειώνω στο χάρτη

home_painted_today.JPG Προβολή συνημμένου 128547

home_painted.JPG
 
Η ωραία των Αθηνών.

δεν θυμάμαι ποιος ζήτησε μια νεότερη φωτο από την Λεχόβου 7 όπως είναι σήμερα.

Λεχόβου 7.

IMG_0371.jpg

IMG_0369.jpg
 
makism είπε:
Η ωραία των Αθηνών.δεν θυμάμαι ποιος ζήτησε μια νεότερη φωτο από την Λεχόβου 7 όπως είναι σήμερα.

Λεχόβου 7.
Ποιός να ήταν άραγε ? thanks a lot.
 
Teacher, πειραζει να κανω την αναζητηση την Τεταρτη; δυσκολο για αυριο αλλα θα το κανω οπωσδηποτε το συντομοτερο. Ειναι στο στοιχειο μου αλλωστε.
 
Ολγα Αγάπη μου (1968)

Το σπίτι και η πλατεία : Κωστή Παλαμά και Λασκαράτου (38.019268, 23.736754)

001.jpg

008.jpg

028.jpg

002.jpg

Olga_Agaph_mou_spiti.jpg

Porta_Olga_Agaph_mou.jpg

026.jpg

027.jpg

029.jpg

031.jpg

030.jpg

032.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Bajar είπε:
Teacher, πειραζει να κανω την αναζητηση την Τεταρτη; δυσκολο για αυριο αλλα θα το κανω οπωσδηποτε το συντομοτερο. Ειναι στο στοιχειο μου αλλωστε.


Εννοείται Bajar !! Hobby κάνουμε, όχι επάγγελμα. Όποτε μπορέσεις. Thanks
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Teacher είπε:
Εννοείται Bajar !! Hobby κάνουμε, όχι επάγγελμα. Όποτε μπορέσεις. Thanks
Ολγα Αγάπη μου (1968)

Το σπίτι και η πλατεία : Κωστή Παλαμά και Λασκαράτου (38.019268, 23.736754)
Οαου όπως λέει και ο Γιάνης!!!

Μπράβο Teacher.

Είμαι σίγουρος ότι κάποια σχέση έχεις με τα συνεργεία που γυρίζουν ταινίες. :)

Μα τόσο γρήγορα!!!! ΤΟΣΟ άμεσα!!!

Και τώρα τι θα ψάχνουμε; χα χα χα θα τα βρούμε όλα και δεν θα έχουμε με τι να ασχοληθούμε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
makism είπε:
Οαου όπως λέει και ο Γιάνης!!!Μπράβο Teacher.

Είμαι σίγουρος ότι κάποια σχέση έχεις με τα συνεργεία που γυρίζουν ταινίες. :)

Μα τόσο γρήγορα!!!! ΤΟΣΟ άμεσα!!!

Με κατάλαβες εεε ??:sweat:

makism είπε:
Και τώρα τι θα ψάχνουμε; χα χα χα θα τα βρούμε όλα και δεν θα έχουμε με τι να ασχοληθούμε.
Λοιπόν από δω και πέρα θα λειτουργώ με καθυστέρηση !!! Θα περιμένω κανά μήνα και μετά θα αποκαλύπτω !!! :) :)
 
Καλησπέρα, ξέρετε καθόλου ελληνικές ταινίες, ανεξαρτήτου χρονολογίας, που έχουν γυριστεί στην ευρύτερη περιοχή των Εξαρχείων και της Νεάπολης? Θα εκτιμούσα πολύ κάποια λίστα ή παραπομπή σε κάποιο site/forum ή όποια σας έρχεται στο νου! Ευχαριστώ!
 
Καλά, η πλατεία τί έγινε, εξαφανίστηκε;
 
Teacher είπε:
Εννοείται Bajar !! Hobby κάνουμε, όχι επάγγελμα. Όποτε μπορέσεις. Thanks
--------------------------------------------------------------------------------------------
Καλέ ναι, εννοείται ότι κάνουμε hobby. Απλώς καμιά φορά με συνεπαίρνει η ιδέα μιας αναζήτησης και αντιδρώ άμεσα. Άσε που εδώ που τα λέμε το εν λόγω hobby άπτεται εν μερει και της δουλειάς μου, οπότε ο ενθουσιασμός είναι δεδομένος. Μόνο που τώρα που διάβασα το ερώτημα του Makism μελαγχόλησα κάπως....
 
Teacher .....Σε θελουμε έτσι γρήγορο όπως είσαι .

Για την ίδια ταινία ΟΛΓΑ αγάπη μου είχα διαβάσει ότι το πρώτο σπίτι του Γεωργίτση ειναι κάπου στην πλάκα οδο Διογένους και Μνησικλέους, και στο υπόγειο ήταν η μπουάτ ΚΑΤΑΚΟΜΒΕΣ.

Teacher είπε:
Με κατάλαβες εεε ??



Λοιπόν από δω και πέρα θα λειτουργώ με καθυστέρηση !!! Θα περιμένω κανά μήνα και μετά θα αποκαλύπτω !!! :) :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
makism είπε:
Teacher .....Σε θελουμε έτσι γρήγορο όπως είσαι .Για την ίδια ταινία ΟΛΓΑ αγάπη μου είχα διαβάσει ότι το πρώτο σπίτι του Γεωργίτση ειναι κάπου στην πλάκα οδο Διογένους και Μνησικλέους, και στο υπόγειο ήταν η μπουάτ ΚΑΤΑΚΟΜΒΕΣ.
θες να σου πω πού είναι ? ή θα το βρεις μόνος σου ? :) :)
 
αν εχεις και αυτο κλείνει όλη η ταινία.

Στο street view δεν φαίνεται το κτήριο για να δούμε εαν ισχύει.

αν εχεις κάτι πες το μην με περιμένεις.

Teacher είπε:
θες να σου πω πού είναι ? ή θα το βρεις μόνος σου ? :) :)
 
Άντε ας την κλείσουμε λοιπόν

(τρεις αναφορές σε ταινίες για τη λίστα της αρχής katerinak)

"Ολγα Αγάπη μου" (1968) .... συνέχεια των posts #1512, #1395 και #1396

το σπίτι του Γεωργίτση ήταν στην οδό Σφακίων (37.989900, 23.722432)

απέναντι από τα στούντιο της Χίου, της Φίνος Φίλμς (37.990067, 23.722065) ο δρόμος έχει αλλάξει δραματικά.

014.jpg

(δε βάζω σημερινή φωτο γιατί είναι αίσχος ο δρόμος)

Το μόνο που έχει μείνει ίδιο και φαίνεται στην ταινία είναι

το σπίτι στη διασταύρωση με την Ψαρών, το οποίο φαίνεται στην ταινία το βράδυ που φεύγει

η Λάσκαρη από το σπίτι του Γεωργίτση

035.jpg

Επίσης έχει μείνει το .... καφάο του ΟΤΕ στη γωνία με Χίου

040.jpg

Στη διασταύρωση με Χίου το δεντράκι που φαίνεται μπροστά στο παράθυρο είναι το ίδιο με αυτό

που βρίσκει το πορτοφόλι ο Ηλιόπουλος στο "φωνάζει ο Κλέφτης" (1965) (έχει αναφερθεί και σε παλαιότερο post)

λίγο φαίνονται και τα παράθυρα και η πόρτα στα δύο σπίτια. Τα παράθυρα πίσω από τον Ηλιόπουλο

είναι το πρώτο αριστερά και το πρώτο δεξιά από την πόρτα που φαίνονται απέναντι στη Χίου, πίσω από το αμάξι που στρίβει

023.jpg

και επίσης η Σφακίων είναι ο δρόμος που μπαίνει το αμάξι και βγαίνει ... ρόδες

στο τέλος του "5000 ψέματα" (1966) . Στο ίδιο έργο φαίνονται πολύ ελαφρά τα ίδια σπίτια (Χίου και Σφακίων)

όταν το παιδάκι διασχίζει το δρόμο και μπαίνει στη... Φίνος

003.jpg

008.jpg

Για το bar και το εκκλησάκι τα είπαμε και στο post #1395

Προβολή συνημμένου 128710 Προβολή συνημμένου 128711

Το εκκλησάκι πρωτοαναφέρεται στο #1334

Επίσης κάποιες πληροφορίες για τη Βίλα Δρακόπουλου η οποία είναι απέναντι από το σπίτι

 


του Ολγα Αγάπη μου
που αναφέραμε στο #1512 και πώς διασώθηκε αυτό το τεράστιο κτήμα που

φαίνεται απέναντι από τη διασταύρωση

http://mlp-blo-g-spot.blogspot.gr/2013/07/KthmaDrakopoulou.html

0125.jpg

0115.jpg

015.jpg

013.jpg

034.jpg

021.jpg

022.jpg

009.jpg

001.jpg

002.jpg

004.jpg

005.jpg

007.jpg

006.jpg

Xioy.JPG

ekklhsaki.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα