Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (1ο Μέρος)

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Teacher είπε:
Μπράβο antonovar διάνα !!!! (και ιδιαιτέρως δύσκολο :clap: :clap: :clap: :clap:)


το σπίτι είναι πλάι σε αυτό του Ουρανοκατέβατου

post #1286

Μάκη θυμάσαι που λέγαμε ότι στο τσακ το προλάβαμε ?
Teacher τουλάχιστον έχουμε να θυμόμαστε την πόρτα από το διπλανό σπίτι που τώρα είναι παιδικός σταθμός και το σπίτι απέναντι από το σπίτι και πίσω από τον Φωτόπουλο.

Screenshot 2015-06-22 21.35.42.jpgScreenshot 2015-06-22 21.39.46.jpg

Screenshot 2015-06-22 21.37.53.jpg

Screenshot 2015-06-22 21.39.07.jpg

Screenshot 2015-06-22 21.36.26.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παίδες ευχαριστώ πολυ.......

Βλέπω αυτες τις ψευτοχλιδάτες πολυκατοικίες που αντικατέστησαν τα προαναφερόμενα σπιτια και με πιάνει η ψυχή μου ???......Ενταξει καταλαβαίνω την λογική του "ο

σκοπος αγιάζει τα μέσα"...και οτι οταν υπάρχουν συμφεροντα και κληρονόμοι αναπόφευκτα θα ερθει το γκρεμισμα.........αλλα καμμία αισθητική ρε γαμώτο....Διαβάστε στην wikipedia πώς και με τι προδιαγραφες σχεδιαστηκε και χτισθηκε η Κυπριαδου.....δείτε τον ουρανοκατεβατο και τους Γαμπρούς .........και δείτε πως είναι σήμερα.... κριμα !!!!!!
 
Στο " η Λίζα και η Αλλη" εχουμε δεί αυτή την ομορφη βίλλα στην Εκάλη New Movie (19).Movie_Snapshot.jpg που αναφέρεται στο post 1453 του teacher.

Ψάχνοντας την ταινία "συνοικία το ονειρο" οπου και εκεί η Αλικη Γεωργούλη πηγαίνει σε μια βιλλα , αρχισα να σπαώ το κεφάλι μου τι μου θυμιζε η συγκεριμένη βιλλα??..

Τελικά παρόλο που ειναι δύο ασχετες ως προς την εταιρεία παραγωγής ταινίες κατα 99.9% είναι η ιδια βιλλα.

Λοιπον εδω στην"συνοικία" New Movie (18).Movie_Snapshot.jpg .Δεν βάζω βελακια στις καμιναδες και στο σπιτι που φαινεται δεξια και στις δύο ταινίες νομιζω οτι η ομοιοτητα είναι εμφανης.Επισης το κολλητο αλουμινενιο παραθυρο απο την "συνοικία" κατασκευαστικά και οχι ως προς το σχημα ταιριαζει με αυτο που υπαρχει στην διπλα στην εισοδο αυτου της Λιζας.

Βεβαια στην Συνοικία μας δίνει και μια αλλη αποψη του σπιτιου απο το πισω μέρος...και εχω την εντυπωση οτι είναι πιο κοντα στο βουνό...απο οτι φαινεται στην Ερσης και Πανδρόσου αλλα αυτα θα τα διελευκανει ο δασκαλος που εχει καταπιαστεί με το θέμαNew Movie (13).Movie_Snapshot.jpg

Τέλος επειδή υπαρχει ιδιαιτερο ενδιαφέρον για το που βρισκεται το σπιτι της Α.Β στο χτυποκάρδια στο θρανίο....εχω την εντυπωση παιδες..οτι δεν είναι στην Τουρκία αλλα μάλλον κάπου προς την Εκαλη .

Υ.Γ...Θα ηθελα να παρακαλέσω οποιος μπορεί εστω και με p.m να μου δείξει πως κανουμε ενεργο ενα ποστ που αναφερουμε ???? ευχαριστώ

New Movie (17).Movie_Snapshot.jpg

11150883_916957208362554_1948554128705275923_n.jpg

New Movie (5).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (6).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (7).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (8).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (12).Movie_Snapshot.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τη βίλλα απο "τη συνοικια" την εχω πολυ καιρο antonovar αλλα δε μου εχει προσφερει κατι παραπανω. Το εχω μελετησει αρκετα. Το σημειο εχει αλλαξει παρα πολυ

και ναι αυτή είναι
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
vlepes είπε:
Ρε παιδια ξερει κανεις σε πια περιοχη γυριστηκε το καμικαζι αγαπη μου


Έχω την εντύπωση πως τα εξωτερικά γυρίσματα έγιναν κυρίως στην περιοχή της Βούλας και της Βουλιαγμένης. Ξέρω είναι κάπως αόριστη η απάντηση αλλά έστω και από αυτό μπορεί κάποιος από τις περιοχές αυτές να βοηθήσει, να το επιβεβαιώσει ή να το απορρίψει.
 
Καλημέρα σ' όλη την ομάδα! Λϊγα ζόρια μ' άφησαν εκτός.. ο antonovar καταλαβαίνει πολύ καλά! ;) Ξεκινάω να διαβάζω.. ελπίζω να προλάβω να τα δω όλα γιατί προχωρήσατε πολύ και μάλλον έχετε και νέα διαμαντάκια! Πολλά φιλιά σ' όλους!

ΜΠΡΑΒΟ!!! ΜΠΡΑΒΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!! ΑNTONOVAR ζωγραφίζεις αγόρι μου!! :cool: Τέλεια τα νέα στοιχεία!! Σου στέλνω pm για το ποστ που ρωτάς!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
kyrbill είπε:
Καλημέρα σ' όλη την ομάδα! Λϊγα ζόρια μ' άφησαν εκτός.. ο antonovar καταλαβαίνει πολύ καλά! ;) Ξεκινάω να διαβάζω.. ελπίζω να προλάβω να τα δω όλα γιατί προχωρήσατε πολύ και μάλλον έχετε και νέα διαμαντάκια! Πολλά φιλιά σ' όλους!
ΜΠΡΑΒΟ!!! ΜΠΡΑΒΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!! ΑNTONOVAR ζωγραφίζεις αγόρι μου!! :cool: Τέλεια τα νέα στοιχεία!! Σου στέλνω pm για το ποστ που ρωτάς!
Βαστα γερά kyrbill...τώρα ερχονται τα καλυτερα... :D ...Αντε να επανακαμψεις στο thread .... γιατί η παρέα είναι ελλειπής..χωρίς εσενα!!!!.Ασε που εχω κάτι "ασκήσεις επι χάρτου" για τα Σεπόλια και σε περιμένω πώς και πως....για να ξαναρχίσουμε τα σεναρια και την σπεκουλα.....χιχιχιχι.

Σε ευχαριστώ για το pm εντάξει λύθηκε το θέμα....να ναι καλά η hannele και ο Τeacher oi οποίοι εσπευσαν πάραυτα.......και με ξεστράβωσαν γιατι παρόλο που είμαι Κρητικος.....ειχα αρχίσει να αναρωτιέμαι μήπως τελικά είμαι Ποντιος:biglaugh:

zettaki είπε:
Έχω την εντύπωση πως τα εξωτερικά γυρίσματα έγιναν κυρίως στην περιοχή της Βούλας και της Βουλιαγμένης. Ξέρω είναι κάπως αόριστη η απάντηση αλλά έστω και από αυτό μπορεί κάποιος από τις περιοχές αυτές να βοηθήσει, να το επιβεβαιώσει ή να το απορρίψει.
Περι ορέξεως κολοκυθόπιτα.......Λοιπον για το "αριστούργημα" του Ελληνικου Κινηματογραφου ΚΑΜΙΚΑΖΙ ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ
AddEmoticons0011.gif
AddEmoticons0011.gif
συγχωρέστε με αλλα δεν κρατιόμουνα....

Η καφετέρια είναι η old time classic Αquamarina(δεν ξερω αν υπαρχει ακόμη)...καφετερια στην Βουλιαγμενη στην κεντρική πλατεία της Βουλιαγμενης ,το σπίτι του ψαλτη είναι το κλασσικο σε ταινιες Ψαλτη ,Μουστάκα κλπ στην Αγησιλάου(ειχα γραψει Θετιδος 5 αλλα οπως θα δείτε παρακατω με διορθώνει ο makism γιατι ηταν λαθος) στην Γλυφάδα. Εκει που χαζευει τις μηχανες ο ψαλτης ειναι στην αρχη της Λ.Αμφιθεας στο Καλαμακι ,και το ξενοδοχειο το αναφέρει στους τιτλους και ειναι το apollon palace στο ΚΑΒΟΥΡΙ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΚΑΜΙΚΑΖΙ ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ

Το σπίτι στην παραπάνω ταινια είναι στην Γλυφάδα οδο Αγησιλάου.

27 Αγησιλάου (2).jpg

Το σπιτι στην οδο Θετιδος 5 που εχει παίξει σε άλλες ταινίες με Μουστάκα κλπ είναι στο καβούρι. είχα βάλει και φωτό αλλά δεν θυμάμαι πότε.

#843

antonovar είπε:
Βαστα γερά kyrbill...τώρα ερχονται τα καλυτερα... :D ...Αντε να επανακαμψεις στο thread .... γιατί η παρέα είναι ελλειπής..χωρίς εσενα!!!!.Ασε που εχω κάτι "ασκήσεις επι χάρτου" για τα Σεπόλια και σε περιμένω πώς και πως....για να ξαναρχίσουμε τα σεναρια και την σπεκουλα.....χιχιχιχι.Σε ευχαριστώ για το pm εντάξει λύθηκε το θέμα....να ναι καλά η hannele και ο Τeacher oi οποίοι εσπευσαν πάραυτα.......και με ξεστράβωσαν γιατι παρόλο που είμαι Κρητικος.....ειχα αρχίσει να αναρωτιέμαι μήπως

Περι ορέξεως κολοκυθόπιτα.......Λοιπον για το "αριστούργημα" του Ελληνικου Κινηματογραφου ΚΑΜΙΚΑΖΙ ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ συγχωρέστε με αλλα δεν κρατιόμουνα....

Η καφετέρια είναι η old time classic Αquamarina(δεν ξερω αν υπαρχει ακόμη)...καφετερια στην Βουλιαγμενη στην κεντρική πλατεία της Βουλιαγμενης ,το σπίτι του ψαλτη είναι το κλασσικο σε ταινιες Ψαλτη ,Μουστάκα κλπ στη Θετιδος 5 στην Γλυφάδα το οποιο σπιτι εχει αναφερθεί σε πολλα post εδω μέσα.Εκει που χαζευει τις μηχανες ο ψαλτης ειναι στην αρχη της Λ.Αμφιθεας στο Καλαμακι ,και το ξενοδοχειο το αναφέρει στους τιτλους και ειναι το apollon palace στο ΚΑΒΟΥΡΙ
24 Αγησιλάου.jpg

18 Αγησιλάου (2).jpg

18 Αγησιλάου.jpg

22-24 Αγησιλάου.jpg

23 Αγησιλάου.jpg

23-25 Αγησιλάου.jpg

27 Αγησιλάου.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
makism είπε:
ΚΑΜΙΚΑΖΙ ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ
Το σπίτι στην παραπάνω ταινια είναι στην Γλυφάδα οδο Αγησιλάου.

Προβολή συνημμένου 134947Προβολή συνημμένου 134946Προβολή συνημμένου 134945Προβολή συνημμένου 134948Προβολή συνημμένου 134949Προβολή συνημμένου 134950Προβολή συνημμένου 134952Προβολή συνημμένου 134951

Το σπιτι στην οδο Θετιδος 5 που εχει παίξει σε άλλες ταινίες με Μουστάκα κλπ είναι στο καβούρι. είχα βάλει και φωτό αλλά δεν θυμάμαι πότε.

#843
Οποιος βιάζεται σκοντάφτει.........εχεις απόλυτο δίκιο


Εγώ αυτά που ειχατε ανεβασει παλιότερα θυμόμουνα αλλα είχα την εντύπωση οτι σε καποιο post εγραφε Θετιδος 5 ΓΛΥΦΑΔΑ Και για να μαι ειλικρινής επειδή δεν ειμαι φαν ουτε του ψαλτη ουτε γενικότερα της βιντεοκασετας δεν εκατσα να το ψειρίσω...απλα επειδή ηξερα την καφετέρια και το μαγαζί με τις μοτοσυκλετες μπήκα στον κοπο να το γραψω.....(ok το διορθωσα)

Το βρήκα είναι το #389
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ένα εύκολο να ξεμουδιάσουμε ....

"Ερωτικά Παιχνίδια" - 1960

ταινία με Κωνσταντάρα, Βέγγο, Γκιωνάκη, Πάντζα

το σπίτι του Κωνσταντάρα στην πολυκατοικία της οδού Κωστή Παλαμά (38.019268, 23.736754)

το ίδιο με το σπίτι Γεωργίτση - Λάσκαρη στο "Όλγα Αγάπη μου" post #1512

005.jpg

και επίσης μια extended άποψη της περιοχής με το πάρκο χωρίς φυτά και με τα δεντράκια μόλις φυτεμένα !!

007.jpg

001.jpg

002.jpg

003.jpg

004.jpg

006.jpg
 
Teacher είπε:
Ένα εύκολο να ξεμουδιάσουμε ....
"Ερωτικά Παιχνίδια" - 1960

ταινία με Κωνσταντάρα, Βέγγο, Γκιωνάκη, Πάντζα

το σπίτι του Κωνσταντάρα στην πολυκατοικία της οδού Κωστή Παλαμά (38.019268, 23.736754)

το ίδιο με το σπίτι Γεωργίτση - Λάσκαρη στο "Όλγα Αγάπη μου" post #1512

και επίσης μια extended άποψη της περιοχής με το πάρκο χωρίς φυτά και με τα δεντράκια μόλις φυτεμένα !!
Χα χα...τώρα κατάλαβα ποια ταινία είναι.....ρε σύ δάσκαλε είσαι θεός..... :thanx2: :thanx2: εσπαγα το κεφάλι μου πρίν χρόνια με αυτό το σημείο.... σχεδόν την είχα ξεχάσει. Να το κανεις πιο συχνα το ξεμούδιασμα καλό μας κάνει :D
 
το "σπιτι με τα πιατα" το βλεπουμε και στην ταινια "η ωρα της αληθειας"

ior7.JPG

ior10.JPG

ior8.JPG
 
Ακούγοντας το διάγγελμα (για να μη με περάσετε και για χαζό)

 


"Ο Ατσίδας" - 1962


Την ταινία την έχουμε κλείσει, αλλά μιας και έκανα βόλτα σήμερα στην παραλία της αγαπημένης μου Θεσσαλονίκης, έκανα μια αυτοψία για το σπίτι της Βούλας

και μια βόλτα όπου παρατηρούσα τα κτίρια της παραλιακής.

Το σπίτι της Βούλας ήταν Λεωφόρο Νίκης 55 - εδώ ακριβώς

003.jpg

Πιο κάτω μια σύνθεση που δείχνει πώς ακριβώς ήταν τότε και πώς ακριβώς είναι και σήμερα

spiti_voulas.jpg

και link για full size

http://oi60.tinypic.com/2d8n7fc.jpg

(@admin : αν θες ανέβασέ την στο site full size για να μην χαθεί)

η μπλε γραμμή είναι ο κινηματογράφος "Εθνικόν" ή "Κεντρικόν" ή "Μόντερν"

004.jpg

Η πράσινη γραμμή είναι μια πολυκατοικία που είναι ακριβώς έτσι και σήμερα

005.jpg

η κόκκινη γραμμή είναι η παλιά Αμερικάνικη πρεσβεία στη θέση του οποίου

έχει χτιστεί ένα σύγχρονο γυαλινο κτίριο

006.jpg

Μια πλάκα από την ταινία είναι η στιγμή που μιλάνε ο Ηλιόπουλος και η Βούλα και αυτό

γιατί στην ουσία βρίσκονται στο ίδιο σημείο. Στην ουσία μιλάνε από απέναντι.

Το περίπτερο ήταν κάτω από Λευκό Πύργο, στο βάθος κάτω από τα δέντρα, όπως φαίνεται από το παράθυρο όπου μιλάει ο Ηλιόπουλος

001.jpg

Αν κάνετε καμιά βόλτα Θεσσαλονίκη διασχίστε την παλιά παραλία (Λεωφόρο Νίκης)

και στο 55 σταματήστε και ρίξτε μια ματιά στο υπόγειο τη Βούλα με τον Αδελφό της να μαλώνουν

007.jpg

τέλος να πω ότι φυσικά δεν είναι μόνο η Αθήνα που γκρέμισε τα νεοκλασσικά της και έφτιαξε ακαλαίσθητα κλουβιά,

είναι φυσικά και η Θεσσαλονίκη, η οποία δεν μπορούσε να μείνει πίσω και έκανε μαντάρα την πρόσοψή της ανυψώνοντας

7όροφες και 9όροφες πολυκατοικίες

Ένα ωραίο κτίριο που έμεινε στην παραλιακή, μεγάλο και με νεοκλασσικό στυλ είναι στη γωνία

της Λεωφόρου Νίκης και την Αγίας Σοφίας.

008.jpg

002.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Teacher είπε:

"Ο Ατσίδας" - 1962


Μια πλάκα από την ταινία είναι η στιγμή που μιλάνε ο Ηλιόπουλος και η Βούλα και αυτό γιατί στην ουσία βρίσκονται στο ίδιο σημείο. Στην ουσία μιλάνε από απέναντι.Το περίπτερο ήταν κάτω από Λευκό Πύργο, στο βάθος κάτω από τα δέντρα, όπως φαίνεται από το παράθυρο όπου μιλάει ο Ηλιόπουλος
α ρε Δάσκαλε!!! Φοβερή παρατηρητικότητα για άλλη μια φορά!!! όντως απίστευτο!!
 
kyrbill καταρχήν χαίρομαι απίστευτα που σε ξαναδιαβάζω !! είχα αρχίσει να ανησυχώ !!

αυτή τη φορά δεν είναι παρατηρητικότητα... Απλά το ήξερα :cool:

katerinak είπε:
το "σπιτι με τα πιατα" το βλεπουμε και στην ταινια "η ωρα της αληθειας"Προβολή συνημμένου 135030Προβολή συνημμένου 135031Προβολή συνημμένου 135032
Νομίζω οι παραπάνω εικόνες έχουν μια μεγαλύτερη βαρύτητα από όσες έχουμε δει μέχρι σήμερα από το σπίτι με τα πιάτα.

Εγώ τουλάχιστον πρώτη φορά βλέπω πλάνο από το εσωτερικό μπαλκόνι προς το μπαλκόνι

Επίσης για πρώτη φορά βλέπω επίσης πλάνο από δωμάτιο του ορόφου.

Επίσης το κάδρο του εσωτερικού μπαλκονιού το έβλεπα από μακρυά. Gros Plan πρώτη φορά το βλέπω σε ταινία.

Επίσης τη δεξιά πόρτα, δε νομίζω να την έχουμε δει ποτέ !!

Επίσης να πω ότι δε βλέπω και δεν έβλεπα ποτέ δραματικές ταινίες ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ξερουμε σε ποιο σημειο της ανδρου ηταν το πανεμορφο ασπροβαμμενο σπιτακι του νικολι σφακιανου με τις τρεις τσούπες;
 
αριαδνη είπε:
ξερουμε σε ποιο σημειο της ανδρου ηταν το πανεμορφο ασπροβαμμενο σπιτακι του νικολι σφακιανου με τις τρεις τσούπες;
Στο Μπατσί...δεν ξερω αν υπάρχει ακομη...
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα