Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (1ο Μέρος)

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
sunset89 είπε:
Με τίποτα σήμερα δε λέγεται έτσι. Δεν γνωρίζω εάν παλιά ήταν αυτή η ονοματοδοσία, πάντως τώρα δεν ισχύει. Για να μη στοχοποιήσουμε κιόλας το σπίτι, ας πούμε ότι είναι κάπου μεταξύ πλατείας Ευκαλύπτων και πλατείας Δάφνης του Ψυχικού.

prisma είπε:
Aκριβώς έτσι. Είναι ένα από τα "περάσματα" του Ψυχικού, δε βρίσκεται σε κανένα περίεργο στενό χωμένο! Πάντως οδοί & πλατείες με ονόματα Βασιλέων εξακολουθούν να υπάρχουν στο Ψυχικό (π.χ. Βασ. Παύλου). Οι οδοί του συγκεκριμένου σπιτιού δεν έχουν σχέση με τη Βασιλική οικογένεια πάντως....
ευχαριστουμε για τις πληροφοριες!τοτε ειναι πολυ πιθανο να ειναι ψευτικη η οδος που φαινεται στην ταινια "Ιστορια μιας ζωης"
 
katerinak είπε:
ευχαριστουμε για τις πληροφοριες!τοτε ειναι πολυ πιθανο να ειναι ψευτικη η οδος που φαινεται στην ταινια "Ιστορια μιας ζωης"
'H απλά να έχει αλλάξει. Καθόλου περίεργο σε ελληνικούς δρόμους.... ;)
 
Το έργο Φουσκοθαλασσιές γυρίστηκε στην Άνδρο,ο Ντούζος στο στιγμιότυπο αγναντεύει τη θάλασσα

fouskothallasies 1966.jpg

Εδω είναι το ίδιο σημείο στο νησί που βλέπουμε τον Ντούζο ,

σε προσφατη φωτογραφία

andros.jpg

Αυτο το μέρος στο Μοναστηράκι δεν θυμίζει τίποτα πλέον την ταινία που κυρίες και κύριοι πηγαινοέρχονταν μέσα σε αυτή την " αυλή "

taf_543x355_543x355%24.JPG


13.jpg


Στο Μεταξουργείο μια ταινία άφησε εποχή , με τρελές ατάκες με μεγάλους ηθοποιούς που ο χώρος και πάλι δεν θυμίζει τιποτα

acrobat2.jpg


acrobat1.jpg


Ναι άλλα όταν το γνωρίζεις σου βγαίνει αυθορμητα η παραγγελία :

<Παιδί πιάσε ένα διπλό ούζο>

42356.jpg


4611619972_4be1d9e43a_o.jpg


Ο ωραιότερος μεθύστακας του ελληνικού κινηματογράφου, ο Ορέστης Μακρής περνάει το κατώφλι της πιο παλιάς παραδοσιακής ταβέρνας της Πλάκας

tav-3.jpg


1.jpg


Επίσης βρήκα ένα πολυ ωραίο λινκ με τοποθεσίες που γυρίστηκαν ταινίες..

όπως...Προβολή συνημμένου 105667

Εδω περπάτησε ο Καλος μας Ανθρωπος, Θανασης Βεγγος, ηταν ο Δρ Ζιβεγγος. Οι αρχικες σκηνες γυριστηκαν στον Αγιο Ελευθεριο, στην συμβολη των οδων Βικελα και Δημ. Ραλλη.

http://thanospeppas.pblogs.gr/2013/05/peripatos-mesa-ston-ellhniko-mas-kinhmatografo.html

491717-ΔρΖιβεγγος.jpg

bscap0002.jpg

images.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
flash_mpak ευχαριστουμε πολυ για τις φωτογραφιες και για το λινκ,πολυ καλη δουλεια και μακαρι να συνεχισουν
 
Μόνο που "Οι κυρίες της αυλής" και "Της κακομοίρας" ήταν σκηνικά και όχι πραγματικά.
 
Όσον αφορα τις Φουσκοθαλασσιές, το ακριβές σημείο που γυρίστηκαν είναι το χωριό Μπατσί στη δυτική Άνδρο, γνωστό θέρετρο σήμερα. Στο ίδιο ακριβώς χωριό είχαν γυριστεί και τα "Κορίτσια στον ήλιο" με τον ΓΙάννη Βόγλη και την Αν Λόμπεργκ
 
Στην ταινία ''το πιθάρι'' του 1962 με το Θανάση Βέγγο και τον Μαλούχο,οι δυο φίλοι-βιοπαλαιστές μένουν σ'ένα δωμάτιο ενός σπιτιού παλαιού τύπου με αυλή και πηγάδι!

Εντελώς συμπτωματικά,ανακάλυψα οτι στο σπίτι αυτό έμενε ο πεθερός μου τότε με την οικογένειά του!!!Βρίσκόταν στη Ν.Σμύρνη (δεν υπάρχει πλέον) και η ''πληρωμή'' ήταν εισιτήρια για να πάνε να δούν την ταινία στο σινεμά!!Δυστυχώς ο πεθερός μου έχει φύγει και ολα αυτά τα ανακάλυψα κατόπιν εορτής.Υπάρχει όμως κάποιος θείος (αδερφός του) που ευελπιστώ να μου δώσει πληροφορίες και διαύθυνση!!Όλα τα έπιπλα και το στήσιμο του σπιτιού κατά το γύρισμα της ταινίας,ήταν όπως έμεναν οι κάτοικοι-δεν πειράχτηκε τίποτα!

Πραγματικό κειμήλιο οικογενειακό!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
τουλάχιστον για τις ''κυρίες της αυλής'' δεν υπάρχει καμία μα καμία περίπτωση να πρόκειται για την παραπάνω αυλή.Η εικονιζόμενη αυλή δεν είναι παρά το ''TAF'' στο Μοναστηράκι.Πρόκειται για μια παλαιά αυλή όντως με τελείως τετράγωνη διαρρύθμιση και θα έλεγα πολύ μεγαλύτερη απο την αυλή της εν λόγω ταινίας.

λοιπόν παιδιά,σπουδαία ανακάλυψη και εντελώς τυχαία!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κοιτα συμπτωσεις! Περιμενουμε νεωτερα!
 
Ο Μπακαλόγατος - «Ακροβάτης», Μεταξουργείο

Τη χρυσή δεκαετία του ʽ60, τότε που μεσουρανούσε ο ελληνικός κινηματογράφος, στη μεγάλη οθόνη έκανε την εμφάνιση του ο «Μπακαλόγατος». Ένας αφελής πλην ετοιμόλογος τύπος ανθρώπου, που δούλευε στο παντοπωλείο του κυρ Παντελή… Σήμερα, πέντε σχεδόν δεκαετίες μετά, στη γωνία των οδών Ψαρών και Μαιζώνος, στην πλατεία Βάθη, η μεγάλη επιγραφή του παραδοσιακού οινοπαντοπωλείου έχει αλλάξει, όλα τα άλλα όμως, παραμένουν ίδια. Ο παραδοσιακός καφενές μετονομάστηκε σε «Ακροβάτης» και ανακαινίστηκε, με σεβασμό προς την ιστορία του. Πρόκειται για ένα ψηλοτάβανο νεοκλασικό του Μεσοπολέμου, με υπόγειο κελάρι, πέτρινους τοίχους και πανύψηλες ξύλινες πόρτες, από όπου μπαίνει άπλετο φως. Σε μια γωνία του καφενείου βρίσκονται στοιβαγμένα περιοδικά του ʽ30, του ʽ50, του ʽ80, παλιοί δίσκοι από βινύλιο και διάσπαρτα τραπεζάκια με ξύλινες καρέκλες

http://www.clickatlife.gr/story.aspx?id=2283968

Δεν έγραψα τις ονομασίες για να μην φανεί οτι κάνω διαφήμιση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι Κυρίες της Αυλής - The Art Foundation, Μοναστηράκι

 Πολυχώρος εικαστικών και όχι μόνο εκδηλώσεων, το TAF στο Μοναστηράκι μοιάζει να είναι βγαλμένο από άλλη εποχή. Ένα παλιό αρχοντικό, με πολλά δωμάτια και εσωτερική αυλή, παραπέμπει σε σκηνές από τον ασπρόμαυρο ελληνικό κινηματογράφο. Για πολλούς εδώ είχαν γυριστεί «Οι κυρίες της αυλής» και άλλες ασπρόμαυρες ταινίες εκείνης της εποχής. Τα δωμάτια του παλιού-πλην ανακαινισμένου- νεοκλασικού φιλοξενούν περιοδικές εκθέσεις, ενώ η αυλή είναι ιδανική για όλες τις εποχές, καθώς τον χειμώνα υπάρχει σκέπαστρο και θέρμανση και λειτουργεί κανονικά ως καφετέρια.

Δεν έγραψα τις ονομασίες για να μην φανεί οτι κάνω διαφήμιση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
miki-mik7 είπε:
Μόνο που "Οι κυρίες της αυλής" και "Της κακομοίρας" ήταν σκηνικά και όχι πραγματικά.
miki-mik7 μηπως εσυ θα μπορουσες να μας πεις αν διαβασες καπου αυτη την πληροφορια;Εγω δε γνωριζα τιποτα..
 
πολύ ωραία ερώτηση για την ταινία της κακομοίρας. πραγματικά θα θέλαμε να μάθουμε που ήταν το μπακάλικο του κυρ. Παντελή. Στην σκηνή που πάει η προξενήτρα στο μπακάλικο είναι στην διασταύρωση στον Κολωνό - Δράμας-Ιωαννίνων-Γερακίου, και πάει η προξενήτρα προς την Γερακίου όπου μου είπε η μητέρα μου (που είχε το καθαριστήριο στην γωνία), ότι υπήρχε ένα μπακάλικο στην Γερακίου (τώρα πολυκατοικία) αλλά δεν ξέρει περισσότερα.
 
makism σ ευχαριστουμε για τις πληροφοριες!

ετοιμα τα σχετικα στιγμιοτυπα:

attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php


1.JPG

2.JPG

3.JPG

4.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σύμφωνα με τον uploader μια από τις τελευταίες σκηνές στην ταινία "Η Αλίκη δικτάτωρ" γυρίστηκε στα κοιμητήρια Ζωγράφου.

[edit] no video [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπορει να αργησα λιγακι αλλα καταφερα και τις τραβηξα τις φωτο επιτελους... :D

Στο ποστ #275 ειχα ποσταρει νυχτερινες φωτο απο το σπιτι που φαινεται στην ταινια του 1986

"Αδελφη μου Αγαπη μου" με τον Πανο Μιχαλοπουλο και την Λιντα Γιγα.

Κατι το οποιο επιβεβαιωνεται και στο ποστ #276 της Κατερινας. :)

Το σπιτι στεκει ακομα το ιδιο και απαραλαχτο ακομα και σημερα οπως θα δειτε και στις φωτο.

attachment.php


attachment.php


Η ενσωματωμενη επιγραφη/οικοσημο στο πλαινο μερος του σπιτιου γραφει..."Σουλτανα 1925".
 
Άντε ρε Σταυρί! :)

Πού 'σαι - μας έλειψες! :flower:

Nice photos - great job! :thumbup:
 
ευχαριστουμε πολυ Σταυρο για τις φωτογραφιες :)

τουλαχιστον αυτο το σπιτι εμεινε ετσι οπως ηταν,ευτυχως δεν ειχε την "τυχη" του σπιτιου με τα πιατα..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
D@redevil είπε:
Άντε ρε Σταυρί! :)
Πού 'σαι - μας έλειψες! :flower:

Nice photos - great job! :thumbup:
Καλως σας βρηκα και καλο χειμωνα! :)

Ευχαριστω πολυ Μαριαννακι μου!!! :flower:

katerinak είπε:
ευχαριστουμε πολυ Σταυρο για τις φωτογραφιες :) τουλαχιστον αυτο το σπιτι εμεινε ετσι οπως ηταν,ευτυχως δεν ειχε την "τυχη" του σπιτιου με τα πιατα..
Χαρα μου που βοηθησα! :[
 
Καλησπέρα είμαι νέο μέλος!Έχετε πολύ όμορφη συντροφιά και πολύ καλές πληροφορίες.Το σπίτι αυτό πρέπει όντως να είναι υπαρκτό και όχι στούντιο γιατί εμφανίζεται και στη σειρά του ΑΝΤ1 της Αγάπης μαχαιριά.Είναι το σπίτι της οικογένειας των Σόμμερ και Μαρινάκη.Ίσως ανήκει σε κάποιον ηθοποιό.
attachment.php
Σπίτι από το Εκείνο το καλοκαίρι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα