Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (2ο μέρος)

"Το πιο λαμπρό αστέρι " η ψαραγορά που βλέπουμε στην ταινία.
New Movie (95) (3).Movie_Snapshot.jpgNew Movie (95) (4).Movie_Snapshot.jpg
Το λογικό μιας και πρόκειται για μια ταινία της "Καραγιάννης Καρατζόπουλος" θα ήταν να ήταν στημένη στον περίβολο των studio αλφα στα Μελίσσια οπως γινόταν με τις περισσότερες ταινίες του Καραγιάννη στην δεκαετία του 60. Για κάποιο περίεργο ομως λόγο που πιθανόν να σχετιζόταν με το γεγονός οτι πρωταγωνίστρια της ταινίας ηταν η Αλικη Βουγιουκλάκη που της είχε δώσει "γην και ύδωρ" εκείνη την εποχή για να την πάρει απο τον Φίνο , το σκηνικό της ψαραγοράς ήταν στημένο στo προαύλιο των studio της ΑΝΖΕΡΒΟΣ στην Φιλοθέη στον χώρο που βρισκόταν τότε στο τρίγωνο που σχημάτιζαν οι δρόμοι Παπαφλέσσα Σοφοκλέους και Λουκή Ακρίτα. Την ταυτοποίηση του συγκεκριμένου χώρου την εχουμε δεί στο ποστ 72 του δεύτερου μέρους χάρη στην ταινία της Φίνος Φιλμ "οταν η πόλις πεθαίνει" και σε μία φωτογραφία απο το βιβλίο του Α.Μαλανδράκη το αλφαβητάρι του Ελληνικου κινηματογράφου την οποία βλέπαμε τον χώρο που ...Θα χτιζόντουσαν τα στουντιο της Ανζερβός.
5a6c3b15c1c94_4(20-10-20159-57).jpg.4bed38415abda4381a7121a6bfe67e3c.jpgΑΝΖΕΡΒΟΣ ΓΟΟΓΛΕ.jpg
Σε αυτήν την φωτογραφία βλέπαμε ενα μικρό σπιτάκι σε μία ερημη περιοχή που με δυσκολία σήμερα πιστεύεις οτι είναι η Φιλοθέη.Αυτό το σπιτάκι είναι και το στοιχείο που μας βοηθάει να καταλάβουμε οτι τελικά η Ψαραγορά ήταν στημένη εκεί αφου το βλέπουμε στην ταινία πίσω απο τον πάγκο που πουλάνε ψάρια ο Ζερβός με την Αλικη Βουγιουκλάκη.
ΑΝΖΕΡΒΟΣ λαμπρο αστερι1.jpgΑΝΖΕΡΒΟΣ 1 λαμπρο αστερι1.jpg
Στην παρακάτω φωτογραφία το βέλος δείχνει τον χώρο που ηταν στημένη η Ψαραγορά.ανζερβος 1.png
 
"Eφοπλιστής με το ζόρι" του 1970 με τον Α.Τζανετάκο και την Μ.Κυβέλου. Αρχικά βλέπουμε την Μ.Κυβέλου που υποδύεται την αεροσυνοδό στην ταινία να καταλύει στο ξενοδοχείο Florida στην σημερινή λεωφόρο Αγ.Μεταξα στην Γλυφάδα ,κάτω απο την πλατεία Εσπερίδων.Σήμερα στην θεση του ξενοδοχείου υπάρχει το ομώνυμο "florida" mall.
efopl me to zori1.jpgefopl me to zori 21.jpg Οι πρωταγωνιστές της ταινίας πίνουν τον καφέ τους στην παραλία της Γλυφάδας στο υψος της πλατείας Βεργώτη,με το χαρακτηριστικό συντριβάνι με τα τρια δελφίνια. Πίσω τους ξεχωρίζει ενα κτίριο το οποίο μερικά χρόνια πρίν το είχαμε ξαναδεί σε μια ταινία της Φίνος Φιλμ . Ηταν το ξενοδοχείο "ΚΥΜΑΤΑ" που εκρυβε ο Ν.Κουρκουλος την Τ.Καρέζη στην εμβληματική ταινία "ΛΟΛΑ" οταν η παραλία της Γλυφάδας ήταν ένας χωματόδρομος.
βεργωτη 11.jpgλολά1.jpg
Η υποτιθέμενη βίλα που παραχωρεί ο Δημ.Νικολαιδης στον Αλ.Τζανετάκο είναι η βίλα που βλέπουμε και στην ταινία "Μικροι Μεγάλοι εν δράσει " στην οδό Θετιδος 3 και εχουμε αναφέρει σε παλαιότερη ανάρτηση εδώ στο post efopl me to zori 121.jpg
 
Πίσω τους ξεχωρίζει ενα κτίριο το οποίο μερικά χρόνια πρίν το είχαμε ξαναδεί σε μια ταινία της Φίνος Φιλμ .

Και στην ταινία "Ο άγνωστος εκείνης της νύχτας" του 1972, με τον Τόλη Βοσκόπουλο και την Νόρα Βαλσάμη.

dolphins-rmx.jpg
 
100% studio, το έχουμε δείξει στο retromaniax πολύ καλά, αν ανατρέξεις σε όλες τις σελίδες που αναφέρονται στον Ζήκο. Στο μεταξύ ο antonovar έχει ανεβάσει στο παρελθόν τη φωτογραφία με τα μισά παράθυρα που φαίνονται απέναντι από το μαγαζί του Ζήκου και τα οποία ακόμα πιο καθαρά φαινόντουσαν εχθές που ήταν Full HD και μου κάνει εντύπωση που δεν το αναφέρεις antonovar

Επίσης στο χθεσινό φάνηκε πεντακάθαρα και ο μισός ψεύτικος τοίχος απέναντι από την ανοικτή πόρτα του μαγαζιού

Ρε συ Kampia στην πρώτη σελίδα κάτω από τα περιεχόμενα, βάλε με μεγάλα γράμματα ότι : "Το μαγαζί του Ζήκου ήταν studio της Φίνος Φίλμς να το τελειώνουμε και να μην ξαναρωτάει ο κόσμος"

Αυτή η συνέντευξη του Κατσουρίδη για τον Ζήκο πού είναι ??
Συμφωνώ απόλυτα! Πιο στούντιο δε γίνεται! Έχω στο Facebook ομάδα για τον Παλιό Αγαπημένο Ελληνικό Κινηματογράφο και έχουμε μέλος τη Κατερίνα Στεργίου η οποία μας έχει επιβεβαιώσει ότι τα σκηνικά για την ταινία "Της κακομοίρας" (και όχι "Ο Μπακαλόγατος" που είναι με το Φραγκίσκο Μανέλλη ;) ) τα έχει κάνει ο πατέρας της ο αείμνηστος Γιώργος Στεργίου. Κάποιος είπε τη μπαρούφα ότι είναι ο Ακροβάτης στο Μεταξουργείο και οι μαγαζάτορες το εκμεταλλεύτηκαν δεόντως για διαφήμιση!
 
Μήτρος και Μητρούσης στην Αθήνα - 1960 / Συνέχεια από παλιότερη δημοσίευση

Το σπίτι τους ήταν στην εκκλησία Ραγκαβά στην πλάκα.
Στιγμιότυπο οθόνης (633).pngΣτιγμιότυπο οθόνης (632).pngΣτιγμιότυπο οθόνης (631).pngΣτιγμιότυπο οθόνης (635).pngΣτιγμιότυπο οθόνης (634).png

εχει ψωμί η ταινία προς Παγκράτι/καλλιμάρμαρο κλπ.
 
Κατηγορώ τους ανθρώπους

Το σπίτι που υποτίθεται πως μένει ο Αντωνόπουλος, εξωτερικά είναι η ίδια βίλα με το σπίτι του Τσάπελη στο Κοινωνία ώρα μηδέν.1.png2.png3.png
 
Κατηγορώ τους ανθρώπους

Το σπίτι που υποτίθεται πως μένει ο Αντωνόπουλος, εξωτερικά είναι η ίδια βίλα με το σπίτι του Τσάπελη στο Κοινωνία ώρα μηδέν.Προβολή συνημμένου 200996
Σπάρτης 27 Κηφισιά από το post 755 δια χειρός και οφθαλμού, πάνω απο όλα :) Teacher
 
ξηρασια επεσε παλικαριααααα....
 
Η Ζωή Μου Ανήκει Σε Σένα
οι σκάλες πρέπει να είναι στην οδο Ερυσιχθονος, Αβάντων και Γαλάτειας;;;;
Ας επικυρώσει κάποιος που έχει καλύτερο μάτι!!
Στιγμιότυπο οθόνης (649).pngΣτιγμιότυπο οθόνης (651).pngΣτιγμιότυπο οθόνης (650).png
 
Κάτι νά καίει.. Έκθεση Θεσσαλονίκη ο Ηλιόπουλος με την Ναθαναήλ που τους δίνουν τα λουλούδια...(δε με αφήνει να ανεβάσω άλλες φωτογραφίες,μου λέει ότι είναι πολύ μεγάλο το αρχείο)
 
Tο περίπτερο 16 δεν υπήρχε και φαίνοταν καθαρά το παλε ντε σπορ
 

Συνημμένα

  • 15757329746319048474758209979704.jpg
    15757329746319048474758209979704.jpg
    1,3 MB · Προβολές: 28
  • 15757330782809096392274316026202.jpg
    15757330782809096392274316026202.jpg
    1,8 MB · Προβολές: 28
Ερωτική συμφωνία 1972 Τζένη Καρέζη Κ.Καζάκος

Η παραθαλάσσια βίλα και το λιμανάκι που βλέπουμε στην ταινία βρισκόταν στην Σαρωνίδα λίγο μετα την διασταύρωση με την Λεωφόρο Σαρωνίδας. Το λιμανάκι βρισκόταν κάτω απο αυτήν και υπάρχει και σήμερα οπως ακριβώς το βλέπουμε στην ταινία.New Movie (107) (15).Movie_Snapshot.jpg

36985548_1807154452683912_823872918915121152_n.jpg36975699_1807154352683922_1133394641954013184_n.jpgNew Movie (107) (6).Movie_Snapshot_2.jpgNew Movie (107) (8).Movie_Snapshot_2.jpgpanoramio-15083402.jpgΣΥΜΦΩΝΙΑ.jpg
Το τμήμα του Λιμενικού που βλέπουμε να φέρνουν την "διασωθείσα" :) Καρέζη ήταν το Λιμενικό κατάστημα Παλαιάς Φωκαίας. New Movie (107) (3).Movie_Snapshot_2.jpgΑΝΑΒΥΣΟΣ.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος για να ανεβάσω φωτογραφίες....?Μου βγάζει σε όλες ότι είναι μεγάλο το αρχείο
 
Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος για να ανεβάσω φωτογραφίες....?Μου βγάζει σε όλες ότι είναι μεγάλο το αρχείο
Το ανέβασμα των φωτό είναι πολυ απλό αρκεί οι φωτογραφίες να εχουν μία λογική ανάλυση αν π.χ είναι η φωτο είναι 4600*3450 pixel τότε το αρχείο θα είναι τεράστιο για upload .Μήπως να μικρυνες την ανάλυση στις φωτό??
 
Λατέρνα φτώχεια και γαρύφαλλο 1957
Το σπίτι του Πετράκη και του Παυλάρα.
Ομολογουμένως μία δύσκολη "ασκηση"....εδώ στο "πού γυρίσθηκαν".....που ήταν ενα άλυτο μυστήριο εδώ και πολύ καιρό.
Προσωπικά είχα χρόνια μια "κόπια" με πολύ κακη ανάλυση που δεν σου επέτρεπε να ξεχωρίσεις και πολλές λεπτομέρειες πέρα απο τον αριθμό 5 που αναγραφόταν στήν κολώνα της εισόδου του σπιτιού. Ευτυχώς τώρα τελευταία το "open" κάθε Τετάρτη βάζει ταινίες της Φίνος Φίλμ και πριν αρκετό καιρό έβαλε και την ταινία "Λατέρνα φτώχεια και γαρύφαλλο" σε υψηλή ανάλυση... κάτι που πραγματικά "φανέρωσε" πολλές λεπτομέρειες.....που με βοήθησαν αρκετά να βγεί μια ακρη....
Πρώτα πρώτα ο αριθμός του σπιτιού αφού ολοι πιστευω οτι είχαμε κολλήσει με το 5 το οποίο μάλλον υπήρχε επειδή ήταν εύηχο και οχι γιατι το σπίτι βρισκόταν στο 5 ενός δρόμου .Στο πλάνο που μπαiνουν οι τσιγγάνες μαζί με την Καρέζη μέσα στο σπίτι ,πάνω στη ξύλινη εξώπορτα φαίνεται καθαρά οτι αναγράφεται "αρ 63".
New Movie (107) (26).Movie_Snapshot.jpg
Επίσης καταλαβαίνουμε οτι αυτός ο τεράστιος σε πλάτος αλλά και σε μήκος δρόμος κοιτάζει "νότια" αφου δεν παρεμβάλλεται κάποιος ορεινός ογκος η λόφος στο βάθος και κρίνοντας απο τον "σκληρό" και έντονο πρωινό φωτισμό και την κατεύθυνση των σκιών που βλέπουμε οταν ο Φωτόπουλός και ο Φέρμας φεύγουν απο το σπίτι τότε μάλλον αυτός ο δρόμος είναι "παράλληλος" με τον Υμηττό απο οπου και ανατέλλει ο ήλιος.New Movie (107) (21).Movie_Snapshot.jpg
Με αυτή την υπόθεση ξεκίνησα και μετά απο πολύ ψάξιμο και "ψείρισμα" και ανακαλύπτοντας και το μοναδικό υπαρκτό στοιχείο που έχει διασωθεί απο αυτά που βλέπουμε στην ταινία κατέληξα ότι το σπίτι τους βρισκόταν στην Κυψέλη στην οδο Κερκύρας 63 λιγο πρίν την διασταύρωση με την Ζακύνθου.Το σπίτι ήταν ενα μακρόστενο παμπάλαιο και ετοιμόροππο κτίσμα με αυλή και χαγιάτι και προφανώς ακόμα και την εποχή που γυριζόταν η ταινία φαίνεται οτι ήταν υπο κατεδάφιση.Επίσης και τα γύρω κτίρια μετά απο 62 χρόνια μάλλον θα ήταν αδύνατο να εχουν αποφύγει την αντιπαροχή ειδικά στην Κυψέλη. Παρολαυτά μία ιδιαίτερη είσοδος με μία μάντρα που φαινεται οταν έρχεται το αυτοκινητο με την Καρεζη και τίς τσιγγάνες που βρισκεται καμμια εκατοστή μέτρα πιο κάτω στην οδο Κερκυρας 49,υπάρχει ακόμα εκεί περιπου οπως και στην ταινία.KERKYRAS 491.jpg
Και για να το δέσω λιγο περισσότερο εψαξα και για την κλασσική αεροφωτογραφία.Βρήκα μία του 1959 αλλά παρόλο που στο 63 διακρίνεται ενα μακρόστενο κτίσμα ...στόν δρόμο φαινόντουσαν και καποια μικρά δενδράκια στίς ακρες του δρόμου....που δεν υπήρχαν στην ταινία.!!!!...Στην ταινία ομως..δυο χρόνια πρίν το 1957 διακρίνονται ανοιγμένοι λάκκοι δενδροφύτευσης κάτι που εξηγεί και τα δενδρακια που εμφανιζονται δύο χρονια μετά.!!!!!
AERIAL FIJ1.jpgKERKYRAS DENTRA1.jpg AERIALτοδαυ1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Η Καίτη Παπανίκα σπεύδει να πάει (καθόσον αργοπορημένη) στη δουλειά της που είναι στο τουριστικό γραφείο Παυσανίας που βρίσκεται στη συμβολή των οδών Τζωρτζ και Ακαδημίας στην πλατεία Κάνιγγος. Τα κτίρια, όπως και η επιχείρηση παραμένουν και σήμερα με λίγες αλλαγές όπως φαίνεται και στη σύγχρονη φωτογραφία. Ταινία: "Η ζαβολιάρα" (1971).

tzortz.jpg
 
Η κ. Λαδικού είχε πει:
"Οταν αρχίσαμε τα γυρίσματα, ένιωθα ότι δεν ήμουν τόσο καλή στο ρόλο μου, έτσι οπως θα ήθελα. Είπα λοιπόν στον άντρα μου "πάμε μια μέρα σε αυτην την περιβόητη Τρούμπα να παρατηρήσω στοιχεία από αυτές τις κοπέλες για το ρόλο μου". Δεν είχα ιδέα που ήταν η Τρούμπα. Ακουστά μόνο την είχα, οτι ήταν κάπου στον Πειραιά. Αλλα που ακριβώς δεν ήξερα. Αλλωστε τα γυρίσματα γινόντουσαν στο στούντιο, δεν ήταν δυνατόν να γυρίσουμε την ταινία στην αληθινή περιοχή. Μια μέρα λοιπόν μετά το γύρισμα, πηγαίνουμε με τον άντρα μου στην Τρούμπα. Δεν είχα ξεβαφτεί, ήμουν ακόμη με το έντονο μακιγιαζ της ιερόδουλης όπως απαιτούσε ο ρόλος. Περπατήσαμε αγκαζέ με τον άντρα μου την όδο Νοταρά, κι παρατηρούσα τα κορίτσια των σπιτιών που συνομιλούσαν στα παραθυρα, στα μπαλκόνια, στις εξώπορτες. Εκείνες, καθώς εγώ προχωρούσα, σχολίαζαν πίσω μου: "κοιτάξτε! ήρθε μια καινούργια! ήρθε μια καινούργια!". Με πέρασαν για συνάδελφό τους.
 
Συμφωνώ απόλυτα! Πιο στούντιο δε γίνεται! Έχω στο Facebook ομάδα για τον Παλιό Αγαπημένο Ελληνικό Κινηματογράφο και έχουμε μέλος τη Κατερίνα Στεργίου η οποία μας έχει επιβεβαιώσει ότι τα σκηνικά για την ταινία "Της κακομοίρας" (και όχι "Ο Μπακαλόγατος" που είναι με το Φραγκίσκο Μανέλλη ;) ) τα έχει κάνει ο πατέρας της ο αείμνηστος Γιώργος Στεργίου. Κάποιος είπε τη μπαρούφα ότι είναι ο Ακροβάτης στο Μεταξουργείο και οι μαγαζάτορες το εκμεταλλεύτηκαν δεόντως για διαφήμιση!


Το ίδιο ακριβώς έχει συμβεί κι με το σπίτι των "Κόκκινων φαναριών" (1963). Το περιβόητο σπίτι με το μπαλκόνι κι όλο το στενό δρομάκι, ήταν ντεκόρ στο στούντιο. Βγάζει μάτι πως ήταν όλα βαμμένα φελιζολ. Βγάζει μάτι η ηχητική ακουστική κι ο φωτισμός από τους προβολείς. Το κυριότερο, το έχουν επιβεβαιώσει κατα καιρούς σε συνεντευξεις τους οι ίδιοι οι πρωταγωνιστες (Ανουσακη, Χέλμη, Λαδικού) οτι ήταν ενα τεράστιο σκηνικο. Δεν χρησιμοποιήθηκε ποτέ σπίτι στην Τρούμπα! Δεν μπορούσε άλλωστε να γυριστεί η ταινία στους φυσικούς χώρους της Τρούμπας, λόγω επικινδυνότητας της περιοχής οπως έχει αναφερει η κ.Λαδικού σε συνέντευξη της. Μιλάμε για το 1963 που η Τρούμπα ήταν στο απόγειο της.
Κι όμως, παρόλο αυτα, έχει γίνει παντιέρα οτι η ταινία γυρίστηκε στην Τρούμπα!!!!
Έχει απομείνει στην οδο Νοταρά, ενα σπίτι εκείνης της εποχής που διατηρείται, ετοιμόρροπο, κι το παρουσιάζουν-διαφημίζουν οτι ειναι το σπίτι που γυρίστηκαν τα Κόκκινα Φανάρια! Ξεκίνησε όλο αυτό πριν απο χρόνια, απο κάποιο site όπου ένας πέταξε την χαζομαρα "το σπίτι των Κόκκινων Φαναριών υπάρχει ακόμη" κι εκτοτε το αναπαράγουν οι πάντες, ιδιώτες κι τοπικοί φορείς, για εκμετάλλευση εμπορική-τουριστική-οικονομική.
 
Η Ζωή Μου Ανήκει Σε Σένα
οι σκάλες πρέπει να είναι στην οδο Ερυσιχθονος, Αβάντων και Γαλάτειας;;;;
Ας επικυρώσει κάποιος που έχει καλύτερο μάτι!!
Σου το επιβεβαιωνω εγω, makism. Ειναι ετσι ακριβως οπως τα λες!
 
Πίσω
Μπλουζα