Πρωτοποριακά τρόφιμα

Μόλις βρήκα διαφήμιση των Merenda Sticks,την ύπαρξη των οποίων αγνοούσα!Ελπίζω να θεωρούνται πρωτοποριακά τρόφιμα.

 
Παραλλαγή της κρέμας καραμελέ με άλλες διάφορες γεύσεις... Νομίζω το διαφήμιζε ο Τσιβιλίκας. Μπανανομελέ, Φταουλομελέ, Κερασομελέ και Σπέσιαλ μελέ, δεν θυμάμαι όμως εταιρία. Δεν πρέπει να είχαν επιτυχία, τα θυμάμαι για ένα-δυό φεγγάρια στις διαφημίσεις. Είχα στα υπ΄΄ όψη να δοκίμαζα κάποιο από αυτά, αλλά δεν τα συνάντησα ποτέ σε σούπερ μάρκετ.
 
Lord Vek είπε:
Παραλλαγή της κρέμας καραμελέ με άλλες διάφορες γεύσεις... Νομίζω το διαφήμιζε ο Τσιβιλίκας. Μπανανομελέ, Φταουλομελέ, Κερασομελέ και Σπέσιαλ μελέ, δεν θυμάμαι όμως εταιρία. Δεν πρέπει να είχαν επιτυχία, τα θυμάμαι για ένα-δυό φεγγάρια στις διαφημίσεις. Είχα στα υπ΄΄ όψη να δοκίμαζα κάποιο από αυτά, αλλά δεν τα συνάντησα ποτέ σε σούπερ μάρκετ.
μηπως εννοεις τις γευσεις που βλεπουμε στη διαφημιση ;αν ναι,τοτε η εταιρια ηταν η Elite
 
Επειδή έχω μια ιδιαίτερη δυσανεξία στον Nescafe (εννοώ την επίσημη φίρμα), τη βγάζω με Jacobs, κι έδώ και λίγο καιρό με καφέ Dritsa, τον οποίο βρίσκω στο Σκλαβενίτη. Ο καφές αυτός είναι πρωτοποριακός από την εξής άποψη : ο κύριος Δρίτσας υπήρξε ο βιομήχανος που τα έβαλε ευθέως με τη Νestle, πολεμώντας πάνω στην πατρότητα του Nescafe.

Έχει υπάρξει πολύ μεγάλη ιστορία στο θέμα αυτό, που μπορείτε ψάχνοντας στο διαδίκτυο να την βρείτε στο όνομα "Δρίτσας". Ο Δρίτσας δεν είναι πλέον στη ζωή, αλλά ο καφές αυτός κυκλοφορεί, αναφέρει ότι είναι 100% ελληνικό προϊόν και, από προσωπική πείρα, σε μένα είναι φοβευρά εύπεπτος και άρα προτημητέος !

Δεν το λέω για διαφήμιση, αλλά ίσως πρόκειται για ένα πρωτοποριακό τρόφιμο που ήρθε η ώρα να δικαιώσουμε, στη μνήμη του εμπνευστή του !
 
thebest20 είπε:
Μόλις βρήκα διαφήμιση των Merenda Sticks,την ύπαρξη των οποίων αγνοούσα!Ελπίζω να θεωρούνται πρωτοποριακά τρόφιμα.


Πότε είχαν κυκλοφορήσει τα Meranda sticks;
 
BETTY BOOP είπε:
Πότε είχαν κυκλοφορήσει τα Meranda sticks;

o cauldron γραφει οτι η διαφημιση ειναι του 1992,λογικα καπου εκει γυρω θα κυκλοφορησαν αλλά μαλλον χωρις ιδιαιτερη επιτυχια
 
είχαν κυκλοφορήσει τη δεκαετία του 90 πατατάκια σε σακουλάκι όχι τηγανισμένα αλλά ψημένα στο φούρνο, που ήταν πιο υγιεινά...(?)
 
foutix είπε:
Τα διαφήμιζε ο Φερεντινός, roasters
Δεν θυμόμουν το όνομα του προιόντος...Υπήρχαν σε φυσική γεύση και με ρίγανη, αν θυμάμαι καλά.
 
Δεν ξέρω αν έχουν αναφερθεί τα γιαούρτια που είχαν ένα δοχειάκι με μέλι ή μαρμελάδα όπου τα ανακάτευες αλλά δεν θυμάμαι αν ήταν πριν το 1995. Ακόμη ένα παρόμοιο όπου είναι στικς στο ένα δοχείο και δίπλα δοχειάκι με μερέντα. Κυκλοφορούν και σήμερα νομίζω Ferrero λέγεται. Στην Ιταλία κυκλοφορουν με τη Nutella.
 
έτοιμες σάλτσες KNORR για ζυμαρικά

τα διπλοφουρνιστά τραγανά BAKE ROLLS, λεπτές και στρογγυλές φέτες φωμιού, ένα νόστιμο σνακ, με φυσική γεύση, με σκόρδο, με γεύση πίτσα.
 
Πολυσαλάτες Ρίο μάρε

Όλα τα τύπου κορν φλέηκς προϊόντα με γέμιση σοκολάτα, ξηρούς καρπούς, κλπ.

Το μιλκ καφέ της δέλτα (που κάποτε ήταν με φρέσκο γάλα)

Επίσης θυμάμαι στα late 80s ένα τηγάνι με σπόρους καλαμποκιού μέσα (pop corn) σκεπασμένο με αλουμινόχαρτο που το έβαζες στο μάτι της κουζίνας και όταν ετοιμαζόταν το ποπ κορν, αυτό άνοιγε και ξεπεταγόταν από μέσα (το ποπ κορν).
 
Οι τούρτες Γιώτης

Κ σιγά-σιγά κ άλλα γλυκίσματα: ρεβανί, κέικ, τσίζκεϊκ κλπ.

Η παλιά σοκολατίνα, με τις χοντρές τετράγωνες νιφάδες κ τα κομματάκια στη γέμιση ήταν αγαπημένη. Δυστυχώς δεν μπορώ να βρω φωτό.

Η τωρινή έκδοση με το σιρόπι είναι ΑΙΣΧΟΣ

Τα άλευρα που φουσκώνουν μόνα τους, αν κ δεν ξέρω πότε πρωτοβγήκαν.
 
thebest20 είπε:
Τα chips με κέτσαπ σε ξεχωριστό κουτάκι,που υπήρχε μέσα στο σακουλάκι
Αυτά μου άρεσαν πολύ και τα έψαχνα χρόνια! Χάθηκαν δυστυχώς, αλλά και να υπήρχαν αμφιβάλλω αν θα ήταν τόσο νόστιμα όσο τότε. Το όνομά τους δεν το θυμάμαι καθόλου.

BETTY BOOP είπε:
Να προσθέσω και τα προιόντα LINEA με λίγα λιπαρά και θερμίδες, κυκλοφόρησαν κάπου στις αρχές της δεκαετίας του 90 σε φρυγανιές, τρίγωνα τυράκια σε στρογγυλή συσκευασία όπως τα τυράκια La vache qui rit και σε τυρί κρέμα.
Αν και δίαιτης, τα προϊόντα Linea ήταν πεντανόστιμα. Εκτός από τα τυριά και τις φρυγανιές (οι οποίες είχαν ασυνήθιστο σχήμα κι έμοιαζαν κάπως με κράκερς), υπήρχε και η υπέροχη μαρμελάδα φράουλα. Οι συσκευασίες τους ήταν λευκές με κόκκινες ρίγες νομίζω.

BETTY BOOP είπε:
τα διπλοφουρνιστά τραγανά BAKE ROLLS, λεπτές και στρογγυλές φέτες φωμιού, ένα νόστιμο σνακ, με φυσική γεύση, με σκόρδο, με γεύση πίτσα.
Επίσης, κάποιοι μου είπαν ότι κάποτε κυκλοφόρησαν και γλυκά bake rolls με μέλι & καρύδια ή ινδοκάρυδο, δεν θυμάμαι καλά. Λένε ότι ήταν σε μπλε συσκευασία και ήταν πολύ ωραία, εγώ όμως δεν τα πέτυχα ποτέ.

Άλλα προϊόντα που μου είχαν κάνει εντύπωση ήταν τα ωραία λουκανικάκια κοκτέιλ Tulip, που είχαν και το ωραίο τραγουδάκι στη διαφήμιση, καθώς και οι ψαροκροκέτες Captain Iglo, των οποίων η πετυχημένη διαφήμιση σου άνοιγε πολύ την όρεξη, αλλά ήταν κι ένας καλός τρόπος να φάνε ψάρι τα παιδιά. Στη Βρετανία υπάρχουν με το όνομα "Birds eye".
 
perlastar είπε:
Αυτά μου άρεσαν πολύ και τα έψαχνα χρόνια! Χάθηκαν δυστυχώς, αλλά και να υπήρχαν αμφιβάλλω αν θα ήταν τόσο νόστιμα όσο τότε. Το όνομά τους δεν το θυμάμαι καθόλου.


Αν και δίαιτης, τα προϊόντα Linea ήταν πεντανόστιμα. Εκτός από τα τυριά και τις φρυγανιές (οι οποίες είχαν ασυνήθιστο σχήμα κι έμοιαζαν κάπως με κράκερς), υπήρχε και η υπέροχη μαρμελάδα φράουλα. Οι συσκευασίες τους ήταν λευκές με κόκκινες ρίγες νομίζω.

Επίσης, κάποιοι μου είπαν ότι κάποτε κυκλοφόρησαν και γλυκά bake rolls με μέλι & καρύδια ή ινδοκάρυδο, δεν θυμάμαι καλά. Λένε ότι ήταν σε μπλε συσκευασία και ήταν πολύ ωραία, εγώ όμως δεν τα πέτυχα ποτέ.




Άλλα προϊόντα που μου είχαν κάνει εντύπωση ήταν τα ωραία λουκανικάκια κοκτέιλ Tulip, που είχαν και το ωραίο τραγουδάκι στη διαφήμιση, καθώς και οι ψαροκροκέτες Captain Iglo, των οποίων η πετυχημένη διαφήμιση σου άνοιγε πολύ την όρεξη, αλλά ήταν κι ένας καλός τρόπος να φάνε ψάρι τα παιδιά. Στη Βρετανία υπάρχουν με το όνομα "Birds eye".

για γλυκά bake rolls με μέλι και καρύδια ή ινδοκάρυδο δεν θυμάμαι κάτι...δεν τα θυμάμαι στην ελληνική αγορά...
 
Εγώ θυμάμαι Bake rolls με σιρόπι σφενδάμου (maple syrup), ψιλοχάλια ήταν. Ευτυχώς που τα κατήργησαν. Αλλά νομίζω τα έβγαλαν τέλη της δεκαετίας του 1990
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα θυμάμαι τα γλυκά bake rolls και επιβεβαιώνω την ύπαρξή τους. Ήταν συσκευασμένα σε μπλε συσκευασία (τα κανονικά ήταν σε λευκή), και από γεύση δεν έλεγαν και πολλά πράγματα... Δεν κράτησαν πάντως για πολύ.
 
nwntas είπε:
Τα θυμάμαι τα γλυκά bake rolls και επιβεβαιώνω την ύπαρξή τους. Ήταν συσκευασμένα σε μπλε συσκευασία (τα κανονικά ήταν σε λευκή), και από γεύση δεν έλεγαν και πολλά πράγματα... Δεν κράτησαν πάντως για πολύ.
τα γλυκά bake rolls ήταν λεπτά μπαστουνάκια/ραβδάκια ή στρογγυλά όπως τα αλμυρά bake rolls? Πάντα προτιμούσα τα αλμυρα bake rolls και γι' αυτό δεν εδωσα σημασία στα γλυκά bake rolls όταν κυκλοφόρησαν...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα