"Πρωτοποριακά" games

Sail Ho!

Δε χρειάζεται να πω τίποτα άλλο. Όποιος δε κατάλαβε καλύτερα να κατεβάσει τον Amstrad από το πατάρι. :confused:
 
Το εξαιρετικο Prohibition το θυμαστε?Το Nexus μηπως????
 
Ασφαλώς.....Αξέχαστα παιχνίδια.

untitled1rj6.jpg
 
θα ήταν κρίμα νομίζω να μην αναφέρθει εδώ το μεγαλύτερο παιχνίδι που φτιάχτηκε σε 6128 και είναι RPG (!!).. Για όσους δεν ξέρουν λέγεται Black Land και φτιάχτηκε απο δύο χομπίστες (τους Bollaware) :)

http://www.bollaware.de/blackland.html'>http://www.bollaware.de/blackland.html

black1.gif


Επίσης, το Street Fighter-clone με το όνομα Fres Fighter II Turbo απο τους ίδιους....

ff1.gif


ff6.gif


Δείτε: http://www.bollaware.de/
 
keeper7k είπε:
Αν δεν απατώμαι, το Krakout υπήρχε σαν listing στο "επίσημο" βιβλίο που συνόδευε τον Amstrad 6128 (δεν είμαι 100% σίγουρος, αν είναι κάποιος ας με διορθώσει).
Είχα κάτσει και το είχα γράψει τότε (και ανάθεμα αν έπαιξε - τελικά το βρήκα κανα χρόνο μετά έτοιμο :p ).

Ήταν εντυπωσιακό πάντως, με τα υπέροχα 8bit ηχητικά εφφέ του (bleep bleep) :D :D :D
Καλησπέρα.

Στο "επίσημο" βιβλίο που συνόδευε τον Amstrad 6128 (και το Ελληνικό και το Αγγλικό) ήταν το "Breakout" και είχε περίπου 700-800 γραμμές listing, το θυμάμαι γιατί ήταν την εποχή που δεν είχα μάθει ακόμη το [save "breakout.bas"]!!!!!!!! και όποτε ήθελα να το παίξω, καθόμουν μαζί με τον ξαδελφό μου μου και το γράφαμε από την αρχή!!!

Και μετά ένα απλό run!!!!

Απίστευτο ε;;;

Μία πίστα όλη και όλη, και όμως τόσο πάθος να την βγάλουμε.

Και ήρθε η ημέρα που τελειώσαν τα τουβλάκια και καταλάβαμε ότι δεν έχει παρά πέρα!!!

Το στυλάκι του παιχνιδιού ήταν σαν το arcanoid.
 
koukri είπε:
δεν είχα μάθει ακόμη το [save "breakout.bas"]!!!!!!!! και όποτε ήθελα να το παίξω, καθόμουν μαζί με τον ξαδελφό μου μου και το γράφαμε από την αρχή!!!
Και μετά ένα απλό run!!!!

Απίστευτο ε;;;
:nervous: :animeek: :eek: o_Oo: :user:

Από την άλλη εγώ το έμαθα γρήγορα το save και αυτό χάρη στην.... ΔΕΗ ! :animrolleyes:
 
Επανέρχομαι γιατί νομίζω θα ήταν τρομερή παράλειψη να μην αναφέρω κάποια μικρά διαμαντάκια-games (και γενικώς άγνωστα στο ευρύ κοινό..!), ως ελάχιστο φόρο τιμής σε κάποιους πρωτοπόρους προγραμματιστές που έφτιαχναν 50 hz (ή fps αν θέλετε) scrolling σε CPC. Ετσι για να μην αισθανόμαστε τόσο μειονεκτικά οι CPCers έναντι του C64 (ή CPC+...)

Εκτός απο όσα είπα σε προηγούμενο post μου, θυμόσαστε άραγε, τα παρακάτω ?

Action Force (φοβερό ελικοπτεράκι - δεν βγαίνει ούτε η δεύτερη πίστα!!)

action_force.png


Fifth Axis (The) ή Le 5eme Axe (ίσως το πρώτο παιχνιδάκι που έδειξε τι εστί Γαλλία - αξέχαστη μουσικούλα)

the_5th_axis.png


Axys (απο τα καλύτερα vertical shootemups στο CPC..)

Foto+Axys%3A+The+Last+Battle.jpg


Foto+Axys%3A+The+Last+Battle.jpg


Mission Genocide (απο τα καλύτερα vertical shootemups στο CPC.. και προσωπική αδυναμία!)

Foto+Mission+Genocide.jpg


Prohibition (αναφέρθηκε πιο πριν απο Akmakas & Gyubrush -φοβερά ατμοσφαιρικά γραφικά και μουσική, απίστευτο gameplay)

698.png


700.png


Led Storm (βαρετό παιχνίδι, καλοφτιαγμένο όμως)

Stryker In The Crypt Of Trogan (φανταστικό παιχνίδι μεγάλου μεγέθους!!)

striker_in_the_crypts_of_trogan.png


Titan (τι να πει κανείς? respect στους δημιουργούς..)

z1033.png


z1179.png
 
To Mission Genocide ήταν ένα απο τα αγαπημένα μου. Πολύ εθιστικό παιχνίδι!
 
Μιας και αναφερθηκε.....το παιχνιδι που ειχε βγει αμεσως μετα το Prohibition και ειχε το ιδιο στησιμο αλλα στο διαστημα, θυμαται κανει το ονομα του?Το ψαχνω σαν τρελλος!

Επισης κατι αλλο:το Prohibition ειχε καποιο ending η απλα επαιζες καθε φορα ολο και με πιο γρηγορα δευτερολεπτα??

Καπου πιο πριν αναφερθηκε ενα rpg για 6128...Αληθεια,το Bards Tale το θυμαστε?Ισως το καλυτερο Rpg για 6128!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το παιχνιδι που ειχε βγει αμεσως μετα το Prohibition και ειχε το ιδιο στησιμο αλλα στο διαστημα

Λοιπόν, μάλλον θα αναφέρεσαι στο

"Bob Morane. Science Fiction" ή στα Γαλλικά όπως κυκλοφόρησε "Lee Enfield: Space Ace"

z1681.png


z1682.png


z1683.png


αλήθεια ωραίο παιχνίδι, αλλά δεν το έπαιξα ποτέ γιατί δεν επιβίωσα ποτέ πάνω απο 30 δεύτερα..! αλήθεια δεν μπορείς να κρυφτείς όπως στο Prohibition??
 
Γιατί ρε παιδιά το TAI PAN δεν ήταν πρωτοποριακό και παιχνιδάρα..αν δεν κάνω λάθος είχε βγει πριν το Pirates, έτσι?? Επίσης αλλό πρωτοποριακό ήταν το adventure game Slaine..τον θυμάστε τον τυπάρα απο το Αγόρι?? αλλο ένα καλό παιχνιδάκι ήταν το Dr Libingstone to 1 βεβαιά...
 
Dr. Livingstone

Ναι αυτό ειναι!! κοντάρι για επι κοντώ και αλλα τετοιά οπλάκια που διάλεγες π.χ βόμβες ή μπουμερανγκ...πολυ πλακα ειχε
 
Ωραιος thamonas!

Laser Squad στον Spectrum

lsquad.gif


το μονο turn based strategy war game που επαιξα...
 
Το Logical της Amiga το θυμάται κανείς;

Ωραίο και πρωτοποριακό puzzle-άκι ...

Edit : Τώρα είδα οτι είμαι πάλι off-topic :D
 
thamonas είπε:
Γιατί ρε παιδιά το TAI PAN δεν ήταν πρωτοποριακό και παιχνιδάρα..αν δεν κάνω λάθος είχε βγει πριν το Pirates, έτσι??
...κυκλοφόρησαν την ίδια χρονιά, αλλά αν δεν απατώμαι, το Pirates βγήκε μερικές εβδομάδες νωρίτερα, μιά και το Tai-Pan είχε και μία ψιλοκαθυστέρηση στην Κυκλοφορία του.

Μάλιστα πολύς κόσμος που δεν διάβαζε ξένο τύπο, δεν γνώριζε καν την ύπαρξη του Pirates, μιά και το Pixel (ακολούθως και το Micromad) ουδέποτε το έκανε review ή έστω preview - όπως δυστυχώς και άλλα Microprose games της εποχής (F-15 Strike Eagle, Silent Service, Red Storm Rising, Project Stealth Fighter, κλπ). Για ακόμα παλιότερα παιχνίδια της εταιρίας, φυσικά ούτε λόγος - με μόνη ίσως εξαίρεση το Solo Flight, που μπήκε στο Pixel "απο σπόντα", λόγω διαφήμησης. H αρχή νομίζω έγινε με το Gunship, στα PC reviews...
 
Τώρα που είδα το prohibition θυμήθηκα ότι δεν έπαιζε στον 664 μου. Ήταν από τα πρώτα παιχνίδια που χρησιμοποιούσε και τα 128ΚΒ. Το ίδιο και το The Pawn και όλες οι συνέχεις τους.

Κλαψ
 
Απιστευτο παιχνιδι ηταν το ZAP'T'BALLS The advanced edition που το εισαγωγικο του ηταν σαν demo απο 16 bit υπολογιστη.Ηταν ενα Pang clone και αν θυμαμαι καλα το ειχε κανει review ο Νικος Κροντηρας στο περιοδικο User οπου εδινε και ενα τηλεφωνο για να το παραγγειλεις απο εναν τυπο στην Αθηνα μιας και δεν υπηρχε στα μαγαζια τοτε.Απιστευτα γραφικα για Amstrad 6128 τοτε.
 
Πίσω
Μπλουζα