"Πρωτοποριακά" games

Και η στηλη που εγραφε ο απιστευτος ultimate Karafla shine Νικος Κροντηρας λέγονταν Τα 8 bit ποτε δεν πεθαινουν
 
Σωστός.

....ευτυχώς που υπήρχε ο "Sonic" Κροντηράς και ο Κλάδης, για να κρατάνε ψηλά την σημαία του καλύτερου οκτάμπιτου υπολογιστή... :D

(για περισσότερες σχόλια περί παιχνιδιών όχι πρωτοπορειακών σαν ιδέα, αλλά εντυπωσιακών τεχνικά, καθώς και για την στήλη του User, δείτε και την 4η σελίδα αυτού εδώ του thread).
 
το ANOTHER WORLD φυσικα!!! :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:
 
macmarios είπε:
Και η στηλη που εγραφε ο απιστευτος ultimate Karafla shine Νικος Κροντηρας λέγονταν Τα 8 bit ποτε δεν πεθαινουν

billy είπε:
Σωστός.
....ευτυχώς που υπήρχε ο "Sonic" Κροντηράς και ο Κλάδης, για να κρατάνε ψηλά την σημαία του καλύτερου οκτάμπιτου υπολογιστή... :D

(για περισσότερες σχόλια περί παιχνιδιών όχι πρωτοπορειακών σαν ιδέα, αλλά εντυπωσιακών τεχνικά, καθώς και για την στήλη του User, δείτε και την 4η σελίδα αυτού εδώ του thread).
O κ. Κροντηράς ειναι υπευθυνος (μαζι με τον κ. Ραπτοπουλο) για την στηλη

Retro/AfterHours του PcMagazine

age5ay5.gif
Προσοχη ,οι AtariSt-Mujahideen παρακαλουνται να κλεισουν το παρων tab του browser τους...(*)
age5ay5.gif


retrofv6.jpg


(*) Αν και λιγο δυσκολο να μπορεσουν να διαβασουν το Review του ST
 
exetlaios είπε:
Θυμάστε το παιχνίδι ?
thanatos1el9.gif
thanatos2wc9.png


θα συμφωνήσω για αυτό το game..

όντως όταν το είδα το ξεχώρισα μέσα από τα εκατοντάδες games του spectrum,μου φάνηκε δύσκολο μιας και μικρός τότε.. θυμόμουν το δράκο και το στυλ του αλλα μου θύμισες το όνομα που είχα ξεχάσει..THANATOS :thumbup:

τρέχω να ανοίξω παρόμοιο θέμα με ένα game του ZX που με έκανε strategy gamer!
 
sthn epoxh pou ezhsa kai sto pc pou eixa, akros protoporiako (se olous tous tomeis ths ekeinhs epoxhs) htan to Ultima Underworld (kai h synexeia tou to UWII...) plhros KANONIKO 3D periballon, me kolympi, jumping, koitagma pano kato (hack bebaia)... mporouses na eisai se ena shmeio pou na eixe gefyra px, na kolympas kato apo th gefyra kai meta na perpatas pano se auth, full 3d... oute to DOOM meta apo 3 xronia den htan toso 3D , den mporouses dhladh na to kaneis auto... apo to Quake/Duke3D kai meta egine auto...

epishs tromerh entyposh mou eixe kanei kai to UltimaVIII...
 
Αααχ το Thanatos.....

το πρώτο game που μου αγόρασε η μάνα μου original (και το τελευταίο original) και το παντοτινά αγαπημένο μου.

Μιλάμε για άπειρες ώρες παιχνιδιού στον Spectrum...
 
Durell φίλε μου! Γαλλικό Software!

Όταν μιλάμε για πρωτοποριακά παιχνίδια δε θα πρέπει να αφήσουμε έξω το θρυλικό Wizball απο την Ocean.Ευρηματικό σενάριο και πρωτότυπο gameplay!Ακόμα και το mode για δύο παίκτες ήταν φανταστικό!

Στον spectrum 128k είχε και υπέροχο ήχο!

showscreenphpzu5.png


Άλλο ένα καταπληκτικό original ήταν και το Trailblazer , πάντα στον Atari 800xl μου και μόνο!

113940560904vy1.png


παιχνιδάρες!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Durell 100% Αγγλικη.

Υπαρχει ακομα και ασχολειται με βασεις δεδομενων...
 
Έπαθα Wally! :thumbup: Σωστός !Αν πω ότι έκανα λάθος λόγω γηρατειών ,ψέμα θα ήταν γιατί και στα νιάτα μου το ίδιο νόμιζα! :animrolleyes:
 
exetlaios είπε:
Θυμάστε το παιχνίδι THANATOS ? Ήταν πολύ πρωτοποριακό για την εποχή του. Και στο σενάριο (είχες τον ρόλο ενός ... δράκου) και στο gameplay (ορισμένα sprites ήταν τεράστια !). Θυμάμαι ότι άλλωτε τα έβαζες με εξίσου θεόρατους δράκους και άλλωτε προσγειωνόσουνα (ο δράκος ήταν φτερωτός) και έτρωγες τους ανθρώπους που ήταν από κάτω και φάίνονταν μικροσκοπικοί.
Θυμάται κανείς παρόμοια πρωτοποριακά games ?
ωραιο παιχνιδι αυτο !!!θυμαμαι ειχα παει μεχρι το δικεφαλο ασπρο δρακο η λιγο πιο μετα ,επειτα επαιξε ενα ατυχημα και παπαλα ο amstrad:( ..... πρωτοποριακο η τουλαχιστον μου χε κανει εντυπωση, ηταν το total eclipse, σκοπευω να ασχοληθω με καποιο emulator για amstrad γιατι αυτα ηταν δεν ηταν απλα παιχνιδια, ηταν κολληματα.......
 
Βοήθεια

Καλημέρα θα ήθελα να με ανημερώσει κάποιος σχετικά με ένα software γαλλικό για επιχειρήσεις το οποίο ονομάζεται sophie ή κάπωσ έτσι. Έχει καμιά ιδέα κάποιος? Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 
!

ρε παιδιά, ψάχνω το όνομα ενός game που έπαιζα στο Amstrad..Θυμάμαι οτί με είχε εντυπωσιάσει πολύ...Από οτι θυμάμαι ήταν τύπου platform και arcade -adventure μαζί...Είχες 4 ή 5 πλασματάκια (κάτι σαν goblins-καλλικατζαράκια ήταν) και προσπαθούσες να βγάλεις τις πίστες χρησιμοποιώντας τις ικανότητες του καθενός...θυμάμαι χαρατκτηριστικά στο loading screen εδειχνε τις φάτσες τους και τα ονοματα απο τα πλασματακια αυτά...Βοηθήστε ρε παιδιά να θυμηθώ πως λεγεταί αυτο το παιχνίδι...το θυμάται κανείς αραγέ??
 
BTW thamonas check your P.M
 
thamonas: Tα μόνα που μου έρχονται αυτή την στιγμή στο μυαλό είναι τα Thunderbirds & Terramex, αν και κανένα απο τα δύο δεν έχει "καλικαντζαράκια" (ελπίζω να μην είναι κάποιο 16-bit παιχνίδι απο την σειρά των "Goblins").

tbirdsay9.png


terramexxd2.png
 
Το thanatos και το terramex ηταν απο τα αγαπημενα μου

Ζητω ο Caprice32
 
billy είπε:
Tα μόνα που μου έρχονται αυτή την στιγμή στο μυαλό είναι και τα Thunderbirds & Terramex, αν και κανένα απο τα δύο δεν έχει "καλλικαντζαράκια" (ελπίζω να μην είναι κάποιο 16-bit παιχνίδι απο την σειρά των "Goblins").
Δίκιο έχεις billy! Και εμένα κάτι σε Goblins μου θύμισε....

goblinstg3.jpg
 
!!

Billy eisai ΘΕΟΣ!!! toTerramex ήταν το παιχνίδι που ήθελα!!! Παρόλη την αθλια περιγραφή μου εβγαλες άκρη :biglaugh: τελικά ήταν αθρωπάκια ε? παω να παιξω τωρα...ευχαριστω!!!!
 
...σου εύχομαι καλό παιχνίδι. :)
 
Πίσω
Μπλουζα