Ρέτρο ήχοι που μπορεί να μην ξανα ακούσουμε

σε λίγο καιρό μάλλον θα είναι ρετρό ο ήχος των ακυρωτικών μηχανημάτων των εισητηρίων λεωφορείων και μετρό στην αθήνα ;)

για τους ήχους από πέταλλα αλόγων και καμπαναριών, τόσο στη ρώμη όσο και στην ρόδο έχουμε ακόμα :D
 
o hxos toy kermatos στα ουφαδικα .... απιστευτος η πιο ομορφη μελωδια κ η μουσικη του μπουμπλε φυσικα

το κουδουνι στα παλια ποδηλατα...

η μεταοση του 87 στισ ελευθερεσ βολες του ''τιμιου γιγαντα'' αργυρυ καμπουρη
 
Όταν ήμουν μικρός στη γειτονιά μου άκουγα το κικιρίκου από αληθινό κόκορα. Κάποιοι διέθεταν χώρο σε αυλή και είχαν κοτέτσι με λίγες κότες και κόκορα. Τον είχα συνηθίσει τον ήχο και δε μου φαινόταν τίποτα παράξενο να ακούω έναν κόκορα για πρωινό ξύπνημα. Τώρα "εξευρωπαΐστηκε" η περιοχή και δεν υπάρχουν κόκορες τριγύρω.
 
Ο ήχος από τα καψούλια στα παιδικά πιστόλια, στα καρναβάλια...
 
Ο ηχος απο το παλιο μου Ericsson κινητο.....

 
dr_slump είπε:
Τον ήχο από τα αναλογικά ταξίμετρα... αναρωτιέμαι πως δεν έσπαγαν τα νεύρα τους με αυτό το πράμα κάθε μέρα.
Τρικι-τρικι-τρικι-τρικ-κρακ!-τρικι-τρικι-τρικι-τρικι-κρακ!
Παρόμοιος ο ήχος από τον μετρητή του τηλεφώνου, όταν καλούσαμε από τα περίπτερα υπεραστικά. Επίσης ο ήχος από τις μονάδες που έπεφταν και το "μηδενίζετε, παρακαλώ; "
 
Σε μια συζήτηση που είχα σήμερα με μια καλή φίλη αναφερθήκαμε στα γνωστά cuckoo clocks.

Αμέσως το μυαλό μου ταξίδεψε στο σαλόνι της γιαγιάς μου και στο μεγάλο κρεμαστό/κουρδιστό ρολόι με τα εκκρεμή και στον ήχο που έκανε. Ένα δυνατό "τικ τακ" που άλλες φορές τα βράδια σε νανούριζε και άλλες πάλι δε σε άφηνε να κοιμηθείς! Και εκείνο το "νταν"... που ανάλογα με το τι ώρα ήταν το επαναλάμβανε τόσες φορές και ένα "νταν" κάθε "...και μισή"

Μου έλειψε ο ήχος αυτού του ρολογιού και ας μου έσπαγε τα νεύρα :)

off topic mode on

Τα cuckoo clocks τα έχω συνδυάσει με τον γρίφο στο GK Beast Within :)

Off topic mode off
 
Μαλλον εννοείς τα Grandfather clocks Kampia, τα cuckoo έχούν κούκους...
 
Πολύ απλά, η βαβούρα από τα δεκάδες arcades που υπήρχαν στα μαγαζιά με ηλεκτρονικά. Αν και το κάθε ένα ξεχωριστά είχε χαμηλωμένη την ένταση του ήχου, όλα μαζί δημιουργούσαν μια μοναδική συγχορδία. Κάθε τόσο ξεχώριζαν ο ήχος που κάνει το Bubble όταν του βάζεις κέρμα, του Tetris όταν τελείωνες μία πίστα, η μουσικούλα που ακούγεται όταν βάζεις γκολ στο Tenkhan World Cup, οι φωνές των χαρακτήρων στο The Punisher όταν κάνουν τις super κινήσεις, τα Haduken στο Street Fighter, το σπαστικό sound effect όταν πεθαίνει κάθε λίγο και λιγάκι ο Arthur στο demostration του Ghost & Goblins κλπ κλπ.
 
Ναι αυτά λέω Saulot. Aπλα με τα Cuckoo clockς που συζητούσαμε συνειρμικά πήγε το μυαλό μου στο Grandfather clock που είχε η γιαγιά στο σαλόνι :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kambia είπε:
Τα cuckoo clocks τα έχω συνδυάσει με τον γρίφο στο GK Beast Within :)
respect.gif
 
- Ο ήχος από τα ηλεκτρονικά ρολόγια !!! Θυμάμαι, το πρώτο μου ηλεκτρονικό ρολόι είχε ως ήχο [ξυπνητηριού κλπ] τον εθνικό ύμνο της Σκωτίας, χωρίς να γνωρίζω περί ποίας μελωδίας επρόκειτο !!! Κι όταν στο Μουντιάλ του '82, πριν τα ματς της Σκωτίας, άκουσα τον εθνικό ύμνο της, δηλαδή αυτή τη μελωδία παιγμένη με γκάιντες, ανεφώνησα : "εεεπ, αυτή είναι η μουσική που έχω στο ηλεκτρονικό μου ρολόι" !!!!!

- Ο ήχος από τα παλιά συνθεσάιζερ CASIO, και, συγκεκριμένα, αυτός που έβγαζαν όταν πατούσες τα .... ακριανά πλήκτρα και το συνθεσάιζερ έπαιζε αυτόματα .... όλη την κλίμακα βγάζοντας έναν "παιχνιδιάρικο" ήχο !!! Για να σας βοηθήσω, πρόκειται για τον ήχο που "ενσωμάτωσαν" οι Κατσιμίχες στο τραγούδι τους ΡΙΤΑ ΡΙΤΑΚΙ !!! Με αυτόν τον τρόπο οι Κατσιμιχαίοι φρόντισαν αυτός ο, εδώ και πολλά χρονια, "κατηργημένος", ήχος να καταστεί αθάνατος .......
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rinus Cesar είπε:
- Ο ήχος από τα ηλεκτρονικά ρολόγια !!! Θυμάμαι, το πρώτο μου ηλεκτρονικό ρολόι είχε ως ήχο [ξυπνητηριού κλπ] τον εθνικό ύμνο της Σκωτίας, χωρίς να γνωρίζω περί ποίας μελωδίας επρόκειτο !!! Κι όταν στο Μουντιάλ του '82, πριν τα ματς της Σκωτίας, άκουσα τον εθνικό ύμνο της, δηλαδή αυτή τη μελωδία παιγμένη με γκάιντες, ανεφώνησα : "εεεπ, αυτή είναι η μουσική που έχω στο ηλεκτρονικό μου ρολόι" !!!!!
- Ο ήχος από τα παλιά συνθεσάιζερ CASIO, και, συγκεκριμένα, αυτός που έβγαζαν όταν πατούσες τα .... ακριανά πλήκτρα και το συνθεσάιζερ έπαιζε αυτόματα .... όλη την κλίμακα βγάζοντας έναν "παιχνιδιάρικο" ήχο !!! Για να σας βοηθήσω, πρόκειται για τον ήχο που "ενσωμάτωσαν" οι Κατσιμίχες στο τραγούδι τους ΡΙΤΑ ΡΙΤΑΚΙ !!! Με αυτόν τον τρόπο οι Κατσιμιχαίοι φρόντισαν αυτός ο, εδώ και πολλά χρονια, "κατηργημένος", ήχος να καταστεί αθάνατος .......


τι ειπες τωρα!!!! τα 2 ακριανα πληκτρα..αυτο και αν ειναι ρετρο ηχος..δοκιμαζαμε τα ρολογια με το τι ηχο εχουν τα ΑΚΡΙΑΝΑ !!!!
 
Τι να πρωτοθυμηθώ, μου τα θυμίζετε όλα :)

Ότι ήχους και να πω δεν μου λείπουν γιατί τους ακούω με emulators.

Πάντως μου άρεσαν πολύ όλοι εκείνοι οι ήχοι στα παλιά ηλεκτρονικά παιχνίδια και αναρωτιέμαι πως τους φτιάχναν. Τώρα όλα είναι digitized και προβλέψιμα. Θυμάμαι όμως τις εντολές ENV και ENT στον Amstrad που παραμορφώνουν τον ήχο και δεν άκουγες πια απλό τόνο με το SOUND αλλά κάτι περίεργα. Θυμάμαι που πείραζα τα ENV και ENT τα οποία οι προγραμματιστές τα είχαν φορτώσει στο Loading του Fruity Frank (ναι, μπορείτε να το διαπιστώσετε, μπορούν να πειραχτούν τα κατά τα άλλα καταπληκτικά sound effects του fruity από τον basic loader) και βγαίναν καινούριοι ήχοι στο παιχνίδι. Θυμάμαι που κάναμε FOR I = 10 to 10000:SOUND κάτι, I: NEXT και ακούγαμε όλη τη συχνότητα ήχου του Amstrad, από τα χαμηλά μέχρι τα τσιριχτά. Το θυμάμαι αυτό και θα το ξανακάνω για να το ξαναθυμηθώ :)

Όταν μιλάω για τους ήχους (όχι μόνο σε amstrad αλλά π.χ. σε gameboy, κλπ), μπορείτε να τους ξαναδιαπιστώσετε εδώ http://www.superflashbros.net/as3sfxr/

Μπορείτε να πατάτε random ή τα άλλα prefixes για laser, explosion, bonus bonus κλπ. Ωραίο προγραμματάκι κιόλας, το έχω κατεβάσει και στην κανονική του έκδοση για PC windows.

Αναρωτιέμαι τώρα αν υπάρχει καμιά σελίδα που να κρατάει database από παλιούς κλασικούς ήχους παιχνιδιών, οργανωμένα ανά παιχνίδι, αν κατηγορία, κλπ. Και κουμπάκι να το ακούς από το browser. Αυτό θα ήταν καλή φάση.

υ.γ. Θυμήθηκα και έναν ήχο που πρέπει να ξαναβρώ και να ξανακούσω. Ήταν ένα παιχνίδι που μπορεί να ήταν σε basic στον amstrad, ίσως το είχα πάρει από listing, ίσως να μπορώ και να το βρω που ήταν πολύ απλό concept, είχες δυο ρακέτες αριστερά και δεξιά, σαν το pang δηλαδή και απλώς βαρούσες μια γραμμή laser και αύξανες το score σου. Η γραμμή δεν πεταγόταν, ήταν σαν raster effect. Πολύ πρωτόγονο αλλά είχαν πετύχει τρομερή ambience στη μουσική. Και ο ήχος του laser που ακουγόταν στο βάθος και όταν δεν γινόταν κάτι άκουγες έναν υπόκωφο ήχο. Μα πως τον είχαν πετύχει αυτόν στον amstrad; Τρομερά ατμοσφαιρικό. Λέω να ξαναπαίξω με τα ENT και ENV της Basic.
 
Rygar είπε:
Παψε ρε! Ηχο από φλοπι 6128 ειδικά εσυ τα ακούς κάθε μέρα. Εις πενταπλούν, όσα και τα 6128 σου :D
Ο ήχος απο μοτέρ κεφαλής του disk drive 6128 ήταν βαθύς και μπάσος, τουλάχιστον σε εκείνα τα drive που είχαν μερικά πρώτα μοντέλα των οποίων χαρακτηριστικό ήταν ότι η δισκέτα κατέβαινε μερικά χιλιοστά όταν έμπαινε μέσα (λεπτομέρεια).

Λοιπόν, λοιπόν... :) Ήχος απο το κλείσιμο οθόνης CRT με αρκετή εκφόρτιση !!!!

Και επίσης ήχος που έκαναν οι πρώτες έγχρωμες τηλεωράσεις στο άνοιγμα-κλείσιμο: μπούππππππππ.... ακολουθούμενο απο τον προϊγούμενο ήχο στον κλείσιμο, λές και θα έσκαγαν :) )) Αυτό πρέπει να ήταν απο το σταμάτημα-ξεκίνημα κάποιας τροφοδοσίας αρκετής ισχύος υποθέτω. :)

dr_slump είπε:
Τον ήχο από τα αναλογικά ταξίμετρα... αναρωτιέμαι πως δεν έσπαγαν τα νεύρα τους με αυτό το πράμα κάθε μέρα.
Τρικι-τρικι-τρικι-τρικ-κρακ!-τρικι-τρικι-τρικι-τρικι-κρακ!
Ναί και κόντευε να φύγει στο μεθεπόμενο νούμερο, παλλόταν λίγο πρίν κάτσει στο σωστό :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ενας ρετρό ήχος είναι και τα σφυρίγματα που καναν τα ραδιοφωνα στα μεσαια και βραχέα οτα γυρναγαμε τον επιλογεα των σταθμών.
 
O ήχος που έκανε η τηλεόραση πριν αρχίσει το πρόγραμμα !!! Όπως θυμάστε, πριν αρχίσουν οι εκπομπές το απόγευμα, η τηλεόραση εδειχνε κάτι ασπρόμαυρες μουτζούρες, στίγματα κλπ και ακούγαμε ένα ήχο σαν "τζζζζζτ, τζζζζζτ, τζζζζζτ" συνεχόμενο !!!

Μετά, οι ασπρόμαυρες μουτζούρες, στίγματα κλπ αντικαταστάθηκαν από το, θρυλικό πλέον, "ρολόι της ΕΡΤ", το οποίο το βλέπαμε επενδυμένο με "εκλεκτά ορχηστρικά τραγούδια" σπουδαίων Ελλήνων συνθετών : Χατζιδάκις, Χατζηνάσιος, Μαρκόπουλος κλπ [αφού θυμάμαι σε μια εκπομπή - αφιέρωμα στον Χατζηνάσιο να δηλώνει ο συνθέτης μας : "τα περισσότερα από αυτά τα τραγούδια ο κόσμος τα ξέρει απ' το ρολόι της ΕΡΤ"] !!! Τα τελευταία χρόνια, που η τηλεόραση έχει γίνει ένα "αδηφάγο" μηχάνημα, που επί 24ώρου βάσεως δεν αφήνει ούτε .... δευτερόλεπτο χωρίς κενό τηλεοπτικό χρόνο και χώρο, τόσο το "τζζζζζτ plus στίγματα" όσο και το "ρολόι της ΕΡΤ plus ορχηστρικά Ελλήνων συνθετών" έχουν εξαφανισθεί .....
 
- Το "μινόρε" θέμα όταν ξεκινούσε το Moon Cresta (τότε που έβγαιναν τα τρία κομμάτια πυραύλου και μετά έφευγαν τα δύο, το ένα, αναλόγως πόσα είχες χάσει). Σε νότες, la-do-la- do-la-do-mi la-do-la do-la-do-mi la-la-la-la (ψηλό).

- Ο ήχος από τις σειρήνες. Ναι, τις κανονικές πολεμικές σειρήνες, που ευτυχώς δοκιμάζοντάς τις ανά δεκαετία, ο ήχος διατηρείται στ' αυτιά και ημών που δεν τις προλάβαμε στην κανονική λειτουργία...

- Ο ηλεκτρικός (ΗΣΑΠ) πάνω στις παλιές γραμμές, με τους αρμούς, που έκανε αυτό το περιοδικό ντουγκ-ντουγκ. Επιτέλους με την πλήρη αντικατάσταση των γραμμών χιλιάδες κάτοικοι που συνορεύουν με τη Γραμμή 1 βρήκαν την ησυχία τους...

- Ο ήχος από τον μηχανικό πίνανα ανακοινώσεων πτήσεων (Solari νομίζω είναι η μάρκα), στο παλιό αεροδρόμιο, την ώρα που "προχωρούσαν" οι πτήσεις...

- Ο ήχος από τις παλιές ταμιακές μηχανές των καταστημάτων, με τα κουμπιά που "στέκονταν" πατημένα μέχρι να σχηματιστεί όλο το νούμερο, και το κλασικό "ντλόνγκ" όταν έβγαινε το σύνολο και άνοιγε το συρτάρι...

- Ο ήχος που κάναν οι 5 1/4 δισκέττες των υπολογιστών την ώρα που φορτωνόταν το DOS. Είχε μια ρυθμική επαναληπτικότητα.

- Ο ήχος που κάναν οι τηλεοράσεις με λυχνίες όταν καθόσουν από πίσω (+ η μυρωδιά).
 
Πίσω
Μπλουζα