Ρετροπειρατεία!

[οφφ τοπικ ον]

Leon είπε:
Ενδεικτικό της απήχησης του Pixel είναι το Grand Prix του '87 που μάζεψε 15.000 κόσμο. Θα μου πεις οι περισσότεροι δεν θα είχαν σχέση και θα πήγαν για τους καλλιτέχνες ή/και για τα δώρα, αφού ήταν τσάμπα. Αλλά μόνο το γεγονός ότι ένα περιοδικό υπολογιστών μπόρεσε να κλείσει το στάδιο του Παναθηναϊκού αλλά και καλλιτέχνες όπως ο Κηλαϊδόνης, σημαίνει ότι είχε "ρεύμα". Δε νομίζω ότι άλλο περιοδικό, οποιουδήποτε χώρου-όχι μόνο υπολογιστών, να είχε καταφέρει να κάνει κάτι παρόμοιο, ούτε πριν-ούτε μετά.



Δυστυχώς έλειπα εκτός Αθηνών εκίνη την ημέρα ΑΛΛΑ...

dpol είπε:
Tα άλλα 10 τα είχα κερδίσει στην κλήρωση του PIXEL όταν είχε κάνει την εκδήλωση στο γήπεδο του Παναθηναϊκού με τον Κελαϊδόνη... :)
:cool: Από φίλο που είχε πάει πληροφορήθηκα τα νέα καθώς και για το χαμό που είχε γίνει... :D

[/οφφ τόπικ οφφ]
 
Leon είπε:
Ενδεικτικό της απήχησης του Pixel είναι το Grand Prix του '87 που μάζεψε 15.000 κόσμο. Θα μου πεις οι περισσότεροι δεν θα είχαν σχέση και θα πήγαν για τους καλλιτέχνες ή/και για τα δώρα, αφού ήταν τσάμπα. Αλλά μόνο το γεγονός ότι ένα περιοδικό υπολογιστών μπόρεσε να κλείσει το στάδιο του Παναθηναϊκού αλλά και καλλιτέχνες όπως ο Κηλαϊδόνης, σημαίνει ότι είχε "ρεύμα". Δε νομίζω ότι άλλο περιοδικό, οποιουδήποτε χώρου-όχι μόνο υπολογιστών, να είχε καταφέρει να κάνει κάτι παρόμοιο, ούτε πριν-ούτε μετά.

Πραγματικά.Τη μέρα της συναυλίας , όλη η περιοχή γύρω από το γήπεδο , ήταν γεμάτη με πεταμένα Pixel.Αγόραζαν το περιοδικό επειδή είχε την πρόσκληση και το πέταγαν έξω.

Ειναι απίστευτο πως το θυμάμαι σαν να ήταν χθές.Και είναι σχεδόν ... 25 χρόνια ...
 
Μου έχει αξέχαστο το εξής σκηνικό, στις σελίδες των αγγελιών του πίξελ δημοσίευεται περίληψη δικαστικής απόφασης. Ξέρετε, απ' αυτές με έξοδα του καταδικασθέντος.

Τι είχε γίνει. Ένας φέρελπις πειρατής με διαφημιστικές ανησυχίες είχε δημοσιεύσει αγγελία του στυλ, "Αγοράσατε από τον Τάδε; [κατάστημα που αναφέρεται παραπάνω στο παρόν θρεντ] Καλά να πάθετε".

Και ο αθεόφοβος ο Τάδε τον πήγε στα δικαστήρια, και η εντελώς τυφλή δικαιοσύνη του έδωσε δίκιο.
 
Εδω κολάει η ρετροπαροιμία.... "Ειπε ο γάιδαρος τον πετεινό κεφάλα":D
 
παιδια δεν ξερω τι λετε για τον thomas αλλα διπλα στο computer market γινοτανε ο καραχαμος ηταν γεματο κοσμο παντα οποτε πηγαινα το ΧΟΥ το ιδιο ....αντιγραφανε για τα παντα απο pc ,atari,amiga και οταν τους δεσανε μεταφερθηκανε στους αγιους αναργυρους .......

παντως εκεινο τον καιρο ολοι αυτο κανανε κυριως φοιτητες....
 
Και τώρα υπάρχει πειρατεία, απλά έχει "σκουρίνει" λίγο....
 
Πειρατεία πάντοτε υπήρχε και θα εξακολουθήσει να υπάρχει.. τώρα ειδικά που έγινε άτυπη υποτίμηση της δραχμής με τις μειώσεις μισθών... και συτοί που αγόραζουν πρωτότυπα παιχνίδια σε λίγο θα τα κόψουν οπότε είτε θα αγοράζουν πειρατικά που πλέον αυτοί είναι απο στόμα σε στόμα είτε ορισμένα μαγαζιά που μέχρι πρότεινος κάνανε αυτή τη δουλειά και είχαν βγάλει όνομα (όπως ο εγκέφαλος) στα εξάρχεια.. τώρα επειδή έχω πολλά χρόνια να αγοράσω η να ψάξω οποιοδήποτε παιχνίδι καινούριο κι έτσι δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα, αλλα άν υπάρχει σίγουρα θα συνεχίζει τα ίδια μια και αλλοιώς δεν πρόκειται να επιβοιώσει σήμερα.. μέχρι πριν μερικά χρόνια όταν το ps2 είχε μόλις περάσει το μέσο της εμπορικής ζωής του έγραφε ακόμα παιχνίδια (δεν αγόραζα πλέον) απλά ρώτησα και μου έβγαλε ολόκληρους καταλόγους βιβλία με φωτογραφίες των παιχνιδιών..μιλάμε πλήρης οργάνωση.. όχι παίξε γέλασε.. είχε πάντα βέβαια και μερικά πρωτότυπα βλακείες τύπου moon patrol σε έκδοση για pc και διάφορα άλλα του mame αλλα υποβαθμισμένα προφανώς για τα μάτια του κόσμου όσοι απέμειναν απ αυτούς θα επιβοιώσουν και θα κάνουν χρυσές δουλειές μια και να ανοίξει καινούριο αντιγραφάδικο τώρα δέν υπάρχει περίπτωση έτσι που είναι τα πράγματα πλέον.. οπότε ή θα αντιγράφουν πολλοί παιχνίδια απο τύπους μιλημένους απο στόμα σε στόμα η σε εναπομείναντα μαγαζιά του είδους, είτε θα τα κατεβάζουν απ το ίντερνετ.. ποιός θα δώσει με τη σημερινή ανέχεια 50-100 ευρώ για ένα παιχνίδι σήμερα? οπότε κάτι τέτοιο μου φαίνεται να γίνει πάνω που είχει καμφθεί κάπως η πειρατεία

Μπορεί να ξεκίνησε απ τα 8μπιτα του 80, αλλα εξακολούθησε να υπάρχει και μετά την πτώση τους, που δέν οφείλεται στην πειρατεία, αλλα στην έλευση των 32μπιτων παιχνιδομηχανών για τις οποίες εννοείται πως πάλι έπαιρνες αντίγραφο

Η sony με το playstation 3 η οποία είχε τη φαεινή ιδέα να το κάνει έτσι που να μήν τσιπάρεται, είχε σαν αποτέλεσμα τουλάχιστον στην ελλάδα να αποτρέψει πολλούς χρήστες να το αγοράσουν.

Αν την εποχή εκείνη κάναν τα παιχνίδια έτσι που να μήν παίζουν αντεγραμμένα η τα μηχανήματα να μή τα δέχονται, η απήχηση που όλοι γνωρίζουμε πως είχαν, δε θα υπήρχε ούτε κατα διάννοια στο βαθμό αυτό, αλλα θα ήταν τα computers αυτά προνόμιο των λεφτάδων μια και ο πολύς ο κόσμος δε θα ενδιαφερόταν ιδιέταιρα μια και δε θα μπορούσε να πάρει παραπάνω απο ένα τίτλο το 3μηνο στην καλύτερη περίπτωση ή μέχρι και 1 το χρόνο πλέον...

Οπότε πειρατεία και gaming ήταν είναι και θα είναι πάντοτε συνιφασμένα και το ένα θα θρέφει το άλλο ότι νόμους και να κάνουν
 
@filip72

αρα συμφωνεις με τη πειρατεια; Στη τελικη κανενας δε σε υποχρεωνει να δωσεις 50-60 ευρω, αν δεν τα εχεις ή δε θελεις να τα διαθεσεις για ενα παιχνιδι αλλα αυτο δε σημαινει κιολας οτι θα πρεπει το "κλεψεις" κιολας. Και πριν σπευσει κανεις να μου πει "εσυ ρε μεγαλε αντιγραμμενα δεν εχεις;" θα απαντησω πως "ναι, για παλιοτερα συστηματα" αλλα αφενος στο Ps3 προτιμω να εχω 4-5 οριτζιναλ και να ασχολουμαι μ'αυτα παρα 40 μαιμουδες και να μη παιζω στο τελος με κανενα, αφετερου, δε βγαινω να κανω σταυροφορια κατα της αντιγραφης και να το παιζω "αθωα περιστερα".
 
Ουτε εγω καταλαβα τι ακριβως θελει να πει ο filip72 αλλα συμφωνω με τον portarino οτι το θεμα ειναι καθαρα ηθικο.
 
Δεν χρειάζεται να σκας 70 ευρώ με το που βγαίνει το παιχνίδι. Ειδικά στο PS3 και το 360, βρίσκεις διαμάντια μεταχειρισμένα σε τιμές που δεν υπάρχουν απλά.

Δεν θέλω να το παίξω σε καμία περίπτωση αθώα περιστερά. Αλλά την εποχή που ακολουθούσα το δόγμα "κατέβαζε ότι βγαίνει και γράφτο" είχα καταλήξει να έχω ένα σωρό γραμμένα δισκάκια που δεν τα έβλεπα ποτέ.

Σήμερα λίγα και καλά που τα λιώνω μέχρι τέλους και τίποτε άλλο. Άλλωστε πόσοι παίζουν όλα τα είδη των παιχνιδιών με το ίδιο πάθος; Πόσοι τελειώνουν όλα τα παιχνίδια και τα έχουν απολαύσει πραγματικά;

Όχι μόνο στις κονσόλες, αλλά και στο pc, τα παιχνίδια από GOG είναι αυτά που παίζω συνεχώς το τελευταίο καιρό και, ναι, τα κατεβάζω νόμιμα γιατί είναι ξεφτίλα να μην δίνεις 10 ευρώ για παιχνίδι που θα λιώσεις στη κυριολεξία και κάποιοι έκαναν κόπο να το έχουν έτοιμο να τρέχει σε νέα λειτουργικά.
 
billy είπε:
Οντως του είχε κάνει έφοδο η αστυνομία μία περίοδο !! (μεταξύ '91 - '92 αν θυμάμαι καλά). Για να αποφύγει να τον χώσουν για τα καλά μέσα, δεν έδωσε αφορμή για κάποιο διάστημα μέχρι να "ατονήσει" το όλο θέμα και να ξαναρχίσει τις "πειρατοδουλειές" στο γνωστό του υπόγειο.

Αυτό που έκανε εν τω μεταξύ για να συνεχίσει να... "τα 'κονομάει", ήταν να ξεκινήσει τις αντιγραφές σε ένα άλλο, "μυστικό" διαμέρισμα απέναντι απο το κανόνικό κατάστημά του - το οποίο αποτελούσε εκείνη την περίοδο μία, ας την πούμε, "νόμιμη βιτρίνα" !! :D

Περίεργο αυτό !!

Λογικά ένα φυλλάδιο με οδηγίες (έστω και υποτυπώδεις) θα έπρεπε να υπάρχει !! (τα παιχνίδια της amiga ήταν της εποχής που είχαμε ξεφύγει απο προχειρότητες του στυλ "οι οδηγίες είναι στο inlay του κουτιού της κασσέτας")

Προσωπικά θα έλεγα πως -ειδικά εκείνη την εποχή- τα αυθεντικά παιχνίδια κάθε άλλο παρά απαράδεκτα ήταν απο άποψη packaging.

Βέβαια το... "πλήθος" των οδηγιών, ήταν πολλές φορές ανάλογο και του είδους του παιχνιδιού που αγόραζες.

Π.χ. σε ένα RPG ή advanture ήταν μάλλον απίθανο να μην βρείς οδηγίες !! (άσε που κάποιες φορές υπήρχαν και κάθε είδους έξτρα "καλούδια". Ρίξε μία ματιά στο thread "Retro games packages", και θα καταλάβεις !! :) )
http://www.thomas-soft.gr/ !!!!! αυτός είναι;;
 
Στο Μοσχάτο κάπου στα 90s ένας φίλος μου με πήγε στον Δημήτρη. Ένα μικρό καμαράκι ισόγειο που το είχε για αυτόν τον σκοπό. Είχε μια μικρή αυλή με ένα δέντρο στην μέση. Μέσα ήταν γεμάτο ράφια με χιλιάδες δισκέτες (για Amiga). Επίσης ήξερα τον Λούη, διάσημο πειρατή, τον γνώρισα από αγγελία. Είχε τα πάντα. Είχα πάει και σπίτι του. Η πρώτη κόπια που βρέθηκε στα χέρια μου ήταν το Raid Over Moscow για C64 αγορασμένο 1400 δραχμές από (που αλλού?) τον Thomas Soft.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Στο Μοσχάτο κάπου στα 90s ένας φίλος μου με πήγε στον Δημήτρη. Ένα μικρό καμαράκι ισόγειο που το είχε για αυτόν τον σκοπό. Είχε μια μικρή αυλή με ένα δέντρο στην μέση. Μέσα ήταν γεμάτο ράφια με χιλιάδες δισκέτες (για Amiga). Επίσης ήξερα τον Λούη, διάσημο πειρατή, τον γνώρισα από αγγελία. Είχε τα πάντα. Είχα πάει και σπίτι του. Η πρώτη κόπια που βρέθηκε στα χέρια μου ήταν το Raid Over Moscow για C64 αγορασμένο 1400 δραχμές από (που αλλού?) τον Thomas Soft.

Κοντά στην εκκλησία ήταν... Τον θυμάμαι.. Παχουλος και είχε μούσι και είχε μια Amiga 2000 ίσως ήταν και η 4000 δεν θυμάμαι ακριβώς..

Δημήτρης Λ****ίδης (OCT Team) λέγοντας και ήταν μεγάλος προμηθευτής για αμιγκα τα είχε όλα!

Ήμουν Φίλος του και καλός πελάτης... :) Με κάποια παιδιά πηγαίναμε και καθόμασταν ώρες ολόκληρες εκεί και μας μάθαινε να φτιάχνουμε demos..
 
Με έστειλες τώρα Always Somewhere, ανατρίχιασα λέμε. Δεν μπορεί, θα σε έχω πετύχει εκεί μέσα. :worship:

Κοντά στην εκκλησία σωστά, ο Δημήτρης με το μούσι. Ναι είχε μεγάλη Amiga. Έχω όμορφες αναμνήσεις από εκείνο τον χώρο. Πήγαινα με το ποδήλατο, άραζα, συζήταγα, έβλεπα παιχνίδια και demo. Μου έχει λείψει αυτό. Μετέπειτα με τα CD τα ραντεβού γινόντουσαν στους σταθμούς του ηλεκτρικού. Κράτα ένα Pixel για να σε αναγνωρίσω.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Έχω μείνει στο ps3 το οποίο έχω σπασμενο (11,5 χρονια ενεργο) και το εχω λιώσει δεν ξερω ποσα παιχνιδια εχω παίξει και δεν ξερω ποσα giga αποθηκευμενα παιχνιδια (τερματισμενα ολα) έχω στο σκληρο ως "αρχειο". (Από pc, ps3 και ρομς). Ανεκαθεν πειρατης ημουνα. Απλά τώρα δεν τρεχω σε μαγαζια να αγορασω cds + Dvds, αλλά ότι θελω το κατεβαζω. Έχω και αυθεντικα παιχνίδια (23 τιτλους) ως... relics, κυριως από ps3 τιτλους ΠΡΙΝ σπασω φυσικα τη κονσολα.
 
Με έστειλες τώρα Always Somewhere, ανατρίχιασα λέμε. Δεν μπορεί, θα σε έχω πετύχει εκεί μέσα. :worship:

Κοντά στην εκκλησία σωστά, ο Δημήτρης με το μούσι. Ναι είχε μεγάλη Amiga. Έχω όμορφες αναμνήσεις από εκείνο τον χώρο. Πήγαινα με το ποδήλατο, άραζα, συζήταγα, έβλεπα παιχνίδια και demo. Μου έχει λείψει αυτό. Μετέπειτα με τα CD τα ραντεβού γινόντουσαν στους σταθμούς του ηλεκτρικού. Κράτα ένα Pixel για να σε αναγνωρίσω.

@Blue Max Ο Βασιλιάς του milko.. (το είχα προλάβει ;) ) για τους πολύ φίλους που τον πείραζαμε κιόλας. :D

Πρέπει να σε έχω γνωρίσει γιατί αραζα εκεί κάθε μέρα για ώρες. Του κάναμε επίσκεψη πολλοί απο τον Πειραιά και καθόμασταν εκεί ως το βράδυ..

Δυστυχώς απο τότε που η C= άρχισε την κατρακύλα το έκλεισε το μαγαζί και μετα τον έχασα τελείως και δεν τον ξαναείδα ποτε. Παρόλο που ακόμα κάνω παρέα με τα παιδιά που πήγαινα εκεί δεν ξέρει κανένας τι έκανε μετά.. Απλά χάθηκε! :(

Ελπίζω πάντως να είναι καλα ο άνθρωπος.

Πάντως ήταν πολύ γνωστής στην Amiga και ήξερε πολλά άτομα απο τους τότε μεγάλους retro πειρατές του εξωτερικού!

Επίσης ήξερε και τον Θωμά και τον άλλον τον Theo CBM.

Τον κολλητό του Δημήτρη, τον Βασίλη (αν θυμάμαι καλά το όνομα του) απο Καλλιθέα τον ήξερες?
 
Τελευταία επεξεργασία:
΄Το πρόλαβες έ? :)

Ο βασιλιάς του σοκολατούχου. Ατάκα που θυμάμαι για πάντα. Τον συνάντησα άλλη μια φορά σε κομπιουτεράδικο του Μοσχάτου πολλά χρόνια αργότερα. Πολλές δισκέτες πήρα από τον Δημήτρη. όλο το χαρτζηλίκι εκεί το ξόδευα, στην Amiga μου. Σίγουρα σε έχω πετύχει, απλά δεν γνωριζόμασταν. Είδα το μήνυμα σου για την πλατεία Κοραή. Αν τα βάλεις όλα μαζί, Δημήτρης, Pacman ουφάκια (ήμουν θαμώνας), πλατεία Κοραή μπάλα. Σίγουρα έχουμε συναντηθεί.

Θυμάμαι ένα παιδί που πετύχαινα συχνά στον Δημήτρη, δίπλα του. Έχουν περάσει δεκαετίες, δεν θυμάμαι αν τον λεγανε Βασίλη.
 
Πίσω
Μπλουζα