Ρετρό Ίντερνετ

ιντερνετ και οχι bbs ε; σέρφαρα για πρώτη φορά το 1994 στο πανεπιστήμιο σε ένα terminal unix όπου έκανα chat μέσω telnet και παίζαμε σκάκι διαδικτυακά με άλλους φοιτητές από άλλες σχολές. σε πλήρες γραφικό περιβάλλον είδα ιντερνετ την αμέσως επόμενη χρονιά. όμορφα χρόνια...
 
πρωτη συνδεση ιντερνετ το 98....

pstn φυσικα αλλα μονο με μια αστικη μοναδα....

δουλευα θυμαμαι με callback number απο μεγαλο δημοσιογραφικο οργανισμο....

ωραιες εποχες σερφαρισμα μεχρι πρωιας ωσπου μετα απο 1 χρονο μας πηραν χαμπαρι και μας εκοψαν....

επειτα compulink με προπληρωμενο πακετο...απιστευτα χαμηλη ταχυτητα που σε συνδιασμο με τη φερεσυχνη γραμμη που ειχα (αληθεια τα θυμοσαστε τα φερεσυχνα????) γινοταν τραγικα αργο.....

εδω και 4 αν θυμαμαι καλα χρονια adsl....1 mb σχεδον αποκλειστικα για εργασιακες πλεον αναγκες.....
 
geo1973 είπε:
επειτα compulink με προπληρωμενο πακετο...απιστευτα χαμηλη ταχυτητα που σε συνδιασμο με τη φερεσυχνη γραμμη που ειχα (αληθεια τα θυμοσαστε τα φερεσυχνα????) γινοταν τραγικα αργο.....

Δεν νομιζω το φερεσυχνο να επαιζε ρολο. Και εγω φερεσυχνο ειχα τοσα χρονια αλλα με το 56ρι μια χαρα ταχυτητες επιανα.

Το φερεσυχνο εγινε προβλημα οταν αποφασισα να βαλω dsl γιατι πολυ απλα δεν εμπαινε. Ευτυχως ειχαμε και αλλη γραμμη στο σπιτι η οποια δεν ηταν φερεσυχνη και χρησιμοποιησαμε αυτη για dsl. Αφου βεβαια ταλαιπωρηθηκαμε μηνες μεχρι να μας πουν τι συμβαινει.

Ευτυχως πλεον τα φερεσυχνα εχουν καταργηθει
 
Ευτυχως πλεον τα φερεσυχνα εχουν καταργηθει
Δεν θα το ελεγα - οι εργασιες συνεχιζονται αλλα υπαρχουν ακομα "γειτονιες" στην ευρυτερη περιοχη της Αθηνας που εχουν το χαλι τους πχ Πετρουπολη
 
theoritikos είπε:
Το 1998 όμως, άνοιξε ένα net cafe στην γειτονία μου (το πρώτο για τα Τρίκαλα!), και για ένα αρκετά μεγάλο διάστημα έγινα μόνιμος πελάτης του, όπως ένα αρκετά μεγάλο ποσοστό της νεολαίας της πόλης..
Στο συγκεκριμενο cafe πρωτοπηγα και εγω με μια φιλη που ηθελε ντε και καλα να κανει τσατ, χωρις να εχουμε ιδεα και οι δυο, πως στο καλο "μπαινεις" στο ιντερνετ :p

Το πρωτο τεταρτο το περασαμε φυσικα ψαχνοντας να βρουμε πως στο καλο θα "μπουμε" [τετοια ξεφτιλα.. :xm: ] αλλα ας ειναι καλα, ενας νεαρος απο το διπλα κομπιουτερ, που μας εδειξε τα βασικα και ξεστραβωθηκαμε :cool:

Υστερα απο το βαπτισμα του πυρος, η φιλη μου δεν ξανασχοληθηκε απο τοτε, ενω εγω για πολλα χρονια χρησιμοποιουσα το ιντερνετ σαν μια μεγαλη αποθηκη πληροφοριων. Ακομη και στην δουλεια μου, που μπορουσα να συνδεθω, οποια ωρα ηθελα, σπανια το εκανα

Ποτε δεν "κολλησα" οπως ακουγα και απορουσα πως, κολλουσαν οι αλλοι.

Βεβαια.. δεν ειχα ανακαλυψει το ρετρομανιαξ #) [γιατι τωρα οκ.. εχω κολλησει :p ], και ουτε επαιζα παιχνιδια ή οτι αλλο καναν οσοι ειχαν κολλησει πραγματικα με το ιντερνετ.

Η συστηματικη επαφη αρχισε πριν περιπου 3 χρονια, και απο τοτε μεχρι σημερα, νομιζω πως.. ναι, την επαθα λιγακι. Κολλησα και εγω ;)

[ τον τελευταιο δε χρονο, εχω χτυπησει ρεκορ για τα δεδομενα μου]
 
Ολα ξεκινησαν το 1993 περιπου που με τον κολητο μου εχοντας και οι 2 πανομιοτυπες Α1200 αγορασαμε μοντεμ 2400 για να συνδεομαστε μεταξυ μας και μιλαμε (χαζα παιδια χαρα γεματα!!), εγω το προχωρισα το θεμα αρχισα να μπαινω σε αρκετες BBS του εξωτερικου και καποιες της ελλαδας (βλεπε FORTHNET-COMPULINK κλπ) και σιγα σιγα εσκασε μυτη η πρωτη μορφη του ΝΕΤ με εντολες unix οπου μεσω terminal unix και telnet μιλουσα με διαφορους, καποια στιγμη η FORTHNET περιπου το 1994 ανεβαζει την πρωτη HTML σελιδα και εγινε πανικος !!! με εποιασε μια τρελη μανια να μπω μα ελα ντε πως να γινει αυτο?? ακομα και το AMITCP (σιγα μην ηξερα τι ηταν τοτε) θα επρεπε με καποιον τροπο να το βρουμε να το βαλουμε στην 1200 και με καποιον browser να καταφερουμε να συνδεθουμε !!!! ολη αυτη η ιστορια μας πηρε πολλους μηνες μετα απο πολυ διαβασμα καταφερα να βρω μεσα απο τις BBS που εμπαινα καποια προγραμματα που θα μας βοηθουσαν να μπουμε και εμεις με την AMIGA στο κοσμο του ΝΕΤ (τα pc ειχαν αρχισει να σερφαρουν), μετα απο αμετρητα ξενυχτια καταφεραμε να μπουμε στην FORTHNET με λογαριασμο της δουλειας μου αλλα σταθεροτητα καμια και μας πεταγε εξω σχεδον αμεσως , οπου τσουπ ανοιγει η AKROPOLISNET και διαβαζουμε οτι δινει δισκετες με προγραμματα για ΑΜIGA !!!!! ε αυτο ηταν κατευθειαν στην καλλιθεα πηραμε 2 συνδεσεις δοκιμαστικες για ενα μηνα και βουρ στον πατσα μετα απο την εγκατασταση των προγραματων στις ΑMIGES αρχισαν οι σχετικες μαιμουδες με αποτελεσμα πλεον να μπορουμε να μπουμε σε οποιον isp θελαμε (η amiga ακομα παραμενει με το τοτε setup ) αλλα οι browser της ηταν απελπησια και μετα απο αρκετη σκεψη καναμε στροφη 180 μοιρες προς τα pc, παντος ειναι εποχες που αναπολουμε καμια φορα με τον κολητο μου και θεωρω οτι ειχαν περισοτερο ενδιαφερων για τα δρομενα των υπολογιστων.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πριν πάω φαντάρος (το Σεπτέμβρη του '93) όλα ήταν μια μαύρη οθόνη με λευκα γράμματα! Εαν ήθελες να συνδεθείς στο "Internet" χρησιμοποιούσες modem (2400 - 14400 bps) και ο ψηφιακός κόσμος ανοιγόταν μέσω των BBS ή κάποιων δικτυακών sites Πανεπιστημίων. Οντας συντάκτης γνωστού περιοδικού πληροφορικής τότε, είχα επαφές σχεδόν με όλους τους system operators από όλες τις BBS ανά την Ελλάδα, αφού είχα και σχετική στήλη παρουσίασης. Αλλες εποχές, μαγικές!!!

Μόλις απολύθηκα από φαντάρος, τον Ιανουάριο του '95 ήταν λες και άλλαξε ο κόσμος όλος!!! Το web εξαπλωνόταν με ηλιγγιώδεις ρυθμούς και αντίκρυσα πράγματα και θάματα! Πληροφορίες παντού, multimedia υλικό κ.ά. μέσα από τις σελίδες στον Internet Explorer και τον Netscape browser. Ευτυχώς για μένα, απέκτησα πολύ γρήγορα δωρεάν λογαριασμό στην Compulink και έτσι κάλυψα πολύ γρήγορα το κενό του στρατιωτικού!

Γύρω στο 1998 (αν θυμάμαι καλά) απέκτησα λογαριασμό στην Otenet και εκτοτε ψιλοκόλλησα, αλλά όχι υπερβολικά πράγματα.

Σήμερα χρησιμοποιώ το internet περισσότερο ως εργαλείο για τη δουλειά μου και λιγότερο για διασκέδαση. Πάντως αναπολώ τις ωραίες εποχές των BBS.

Ρετρο εποχές........
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μόλις μπορέσω να μεταφέρω δεδομένα από amigo-δισκέτες θα σας ποστάρο logs από ένα BBS το 1994 κάπου..:Ρ
 
Δεν θυμάμαι ακριβώς πότε συνδέθηκα στο Internet νόμιζω γύρω στο 2001-2 πρέπει να ήταν με τον ιστορικό για μένα Celeron στα 900 :p

Έμπαινα με την βλακεία τον Internet Explorer μέχρι να βγει ο Firefox.Συνδέθηκα με 56άρι και με καθοδήγησαν πατέρας και αδερφός.Θυμάμαι 2 site που έμπαινα και κατέβαζα φανατικά:

Το tucows και το Underdogs(από τα πιο αγαπημένα μου site)

Ας είναι καλά το Internet που υπάρχει και μπορούμε σήμερα όλοι να μαζευόμαστε έτσι εδώ πέρα και να συζητάμε για ότι μας καπνίσει. :)
 
2001 και εγω .....

Εmu και ρετρο σταφ σε πρωτη ματια,small sizes roms λογω ταχυτητας, εισαγωγες kai φωτο απο σειρες που ειχα να δω χρονια (που λογος για ολοκληρες).

Αξιο αναφορας ηταν οτι τους πρωτους μηνες δεν ηξερα για την χρησιμοτητα των bookmarks και εγραφα σε τετραδια και μπλοκακια ολοκληρες τις διευθυνσεις σε στυλ http://www.arcadeathome.com/vb/newreply.php?do=newreply&noquote=1&p=168854 LOL....
icon10.gif
 
Aardvark είπε:
Αξιο αναφορας ηταν οτι τους πρωτους μηνες δεν ηξερα για την χρησιμοτητα των bookmarks και εγραφα σε τετραδια και μπλοκακια ολοκληρες τις διευθυνσεις
Θεος!

Εγω ξερω ακομα πολλους που αγνοουν τα bookmarks. Φυσικα οι διευθυνσεις στους μοντερνους browsers μενουν στο ιστορικο by default, οποτε νομιζουν οτι το ιστορικο υπαρχει γι αυτο το σκοπο. Οταν τους λεω να προσθεσουν τις σελιδες που τους ενδιαφερουν στα αγαπημενα δεν καταλαβαινουν τι εννοω
 
Χαιρετω απο Συρο και ευχαριστω τον Paspartoo που με βοηθησε σε ενα προβλημα με τον κωδικο :)

Εδω στυ Συρο (βλ. "εξοχικο") βρηκα πολλα ρετροπραγματα που θα ηθελα να σας δειξω αλλα δυστυχως δεν εφερα φωτογραφικη!!

Τελος παντως, βρηκα μεταξυ αλλων και το πρωτο CD συνδεσης Ιντερνετ που μου εδωσε η Οτενετ οταν πηρα την πρωτη μου συνδεση. Περιεχει εκδοσεις IE 3 για Παραθυρα και Μακ, καθως και αλλα προγραμματα οπως Eudora, stuffit.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βασικα ο Ηρακλης σε βοηθησε. Εγω μολις τωρα το εμαθα :)
 
Nemo είπε:
Το βαπτισμα του πυρος Αυγουστος 1997 με την Compulink 33.6 (και τεμεναδες ωσπου να πιασουμε γραμμη
attachment.php


και ενα scan απο ενα ρετρο Cd εγκαταστασης της Compuluink
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παντως η πρωτη (underground) ελληνικη σελιδα-κοινοτητα που θυμαμαι, ηταν ενα σαιτ με τα τραγουδια του "Βρωμυλου" και τις φαρσες του "Λέντη" που ειχε ανοιξει καμια 10αρια χρονια πριν. Ειχε μεγαλο σουξε :)
 
Πεππας κτλ κτλ
 
Στα παλιά forum(όπου από τις απαντήσεις σε ένα νήμα, εμφανίζονταν μόνο οι τίτλοι τους), αποτελούσε επίδειξη καλής συμπεριφοράς, το να αναγράφονται σ' αυτούς τα αρχικά -nt-,-nomsg- κλπ. ώστε να ειδοποιούνται οι υπόλοιποι να μην πατήσουν επάνω, περιμένοντας να φορτώσει η κενή από κείμενο απάντηση. :flower:
 
Εχω ενα ζιπακι με παλια κιτς μπαννερακια (διαφημιστικά animated gifs, counters κλπ) που εχω κρατησει απο κατι backups παλιων σελιδων. Πως μπορω να τα ανεβασω; :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
στο αλμουμ σου
 
1995 εμπαινε ο αδερφος μου σε κατι BBS με ενα πετσινο 3000 (ή μην ήτανε 300;) baud modem και το επομενο καλοκαιρι καναμε την υπερβαση μ'ενα τριμηνο χωρις χρονοχρέωση (30.000 δρχ περιπου αν θυμαμαι καλα αλλα μπορει και να λεω παρα πολλα). Πηραμε modem στα 14400 (ζαλιστηκαμε απο τα G με τετοια ταχυτητα) και... δεν ειδαμε δα και τιποτα το απιστευτο. ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ NETSCAPE NAVIGATOR 2. Μολις το περασαμε τα δαμε ολα. Και graphics και layout κι οτι θελετε μπροστα μας. Εκεινον τον Αυγουστο μολις ειχαν αναφερθει σ'ενα αρθρο κατι νεες ενδιαφερουσες τεχνολογιες της Adobe (Acrobat) και της Macromedia (Flash) με εφαρμογες για web. Τυπικες ταχυτητες 0.2Κ/sec και στη καλυτερη 0.5-0.6 αλλα με μια μοναδα ΟΤΕ για οσες ωρες κρατουσες τη γραμμη (η μανα μου τα χε δει ολα, δε μπορουσε κανεις να μας παρει τηλεφωνο) αν και στις 4-5 ωρες επεφτε κι επρεπε να κανεις reconnect. Στο εξωτερικο που πηγα 1 χρονο μετα στο πανεπιστημιο ειχαν Τ1 (!) κι οταν εβαλα να κατεβασω κατι levels για quake απο εναν FTP server στη Γαλλια κατεβηκαν σαν να τους αντεγραφα απο το ενα μερος του σκληρου στον αλλο και κοιταξα κατω απ τον παγκο μηπως ειχε κι αλλο μηχανημα εκει...
 
Πίσω
Μπλουζα