Ρετρό Ίντερνετ

Επικές εποχές. Γύρω στο 1998-1999 η πρώτη σύνδεση στο σπίτι, Dial Up φυσικά. Πριν έμπαινα από τα ΙΕΚ που πήγαινα. ROMS και Emulators στο φουλ και φυσικά λιώσιμο σε ότι σελίδα είχε την οποιαδήποτε πληροφορία για Heavy Metal. Mailing Lists, MIRC, Fora. Ήταν και είναι κομμάτι της ζωής μου το αχανές Internet.
 
Η αρχή για μένα έγινε το ετος 1998, με extreme σύνδεση 56κ. Έμπενε με την 10η - 20η προσπαθεια. Από τον ήχο που εκανε το modem μπορουσα να καταλάβω αν θα έμπενε ή οχι λίγα δευτερόλεπτα πριν από το μήνυμα στην οθόνη (οπότε κέρδιζα λίγο χρόνο :p ). Στο σπίτι μου δεν επιανε καλες ταχύτητες, κατεβαζα με 5kb/sec το πολύ, ενας φίλος μου έπιανε 6-7 και τον ζήλευα (!). Θυμαμαι και που επρεπε να μπαινω αργα το βραδυ, οπου η χεωση ηταν μικροτερη, αλλα και επειδη δεν μπορουσες να χρησιμοποιεις το τηλεφωνο ταυτόχρονα. xD /emoticons/laugh@2x.png 2x" width="20" height="20" />

Ενας αλλος πάλι ειχε προσβαση στην πολυτεχνειούπολη οπου κατέβαζε με τρελές ταχύτητες (κουβαλαγε σκληρο δισκο και κατεβαζε DIVX videos) που ακομα και σήμερα δεν τις φτασαμε ακόμα στα σπίτια μας (ειχα παει και εγώ μια φορα και θυμάμαι που κατεβασα ένα μεγάλο ΝΕΟ-GEO rom σε δευτερόλεπτα αφου το κατέβασε με 4ΜΒ/sec (ναι, ΜΒ, δηλαδή σαν να λέμε 4.000kb/sec)!!!

Eγω για μια 5ετια (98 - 03) ειχα 56κ modem. Κατέβαζα 1 - 2 ΜΡ3 αρχεια το πολύ, ROMS κατέβαζα ενα - ενα και μόνο για ΝΕS, SNES, MEGADRIVE κτλ. Άντε και κανενα Ν64 rom απο τα μικρά όμως (Super Mario, Starfox κτλ.) Για Zelda, Conker, Perfect dark, έδωσα παραγγελια στον φίλο. Εκείνος μου κατεβαζε και τα NEO-GEO roms, ISOS, Mame collections κτλ, αφού οταν έβλεπα αρχεία άνω των 15-20 ΜΒ, ούτε που τα άγγιζα. Επίσεις κατέβαζα και κανένα βιντεάκι απο IGN απο previews PS2, Gamecube, την εποχή που έκαναν την πρώτη εμφάνισή τους στην αγορά.

Έχοντας φάει στην μάπα 5 χρονια καθε μέρα την ταχύτητα των 56κ, σήμερα το ότι κατεβάζω με σχεδόν 1ΜΒ/sec από το σπίτι μου, μου φαινεται πολυτέλεια (αν μου το ελεγες 6-7 χρόνια πριν δεν θα το πιστευα). Φυσικά πέρασα απο όλα τα στάδια του ADSL, είχα συνδέσεις (386Kbps, 768Kbps, 2Μbps, κτλ).

Θυμαμαι και πιο προσφατα, που πηγαιναμε στα ΝΕΤ cafe οπου μας χρεωνανε καμποσα Ευρω για τα CD που κατεβαζαμε. Θυμαμαι ειχα παρει ενα ολοκαινουριο φλασακι 512ΜΒ (μου κοστισε 80 ευρω τότε) και το χρησιμοποιουσα εκει, ωστε να γλητώνω τα CD.

H πλάκα ειναι όμως με καποιους φίλους που έχω, οι οποιοι αρχισαν να ασχολούνται με το internet τα τελευταία 2 χρόνια (πριν είμουν απλα NERD για αυτούς). Τα άτομα ΠΑΡΑΠΟΝΙΟΥΝΤΑΙ διότι τους παίρνει 2-3 ωρες να κατεβάσουν ένα ολοκληρο DVD, μια ολόκληρη δισκογραφια (που μπορει να έχει 100+ ΜΡ3 μέσα)! Μια φορά θυμάμαι που έμαθα σε έναν φίλο να χρησιμοποιει torrents, και όταν για ένα βιντεο 700mb του είπα με ένα χαμόγελο ότι θα παρει περίπου 30 λεπτά (κατέβαζε με 500kb) μου πετάει την θεική ατακα "Τι τόσο πολυ??? ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ???"

Ε, ρε να σε είχα 10 χρόνια πριν. (βεβαια καποιοι ειναι ασχετοι και δεν μπορουν να καταλαβουν οτι ενα αρχειο 100MB με ένα αρχειο 1GB εχουν διαφορα στον χρόνο κατεβασματος)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σύνδεση στο ιντερνετ σπίτι μου πρωτομπήκε το 1998-99 με την x-treme που για να πιάσεις γραμμή σε ώρες αιχμής έπρεπε να είχες κάνει συμβόλαιο με τον Θεό.

Κλασσικά f-xtreme patch (το οποίο το κατέβαζα από ένα σχετικά καινούριο forum τότε, που πλέον έχει παλιώσει και έχει γίνει από τα μεγαλύτερα τεχνολογικά forums στην Ελλάδα :p ).

Όταν έκλεισαν την x-treme έμπαινα με compulink με την οποία μπορούσαν άμα είχαν τα στοιχεία να μπαίνουν ταυτόχρονα πολύ χρήστες σε αντίθεση με τους άλλους ISPs που άφηναν μόνο έναν χρήστη συνδεδεμένο. Έτσι από κάπου είχα βρει την compulink και την χρησιμοποιούσαμε καμιά 10αριά άτομα :p

Από τον πρώτο καιρό στο ίντερνετ θυμάμαι χαρακτηριστικά το mirc, το icq και το sub7 (ub3r h4x0r καταστάσεις :p ).
 
Εγω ιντερνετ πρωτοαντικρυσα στα 1995 στο πρωτο ισως νετκαφε του Βολου. Με μυησε φιλος σχετικος και μαλιστα η πρωτη επαφη ηταν με τι αλλο.....Chat φυσικα (ηταν η μεγαλη μοδα εκει στα μεσα των 90's). Τις HTML σελιδες τις ανακαλυψα μονος μου μεσα στην επομενη χρονια και απο τοτε εφαγα κολλημα αλλα φυσικα περα απο τη πιστη μου Α500, δεν ειχα PC ωστε να εχω προσβαση και στο σπιτι. Την επαφη τη συνεχισα στο πανεπιστημιο (ΑΠΘ) οπου για μεγαλο διαστημα σερφαρα για πλακα και για κανενα πενταμηνο εψαχνα να βρω πληροφοριες για ιταλικα πανεπιστημια οπου θα εκανα το ERASMUS μου. Σε καποια φαση απεκτησα τη πολυτελεια της PSTN συνδεσης στο σπιτι στην αρχη με δανεικους κωδικους και στη συνεχεια με "τζαμπα" ιντερνετ μεσω του Vodafone λογαριασμου κινητου. Τα υπολοιπα ειναι ιστορια. Ακομη θυμαμαι ενα σωρο ερασιτεχνικες σελιδες Geocities κλπ και ιδιαιτερα σε σχεση με το ποδοσφαιρακι κολλημα SWOS. Eψαχνα σαν τρελος updates για το αγαπημενο μου game και μαλιστα για καποια περιοδο ειχα ολοκληρες "σελιδες" με bookmarks και τις επισκεπτομουν με τη σειρα ανα τακτα διαστηματα. Eπιπλεον, εκεινη τη περιοδο, γυρω στις αρχες του 2000 ειχα φαει κολλημα με οποια σελιδα ηταν σχετικη με amiga (ακομη τσεκαρω την amigaflame οπου το design δεν εχει αλλαξει καθολου) και εψαχνα πληροφοριες για την amiga one που θα εβγαινε εκεινο το διαστημα. Μιλαμε για πολυ ψαξιμο. Κολλημα επισης και με το εξαιρετικο Audiogalaxy οπου περιμενες μια μερα ολοκληρη για να κατεβασεις 2-3 τραγουδια καθως και με το Underdogs απο οπου ειχα κατεβασει απειρα abandonware. Κολλησα μερονυχτα ολοκληρα και εμαθα απιστευτα πραγματα. Δε θα το αλλαζα με τιποτα και θεωρω πως το ιντερνετ αν διατηρηθει δημοκρατικο και ανεξαρτητο θα εξακολουθησει να ειναι μια απο τις μεγαλυτερες εφευρεσεις της ανθρωποτητας. Και για να πω και την αληθεια το προτιμω οπως ειναι τωρα, πιο γρηγορο σε ταχυτητες, πιο πλουσιο σε υλικο και με σαφως ευρυτερο κοινο απ'οσο ειχε πριν 10 χρονια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rakeesh είπε:
Εχω ενα ζιπακι με παλια κιτς μπαννερακια (διαφημιστικά animated gifs, counters κλπ) που εχω κρατησει απο κατι backups παλιων σελιδων. Πως μπορω να τα ανεβασω; :)

Δώσε χονδροειδείς κατασκευές στον λαό! :rofl:
 
Ενδιαφέρον thread. Θυμάται κανείς τις εντολές ΑΤ + ΑΤΤ (αν θυμάμαι καλά για σύνδεση μεταξύ μοντεμ) ?

Πρώτη επαφή ήταν με bbs με ένα άθλιο 2400 σε 286.

Η συνέχεια λίγο πολύ γνωστή όπως αναφέρθηκε από πολλούς Forthnet, (Compulink ήταν η πιο ακριβή ποτέ δεν την συμπαθησα, αν και είχε πολλούς fans bbs klp), Sparknet, Internet Hellas ή καπως έτσι μετά X-treme όπως είδα πολλούς... με το napster να πιάνει φωτιά! η γραμμή να βουίζει :) ... μετά σύνδεση από το πανεπιστήμιο αλλά συγχρόνως και κοινή σύνδεση με ένα φίλο (Forthnet πάλι νομίζω ) όπου και μεις χωρίσαμε τα τσανάκια όπως και ένας άλλος συνφορουμίτης πιο πάνω... Στη συνέχεια ήρθε το ISDN με 2 γραμμούλες το 2001- 2002 , πολύ ακριβό με ταχύτητες 12-15ΚΒ/s, ήθελε μεγάλο μέρος του μισθου

Στη συνέχεια έγινα fan της οτενετ για πολλά χρόνια... έπειτα Vivodi από τις πρώτες πειραματικές που είχε στην Αθήνα τότε έμενα Γαλάτσι κοντά.... και σήμερα Connx εδώ και κάποια χρόνια λόγω της σταθερότητας που προσφέρει...

ΥΓ. να και ο Navigator 3 για Windows 3.1 ftp://ftp.uni-potsdam.de/pub/WWW/netscape/navigator/3.0/windows/n16e30.exe

για Windows 95 ftp://ftp.uni-potsdam.de/pub/WWW/netscape/navigator/3.0/windows/n32e30.exe

Min Req:


Win95/NT: 386, 6MB RAM, 6MB HD



Win3.1: 386, 4MB RAM, 3MB HD
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rakeesh είπε:
Παντως η πρωτη (underground) ελληνικη σελιδα-κοινοτητα που θυμαμαι, ηταν ενα σαιτ με τα τραγουδια του "Βρωμυλου" και τις φαρσες του "Λέντη" που ειχε ανοιξει καμια 10αρια χρονια πριν. Ειχε μεγαλο σουξε :)



Wally είπε:
peppas.fsn.net κύριοι, χαραγμένη αυτό το url στα εγκεφαλικά μου κύτταρα.!
 
Νομίζω έχω σε zipάκι τις φάρσες.
 
Υπαρχει σε rapidshare ολη η κασετα (στο σαιτ ηταν επιλεγμενες) :D
 
Εμενα η επαφή μέ τον "εξω κοσμο" ξεκινά το 1993 με Atari ST kai 1200 bps modem.

Μετα με την Amiga 1200 και 2400 bps modem..... και το 1997 dial-up σθνδεση με PC Olivetti Envision P75 και Windows 95 με 14.000 bps modem.

Ο πρώτος παροχέας για ιντερνετ είταν μια εταιρεία που εφτιαχνε ρούχα κάπου στο Μενίδι Αττικής και ξεκίνησαν παράλληλα την παροχή dial-up συνδεσεων.. (μου διαφευγει το ονομα)

ADSL 1 mbps είχα για πρώτη φορά το 2000 οταν δουλευα στο Cardiff, UK και ADSL 4 mbps είχα στο Βέλγιο το 2001 που μετακόμισα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με μπράουζερ τον Νέτσκεϊπ Ναβιγκέιτορ, στη Θεσσαλονίκη, στων Χημικών Μηχανικών. Εκεί, με κάποια αισθήματα ενοχής, γιατί δεν ήμουν φοιτητής σε εκείνη τη σχολή, πήρα κι εγώ το βάπτισμα του πυρός το 1996! Και από τότε φυσικά κόλλησα, έκανα και τσατ για πρώτη φορά στο ... κοίτα που το έχω ξεχάσει! Είναι ένα πρόγραμμα με κανάλια που έκανες τσατ με όλο τον κόσμο και είχε όνομα όπως λέμε SPSS, MSG.... ΣΕ δικό μου υπολογιστή πάντως έκανα σύνδεση στο Ίντερνετ μόλις το 2002! (παρόλο που είχα πι σι από το 2001)!
 
Πρώτος πάροχος η Compulink για μένα. Ιστορικός και πρωτοπόρος πάροχος, δεν άντεξε την επέλαση των μεγάλων τελικά και έκλεισε. Θυμάμαι πάντως γύρω από το 1994 έως το 1998 θεωρούνταν μαζί με την Forthnet κορυφή. Στην συνέχεια πέρασα από Forthnet για να καταλήξω στην Otenet (θεωρείται ρετρό και αυτή πλέον).

Το Internet τότε ήταν πράγματι ένας θαυμαστός νέος κόσμος. Κάτι που δεν καταλάβαιναν οι μεγάλοι, κάτι δικό μας. Σήμερα είναι κοινότυπο, όπως κάθε επαρκώς διαδομένη τεχνολόγια και το χρησιμοποιεί ο κάθε ασχετούκλας. Είναι πολύ δυνατότερο ως εργαλείο σίγουρα, αλλά πλέον αντιμετωπίζεται περίπου ως το τηλέφωνο.

Αυτά τα λίγα ως σκέψεις για τώρα!!
 
H Compulink κατερευσε μαζί με τις BBS που είχαν μια σεβαστή παρουσία στην Ελλάδα.

Πρωσοπικά θυμάμαι την X-treme με το banner με τις δαφημήσεις.
 
H Χ-treme ήταν extreme για τα ελληνικά δεδομένα. Όχι του τότε, αλλά ακόμα και του σήμερα.

Ένα πείραμα που ήταν καταδικασμένο να αποτύχει........
 
Και τι εκανε η Xtreme γιατι δεν γραφετε να μαθαινουν και οι νεοτεροι,απο οτι θυμαμαι εδινε δωρεαν ιντερνετ με διαφημισεις.
 
pooky(1) είπε:
H Χ-treme ήταν extreme για τα ελληνικά δεδομένα. Όχι του τότε, αλλά ακόμα και του σήμερα.
Ένα πείραμα που ήταν καταδικασμένο να αποτύχει........
Δεν είταν πείραμα καταδικασμένο να αποτύχει...

Η X-Treme είχε τα μόνα έσοδα απο τις διαφημήσεις... και δεν μπορώ να φανταστώ καποιον διαφημιζόμενο να θέλει νε επενδύσει χρήματα οταν κανείς δεν θα δεί την διαφήμιση του.

Την X-Treme την χαντάκωσαν ολοι αυτοί που εγκατέστησαν το λογισμικό που έκρυβε τις διαφημίσεις....

Και για να είμαστε και δίκαιοι.... Ειναι τουλάχιστον ΑΧΑΡΙΣΤΙΑ να προσπαθείς να κλέψεις κάποιον που σου προσφέρει κατι δωρεάν...
 
Θυμαμαι παντως οτι για να καταφερεις να μπεις ηθελες ενα τεταρτακι συνεχους προσπαθειας στην καλυτερη...
 
Wally είπε:
Θυμαμαι παντως οτι για να καταφερεις να μπεις ηθελες ενα τεταρτακι συνεχους προσπαθειας στην καλυτερη...
Εαν προσπαθούσες πρίν τιν 22:00 δεν υπήρχε πρόβλημα. Μετα τις 22:00 εκαναν "επιδρομή" οι κάτοχοι ψηφιακών συνδέσεων μιας και μετα τις 22:00 υπήρχε χαμηλή χρέωση απο τον ΟΤΕ.

Είμαι απο του τυχερούς.... μιας και είχα αναλογική γραμμή αυτη την εποχή και με 1 αστική μονάδα μπορόυσα μα συνδέωμαι ολη μέρα...
 
Αυτό λές εσύ ? ένας φίλος μου (τότε) όταν έμαθε ότι το τηλέφωνο θα γίνει ψηφιακό (δλδ χρονοχρέωση) πήρε μια 3μηνη HOL, μπήκε μέσα και δεν βγήκε για 3 μήνες (3 μήνες με 1 αστική μονάδα ! ΓΟΥΑΟΥ !) ....όπως καταλαβάινεις δεν μπορέσαμε σε αυτό το δίαστημα να τον πάρουμε τηλέφωνο, παρά μόνο να πάμε να χτυπήσουμε το κουδούνι στην πόρτα του !!!!
 
Πίσω
Μπλουζα