Ρετρό Βλακώδεις διαφημίσεις!

elephadas

RetroJunkie™
Αντιδράσεις
2.991
Πουρκουά πα? Αλλά υπάρχουν και τυράκια grand cru. Δεν είναι γαλλικά, αλλά τι φταίνε οι άλλες χώρες ? Ας βαφτίζαν κι οι γάλλοι τα τυριά τους έτσι.

Ολλαντέζικο (και μάλιστα και Royaal, όχι μπασκλασαρία σαν τα γαλλικά κρασιά).
1590371322285.png

Αμερικάνικο (μάρκας Grand Cru. Απορώ πώς και δεν πήγαν σε δικαστήρια να απαγορέψουν στους Γάλλους να χρησιμοποιουν τον όρο. Σε Αμερικάνικο δικαστήριο θα κέρδιζαν και οι USανοί απαιτούν απο όλες τις χώρες να υπακούν τα δικαστήριά τους)

1590371426694.png

Αυτό έχει όλα τα ροκφόρ (που θα έλεγε και η Βασιλειάδου, εδώ με το δίκιο της). Και original και organic και gluten-free (τα άλλα τυριά δεν είναι?) και vegetarian friendly (??) και fresh organic milk (ενώ όλα τα άλλα τυριά του κόσμου είναι χαλασμένο γάλα). Απορώ πώς καταδέχονται να το πουν grand cru
1590371855541.png

Τελευταία επεξεργασία:

laura ingalls

RetroWannaBe
Αντιδράσεις
542
Νομίζω ότι η γλουτένη σε κάποια κίτρινα ιδίως light τυριά μπορεί και να υπάρχει. Δεν είμαι σίγουρη όμως.
Όπως και να χει όμως το να συνυπάρχουν γαλλικό brand name με ελληνική παράδοση μου φαίνεται αστείο. Δεν είναι ονομασία είδους τυριού όπως λέμε πεκορίνο Αμφιλοχίας ή γραβιέρα Κρήτης. Εδώ λέμε λε γκραντ το καρδάρι και δεν εννοούμε το είδος τυριού. Απλά πάμε να πιάσουμε και την αρχοντιά και την βλαχιά. Απόδειξη ότι δεν έπιασε στην αγορά και τώρα δεν νομίζω να υπάρχει.

nkolaos

RetroN00b
Αντιδράσεις
98
Τράπεζες, κινητά, 090, πολιτικές, τηλεπωλήσεις, τοπικών καναλιών...
Τι να πρωτογράψεις!

Οι πιο βλακείες διαφημήσεις, όμως, είναι οι ακόλουθες:

Γνωστή κυρία, κρατώντας στα χέρια της γνωστό απορρυπαντικό ρούχων, συγκρίνει την αποτελεσματικότητά του με ένα άλλο κοινό απορρυπαντικό, έξω από σούπερ μάρκετ, σε σέικερ. Δεν γράφω παρακάτω...

Μεγάλη ελληνίδα ηθοποιός (δεν έχω τίποτα μαζί της, ίσα ίσα που την έχω δει σε παράσταση και έμεινα έκθαμβος) βγαίνει στο γυαλί και διαφημίζει μια "κάρτα υγείας". Αφού κατονομασει ένα κατεβατό ασθένειες, τελειώνει με εκείνο το αξέχαστο "ακόμα και για εξέταση ούρων και κοπράνων".
Δεν θυμάμαι τι έτρωγα εκείνη την στιγμή, θυμάμαι όμως ό,τι ξέρασα...

Τελευταία επεξεργασία:

RIO

Retro Horrormaniac
Αντιδράσεις
1.153
Δεν θυμάμαι αν το ξαναέγραψα, αλλά τέλος πάντων. Μια διαφήμιση για ένα παιχνίδι με μικρόφωνο, για να τραγουδάνε τα παιδιά και να ακούνε την φωνή τους ( η κάτι τέτοιο). Έδειχνε στο τέλος έναν πατέρα να πηγαίνει κρυφά το βράδυ, να παίρνει το μικρόφωνο και να αρχίζει το " ήταν ένας γάιδαρος..."

CHEETARA

RetroN00b
Αντιδράσεις
437
Σιγοτραγουδάω από το πρωί (δεν ξέρω γιατί) το τραγούδι από τη διαφήμιση για το παιχνίδι που λεγόταν "σκυλάκι gogo" .
Ήταν ένα άσπρο κανίς που έπαιρνε μπαταρίες κ περπατούσε.
Το τραγουδάκι της διαφήμισης ήταν τόσο αξέχαστο που ακόμα το θυμάμαι λέξη προς λέξη.

nkolaos

RetroN00b
Αντιδράσεις
98
Μία διαφήμιση Ντανέτ (παιδικά ή ελαφριά γιαουρτάκια ή κρέμες) με μια κοπέλα που χόρευε ασταμάτητα,
κρατώντας στα χέρια της κουταλάκια και χτυπώντας τα σαν καστανιέτες την θυμάται κανείς;

- Ντανέτ, ντανέτ! (και δώστου χτύπημα με τα κουταλάκια!)

manos311

RetroActive
Αντιδράσεις
507
Σιγοτραγουδάω από το πρωί (δεν ξέρω γιατί) το τραγούδι από τη διαφήμιση για το παιχνίδι που λεγόταν "σκυλάκι gogo" .
Ήταν ένα άσπρο κανίς που έπαιρνε μπαταρίες κ περπατούσε.
Το τραγουδάκι της διαφήμισης ήταν τόσο αξέχαστο που ακόμα το θυμάμαι λέξη προς λέξη.
Η διαφήμιση υπάρχει στο Youtube:

RIO

Retro Horrormaniac
Αντιδράσεις
1.153
Ήταν μια παλιά διαφήμιση για μια σοκολάτα. Έδειχνε έναν γάμο , την μητέρα συγκινημένη κλπ και ακουγόταν... " σήμερα παντρεύουμε την σοκολάτα με το γιαούρτι ! " ( νέα γεύση κλπ ) . Τότε μου είχε φανεί λίγο γελοία αυτή η διαφήμιση .

Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα