Ρετρό Βλακώδεις διαφημίσεις!

Πουρκουά πα? Αλλά υπάρχουν και τυράκια grand cru. Δεν είναι γαλλικά, αλλά τι φταίνε οι άλλες χώρες ? Ας βαφτίζαν κι οι γάλλοι τα τυριά τους έτσι.

Ολλαντέζικο (και μάλιστα και Royaal, όχι μπασκλασαρία σαν τα γαλλικά κρασιά).
1590371322285.png

Αμερικάνικο (μάρκας Grand Cru. Απορώ πώς και δεν πήγαν σε δικαστήρια να απαγορέψουν στους Γάλλους να χρησιμοποιουν τον όρο. Σε Αμερικάνικο δικαστήριο θα κέρδιζαν και οι USανοί απαιτούν απο όλες τις χώρες να υπακούν τα δικαστήριά τους)

1590371426694.png

Αυτό έχει όλα τα ροκφόρ (που θα έλεγε και η Βασιλειάδου, εδώ με το δίκιο της). Και original και organic και gluten-free (τα άλλα τυριά δεν είναι?) και vegetarian friendly (??) και fresh organic milk (ενώ όλα τα άλλα τυριά του κόσμου είναι χαλασμένο γάλα). Απορώ πώς καταδέχονται να το πουν grand cru
1590371855541.png
 
Τελευταία επεξεργασία:
Νομίζω ότι η γλουτένη σε κάποια κίτρινα ιδίως light τυριά μπορεί και να υπάρχει. Δεν είμαι σίγουρη όμως.
Όπως και να χει όμως το να συνυπάρχουν γαλλικό brand name με ελληνική παράδοση μου φαίνεται αστείο. Δεν είναι ονομασία είδους τυριού όπως λέμε πεκορίνο Αμφιλοχίας ή γραβιέρα Κρήτης. Εδώ λέμε λε γκραντ το καρδάρι και δεν εννοούμε το είδος τυριού. Απλά πάμε να πιάσουμε και την αρχοντιά και την βλαχιά. Απόδειξη ότι δεν έπιασε στην αγορά και τώρα δεν νομίζω να υπάρχει.
 
Τράπεζες, κινητά, 090, πολιτικές, τηλεπωλήσεις, τοπικών καναλιών...
Τι να πρωτογράψεις!

Οι πιο βλακείες διαφημήσεις, όμως, είναι οι ακόλουθες:

Γνωστή κυρία, κρατώντας στα χέρια της γνωστό απορρυπαντικό ρούχων, συγκρίνει την αποτελεσματικότητά του με ένα άλλο κοινό απορρυπαντικό, έξω από σούπερ μάρκετ, σε σέικερ. Δεν γράφω παρακάτω...

Μεγάλη ελληνίδα ηθοποιός (δεν έχω τίποτα μαζί της, ίσα ίσα που την έχω δει σε παράσταση και έμεινα έκθαμβος) βγαίνει στο γυαλί και διαφημίζει μια "κάρτα υγείας". Αφού κατονομασει ένα κατεβατό ασθένειες, τελειώνει με εκείνο το αξέχαστο "ακόμα και για εξέταση ούρων και κοπράνων".
Δεν θυμάμαι τι έτρωγα εκείνη την στιγμή, θυμάμαι όμως ό,τι ξέρασα...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν θυμάμαι αν το ξαναέγραψα, αλλά τέλος πάντων. Μια διαφήμιση για ένα παιχνίδι με μικρόφωνο, για να τραγουδάνε τα παιδιά και να ακούνε την φωνή τους ( η κάτι τέτοιο). Έδειχνε στο τέλος έναν πατέρα να πηγαίνει κρυφά το βράδυ, να παίρνει το μικρόφωνο και να αρχίζει το " ήταν ένας γάιδαρος..."
 
Σιγοτραγουδάω από το πρωί (δεν ξέρω γιατί) το τραγούδι από τη διαφήμιση για το παιχνίδι που λεγόταν "σκυλάκι gogo" .
Ήταν ένα άσπρο κανίς που έπαιρνε μπαταρίες κ περπατούσε.
Το τραγουδάκι της διαφήμισης ήταν τόσο αξέχαστο που ακόμα το θυμάμαι λέξη προς λέξη.
 
Μία διαφήμιση Ντανέτ (παιδικά ή ελαφριά γιαουρτάκια ή κρέμες) με μια κοπέλα που χόρευε ασταμάτητα,
κρατώντας στα χέρια της κουταλάκια και χτυπώντας τα σαν καστανιέτες την θυμάται κανείς;

- Ντανέτ, ντανέτ! (και δώστου χτύπημα με τα κουταλάκια!)
 
Σιγοτραγουδάω από το πρωί (δεν ξέρω γιατί) το τραγούδι από τη διαφήμιση για το παιχνίδι που λεγόταν "σκυλάκι gogo" .
Ήταν ένα άσπρο κανίς που έπαιρνε μπαταρίες κ περπατούσε.
Το τραγουδάκι της διαφήμισης ήταν τόσο αξέχαστο που ακόμα το θυμάμαι λέξη προς λέξη.

Η διαφήμιση υπάρχει στο Youtube:

 
Ήταν μια παλιά διαφήμιση για μια σοκολάτα. Έδειχνε έναν γάμο , την μητέρα συγκινημένη κλπ και ακουγόταν... " σήμερα παντρεύουμε την σοκολάτα με το γιαούρτι ! " ( νέα γεύση κλπ ) . Τότε μου είχε φανεί λίγο γελοία αυτή η διαφήμιση .
 
Τελευταία επεξεργασία:
'Άλλη μια που μου ήρθε στο μυαλό. Δεν θυμάμαι τι ακριβώς τι διαφήμιζε ( νομίζω κάτι με κινητή τηλεφωνία). Ήταν Χριστούγεννα και έδειχνε μια γυναικά να τρώει κάτι και να χαζεύει σε μια βιτρίνα, ενώ λίγο παραπέρα να στεκόταν ένας ντυμένος , άγιος Βασίλης. Σε μια στιγμή έπεφτε λίγο σάλτσα σε ένα κάγκελο και εκείνη πήγε να το γλείψει. Αλλά επειδή είχε πάγο, κόλλησε η γλώσσα της. Μετά έδειχνε να προσπαθεί να πάρει τηλέφωνο μια φίλη της ( η οποία ήταν στο κρεβάτι με έναν μπρατσωμένο να της κάνει διάφορα παιχνίδια !!! ) , αλλά επειδή είχε κολλημένη την γλώσσα, η άλλη δεν καταλάβαινε ποιος ήταν και το έκλεισε. Αποκορύφωμα .... η διαφήμιση τελείωνε με τον άγιο βασίλη να πλησιάζει τρίβοντας από ικανοποίηση τα χέρια του ( του στυλ θα φάμε καλά απόψε ). Ποτέ δεν ήμουν του ορθοπολιτικού χιούμορ, αλλά αυτή η διαφήμιση ήταν χυδαία, ενοχλητική και αισχρή.
 
'Άλλη μια που μου ήρθε στο μυαλό. Δεν θυμάμαι τι ακριβώς τι διαφήμιζε ( νομίζω κάτι με κινητή τηλεφωνία). Ήταν Χριστούγεννα και έδειχνε μια γυναικά να τρώει κάτι και να χαζεύει σε μια βιτρίνα, ενώ λίγο παραπέρα να στεκόταν ένας ντυμένος , άγιος Βασίλης. Σε μια στιγμή έπεφτε λίγο σάλτσα σε ένα κάγκελο και εκείνη πήγε να το γλείψει. Αλλά επειδή είχε πάγο, κόλλησε η γλώσσα της. Μετά έδειχνε να προσπαθεί να πάρει τηλέφωνο μια φίλη της ( η οποία ήταν στο κρεβάτι με έναν μπρατσωμένο να της κάνει διάφορα παιχνίδια !!! ) , αλλά επειδή είχε κολλημένη την γλώσσα, η άλλη δεν καταλάβαινε ποιος ήταν και το έκλεισε. Αποκορύφωμα .... η διαφήμιση τελείωνε με τον άγιο βασίλη να πλησιάζει τρίβοντας από ικανοποίηση τα χέρια του ( του στυλ θα φάμε καλά απόψε ). Ποτέ δεν ήμουν του ορθοπολιτικού χιούμορ, αλλά αυτή η διαφήμιση ήταν χυδαία, ενοχλητική και αισχρή.
Πωπω, τι μου θύμισες τώρα. Θυμάμαι κάθε φορά που έπεφτε αυτή η διαφήμιση, οι γονείς μου σιχτίριζαν και άλλαζαν αυτομάτως κανάλι. Έψαξα να τη βρω στο YouTube αλλά μάταια. Αν θυμάμαι καλά, πρέπει να ήταν διαφήμιση Cosmote/Ote για κάποιου είδους προγράμματα συμβολαίου και τη θυμάμαι γιατί παιζόταν και μια άλλη βλακωδης του ΟΤΕ εκείνη την περίοδο αν θυμάμαι καλά και σε αυτήν, η πρωταγωνίστρια της διαφήμισης έχει ένα ατύχημα καθώς χώνεται το τακούνι της στη χαραμάδα που σχηματίζεται μεταξύ ορόφου και ασανσέρ και μετά τη δείχνει που την παίρνουν με φορείο και νομίζω ότι ήταν διαφήμιση για πληροφορίες καταλόγου η κάτι τέτοιο. Όλα αυτά, γύρω στο 2003 η 2005 αν δε με απατά η μνήμη μου. Πάντως, αυτό που θυμάμαι έντονα είναι ότι ειδικά για τη διαφήμιση με τη γλώσσα, είναι ότι πρέπει να σταμάτησε ξαφνικά να προβάλλεται, ενδεχομένως έπεσε το κράξιμο της αρκούδας τότε γιατί ναι, ήταν αρκετά αισχρό πιστεύω.

Επίσης, μου έχει μείνει χαραγμένη στο μυαλό μια διαφήμιση αυτοκινήτου η οποία ενώ είχα την εντύπωση ότι ήταν για το Renault Megane κάπου στο 2000, δεν μπόρεσα να τη βρω, εκτός αν ήταν Ελληνικής παραγωγής και δεν υπάρχει. Εκεί λοιπόν, θυμάμαι ένα ζευγάρι γάντια του μποξ να χτυπάει με δύναμη πάνω στο καπό του αυτοκινήτου και ήταν για να δείξει τη δύναμη στο μοτέρ λόγω ανεβασμένων κυβικών/ίππων η κάτι τέτοιο. Κάθε φορά που την έβλεπα αυτή τη διαφήμιση, τρόμαζα γιατί τα γάντια εσκαζαν με πολύ δύναμη και απότομα.

Χαλαρά όμως η πιο βλακωδης διαφήμιση που έχω δει στα χρονικά και είναι με τις απαραίτητες δόσεις ρετρό, είναι μια αμερικάνικη διαφήμιση για την κονσόλα Sega Cd. Πραγματικά απορώ τι καπνίζανε όταν έκαναν τη σύλληψη αυτής της ιδέας και την υλοποίησαν.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πράγματι , επιδεικνύοντας η διαφήμιση τέτοια γραφικά σε σοφρωνίζει να ΜΗΝ το αγοράσεις !
 
Θυμάστε την διαφήμιση βαφής μαλλιών με σλόγκαν "Από δω γκρίζα γκρίζα κι από δω Loving Care!" Ήταν λίγο κάπως!!
 
Ξεχωρίζω τρεις διαφημίσεις που μου δίνανε στα νεύρα. Όλες είναι παλιές γιατί τώρα δεν κάθομαι να δω, μόλις ξεκινάνε ή αλλάζω κανάλι ή κλείνω την τιβι.

  • Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ Η ΚΑΛΗ ΚΑΘΑΡΙΖΕΙ ΜΕ ΡΟΛΙ.
Το κοριτσάκι που έπαιζε σε αυτη τη διαφήμιση ήταν πολύ αντιπαθητικό και ... και η μάνα της το ίδιο! Η δικιά μου ήταν καλύτερη και δεν καθάριζε με Ρολί!

  • ΓΚΑΡΣΟΝ! ΛΕΚΙΑΣΤΗΙΚΑ!
Φτού σου ρε ξεφτιλισμένε! Μας το λες κι όλας!
Μου 'ρχόταν να μπω μέσα στη τηλεόραση να τον χαστουκίσω!


Την τρίτη διαφήμιση δεν θέλω να την πω τώρα γιατί θυμήθηκα και χαλάστηκα με τις άλλες δυο.
Αυτά.
 
Μια παλιά διαφήμιση για μασαζοκαλσόν SLIM. Κάθονταν, η γραμματέας με τα πόδια πάνω στο γραφείο. έμπαινε ο διευθυντής, την έβλεπε έτσι και την απέλυε. Του εξηγούσε μια άλλη υπάλληλος, οτι αυτό έγινε γιατι δεν φοράει η κοπέλα το καλσόν. Έτσι, ο διευθυντής *****ωνε και της έλεγε να πάει να το αγοράσει και όλα εντάξει. Όλα αυτά με εξαιρετική σκηνοθεσία, ηθοποιούς δοσμένους στον ρόλο τους και γενικά άψογη αισθητική...
Όχι ότι είναι και κάτι σημαντικό, αλλά με το " *****ωνε " που το έφαγε η...λογοκρισία :p , εννοούσα πως έγινε πιο μαλακός, πιο ήρεμος. Όχι κάτι που να έχει σχέση με την γνωστή βρισιά. Ξαναλέω όχι ότι έχει σημασία, απλά έτυχε να ξαναδώ το θέμα σήμερα.
 
Άσχετο, αλλά υπάρχει αυτόματη "λογοκρισία" στο ΡΜ? Μου θυμίζει προ 20τίας σε άσχετο φόρουμ που το αυτόματο φίλτρο είχε γράψει έναν πολιτικό όρο που χρησιμοποίησε μια φίλη μου "κομ*****σμό" κι εκείνη είχε γίνει έξαλλη γιαί νόμιζε ότι το φιλτράρισμα ήταν πολιτικό :)
 
Πίσω
Μπλουζα