Ρετρό Βλακώδεις διαφημίσεις!

shock είπε:
Εμένα πάντως δε με ενοχλούν οι διαφημίσεις.Σίγουρα υπάρχουν "χαζές διαφημήσεις" αλλά όταν κάποιος ας πούμε πάει να πάρει ένα στεγαστικό ΔΕ θα βασιστεί στην ποιότητα της διαφήμησης. Αν το κάνει τότε δε φταίει η διαφήμηση, έτσι κι αλλιώς στην πρώτη τράπεζα που θα έβλεπε μπροστά του θα έμπαινε ή σε αυτήν που θα του έλεγε ο "φίλος" του ότι είναι "καλή".
Μην πάιρνεις όρκο, μην βάζεις στοίχημα θα χάσεις παταγωδώς. Αν τα πράγματα όντως ήταν έτσι, καμία τράπεζα δεν θα έσκαγε χρήμα για την παραγωγή και προβολή διαφημήσεων και φυσικά, ο Μπάμπης ο Γιουρομπάνκας δεν θα ήταν η απόλυτη μορφή αξιοπιστίας.

Άντε δεν ξέφυγα από το θέμα. "Μπα - Μπάμπης!!!!!! "

[edited]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να σου πω εγώ τι καταλαβαίνω από τη διαφήμηση του Μπάμπη:

Η συγκεκριμένη εταιρεία έβγαλε ένα νέο προιόν και ενημερώνει τους υποψήφιους πελάτες της. ΔΕΝ θα σε πείσει να το αγοράσεις με την διαφήμηση της γιατί έτσι κι αλλιώς θα περάσεις από ένα υποκατάστημα και θα σου δώσουν το μαγικό χαρτάκι με τις δόσεις.

Ακόμα και απορυπαντικό να πάρεις αν δεις ότι δεν λευκαίνει τα ρούχα όπως θέλει θα δοκιμάσεις το διπλανό στο ράφι. Η νότα του ΚΑΚΟΥ εντυπωσιασμού της διαφήμησης έχει πεθάνει τη στιγμή που απαγορεύτηκαν οι διαφημήσεις καπνού στο κυρίως μέσο ενημέρωσης (TV). Όλα τα άλλα ακόμα και τα παιχνίδια για τα μικρά παιδιά που είναι επηρεπή στη διαφήμηση ελέγχονται από την παιδεία που έχουν οι γονείς. Τα εθιστικά προιόντα (καπνός και αλκοόλ) είναι αλονού παπά Ευαγγέλιο.
 
@shock δεν αντιλέγω με αυτά που λες για τα μυνήματα. Αν κάποιος διαθέτει ένα χρηματικό ποσό να χαλάσει αλλα με συνείδηση, να το βλέπει το θέμα όπως εσυ, τότε κανένα πρόβλημα. Ξέρω κόσμο όμως που νομίζουν οτι δεν υπάρχουν χρηματικές παγίδες και 95% απο αυτά τα διαφημιστικά σε αυτούς απευθύνονται.
 
Μα το ίδιο λέμε. (Δες το IQ Level)
 
IQ level of target group = below zero.

No hope my friend, no hope.
 
Δεν είμαι τόσο σίγουρο για το αν το IQ των Ελλήνων είναι υπεύθυνο που την πατούν τόσοι πολλοί σε αυτά τα διαφημιστικά κόλπα. Σε αυτήν την περίπτωση θα μπορούσαμε εύκολα να κατηγορήσουμε το Θεό που δε μας προίκισε με λίγο μυαλό περισσότερο και να τελείωνε εκεί η ιστορία.

Εξάλλου δεν υπάρχουν πολλοί «βλάκες» αλλά απαίδευτοι άνθρωποι, που κάποιοι άλλοι «μορφωμένοι» εκμεταλλεύονται την άγνοιά τους.

Το θέμα επομένως είναι το κράτος να προστατεύει σωστά, όπως οφείλει, τους πολίτες του…
 
Σωστός Alucard. Το κράτος πρέπει να προστατέψει τους πολίτες του. Αλλά ποιο είναι το κράτος; Δεν είμαστε εμείς, οι ψηφοφόροι, αυτοί που τρέχουν στα εκλογικά κέντρα, αυτοί που ζητάνε το ρουσφέτι; Άρα με το ένα χέρι ζητάμε προστασία και από το άλλο βγάζουμε οι ίδιοι τα μάτια μας μόνοι μας.

Αν βελτιωθεί ο καθένας μας προσωπικά, θα βελτιωθεί και η Ελλαδίτσα μας και βέβαια οι διαφημήσεις που τότε θα απευθύνονται σε "άλλο" κοινό.
 
Δεν είναι θέμα IQ απαραίτητα. Είναι και θέμα αντίληψης. Και η αντίληψη πολλές φορές είναι απόρροια της καλλιέργειας του καθένος απο εμας.

Η ρίζα του κακού εν ολίγοις (και πάλι) ειναι η κακή παιδεία (η οποία μετουσιώνεται σε σάπια νοοτροπία), οπότε , ναί , μπορούμε να κατηγορήσουμε ΚΑΙ το κράτος (αλλα ΚΑΙ τον καθένα απο εμάς ξεχωριστά που δεν κάνει τίποτα γι'αυτό)
 
Η τελευταία τηλεοπτική διαφήμιση του clιο της renault. Αφου περνάει το clio απο την οθόνη ένα μύνημα εμφανίζεται: GET A LIFE. Τι λέτε μωρέ; Να χρεωθούμε για το υπόλοιπο της ζωής μας για να αγοράσουμε την σερβιέτα της ranault για να ζήσουμε σαν άνθρωποι; Αυτό το νόημα δεν έχει το get a life ή εγω ο πανύβλακας τα έχω μπερδέψει; και όχι μόνο τη σερβιέτα με φτερά της renault αλλά οποιοδήποτε αμάξι. Αντε και μου γυρίζουν τα άντερα ανάποδα όταν θυμάμαι αυτή τη διαφήμιση! :animangry: :animangry: :animangry: :animangry:
 
telonio είπε:
Η τελευταία τηλεοπτική διαφήμιση του clιο της renault. Αφου περνάει το clio απο την οθόνη ένα μύνημα εμφανίζεται: GET A LIFE. Τι λέτε μωρέ; Να χρεωθούμε για το υπόλοιπο της ζωής μας για να αγοράσουμε την σερβιέτα της ranault για να ζήσουμε σαν άνθρωποι; Αυτό το νόημα δεν έχει το get a life ή εγω ο πανύβλακας τα έχω μπερδέψει; και όχι μόνο τη σερβιέτα με φτερά της renault αλλά οποιοδήποτε αμάξι. Αντε και μου γυρίζουν τα άντερα ανάποδα όταν θυμάμαι αυτή τη διαφήμιση! :animangry: :animangry: :animangry: :animangry:

ee twra eisai ligo iperbolikos:animeek: .... egw nomizw oti einai paneksipni diafimisi :thumbup: :thumbup:

Renault RULEZZZZ:admin:
 
Βρίσκεις πανέξυπνη την ιδέα οτι για να ζεις σαν άνθρωπος κατα τα λεγόμενα της renault, πρέπει να δώσεις ένα σκασμό λεφτά για να αγοράσεις το clio; Τουλάχιστο αυτό το μύνημα μας πασάρει με το get a life. Να σου πω πως το βλέπω εγώ το θέμα; Ολα τα αυτοκίνητα είναι αυτοκίνητα. Ανεξάρτητα απο ποιόν κατασκευαστή προέρχονται και πόσα άλογα αποδίδουν οι κινητήρες τους. Γουστάρεις τα renault, ok μεγεια σου με χαρά σου. Εμένα όμως με προσβάλει μια διαφήμιση που μου λέει πάρε το τάδε αμάξι για να γίνεις άνθρωπος. Το αμάξι με κάνει άνθρωπο; To ότι έχω ένα 106 1400 με 75 ψωράλογα με κάνει λιγότερο άνθρωπο; ή μήπως δείχνει την χαμηλή ποιότητα ζωής μου; Πρέπει να πάρω ένα ακριβότερο αμάξι σαν το clio που πιάνει τα 100 στον χρόνο που έχει πιάσει το δικό μου τα 50 ε; Δεν ξέρω για εσένα αλλα εμένα σε αυτούς τους προβληματισμούς της στιγμής με βάζει αυτή η διαφήμιση. Εσυ την βρίσκεις ακόμα έξυπνη;
 
H χειροτερη διαφημιση αυτο τον καιρο ειναι αυτη που δειχνει μια ασχημη να ειναι θλιμμενη και να σφιγγεται επειδη δεν μπορει να χ3σ3ι.

Τρωει λοιπον ενα γιαουρτι (που κατι περιεχει..σαλαμουρα,καθαρτικο?) και μετα την δειχνει ξεφουσκωτη και ευτυχισμενη...
 
LOL πρέπει να αρχίσω να βλέπω τηλεόραση μου φαίνεται...

(και να πάρω κι ένα Clio :biglaugh:)
 
Συμφωνώ για τη διαφήμηση με το αμάξι και επαυξάνω.

Θες αγοράκι ή κοριτσάκι να το παίξεις και πολύ σπουδαίος με αυτοκινητάκι;

Πάρε ρε κωλόπαιδο μια Chevy 4Χ4 του 75 για κανά 500άρι ευράκια και χώσε 50.000 σε αξεσουάρ, βάψιμο, ανακατασκευή. Μετά ρίξε και καμιά 10ριά οθόνες μέσα, ηχοσύστημα με 2000 το ηχείο και ζάντες χρωμίου 22άρες με λάστιχα χαμηλού προφίλ. Μετά δώσε και άλλα 25000 για μια καινούργια "John Barret" χειροποίητη μηχανή 8000 κυβικών και 600 αλόγων και χτύπα τους δρόμους.

Αν σου βαστάει φυσικά, μια και κάτι τέτοιο δεν θα το κάνει κανείς. Και μετά κοίτα τους ηλίθιους με τα Κλειώ, τις Αφροξυλάνθες και τις Κούλες αφυψηλού, με τη ζωή που μόλις απέκτησαν και δες τις φάτσες των ηλίθιων χαζόξανθων που κάθονται στη θέση του συνοδηγού να βγάζουν φακίδες......

Πω πω πρέπει να κόψω ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ να παρακολουθώ μανιωδώς το "Pimp my Ride"........ Αυτός ο XZIBIT μου κάνει πολύ κακό.......
 
Δόξα σοι ο Θεός, έκοψα την τηλεόραση και έχω γλυτώσει από όλα αυτά! :D
 
telonio είπε:
Βρίσκεις πανέξυπνη την ιδέα οτι για να ζεις σαν άνθρωπος κατα τα λεγόμενα της renault, πρέπει να δώσεις ένα σκασμό λεφτά για να αγοράσεις το clio; Τουλάχιστο αυτό το μύνημα μας πασάρει με το get a life. Να σου πω πως το βλέπω εγώ το θέμα; Ολα τα αυτοκίνητα είναι αυτοκίνητα. Ανεξάρτητα απο ποιόν κατασκευαστή προέρχονται και πόσα άλογα αποδίδουν οι κινητήρες τους. Γουστάρεις τα renault, ok μεγεια σου με χαρά σου. Εμένα όμως με προσβάλει μια διαφήμιση που μου λέει πάρε το τάδε αμάξι για να γίνεις άνθρωπος. Το αμάξι με κάνει άνθρωπο; To ότι έχω ένα 106 1400 με 75 ψωράλογα με κάνει λιγότερο άνθρωπο; ή μήπως δείχνει την χαμηλή ποιότητα ζωής μου; Πρέπει να πάρω ένα ακριβότερο αμάξι σαν το clio που πιάνει τα 100 στον χρόνο που έχει πιάσει το δικό μου τα 50 ε; Δεν ξέρω για εσένα αλλα εμένα σε αυτούς τους προβληματισμούς της στιγμής με βάζει αυτή η διαφήμιση. Εσυ την βρίσκεις ακόμα έξυπνη;
dikio exeis file den 8a diafonisw mazi ilikrina...siga min krinw enan an8ropw apo ti car exei i apo ti kinito i apo ti spiti ..eleos..

apla ta ipa oti einai eksipni diafisi giayto pou 8elei na perasei min ksexnas oti zoume se mia katanallotiki kinonia (gamata)

asxeto, to gameboy to pira kai einai teleio emina lalakas molis to eida..
 
Μaddog σου βγάζω το καπέλο.
 
exetlaios είπε:
Η ηλιθιότερη διαφήμιση όλων των εποχών, πρέπει να ήταν αυτή με το τραγούδι :

"ΠΛΥΝΤΙΡΕΞ, ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΠΟΡΥΠΑΝΤΙΚΟ" !

Το θυμάστε ;

Πάμε, όλοι μαζί τώρα ...

"ΠΛΥΝΤΙΡΕΞ, ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΠΟΡΥΠΑΝΤΙΚΟ" !
εγώ θυμάμαι το:

πλυντηρέξ μόνη λύση στο απορυπαντικό

πλυντηρέξ μόνη λύση για πλυντήριο γερό!

μπούρδα κι αυτό ε; :p
 
ΛΕωνιδας ψησταριες :Ρ
 
krios είπε:
εγώ θυμάμαι το: πλυντηρέξ ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΛΥΣΗ ΜΕ Τ 'απορυπαντικό

πλυντηρέξ Η μόνη λύση για πλυντήριο γερό!

μπούρδα κι αυτό ε; :p
ΔΙΣ ΙΖ ΚΟΡΕΚΤ...

εδω κολαει το θρυλικο" ΑΦΡΟΖΟ ΑΦΡΟΖΟ ΑΦΡΟΟΟΖΟ ΑΝΑΣΑΝΑ!! επισης για αποσμητικα τουαλετας βαζουν κατι πενταχρονα πιτσιρικια για τις βρωδουλειες,ενω στην πραγματικοτητα αυτα κανεις δεν τα παιρνει μυρωδια..πολυ πιο πειστικος θα ταν κανας υπερβαρος ρακαφλας που μπαινει στην αιθουσα του θρονου βαστοντας εφημεριδα... :animlaugh:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα