Ρετρό Βλακώδεις διαφημίσεις!

[edit] εκτός χρονολογικών ορίων του φόρουμ / χαρακτηρισμοί [/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"Θέλω να πάρω τηλέφωνο το Γιάννη, και να μην το κλείσω ποτέ"...
 
krhtikos είπε:
Μια διαφήμηση με βαφές αυγών που στο τέλος βγαίνει ένας παλαβός με τα δάχτυλα στα μάτια στύλ φοράω γιαλιά και λέει "Αυγά-γαβ γαβ γαβ γαβ!!!" τη πετύχατε;
Νομίζω ότι ήταν ο Λαέρτης Μαλκότσης
 
Διάβασα το topic από την αρχή και μπορώ να πω ότι διασκέδασα. Γενικά συμφωνώ ότι οι διαφημίσεις είναι επίτηδες ηλίθιες και υπερβολικές έτσι ώστε να σου μένουν στο μυαλό. Και μόνο το ότι συζητάς με τον φίλο σου για μία ηλίθια διαφήμιση και γελάτε με την χαζομάρα της, αυτό και μόνο σημαίνει ότι η διαφήμιση αυτή έκανε την δουλειά της.

Οπότε έχω σταματήσει πλέον να ενοχλούμαι από τις διαφημίσεις, απλά δεν ασχολούμαι. Αποφεύγω και να τις βλέπω. Ομως είναι κάποιες διαφημίσεις που δεν μπορώ να τις αγνοήσω. Κυρίως τις διαφημίσεις κάποιων λιχουδιών τύπου Kinder, γκοφρέτες και λοιπόν. Οπως για παράδειγμα σενάριο με κάτι κακόμοιρα παιδάκια που μετά από το παιχνίδι, το ποδόσφαιρο κλπ, τρέχουν πεινασμένα στην μαμά τους να τους βάλει κάτι να φάνε... και αυτή η μέγαιρα, αντί να μαγειρέψει κάτι της προκοπής να φάνε να χορτάσουν, τους δίνει σοκολατάκια kinder.... γιατί χορταίνουν, κάνουν καλό στην υγεία και βοηθάνε την σωστή ανάπτυξη!!!!!!!!!! Και η μαμά που βαριέται να μαγειρέψει, μπορεί να κάτσει να δει με την ησυχία της τα τούρκικα χωρίς να την πρήζουν τα παιδιά της με τις δευτερεύουσας σημασίας ανάγκες τους.

Αυτές οι διαφημίσεις δεν είναι απλά ηλίθιες. Είναι επικίνδυνες. Σίγουρα υπάρχουν και τέτοιοι ανεύθυνοι γονείς αλλά το να βλέπεις στην τηλεόραση να επικροτούν τέτοια συμπεριφορά είναι καταθλιπτικό....
 
[edit] βίντεο με πολιτικό περιεχόμενο [/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ξέρω αν αναφέρθηκε, αλλά πολύ εκνευριστική ήταν και μια ξένη διαφήμιση (για σαμπουάν νομίζω), όπου έδειχνε μια δικηγόρο να χορεύει μαζί με κάτι τύπους μέσα στο δικαστήριο και να ακούγεται ένα τραγούδι που έλεγε " να ολοκληρώσει Θέλει " ... :xm:
 
Imgema είπε:
Διάβασα το topic από την αρχή και μπορώ να πω ότι διασκέδασα. Γενικά συμφωνώ ότι οι διαφημίσεις είναι επίτηδες ηλίθιες και υπερβολικές έτσι ώστε να σου μένουν στο μυαλό. Και μόνο το ότι συζητάς με τον φίλο σου για μία ηλίθια διαφήμιση και γελάτε με την χαζομάρα της, αυτό και μόνο σημαίνει ότι η διαφήμιση αυτή έκανε την δουλειά της.
Οπότε έχω σταματήσει πλέον να ενοχλούμαι από τις διαφημίσεις, απλά δεν ασχολούμαι. Αποφεύγω και να τις βλέπω. Ομως είναι κάποιες διαφημίσεις που δεν μπορώ να τις αγνοήσω. Κυρίως τις διαφημίσεις κάποιων λιχουδιών τύπου Kinder, γκοφρέτες και λοιπόν. Οπως για παράδειγμα σενάριο με κάτι κακόμοιρα παιδάκια που μετά από το παιχνίδι, το ποδόσφαιρο κλπ, τρέχουν πεινασμένα στην μαμά τους να τους βάλει κάτι να φάνε... και αυτή η μέγαιρα, αντί να μαγειρέψει κάτι της προκοπής να φάνε να χορτάσουν, τους δίνει σοκολατάκια kinder.... γιατί χορταίνουν, κάνουν καλό στην υγεία και βοηθάνε την σωστή ανάπτυξη!!!!!!!!!! Και η μαμά που βαριέται να μαγειρέψει, μπορεί να κάτσει να δει με την ησυχία της τα τούρκικα χωρίς να την πρήζουν τα παιδιά της με τις δευτερεύουσας σημασίας ανάγκες τους.

Αυτές οι διαφημίσεις δεν είναι απλά ηλίθιες. Είναι επικίνδυνες. Σίγουρα υπάρχουν και τέτοιοι ανεύθυνοι γονείς αλλά το να βλέπεις στην τηλεόραση να επικροτούν τέτοια συμπεριφορά είναι καταθλιπτικό....
:bow: :bow: :bow: :biglaugh::biglaugh::biglaugh: :rofl: :rofl: :rofl: :D :D:D LOL & ROFL, πράγματι, έχει απόλυτο δίκιο, ξέρω αυτές οι διαφημίσεις που αναφέρεις, και ξέρω οι δημιουργοί τους είναι για πολύ :takethat: :armed: :frypan: .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπόν κυρίες και κύριοι, να και κάποιες διαφημίσεις που εκνευρίζουν:

-11870 (μην νομίζετε, αριθμός τηλεφωνικού καταλόγου ελλάδος είναι κι αυτός), παίζεται στον Sentra FM και γι' αυτό αλλάζω ακαριαία σταθμό (ο ραδιοσταθμός και ο αριθμός τηλεφωνικού καταλόγου, είναι ιδιοκτησία του γνωστού μεγαλοεπιχειρηματία κ. Μπόμπολα), όταν ακούω αυτό το ηλίθιο jingle την ώρα του ύπνου μου, ακούγωντας ραδιόφωνο, μου έρχεται να κάνω μήνυση στο ΕΣΡ (το ραδιοτηλεοπτικό δηλαδή), ή καλύτερα στους δημιουργούς και να τους εκτελέσω. :armed:

-Ηλεκτρονική με την Πετρούλα, αυτή η άκρως αντιπαθητική κοπέλα που παλαιότερα την είδαμε στο δελτίο του STAR, διαφημίζει και αλυσίδα ηλεκτρικών ειδών; Θέλω κάτι να της ρίξω και να πάθει τροφική δηλητηρίαση. :diablotin:

-Jumbo, ναι τις ξέρουμε αυτές τις διαφημίσεις, πρόσφατα βγήκε και μία τηλεοπτική και μία ραδιοφωνική που διασκευάζουν με βλάχικο τρόπο, το τραγούδι "Touch me" της Samantha Fox, θα πετάξω κανα δυο μολότωφ, έξω από την διαφημιστική, να δείτε που θα 'ναι ωραία. :headbangdude:

-Κωτσόβολος, με κάτι βλακέντιους ηθοποιούς, που επαναλβάνουν φράσεις, κάνενα ΑΚ - 47 που τους χρειάζεται στους δημιουργούς. :headbang:

-Για να μη πω βέβαια για τις υπόλιπες HOL, 11888 κ.λπ., και σχολιάσω πολλά γι' αυτές. :mad:

-Ας έλεγα βέβαια και για την πρόσφατη διαφήμιση της WIND, με τον αγαπημένο μας κ. Βαλαβανίδη, ένας καιάδας που τους χρειάζεται επίσης στους δημιουργούς της. :diablotin:

Και τώρα λοιπόν, η σειρά σας. :)
 
Να ρωτήσω κάτι πριν γράψω για βλακώδη διαφήμιση. Έχει σημασία το χρονολογικό όριο εδω; Βλέπω να αναφέρονται και νέες διαφημίσεις.
 
johnny19818 είπε:
Να ρωτήσω κάτι πριν γράψω για βλακώδη διαφήμιση. Έχει σημασία το χρονολογικό όριο εδω; Βλέπω να αναφέρονται και νέες διαφημίσεις.
Εντάξει, σε προηγούμενα ποστ, είχαν αναφερθεί και βλακώδεις διαφημίσεις, του τότε σήμερα, το είδα και με τα μάτια μου.
 
Xm... Πράγματι θέλει ένα καλό καθάρισμα το συγκεκριμένο θέμα από εκτός χρονολογικών ορίων διαφημίσεις.

Οπότε από δω και πέρα μόνο ρετρό παρακαλώ :) Τα off topic θα καθαριστούν
 
Kambia είπε:
Xm... Πράγματι θέλει ένα καλό καθάρισμα το συγκεκριμένο θέμα από εκτός χρονολογικών ορίων διαφημίσεις. Οπότε από δω και πέρα μόνο ρετρό παρακαλώ :) Τα off topic θα καθαριστούν
Ευχαριστώ, δεν νομίζω να το λες μόνο σε εμένα, αλλά και στους υπόλοιπους που έβαλαν ποστ, με σημερινές διαφημίσεις, τα έχω δει και με τα μάτια μου κι αυτά.
 
Το καθάρισμα θα ξεκινήσει από την πρώτη σελίδα warrior21. Δεν πάνε τα παραπάνω λόγια μόνο σε σένα. Σε τέτοια περίπτωση θα έκανα ή quote το ποστ σου ή θα απευθυνόμουν σε σένα :)
 
[edit] αν έχεις τέτοιου είδους απορίες, σε παρακαλώ στέλνε πμ. Δε χρειάζεται να χαλάς το θέμα... [/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμάμαι πόλλες όπως για παράδειγμα αυτή που πάει η Βάνα Μπάρμπα να φτιάξει τα νύχια της κ μανικιουρίστα είναι η Βάσια Τριφύλλη κ την παροτρύνει να τα βάλει μέσα στο palmolive για τα πιάτα.
Το κατσαριδοκτόνο μια κατσαριδούλα η μικρή Τερέζα πάτησε στο τέζα κ τέζα.
Μια άλλη με ένα ζευγάρι που ερωτοτροπεί στο σπίτι που το έχουν κάνει άνω κάτω κ ξαφνικά ακούν τους γονείς να έρχονται κ επιστρατεύουν ένα απορρυπαντικό που τα καθαρίζει όλα στη στιγμή.
Τις καραμέλες halls με τον τενόρο στη σκηνή που είναι βραχνιασμένος κ δε βγαίνει η φωνή κ του προσφέρουν μια halls.
Το αζαξ ουλτρα το αζαξ ουλτρα στο ρυθμό της όπερας κάρμεν.
Άλλη χαζή μελωδία με το κρασί απέλια κ άνοιξέ ενα απέλιααα
 
Λοιπόν θυμάμαι μια διαφήμιση παγωτού που ( νομίζω algida) που για να το φάει η κοπέλα φορούσε ζώνη αγνότητας. Έλεος ! . Αμ η άλλη της κουζίνας ΠΙΤΣΟΣ που την έσπρωχνε η κοπέλα με τον ποπό της. Η μια δηλαδή χειρότερη από την άλλη.
 
Εγώ θυμάμαι μια διαφήμιση των 90ς που ακουγόταν με εξαιρετική γαλλική προφορά le grand και αμέσως μετά με στιβαρή εκφορά "το καρδάρι" και διαφήμιζε φέτα Θεσσαλίας. Τι δουλειά είχε τώρα το γαλλικό le grand με την καρδάρα με το γάλα...
 
Ήταν φέτα Grand Cru
 
Πίσω
Μπλουζα