Ρετρό Γλυκίσματα

Γύρω στο 1980 αγοράζαμε από το σούπερ μάρκετ (Πι Μι Prisunic Μαρινόπουλος) ένα κέικ που εμείς τότε το λέγαμε "κέικ σαλιγκάρι", κυκλοφορούσε σε 2-3 τουλάχιστον γεύσεις αλλά εμάς μας άρεσε μόνο το σοκολάτα με γέμιση κρέμα. Δεν ξέρω αν ήταν η μάρκα, πάντως η συσκέυασία είχε επάνω τη λέξη Britty και ίσως και την σημαία του Ηνωμένου Βασιλείου. Η συσκευασία ήταν σελοφάν διαφανές για να βλέπεις το κέικ και από κάτω είχε χαρτονάκι για να μην χάνει το σχήμα του. Μας άρεσε να το τρώμε κόβοντας το ρολό σε φέτες τις οποιές μετά "ξετυλίγαμε" και το τρώγαμε σε... λωρίδες (παίζαμε με το φαγητό μας :) ).

Είναι αυτό που αργότερα το μάθαμε ως "swiss roll" και υπάρχει πλέον σε σούπερ μάρκετ και περίπτερα σε διάφορα μεγέθη, σε επώνυμες και ανώνυμες μάρκες.

Όμως, εκείνο που αγοράζαμε τότε είχε -βεβαίως- μια πολύ ιδιαίτερη γεύση, που όσα έχω δοκιμάσει στην σύγχρονη εποχή δεν μοιάζει με κανένα (πχ 7 Days, no name brands από Lidl, Bazaar, κλπ σουπερ μάρκετ). Το πιο κοντινό είναι που έχω πετύχει είναι ένα μικρό, ατομικής συσκευάσιας κεκάκι που λέγεται Hoho's από την αμερικάνικη εταιρία Hostess και το είχα φάει στην Αίγυπτο(!), το αγόρασα από τύπου ψιλικατζήδικο.

Θυμάται κανείς το "Britty" ή όπως το λέγανε;

Έχετε βρει κάποια σύγχρονη μάρκα που να πλησιάζει η γεύση;

Το θυμάμαι με κάπως στεγνό παντεσπάνι, χωρίς επικάλυψη σοκολάτα, δεν είχε καθόλου γεύση αλκοόλ/λικέρ, είχε λίγο κριτσανιστή ζάχαρη από πάνω και η κρέμα του ήταν μάλλον συμπαγής, μπορούσες να την πιάσεις με το χέρι σου χωρίς να λιώσει. Στην όψη έμοιαζε με αυτό:

recipe_lg_Chocolate Swiss Roll.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
pauline είπε:
Όταν πήγαινα πρώτη δημοτικού το 1990 δηλαδη επαιρνα απο εναν φούρνο στην κατω τούμπα ενα τσουρεκακι με μέρεντα το πιο νόστιμο εβερ και λεγόταν βάνιας ή θείος βάνιας. Δεν ξέρω αν ηταν τοπικό προϊόν. Η συσκευασία ηταν ασημομπλε. Το πέτυχε κανεις;
Έγινε αλυσίδα που πέρασε κι από την Αθήνα ο "Θείος Βάνιας", αλλά τελικά, όπως και η "La frianderie" και η "Jax Donuts", δεν άντεξε.
 
Υπήρξε Θείος Βάνιας στην Αθήνα;; Δεν το ήξερα. Πάντως στην Θεσ/νίκη υπάρχει κανονικά σε πολλές περιοχές. Εκεί πρωτοέφαγα την πρώτη μου μπουγάτσα (κάπου το 80 -81) στον Λαγκαδά όταν ήταν ακόμα στα πρώτα του.
 
Παιδια θα ηθελα να σας θυμισω κι εγω κατι απο τα παλια.Υπηρχαν κατι σφαιρικες πολυχρωμες καραμελες(γευσεων πορτοκαλι,λεμονι,φραουλα και ασπρη με πολυχρωμες ριγες,συσκευασια 10 τεμ.) που για να τις εξαγουμε στο χερι μας πιεζαμε την συσκευασια της απο πανω οπως κανουμε και με τις ασπιρινες(μαλιστα η συσκευασια τους εμοιαζε με αυτη των ασπιρινων).Τις αγοραζαμε στα σχολεια.Απο την πανω πλευρα ηταν διαφανα για να μπορουμε να επιλεξουμε τη γευση.Τις αγοραζα απο ενα μαγαζακι απεναντι απο το σπιτι μου μεχρι το 2002 οπου και εκλεισε.Δε θυμαμαι την ονομασια τους.Αν θυμαται κανεις το ονομα η εχει καποια φωτογραφια ας απαντησει στο θεμα.Ευχαριστω πολυ.

Loom είπε:
Το "Αραπάκι"..... κίτρινη συσκευασία, σταφίδες σε κέικ με επικάλυψη σοκολάτας σε στρόγγυλο σχήμα!!!!! Έχω την εντύπωση ότι μετά το τέλος της δεκαετίας του '80 δεν ξανακυκλοφόρησε.
Το αραπακι το πετυχα στη στρατιωτικη μου θητεια στην Ορεστιαδα το 2002.Τωρα αν μας πουλουσαν τροφιμα απο εκεινη την εποχη...ευτυχως που υπηρχαν τα εμβολια. ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Loom είπε:
Το "Αραπάκι"..... κίτρινη συσκευασία, σταφίδες σε κέικ με επικάλυψη σοκολάτας σε στρόγγυλο σχήμα!!!!! Έχω την εντύπωση ότι μετά το τέλος της δεκαετίας του '80 δεν ξανακυκλοφόρησε.
Το αραπακι το πετυχα στη στρατιωτικη μου θητεια στην Ορεστιαδα το 2002.Τωρα αν μας πουλουσαν τροφιμα απο εκεινη την εποχη...ευτυχως που υπηρχαν τα εμβολια. ;)
 
perlastar είπε:
Θυμάται κανείς εκείνες τις γαλλικές καρδούλες, τα γνωστά γυαλάκια που λέμε, με την μακρόστενη συσκευασία; Νομίζω ότι λέγονταν Perro ή κάτι τέτοιο. Κυκλοφορούσαν σε κλασική γεύση, με μία συσκευασία με μπλε αποχρώσεις, και με ροζ σε γεύση φουντούκι. Ειδικά τα δεύτερα μου άρεσαν πολύ. Πριν λίγο καιρό ξαναπέτυχα τα μπλε σε ελληνικό σουπερμάρκετ, αλλά η γεύση τους μου φάνηκε ότι είχε χαλάσει σε σχέση με παλιά. Προσπαθώ γενικά να βρω κάποια φωτογραφία της συσκευασίας στο ιντερνετ, αλλά δεν βρίσκω τίποτα.
Aυτό εννοείς...

τα δοκίμασα πρώτη φορά σε μάθημα γαλλικών, μου τα πρόσφεραν!!!

το όνομα ειναι palmiers

Πολύ νόστιμα!
 
Όχι Betty, δεν είναι αυτά, είναι το ίδιο προϊόν, αλλά άλλη μάρκα. Αυτά που θυμάμαι είχαν συσκευασία όπως αυτή που περιέγραψα. Αν είναι τυχερός κανείς, μπορεί να τα βρει ακόμα, αλλά είναι δύσκολο βέβαια.
 
darkhado είπε:
Παιδια θα ηθελα να σας θυμισω κι εγω κατι απο τα παλια.Υπηρχαν κατι σφαιρικες πολυχρωμες καραμελες(γευσεων πορτοκαλι,λεμονι,φραουλα και ασπρη με πολυχρωμες ριγες,συσκευασια 10 τεμ.) που για να τις εξαγουμε στο χερι μας πιεζαμε την συσκευασια της απο πανω οπως κανουμε και με τις ασπιρινες(μαλιστα η συσκευασια τους εμοιαζε με αυτη των ασπιρινων).Τις αγοραζαμε στα σχολεια.Απο την πανω πλευρα ηταν διαφανα για να μπορουμε να επιλεξουμε τη γευση.Τις αγοραζα απο ενα μαγαζακι απεναντι απο το σπιτι μου μεχρι το 2002 οπου και εκλεισε.Δε θυμαμαι την ονομασια τους.Αν θυμαται κανεις το ονομα η εχει καποια φωτογραφια ας απαντησει στο θεμα.Ευχαριστω πολυ.

Θυμάμαι τέτοια συσκευασία, το '86-'87 ,μόνο που ήταν τετράγωνες, λευκές και μαλακές σαν τις Maoam.
 
Stratulator είπε:
Θυμάμαι τέτοια συσκευασία, το '86-'87 ,μόνο που ήταν τετράγωνες, λευκές και μαλακές σαν τις Maoam.
Οχι οχι,ξερω ποιες λες αλλα δεν ειναι αυτες.
 
Το ΦΙΣΚΟ, ,μια γκοφρέτα γεμιστή με κρέμα φιστίκι το θυμάται κανείς; Ήταν από τα αγαπημένα μου σνακς στις δύο πρώτες τάξεις του γυμνασίου. Το έτρωγα πάντα μετά το σχολείο και το αγόραζα από το ψιλικατζίδικο που υπήρχε στη γωνία Βελβενδού κ Ερατούς στην Κυψέλη, λίγα μέτρα πιο κάτω από το σχολείο που πήγαινα. Δυστυχώς δεν έχω φωτογραφία να σας δείξω.
 
darkhado είπε:
Παιδια θα ηθελα να σας θυμισω κι εγω κατι απο τα παλια.Υπηρχαν κατι σφαιρικες πολυχρωμες καραμελες(γευσεων πορτοκαλι,λεμονι,φραουλα και ασπρη με πολυχρωμες ριγες,συσκευασια 10 τεμ.) που για να τις εξαγουμε στο χερι μας πιεζαμε την συσκευασια της απο πανω οπως κανουμε και με τις ασπιρινες(μαλιστα η συσκευασια τους εμοιαζε με αυτη των ασπιρινων).Τις αγοραζαμε στα σχολεια.Απο την πανω πλευρα ηταν διαφανα για να μπορουμε να επιλεξουμε τη γευση.Τις αγοραζα απο ενα μαγαζακι απεναντι απο το σπιτι μου μεχρι το 2002 οπου και εκλεισε.Δε θυμαμαι την ονομασια τους.Αν θυμαται κανεις το ονομα η εχει καποια φωτογραφια ας απαντησει στο θεμα.Ευχαριστω πολυ.
Αυτες ηταν σε ιδια συσκευασια με τις αλλες που ηταν καλυμενες με ζαχαρη, πρασινες και κοκκινες. Εχουν αναφερθει στο θεμα νομιζω.

Ονομα δεν θυμαμαι δυστυχως...αλλα βγαινουν ακομα καποιες απο αυτες.
 
Aardvark είπε:
Eπεσε στα χερια μου το βαζακι ,μακαρι να ειχε μεσα και μαρμελαδα..
75 ΔΡΧ!




aardy αυτή δεν ήταν η περίφημη διαφήμιση, ένα γλυκό φιλί, είναι σαν, είναι σαν, μαρμελάδα spin span;
 
μάλιστα!και πώς γίνεται να θυμάμαι αυτή τη διαφήμιση από τα '80ς αλλά να μην θυμάμαι για ποιο λόγο μπήκα στην κουζίνα;ή να ξεχνάω να πάρω μακαρόνια από το σούπερ μάρκετ;
 
Κατάλαβα ποιες λες αλλά δε θυμάμαι ονομασία :(
Εντελώς τυχαία βρήκα αυτό.Κούνα το κινητό σου δεξιά - αριστερά.

Αν σε βοήθησα καθόλου...

Πιστεύω πως τώρα λίγο πολύ κατάλαβαν όλοι

68204d3c376a9fcc28d5a366b4ae8c54.jpg

Παιδια θα ηθελα να σας θυμισω κι εγω κατι απο τα παλια.Υπηρχαν κατι σφαιρικες πολυχρωμες καραμελες(γευσεων πορτοκαλι,λεμονι,φραουλα και ασπρη με πολυχρωμες ριγες,συσκευασια 10 τεμ.) που για να τις εξαγουμε στο χερι μας πιεζαμε την συσκευασια της απο πανω οπως κανουμε και με τις ασπιρινες(μαλιστα η συσκευασια τους εμοιαζε με αυτη των ασπιρινων).Τις αγοραζαμε στα σχολεια.Απο την πανω πλευρα ηταν διαφανα για να μπορουμε να επιλεξουμε τη γευση.Τις αγοραζα απο ενα μαγαζακι απεναντι απο το σπιτι μου μεχρι το 2002 οπου και εκλεισε.Δε θυμαμαι την ονομασια τους.Αν θυμαται κανεις το ονομα η εχει καποια φωτογραφια ας απαντησει στο θεμα.Ευχαριστω πολυ.

Το αραπακι το πετυχα στη στρατιωτικη μου θητεια στην Ορεστιαδα το 2002.Τωρα αν μας πουλουσαν τροφιμα απο εκεινη την εποχη...ευτυχως που υπηρχαν τα εμβολια. ;)


1378548_628770830562324_5318210497768780311_n.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι γνωστές καραμέλες με τις καραβίδες...
'Οταν ήμουν μικρός δεν μου άρεσαν και τόσο,αλλά πρόσφατα με κέρασαν
και ανακάλυψα ότι είναι με γεύση πραλίνα. Υπάρχουν και σε άλλες γεύσεις.

karavida krmela.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα