Ρετρό Σπαζοκεφαλιές

Χμμμμ.... τη (14) μπορώ να την βρω με ακριβώς 2 ζυγίσματα.

3 στον έναν δίσκο, 3 στον άλλον, 3 απ' έξω.

Αν οι δύο δίσκοι δείχνουν ίδιο βάρος, η κάλπικη είναι στους απ' έξω 3, αλλιώς είναι στον ελαφρότερο δίσκο.

Παίρνουμε την τριάδα με την κάλπικη και βάζουμε από μία λίρα σε κάθε δίσκο και μία απ' έξω. Αν οι δύο δίσκοι δείχνουν ίδιο βάρος, η τρίτη είναι η κάλπικη. Αλλιώς είναι η ελαφρότερη σύμφωνα με τους δίσκους.

Δεν μπορώ να βρώ λύση με ένα ζύγισμα (ο χωρισμός 4 - 4 - 1 βρίσκει την ελαφρότερη με ένα ζύγισμα μόνο αν είναι αυτή που έμεινε έξω)

Πάω να δω της προηγούμενης σελίδας...
 
V.I.Smirnov είπε:
Θα σου πω ένα πιο δύσκολο.
12.

" Ένας ευτυχής πατήρ τριών τέκνων με υψηλό δείκτη εφυϊας ασχολείται με το εμπόριο αυγών.


Μια φορά αποφασίζει να στείλει τους τρεις γιους του στην αγορά να του πουλήσουν τη σοδειά της ημέρας :


δίνει στον πρώτο 50 αυγά, στον δεύτερο 30 και στον τρίτο 10 και


τους στέλνει να πουλήσουν τα αυγά με τις ίδιες τιμές και τρεις και να του φέρουν τα ίδια χρήματα !!!!
"

"Αδύνατον", βιάστηκα να απαντήσω όταν το διάβασα πριν χρόνια. Αλλά υπήρχε λύση.

Όταν έμαθα την απάντηση θύμωσα και ήθελα να δείρω τον δράστη...

-
Ωπ! Αυτό μου ξέφυγε! :)

Ευκολάκι - (ειδικά αν κρίνω από το hint που δίνεις στο τέλος!).

Πούλησαν όλοι από ένα και χάρισαν τα υπόλοιπα.
 
3. Πόσες εβδομάδες χρειάζονται για να μαζέψει κάποιος 3600 δρχ. όταν βγάζει 1000 δρχ. την εβδομάδα και ξοδεύει τις 700 δρχ. ;

Στο τέλος της πρώτης έχει 300

στο τέλος της δεύτερης έχει 600 και ούτω καθ' εξής

στο τέλος της ενατης έχει 2700... αν πληρώνεται στην αρχή, παίρνει το χιλιάρικο στην αρχή της δέκατης και έχει ήδη 3700 και την κοπανάει.

Αν πληρώνεται στο τέλος κάθε βδομάδας, είναι φυλακή γιατί πού βρήκε το 700άρι της πρώτης αν δεν το έκλεψε? Αν όμως ζει με δανεικά, τότε θα πρέπει να περιμένει 12 βδομάδες, οπότε δεν είναι σπαζοκεφαλιά αλλά απλή διαίρεση.

----------------------------------------------------------------------

Την 4 βαριέμαι να την αναλύω

----------------------------------------------------------------------

5. Δύο άντρες γίνεται να είναι σύζυγοι των γυναικών των και ταυτόχρονα πατέρες των και σύζυγοι των μητέρων των και να είναι επίσης ο καθένας τους πεθερός και γαμπρός του άλλου;

Χμμμ... αν ένας μπαμπάς παντρευτεί την κόρη κάποιας που παντρεύεται τον γιό του τότε είναι σχεδόν όλα αυτά, αλλά είναι παππούδες των γυναικών τους, όχι πατέρες τους.

---------------------------------------------------------------------

8. Ο εργοδότης θέλει να δώσει ένα bonus 7.840 δρχ.ανάλογα με τις απολαβές των 3 υπαλλήλων του. Ο πρώτος παίρνει 1.800 δρχ., ο δεύτερος 2.400 δρχ. και ο τρίτος 4.200 μηνιαίως. Πόσα πρέπει να πάρει ο καθένας από αυτούς κατ' αναλογίαν;

Πού είναι η σπαζοκεφαλιά εδώ? Ο τρίτος παίρνει όσα οι δύο άλλοι μαζί, άρα 7840/2 = 3920 και μένουν 3920 για τους δύο πρώτους. Ο πρώτος παίρνει 3/7 του 3920, δηλαδή 3*560= 1680 κι ο άλλος 4*560=2240... παντού έκανα πολλαπλασιασμούς και διαιρέσεις με μονοψήφιους αριθμούς, που είναι εύκολοι.

_________________________________________________

12.

" Ένας ευτυχής πατήρ τριών τέκνων με υψηλό δείκτη εφυϊας ασχολείται με το εμπόριο αυγών.


Μια φορά αποφασίζει να στείλει τους τρεις γιους του στην αγορά να του πουλήσουν τη σοδειά της ημέρας :


δίνει στον πρώτο 50 αυγά, στον δεύτερο 30 και στον τρίτο 10 και


τους στέλνει να πουλήσουν τα αυγά με τις ίδιες τιμές και τρεις και να του φέρουν τα ίδια χρήματα !!!!
"

Η προφανής λύση - ο πρώτος δίνει 20 αυγά στον τρίτο οπότε πουλάνε από 30 ο καθένας δεν είναι δεκτή? Δεν την απαγορεύει η εκφώνηση του προβλήματος!
 
D@redevil είπε:
Ωπ! Αυτό μου ξέφυγε! :)
Ευκολάκι - (ειδικά αν κρίνω από το hint που δίνεις στο τέλος!).

Πούλησαν όλοι από ένα και χάρισαν τα υπόλοιπα.

Δεν είναι έτσι και αποτελεί δική μου παράλειψη που δεν το διευκρίνησα :

λύσεις του στυλ "δίνει ο Α στον Β δέκα από τα αυγά του και ..." ΔΕΝ γίνονται δεκτές.

Ο καθένας πρέπει να πουλήσει τα δικά του.

Αν σε παρηγορεί αυτό, ούτε κι εγώ το είχα βρει, παρόλο που είχα λύσει πιο δύσκολα (π.χ. αυτό με τις πυραμίδες και τις σφαίρες ήταν ασυγκρίτως δυσκολότερο.)

Πάντως θυμάμαι ότι τότε μόνον τέσσερις βρήκαν την παγίδα σε σύνολο εκατοντάδων (είναι αυτονόητο ότι υπάρχει παγίδα).

Όπως έγραφε ο συντάκτης τότε "Χάσατε τ' αυγά και τα πσχάλια σας στο πρόβλημα του τεύχους ΧΧ με τ' αυγά η ιδέα μας είναι ;"

-
 
V.I.Smirnov είπε:
Δεν είναι έτσι και αποτελεί δική μου παράλειψη που δεν το διευκρίνησα :λύσεις του στυλ "δίνει ο Α στον Β δέκα από τα αυγά του και ..." ΔΕΝ γίνονται δεκτές.

Ο καθένας πρέπει να πουλήσει τα δικά του.

Αν σε παρηγορεί αυτό, ούτε κι εγώ το είχα βρει, παρόλο που είχα λύσει πιο δύσκολα (π.χ. αυτό με τις πυραμίδες και τις σφαίρες ήταν ασυγκρίτως δυσκολότερο.)

Πάντως θυμάμαι ότι τότε μόνον τέσσερις βρήκαν την παγίδα σε σύνολο εκατοντάδων (είναι αυτονόητο ότι υπάρχει παγίδα).

Όπως έγραφε ο συντάκτης τότε "Χάσατε τ' αυγά και τα πσχάλια σας στο πρόβλημα του τεύχους ΧΧ με τ' αυγά η ιδέα μας είναι ;"

-
Με συγχωρείς - με μπέρδεψες! :)

Δεν είπα ότι έδωσε ο Α στον Β (μάλλον εννοείς τον φίλο Ελέφαντα! :) )

Εγώ είπα ότι πούλησε ο καθένας από ένα και χάρισαν τα υπόλοιπα.

Δεν απαγορεύει πουθενά η εκφώνηση να χαρίσουν.
 
elephadas είπε:
Χμμμμ.... τη (14) μπορώ να την βρω με ακριβώς 2 ζυγίσματα.
3 στον έναν δίσκο, 3 στον άλλον, 3 απ' έξω.

Αν οι δύο δίσκοι δείχνουν ίδιο βάρος, η κάλπικη είναι στους απ' έξω 3, αλλιώς είναι στον ελαφρότερο δίσκο.

Παίρνουμε την τριάδα με την κάλπικη και βάζουμε από μία λίρα σε κάθε δίσκο και μία απ' έξω. Αν οι δύο δίσκοι δείχνουν ίδιο βάρος, η τρίτη είναι η κάλπικη. Αλλιώς είναι η ελαφρότερη σύμφωνα με τους δίσκους.

Δεν μπορώ να βρώ λύση με ένα ζύγισμα (ο χωρισμός 4 - 4 - 1 βρίσκει την ελαφρότερη με ένα ζύγισμα μόνο αν είναι αυτή που έμεινε έξω)

Πάω να δω της προηγούμενης σελίδας...
Σωστή απάντηση στη 14, ας την καταχωρήσει ο MOD, 2 ζυγίσματα αρκούν.

V.I.Smirnov είπε:
Θα σου πω ένα πιο δύσκολο.
12.

" Ένας ευτυχής πατήρ τριών τέκνων με υψηλό δείκτη εφυϊας ασχολείται με το εμπόριο αυγών.


Μια φορά αποφασίζει να στείλει τους τρεις γιους του στην αγορά να του πουλήσουν τη σοδειά της ημέρας :


δίνει στον πρώτο 50 αυγά, στον δεύτερο 30 και στον τρίτο 10 και


τους στέλνει να πουλήσουν τα αυγά με τις ίδιες τιμές και τρεις και να του φέρουν τα ίδια χρήματα !!!!
"

"Αδύνατον", βιάστηκα να απαντήσω όταν το διάβασα πριν χρόνια. Αλλά υπήρχε λύση.

Όταν έμαθα την απάντηση θύμωσα και ήθελα να δείρω τον δράστη...

-
Μήπως ο καθένας έφτιαξε μια ομελέτα με τα αυγά του και τις πούλησαν ίδια τιμή ανεξαρτήτως μεγέθους?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οκ λοιπόν συνεχίζω:

@ D@re :clap: σωστή η απάντηση στη 13. @ elephadaς :clap: σωστές απαντήσεις οι 5 (έπιασες το νόημα) και 14. Οι υπόλοιπες που έκανες τον κόπο να (ανα)λύσεις έχουν ήδη απαντηθεί

Αναπάντητες οι 4, 5, 12

Να πω εδώ ότι το - ας το πούμε - quiz είναι σπαζοκεφαλιές, πρακτικά μαθηματικά και λογικής! Φανταστείτε το όμως όοοοολο αυτό για τίτλο! Χώρια του ότι ο σκοπός μου / του δεν είναι να μη μπορεί να τα λύσει κανένας ή μερικοί εκλεκτοί, αλλά να συμμετέχουν όλοι! Μέχρι στιγμής, το θέμα έχει πετύχει τον σκοπό του! :thumbup:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@ D@redevil

 


Όχι αγαπητή μου, ο καθένας πουλάει όλα τα αυγά του δίχως να δώσει ή να χαρίσει σε κάποιον.

Κάποια από τις επόμενες μέρες θα σου πω τη λύση σε pm διότι είναι μάλλον απίθανο να τη σκεφτείς...

Προς το παρόν να κάτι πιο απλό που θυμάμαι - και προσιτό σε όλους.

15.

"Μια βιβλιοθήκη, σε ένα ψηλό ράφι φιλοξενεί 10 τόμους με τα Άπαντα του Σαίξπηρ,


ταξινομημένους με τη σειρά από το 1 ως το 10.



Η έκδοσή τους είναι πολυτελής, με χοντρό δέσιμο (πάχος του κάθε εξώφυλλου 0,5 cm).



Ο κάθε τόμος έχει συνολικό πάχος (ήτοι μαζί με τα εξώφυλλα) 5 cm και όλοι οι τόμοι έχουν ίδιο πάχος.



Δυστυχώς, τα πάνω ράφια της βιβλιοθήκης έχουν να καθαριστούν πάρα πολύ καιρό και το σύγγραμμα των



Απάντων έχει δεχτεί εισβολή μιας περίεργης παραλλαγής σκώρου (το είδος bibliofilus !!) που τρώει χαρτιά.



Έτσι, μια μέρα που θέλουμε να βρούμε τα προσωπα της "Δωδέκατης Νύχτας" για να λύσουμε ένα στυρόλεξο,



ανακαλύποτυμε ότι ένα τέτοιο έντομο άρχισε να τρώει τα Άπαντα αρχίζοντας από την πρώτη σελίδα του πρώτου τόμου



και κινούμενο σε ευθεία γραμμή (κάθετα στα βιβλία) μέχρι την τελευταία σελίδα του τελευταίου τόμου.



Ζητούμενο είναι να βρεθεί πόση απόσταση διήνυσε τρώγοντας."





-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
V.I.Smirnov είπε:
@Daredevil
Όχι αγαπητή μου, ο καθένας πουλάει όλα τα αυγά του δίχως να δώσει ή να χαρίσει σε κάποιον.

Κάποια από τις επόμενες μέρες θα σου πω τη λύση σε pm διότι είναι μάλλον απίθανο να τη σκεφτείς...
Θα ήθελα να τη μοιραστείς με όλους μας! Άλλωστε, αν είναι απίθανο για μένα, φαντάζομαι θα είναι και για πολλούς άλλους, που συμμετείχαν! ;)

Επίτηδες, σε ξεχωριστό ποστ! :)

V.I.Smirnov είπε:
Προς το παρόν να κάτι πιο απλό που θυμάμαι - και προσιτό σε όλους.

15.

"Μια βιβλιοθήκη, σε ένα ψηλό ράφι φιλοξενεί 10 τόμους με τα άπαντα του Σαίξπηρ,


ταξινομημένους με τη σειρά απότο 1 ως το 10.



Η έκδοσή τους είναι πολυτελής, με χοντρό δέσιμο (πάχος του κάθε εξώφυλλου 0,5 cm).



Ο κάθε τόμος έχει συνολικό πάχος (ήτοι μαζί με τα εξώφυλλα) 5 cm και όλοι οι τόμοι έχουν ίδιο πάχος.



Δυστυχώς, τα πάνω ράφια της βιβλιοθήκης έχουν να καθαριστούν πάρα πολύ καιρό και το σύγγραμμα των



Απάντων έχει δεχτεί εισβολή μιας περίεργης παραλλαγής σκώρου (το είδος bibliofilus !!) που τρώει χαρτιά.



Έτσι, μια μέρα που θέλουμε να βρούμε τα προσωπα της "Δωδέκατης Νύχτας" για να λύσουμε ένα στυρόλεξο,



ανακαλύποτυμε ότι ένα τέτοιο έντομο άρχισε να τρώει τα Άπαντα αρχίζοντας από την πρώτη σελίδα του πρώτου τόμου



και κινούμενο σε ευθεία γραμμή (κάθετα στα βιβλία) μέχρι την τελευταία σελίδα του τελευταίου τόμου.



Ζητούμενο είναι να βρεθεί πόση απόσταση διήνυσε τρώγοντας."





-
Αν είναι ακριβείς οι υπολογισμοί μου, 41 εκατοστά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@ D@reDavil

 


Σωστά. Η απάντηση είναι φανερή αν κάποιος πάει στην βιβλιοθήκη του.

Αν και πολλοί είχαμε απαντήσει λανθασμένα ότι είναι 49 cm...

Σε άλλη μια κρίση σαδισμού προκαλώ με το εξής πρόβλημα :

16.

"Στην τελευταία απογραφή, κάποιος υπάλληλος της στατιστικής υπηρεσίας χτυπά το κουδούνι ενός σπιτιού.


Του ανοίγει ένας ένοικος και ο υπάλληλος τον ρωτά πόσοι κατοικούν στο σπίτι και τι ηλικίες έχουν.



Ο ένοικος χαμογελά και του λέει :



"Θα σου απαντήσω εν είδη προβλήματος.



Εδώ μέσα μένουμε τρία άτομα που οι ηλικίες τους έχουν γινόμενο 1296 και άθροισμα ίδιο με τον αριθμό του σπιτιού.



Επιπλέον, ένας από τους ενοίκους είναι τόσων ετών, όσο είναι το πλήθος των αυτοκινήτων που βρίσκονται αυτή τη στιγμή παρκαρισμένα στο δρόμο."



Ο υπάλληλος της στατιστικής υπηρεσίας με αυτά δεδομένα βρήκε τα στοιχεία που ήθελε, δηλ. τις ηλικίες.



Το ζητούμενο από εμάς είναι να βρεθεί ο αριθμός του σπιτιού
."

Διευκρινίζεται ότι όλες οι ηλικίες θεωρούνται ακέραιοι στο διάστημα [1, 99] και

ότι ο αριθμός του σπιτιού είναι γνωστός στον υπάλληλο.

Το πρόβλημα αυτό είναι δύσκολο και απαρτίζεται από (ας πούμε) 80% λογική και 20% πράξεις.

Επειδή δεν έχουν όλοι ευχέρεια με τις πράξεις, αν βρεθεί το λογικό στοιχείο (το οποίο είναι

απαραίτητο και το πιο σημαντικό) θα θεωρηθεί λυμμένο.

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
προσωπικα αν μου τυχαινε τετοιος στην απογραφη, θα επιανα την τσουγκρανα.!

ωραιο θεμα Κατριν!! :)
 
V.I.Smirnov είπε:
@ D@reDavil 


Σωστά. Η απάντηση είναι φανερή αν κάποιος πάει στην βιβλιοθήκη του.

Αν και πολλοί είχαμε απαντήσει λανθασμένα ότι είναι 49 cm...

Σε άλλη μια κρίση σαδισμού προκαλώ με το εξής πρόβλημα :
Δε νομίζω ότι είναι σαδιστικό να γυμνάζουμε τα μικρά, φαιά μας κύτταρα (όπως θα έλεγε και ο πολύ συμπαθής Πουαρώ! :) )

Άλλωστε, θα έλεγα ότι τα προβληματάκια σου, είναι άκρως ενδιαφέροντα και αν μη τι άλλον, με βγάζουν από τα βαρετά, πεζά προβλήματα της καθημερινότητας...

Όμως δε νομίζω ότι εμπίπτουν στον χαρακτήρα, που ήθελε να δώσει στο θέμα η συγγραφέας! :)

Προσωπικά, με την επίλυση του προβλήματος του βιβλιοφάγου (απλούστατου, όπως είπες κι εσύ εύστοχα) κι εν αναμονή της απάντησής σου σχετικά με το θέμα των αυγών (παρακαλώ, νομίζω ότι είναι σωστό για όλους, να μην το αμελήσεις! :) ), θα επιθυμούσα να μην απαντήσω στο παρόν πρόβλημα (όχι τουλάχιστον δημόσια - ίσως κατ' ιδίαν· θα εξαρτηθεί.)

Έχουμε μονοπωλήσει όλη τη συζήτηση και είναι κρίμα για τους υπόλοιπους! ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
V.I.Smirnov είπε:
Επιπλέον, ένας από τους ενοίκους είναι τόσων ετών, όσο είναι το πλήθος των αυτοκινήτων που βρίσκονται αυτή τη στιγμή παρκαρισμένα στο δρόμο."-
Αυτη ειναι η πληροφορια που μπερδευει περισσοτερο το προβλημα (και εμενα).
 
V.I.Smirnov είπε:
@ D@reDavil 


Σωστά. Η απάντηση είναι φανερή αν κάποιος πάει στην βιβλιοθήκη του.

Αν και πολλοί είχαμε απαντήσει λανθασμένα ότι είναι 49 cm...

Σε άλλη μια κρίση σαδισμού προκαλώ με το εξής πρόβλημα :

"Στην τελευταία απογραφή, κάποιος υπάλληλος της στατιστικής υπηρεσίας χτυπά το κουδούνι ενός σπιτιού.


Του ανοίγει ένας ένοικος και ο υπάλληλος τον ρωτά πόσοι κατοικούν στο σπίτι και τι ηλικίες έχουν.



Ο ένοικος χαμογελά και του λέει :



"Θα σου απαντήσω εν είδη προβλήματος.



Εδώ μέσα μένουμε τρία άτομα που οι ηλικίες τους έχουν γινόμενο 1296 και άθροισμα ίδιο με τον αριθμό του σπιτιού.



Επιπλέον, ένας από τους ενοίκους είναι τόσων ετών, όσο είναι το πλήθος των αυτοκινήτων που βρίσκονται αυτή τη στιγμή παρκαρισμένα στο δρόμο."



Ο υπάλληλος της στατιστικής υπηρεσίας, με αυτά δεδομένα βρήκε τα στοιχεία που ήθελε, δηλ. τις ηλικίες.



Το ζητούμενο από εμάς είναι να βρεθεί ο αριθμός του σπιτιού
."

Όλες οι ηλικίες θεωρούνται ακέραιοι.

Το πρόβλημα αυτό είναι δύσκολο και απαρτίζεται από (ας πούμε) 80% λογική και 20% πράξεις.

Επειδή δεν έχουν όλοι ευχέρεια με τις πράξεις, αν βρεθεί το λογικό στοιχείο (το οποίο είναι

απαραίτητο και το πιο σημαντικό) θα θεωρηθεί λυμμένο.

-
Ας κάνω μια προσπάθεια:

Μήπως είναι το 36; Γιατί 36*36 = 1296
 
Τα αυγά ρε παιδιά μήπως ήταν ορτυκιού, πάπιας και κότας με διαφορετική τιμή έκαστο, ώστε να τους έχει μοιράσει απ' όλα ας πούμε;..λέγε βρε Ντόκτορ..
 
Να και κάτι που είναι μίξη λογικής παρατήρησης και απλών πράξεων (και κυρίως το πρώτο)

17.

Η συγκοινωνία σε κάποιο νησί Α με το απέναντι λιμάνι Β γίνεται με δυο ferry-boat

τα οποία έχουν πάντα σταθερή ταχύτητα αλλά διαφορετική μεταξύ τους.

Σε μια δεδομένη στιγμή ξεκινούν ταυτόχρονα αμφότερα, το ένα από το νησί Α και

το άλλο από το λιμάνι Β. Συναντώνται σε ένα σημείο που απέχει 1200 από το Β και

συνεχίζουν μέχρι να φτάσουν στον προορισμό τους.

Εκεί κάνουν 5 ώρες στάση για φόρτωμα και ξεφόρτωμα και ξεκινούν να επιστρέψουν.

Συναντώνται για δεύτερη φορά σ' ένα σημείο που απέχει 400 από το νησί Α.

Ζητείται να βρεθεί πόσο απέχει το νησί από το λιμάνι.

Με απλή αριθμητική, ΧΩΡΙΣ δίχως να επιστρατευτεί άλγεβρα.

Εγώ είχα δοκιμάσει με άλγεβρα (ήταν ο καιρός που μαθαίναμε τα περί τρυωνύμου) και η λύση μου δεν έγινε δεκτή.

Αν βρεθεί το λογικό στοιχείο, είναι μια-δυο πράξεις...

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο D@redevil ... σωστή και η 15 λοιπόν :clap: . Σε ότι με αφορά αναπάντητες έμειναν η 4 και θα δώσω και την ολοκληρωμένη απάντηση στην 5 προς το βραδάκι. Λίγη υπομονή.

Εν τω μεταξύ θα παρακαλούσα όσοι βάζετε νέες "σπαζοκεφαλιές" να τις αριθμείτε για τη διευκόλυνση όλων μας. ;)

Είμαστε στο Νο 17 και περιμένουμε και την απάντηση στο Νο 12 & 16
 
V.I.Smirnov είπε:
@ D@reDavil 


Σωστά. Η απάντηση είναι φανερή αν κάποιος πάει στην βιβλιοθήκη του.

Αν και πολλοί είχαμε απαντήσει λανθασμένα ότι είναι 49 cm...

Σε άλλη μια κρίση σαδισμού προκαλώ με το εξής πρόβλημα :

16.

"Στην τελευταία απογραφή, κάποιος υπάλληλος της στατιστικής υπηρεσίας χτυπά το κουδούνι ενός σπιτιού.


Του ανοίγει ένας ένοικος και ο υπάλληλος τον ρωτά πόσοι κατοικούν στο σπίτι και τι ηλικίες έχουν.



Ο ένοικος χαμογελά και του λέει :



"Θα σου απαντήσω εν είδη προβλήματος.



Εδώ μέσα μένουμε τρία άτομα που οι ηλικίες τους έχουν γινόμενο 1296 και άθροισμα ίδιο με τον αριθμό του σπιτιού.



Επιπλέον, ένας από τους ενοίκους είναι τόσων ετών, όσο είναι το πλήθος των αυτοκινήτων που βρίσκονται αυτή τη στιγμή παρκαρισμένα στο δρόμο."



Ο υπάλληλος της στατιστικής υπηρεσίας, με αυτά δεδομένα βρήκε τα στοιχεία που ήθελε, δηλ. τις ηλικίες.



Το ζητούμενο από εμάς είναι να βρεθεί ο αριθμός του σπιτιού
."

Όλες οι ηλικίες θεωρούνται ακέραιοι.

Το πρόβλημα αυτό είναι δύσκολο και απαρτίζεται από (ας πούμε) 80% λογική και 20% πράξεις.

Επειδή δεν έχουν όλοι ευχέρεια με τις πράξεις, αν βρεθεί το λογικό στοιχείο (το οποίο είναι

απαραίτητο και το πιο σημαντικό) θα θεωρηθεί λυμμένο.

-
Ας κάνω μια προσπάθεια, αν και αμφιβάλλω ότι είναι η σωστή απάντηση:

36*36 = 1296 (με τη λογική των "τετραγωνικών μέτρων")

12+12+12 = 36

Άρα ο αριθμός του σπιτιού είναι 36; Απ'όσο κατάλαβα ο ένας εκ των ενοίκων είναι 12 ετών.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
D@redevil είπε:
Όμως δε νομίζω ότι εμπίπτουν στον χαρακτήρα, που ήθελε να δώσει στο θέμα η συγγραφέας! :)

Προσωπικά, με την επίλυση του προβλήματος του βιβλιοφάγου (απλούστατου, όπως είπες κι εσύ εύστοχα)

κι εν αναμονή της απάντησής σου σχετικά με το θέμα των αυγών (παρακαλώ, νομίζω ότι είναι σωστό για όλους, να μην το αμελήσεις! :) ),

θα επιθυμούσα να μην απαντήσω στο παρόν πρόβλημα (όχι τουλάχιστον δημόσια - ίσως κατ' ιδίαν· θα εξαρτηθεί.)

Έχουμε μονοπωλήσει όλη τη συζήτηση και είναι κρίμα για τους υπόλοιπους! ;)

Κοίταξε, θέλω να γίνει κατανοητό το εξής :

εγώ παραθέτω εδώ κάποια πράγματα πρωτίστως ως αναμνήσεις, όχι για να τα λύσουν αναγκαστικά οι άλλοι ή να κάνω τον έξυπνο.

Δεν έχει κανένα νόημα κάτι τέτοιο - πολύ δε περισσότερο όταν δεν είναι δικά μου και ούτε εγώ είχα βρει τότε τις απαντήσεις στα περισσότερα.

Είναι πανεύκολο να ανοίξει κάποιος ένα σχετικό βιβλίο και να βρει ένα σωρό τέτοιες σπαζοκεφαλιές που δεν έχουν απλή

ή προφανή λύση και που φυσικά δεν μπορούν να βρεθούν στο γόνατο ή με την πρώτη ανάγνωση.

Εξυπακούεται ότι θα δώσω τις λύσεις σε όποιον ενδιαφερθεί και ότι μπορεί να τις ανακοινώσει όποιος (ή αν) τις πάρει από εμένα σε pm.

Τα προβλήματα αυτά καθώς και άλλα παρόμοια μού είχαν τραβήξει την προσοχή τότε που ήμουν μαθητής.

Πολλά προσπαθούσα να τα λύσω (όχι πάντα επιτυχημένα) και στον υπολογιστή μου ως μαθητής. Γι' αυτό τα θυμάμαι ακόμη, τόσα χρόνια μετά.

Τότε προσπαθούσα επί εβδομάδες για να βρω τις λύσεις (όποιες έβρισκα τέλος πάντων), γι' αυτό δεν θέλω τώρα να απαντήσω αμέσως.

Θυμάμαι ότι ήμουν στο μάθημα και σκεπτόμουν το πρόβλημα με τις σφαίρες - τελικά το έλυσα μετά από προσπάθεια δύο και πλέον εβδομάδων...

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραίο θεματάκι!

Επειδή δεν είμαι σε φάση πολλών υπολογισμών και σκέψεων (το παστίτσιο ήταν ιδιαίτερα νόστιμο σήμερα και του δωσα και κατάλαβε) θα παραθέσω και εγώ ένα ωραίο που άκουσα πριν από μήνες.

18.

Λονδίνο 1934. Ο ραδιοφωνικός σταθμός του BBC εκπέμπει ειδήσεις. Η πρώτη είδηση που ακούγεται είναι η εξής: "Πέθανε χθες σε ηλικία 53 ετών ο παρασημοφορημένος αξιωματικός και διακριθείς για τις ηρωικές του πράξεις στον Α΄Παγκόσμιο Πόλεμο James Trotter. Η χώρα μας χάνει ένα λαμπρό και γενναίο αξιωματικό."

Κάτι δεν πάει καλά στην ιστοριούλα αυτή. Τι? (Το όνομα του αξιωματικού είναι τυχαίο και δεν παίζει ρόλο.)

Άντε, ευκολάκι είναι. ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα