Ρετρό Σπαζοκεφαλιές

18. Ειναι οντως πολυ ευκολο.

Πως ηξεραν οτι θα γινει και δευτερος παγκοσμιος;
 
Η σωστή απάντηση για το πρόβλημα με τον απογραφέα (post #31) είναι ότι το σπίτι έχει αριθμό 91.

Τώρα το πώς προκύπτει... είναι πράξεις αφού βρεθεί πρώτα ένα λογικό στοιχείο.

@mike

1296 είναι το γινόμενο και των τριών, σωστά το επισημαίνεις...

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το 1934 δεν είχε γίνει ακόμη ο Β' Παγκόσμιος πόλεμος, οπότε ο Α' δεν είχε αποκτήσει νούμερο. :p

Κάτι παρόμοιο είναι και οι βασιλιάδες, που κανονικά γίνονται νούμερο όταν υπάρξει δεύτερος με το ίδιο όνομα. Π.χ. η Ελισσάβετ της Αγγλίας κανονικά έγινε Ελισσάβετ η Α' μερικούς αιώνες μετά τον θάνατό της, όταν ανέβηκε στο θρόνο η σημερινή. Ως τότε ήταν σκέτη βασίλισσα Ελισσάβετ.

EDIT Με πρόλαβε η Bambinella... να μάθω να μην ειμαι φλυαρος
 
V.I.Smirnov είπε:
Κοίταξε, θέλω να γίνει κατανοητό το εξής : εγώ παραθέτω εδώ κάποια πράγματα ως αναμνήσεις, όχι για να τα λύσουν αναγκαστικά οι άλλοι ή να κάνω τον έξυπνο.
Απόλυτα κατανοητό και σεβαστό - επ' ουδενί αμφισβητήσιμο, σε διαβεβαιώ! :)

Βέβαια, εφόσον έχεις τέτοιο σκοπό (της απλής παράθεσης αναμνήσεων), καλό θα ήταν ν' ανοίξεις ένα ξεχωριστό θέμα και θα χαρώ να συμμετέχω, αν κάτι είναι επαρκώς ευφυές, για να προσφέρω τον πολύτιμό μου χρόνο. Επιπλέον, εκεί θα μπορούσες να μας περιγράψεις και κάποια συναισθήματα που ίσως θυμάσαι ακόμα, όταν βρήκες ή όταν σου αποκάλυψαν τις λύσεις! ;)

Αλλιώς, σε παρακαλώ να σεβαστείς τον χαρακτήρα της συζήτησης! Δεκτόν, δε θέλεις τώρα ν' αποκαλύψεις την απάντηση - αλίμονο, δε σε πίεσε κανένας για το χρόνο!

Όμως καλό θα ήταν να το κάνεις, για όλους όσους έχουμε σκεφτεί κάτι και προσπαθήσαμε, έστω και λίγο!

V.I.Smirnov είπε:
Δεν έχει κανένα νόημα κάτι τέτοιο - πολύ δε περισσότερο όταν ούτε εγώ είχα βρει τότε τις απαντήσεις στα περισσότερα.Είναι πανεύκολο να ανοίξει κάποιος ένα σχετικό βιβλίο και να βρει ένα σωρό τέτοιες σπαζοκεφαλιές που δεν έχουν απλή

ή προφανή λύση.

-
Απλά να διευκρινήσω κάτι, γιατί είναι διφορούμενα τα λόγια σου (κι εγώ έχω κλείσει αισίως 13+ ώρες στη δουλειά, οπότε η διαύγεια δεν είναι το δυνατό μου σημείο στην παρούσα στιγμή).

Σε καμία περίπτωση δε σε κατηγόρησα ότι κάνεις τον έξυπνο (αν αυτή είναι η κατηγορία που μου προσάπτεις).

Επίσης σε καμία περίπτωση δεν το παίζω έξυπνη. Αν γνωρίζω κάτι, το ξέρω. Αν όχι, το παραδέχομαι & ομολογώ άγνοια. Μπορείς να βρεις ποστς μου, που επιβεβαιώνουν τα λεγόμενά μου! :)

V.I.Smirnov είπε:
Εξυπακούεται ότι θα δώσω και τις λύσεις και ότι μπορεί να τις δώσει όποιος (ή αν) τις πάρει από εμένα σε pm. Τα προβλήματα αυτά καθώς και άλλα παρόμοια μού είχαν τραβήξει την προσοχή ως μαθητής. Πολλά

προσπαθούσα να τα λύσω (όχι πάντα επιτυχημένα) και στον υπολογιστή μου ως μαθητής.

Αλλά δεν θέλω να απαντήσω αμέσως, εξάλλου εγώ τότε προσπαθούσα επί εβδομάδες για να βρω τις

λύσεις τις λύσεις (όποιες έβρισκα τέλος πάντων). Θυμάμαι ότι ήμουν στο μαήμα και σκεπτόμουν το

πρόβλημα με τις σφαίρες...

-
Με γοητεύουν οι άνθρωποι που δε θέλουν μασημένη τροφή και συμφωνώ πολύ με τις απόψεις σου. Ναι, κι εγώ έχω λύσει προβλήματα που παιδευόμουν εβδομάδες (είτε ως μαθήτρια, είτε ως φοιτήτρια!).

Το τελευταίο μου ήταν διάρκειας 8 ολόκληρων μηνών και αφορούσε τον υπολογισμό πρίσματος και την γωνία πρόπτωσης μιας δέσμης laser από 2 διαφορετικές μηχανές σε υαλώδεις επιφάνειες.

Και σαφώς, έχω πάμπολλα παραδείγματα όπου έχω αποτύχει οικτρά σε προβλήματα με οφθαλμοφανέστατη λύση!

Οπότε, σε διαβεβαιώ ότι σε καταλαβαίνω απόλυτα! :)

Έχοντας διευκρινίσει τα παραπάνω προς αποφυγήν παρεξηγήσεων, παραδίδω το τόπικ στον αρχικό του χαρακτήρα & ευχαριστώ τα υπόλοιπα μέλη για την κατανόησή τους! :)
 
για το 16 : Η λεξη "πληθος" αυτοκινητων υποννοει οτι δεν ειναι 1 ή κανενα?

Υπαρχει λογικος περιορισμος στις ηλικιες?

Δηλαδη μια λυση του τυπου 1,1, 1296 δεν ειναι δεκτη, αν και επαληθευει ολα τα στοιχεια.
 
Για το Quiz #16, μήπως έχει να κάνει με τίποτα τυπικές αποκλίσεις και άλλα στατιστικά δεδομένα;
 
Εγώ έχω μείνει ακόμη στη (12)...

"τους στέλνει να πουλήσουν τα αυγά με τις ίδιες τιμές και τρεις και να του φέρουν τα ίδια χρήματα !!!! ""

η παράλειψη του "οι" πριν το "τρεις" είναι λάθος ή η παγίδα? (αν και ομολογώ ότι και να είναι η παγίδα δεν μου δείχνει τη λύση)
 
Για το 17 : η λογικη λεει οτι στις 5 ωρες που σταματησαν για εκφορτωση κτλ, τα παντα ειναι σαν να μηδενιστηκαν,


δηλαδη να ξεκινησαν παλι απο την αρχη, οπως την πρωτη φορα.



αρα η δευτερη συναντηση τους θα πρεπει να ειναι ιδια σε χρονο και αποσταση με την πρωτη,



δηλαδη το λιμανι να επεχει 1200+400=1600 απο το νησι, επειδη η συναντηση εγινε στο ιδιο σημειο.



 
Είστε τσακάλια. ;) Η απάντηση για το 18. είναι όντως αυτή που έδωσαν η bambinella και ο elephadas. Η bambinella κερδίζει μια κούτα KISS επειδή απάντησε πρώτη :clap: και ο elephadas ένα ματσάκι γλιστρίδα για να συνεχίσει να είναι φλύαρος όπως είπε. :biglaugh: (είχα χρόνια να την πω αυτή την ρετροφράση.)
 
@mike

H απάντηση για το (17) είναι ότι το νησί απέχει απο το λιμάνι 3200 m, ήτοι ΑΒ=3200.

Προκύπτει από το 3600-400.

Το θέμα είναι πώς προκύπτει το 3600..

-

Nassos83 είπε:
Για το Quiz #16, μήπως έχει να κάνει με τίποτα τυπικές αποκλίσεις και άλλα στατιστικά δεδομένα;
Έλεος, καμία σχέση !!

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
elephadas είπε:
Εγώ έχω μείνει ακόμη στη (12)...
"τους στέλνει να πουλήσουν τα αυγά με τις ίδιες τιμές και τρεις και να του φέρουν τα ίδια χρήματα !!!! ""

η παράλειψη του "οι" πριν το "τρεις" είναι λάθος ή η παγίδα? (αν και ομολογώ ότι και να είναι η παγίδα δεν μου δείχνει τη λύση)
Άστο αυτό το πρόβλημα, μπορεί να εκνευριστείς όπως εγώ αν δεις τη λύση ή να νιώσεις ηλίθιος.

Η απάντηση είναι κάτι στο στυλ "κάνουν αυτό" αλλά τέτοια που δεν αντιφάσκει με τα δεδομένα της εκφώνησης

(κανένας δεν χαρίζει ή μοιράζει αυγά, ο καθένας πουλάει τα δικά του κλπ).

Τα άλλα είναι πολύ πιο ενδιαφέροντα...

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και τρελαινομαι για σοκολατα Kiss!

19. Eνα μαγαζι πουλαει ζωακια και αναμεσα σε πολλα, πουλαει και καποια κουταβια σε σουπερ προσφορα, το καθενα με τη δικη του τιμη. Εχει τρια σκυλακια. Κανις, σετερ και λυκοσκυλο.

Στο καταστημα μπαινουν ο Μακης κι ο Σωτηρης. Ο Μακης δινει στον υπαλληλο 10 ευρω κι εκεινος τον ρωταει ποιο απο τα τρια κουταβια θελει. Ο Μακης διαλεγει το κανις.

Ο Σωτηρης δινει επισης 10 ευρω στον υπαλληλο και τοτε εκεινος του δινει αμεσως το λυκοσκυλο.

Πως ηξερε ο υπαλληλος ποιο κουταβι απο τα δυο εναπομειναντα ηθελε ο πελατης, χωρις να τον ρωτησει;
 
Οι απαντήσεις στις ερωτήσεις του πρώτου ποστ.

4. Αν το αύριο ήταν χθες, το σήμερα θα ήταν τόσο κοντά στην Κυριακή όσο θα ήταν το σήμερα αν το χθες ήταν αύριο. Τι μέρα είναι σήμερα;


Τετάρτη

5. Δύο άντρες γίνεται να είναι σύζυγοι των γυναικών των και ταυτόχρονα πατέρες των και σύζυγοι των μητέρων των και να είναι επίσης ο καθένας τους πεθερός και γαμπρός του άλλου;

Οι 2 άντρες είχαν από προηγούμενο γάμο ο καθένας από μια κόρη και όταν έμειναν χήροι παντρεύτηκε ο ένας την κόρη του άλλου

Ευχαριστώ όλους όσοι συμμετείχαν (για τον κόπο που έκαναν) ή απλά παρακολούθησαν ... Ας μην ξεχνάμε ότι είμαστε εδώ για να περνάμε όμορφα.

Το be continued ... (μόλις συνέλθω).

Σπαζοκεφαλιά : :banghead: .

EDIT: Α ωραία. Συνεχίζει η bambinella. :clap: (αυτό για την απάντηση που έδωσες αν και ωχριά μπροστά στις kiss)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bambinella 100 είπε:
Και τρελαινομαι για σοκολατα Kiss!19. Eνα μαγαζι πουλαει ζωακια και αναμεσα σε πολλα, πουλαει και καποια κουταβια σε σουπερ προσφορα, το καθενα με τη δικη του τιμη. Εχει τρια σκυλακια. Κανις, σετερ και λυκοσκυλο.

Στο καταστημα μπαινουν ο Μακης κι ο Σωτηρης. Ο Μακης δινει στον υπαλληλο 10 ευρω κι εκεινος τον ρωταει ποιο απο τα τρια κουταβια θελει. Ο Μακης διαλεγει το κανις.

Ο Σωτηρης δινει επισης 10 ευρω στον υπαλληλο και τοτε εκεινος του δινει αμεσως το λυκοσκυλο.

Πως ηξερε ο υπαλληλος ποιο κουταβι απο τα δυο εναπομειναντα ηθελε ο πελατης, χωρις να τον ρωτησει;
19.Ο υπαλληλος του δινει το λυκοσκυλο γιατι ο Σωτηρης του εδωσε 10ευρω,υποθετω οτι η τιμη του σετερ θα ηταν ανω των 10 ευρω

ΥΓ:απ τη βιασυνη δε διαβασα οτι ο υπαλληλος ρωτησε τον Μακη ποιο απ τα 3 κουταβια θελει,αρα δεν ισχυει η υποθεση που εκανα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το καθενα απο τα τρια κουταβια κοστιζε εως και 10 ευρω το πολυ.

Αυτο φαινεται απο την αγορα που εκανε ο Μακης, αλλα δεν πειραζει νομιζω, να το τονισουμε.
 
νομιζω στεκει

ειπε τρια σκυλακια,τα κουταβια μπορει να ειναι ιδια ρατσα αρα ειχε ενα κουταβι κανις και 2 κουταβια λυκοσκυλα οποτε δεν χρειαζοταν να ρωτησει ο υπαλληλος.

Το σετερ θα ειναι ενηλικο σκυλακι
 
Νομιζω πως το λεει καθαρα η σπαζοκεφαλια:

Τρια σκυλακια κουταβια ηταν προς πωληση και διαφορετικης ρατσας το καθενα. Ενα κανις, ενα σετερ και ενα λυκοσκυλο.
 
τοτε ο Σωτηρης πριν ρωτησει ο υπαλληλος του ειπε οτι θελει το λυκοσκυλο,

Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο
 
Πίσω
Μπλουζα