Ρετρό Σχολικά Είδη

Ναι, τέτοια τσάντα σε σκούρο πράσινο είχα στο φροντιστήριο Αγγλικών, μόνο που είχε και χερούλι από πάνω και μπορούσες να την κρατήσεις κι έτσι. Ήταν αθάνατη αυτή η τσάντα, τη χρησιμοποιούσα για χρόνια ολόκληρα και δεν πάθαινε τίποτα, κι ακόμα πρέπει να βρίσκεται κάπου καταχωνιασμένη. Ακόμα κι όταν είχα αλλάξει φροντιστήριο σε κάποια φάση, επειδή με είχε βολέψει η τσάντα και δεν ήθελα να την αλλάξω, απλά τη γυρνούσα από την άλλη για να μη φαίνεται το λογότυπο του προηγούμενου φροντιστηρίου :)
 

1@BETTY BOOP[/USER] τα σκεφτόμουν αυτά τα μολύβια πρόσφατα! μου φαίνονταν τέλεια. Τα είχα δει σε κάποιο κατάστημα που τα είχαν για διακόσμηση αλλά δεν είχα βρει ποτέ για να πάρω.

Όσο για τις τσάντες των φροντιστηρίων, είχαν γίνει πολύ μόδα τότε αν και όσες είχα δει ήταν μαύρες και χρώμα είχαν μόνο στο φερμουάρ και στην μπροστινή τσέπη. Πιο πολύ μου άρεσαν οι τσάντες που έδινε το βιβλιοπωλείο Φλωράς στο κέντρο όταν παίρναμε τα ξενόγλωσσα βιβλία μας. Κάποιες χρονιές ήταν διάφανες με μπλε, κίτρινο ή κόκκινο και μία χρονιά ήταν πάνινες.

 
BETTY BOOP είπε:
επίσης να προσθεσω και τις τσάντες-σακιδια που μοιραζαν πολλά φροντιστηρια ξενων γλωσσων στους μαθητες τους στην αρχή της σχολικής χρονιάς με την εγγραφη τους στο φροντιστηριο.

Η τσαντα ειχε την επωνυμία του φροντιστηριου, το λογότυπο, τη διευθυνση και τη χρησιμοποιούσαν τα παιδια για να βαζουν τα βιβλία τους για το μαθημα στο φροντιστηριο, τη χρησιμοποιούσαν και στο σχολείο όταν πήγαιναν εκδρομή.

Δεν ειχα κανει ποτε μαθηματα ξενων γλωσσων σε φροντιστηριο αλλά έκανα ιδιαιτερο μαθημα και ετσι πάντα μου αρεσαν τετοιες τσαντες όταν έβλεπα αλλα παιδια να τις εχουν...


perlastar είπε:
Ναι, τέτοια τσάντα σε σκούρο πράσινο είχα στο φροντιστήριο Αγγλικών, μόνο που είχε και χερούλι από πάνω και μπορούσες να την κρατήσεις κι έτσι. Ήταν αθάνατη αυτή η τσάντα, τη χρησιμοποιούσα για χρόνια ολόκληρα και δεν πάθαινε τίποτα, κι ακόμα πρέπει να βρίσκεται κάπου καταχωνιασμένη. Ακόμα κι όταν είχα αλλάξει φροντιστήριο σε κάποια φάση, επειδή με είχε βολέψει η τσάντα και δεν ήθελα να την αλλάξω, απλά τη γυρνούσα από την άλλη για να μη φαίνεται το λογότυπο του προηγούμενου φροντιστηρίου :)

Στο φροντιστηριο αγγλικων που πηγαινα,τις πρωτες 2 χρονιες ειχα τσαντα τζιν σε μπλε σκουρο χρωμα

με λευκα γραμματα στο "καπακι" της τσαντας.Δυστυχως δεν την κρατησα.... :(

Ηταν περιπου σαν και αυτη της φωτο αλλα χωρις τις τσεπες.... :fafoutis:



Απο την τριτη χρονια και μετα ειχα τσαντα/φακελο,

επισης μπλε σκουρο χρωμα με χρυσα γραμματα στο "καπακι" της τσαντας.

Αυτη την εχω κρατησει ακομα.... :D

fetch


denim bag.jpg
 

QueenofHearts είπε:
1@BETTY BOOP[/USER] τα σκεφτόμουν αυτά τα μολύβια πρόσφατα! μου φαίνονταν τέλεια. Τα είχα δει σε κάποιο κατάστημα που τα είχαν για διακόσμηση αλλά δεν είχα βρει ποτέ για να πάρω.
Όσο για τις τσάντες των φροντιστηρίων, είχαν γίνει πολύ μόδα τότε αν και όσες είχα δει ήταν μαύρες και χρώμα είχαν μόνο στο φερμουάρ και στην μπροστινή τσέπη. Πιο πολύ μου άρεσαν οι τσάντες που έδινε το βιβλιοπωλείο Φλωράς στο κέντρο όταν παίρναμε τα ξενόγλωσσα βιβλία μας. Κάποιες χρονιές ήταν διάφανες με μπλε, κίτρινο ή κόκκινο και μία χρονιά ήταν πάνινες.
θυμαμαι απο τα βιβλιοπωλεία ΦΛΩΡΑΣ ειχα παρει διαφημιστικά τετράδια σε μαυρο χρωμα με έναν φρουρο από τη βασιλική φρουρα της Αγγλιας στο εξωφυλλο, βεβαια το τετραδιο δεν μου αρεσε γιατι ήταν μαυρο και ειχε τη βλοσυρη φατσα του τυπου της βασιλικης φρουρας. Ειχα παρει επίσης κι ενα τσαντακι πλαστικό με φερμουαρ που χωρουσε λίγα βιβλία/τετραδια και το χρησιμοποιουσα στο σχολειο όταν δεν ειχα πολλά μαθηματα λογω εκδρομης...

 


επίσης ειναι και οι τσαντες σχεδίου, ειχα από την Α' Γυμνασιου και σε όλο το Γυμνασιο τετοια τσαντα για το μαθημα του Σχεδιου στο σχολείο αλλά και οταν δεν ειχα πολλά μαθηματα λογω εκδρομης.


 


εικονα απο διαδικτυο


20150827163221_8c4ad76a.jpg

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το ειχα ξεχασει εντελως αυτο με τις τσαντες απο φροντιστηρια εγω ειχα μια πλαστικη σε σχημα χαρτοφυλακα αν την βρω θα ανεβασω φωτογραφια....
 
BETTY BOOP είπε:
Ειχατε τετοιες τσάντες;

(εικονες 2-3)
Και εγώ τέτοιες τσάντες (θυμάμαι μια κόκκινη), αλλά νομίζω τις είχα αγοράσει ο ίδιος και δεν ήταν από φροντιστήριο. Ίσως κάνω λάθος..
 
BETTY BOOP είπε:
θυμαμαι απο τα βιβλιοπωλεία ΦΛΩΡΑΣ ειχα παρει διαφημιστικά τετράδια σε μαυρο χρωμα με έναν φρουρο από τη βασιλική φρουρα της Αγγλιας στο εξωφυλλο, βεβαια το τετραδιο δεν μου αρεσε γιατι ήταν μαυρο και ειχε τη βλοσυρη φατσα του τυπου της βασιλικης φρουρας.

 


 

 


Αυτόν εννοείς;



(sorry, δεν μου βγάζει τις εικόνες όταν πάω να την επιλέξω από το άλμπουμ οπότε την βάζω με λινκ)



http://www.retromaniax.gr/vb/filedat...hotoid=1014492
fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
QueenofHearts είπε:
Αυτόν εννοείς;

(sorry, δεν μου βγάζει τις εικόνες όταν πάω να την επιλέξω από το άλμπουμ οπότε την βάζω με λινκ)

http://www.retromaniax.gr/vb/filedat...hotoid=1014492
fetch

Ευχαριστώ πολύ!

Αυτο ήταν το τετραδιο!

Δεν το ειχα χρησιμοποιησει γιατι διεφερε απο τα συνηθισμενα τετραδια...η ετικετα και το εσωτερικο του τετραδιου ειχαν αγγλικες λεξεις (όπως date, lesson...για να γραφεις καθε φορα το μαθημα)...

αν θυμαμαι καλά στο εσωφυλλο ειχε πινακα με το σχολικο προγραμμα (SCHOOL TIMETABLE)?

Με τρομαζε λιγο η εικονα του εξωφυλλου...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
σχολικό σετ γεωμετρίας
 
κασετίνα και σχολικό σετ γεωμετρίας (από τα σχολικά μου ειδη)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χριστινα,μια παρακληση.... :)

1) Να αναφερεις τις πηγες των φωτογραφιων!

2) Μην κανεις διπλα-τριπλα post και τα διαγραφεις μετα,μπορεις να κανεις edit εντος 24ωρου και να προσθεσεις οτι θελεις!
 
BETTY BOOP είπε:
Ευχαριστώ πολύ!

Αυτο ήταν το τετραδιο!

Δεν το ειχα χρησιμοποιησει γιατι διεφερε απο τα συνηθισμενα τετραδια...η ετικετα και το εσωτερικο του τετραδιου ειχαν αγγλικες λεξεις (όπως date, lesson...για να γραφεις καθε φορα το μαθημα)...

αν θυμαμαι καλά στο εσωφυλλο ειχε πινακα με το σχολικο προγραμμα (SCHOOL TIMETABLE)?

Με τρομαζε λιγο η εικονα του εξωφυλλου...
Είναι που τα καπέλα αυτά των φρουρών είναι φτιαγμένα από αρκουδοτόμαρο και σε τρόμαξαν αλλά μη φοβάσαι, ο DiCaprio φέτος νίκησε μια και καλή όλες τις αρκούδες. χαχα!

Δεν ήταν απλό τετράδιο, ήταν τετράδιο καλλιγραφίας. Σου έδειχνε πως να κάνεις τα γράμματα καλλιγραφικά ένα ένα και ύστερα κάποιες μικρές λεξούλες.
 
Μπορεί να μην είναι αμιγές σχολικό είδος αλλά οι καρφίτσες θυμάμαι ότι τις χρησιμοποιούσε η μαμά μου στο γραφείο της πριν την επέλαση των συνδετήρων.. Δυο κουτιά ξεχασμένα που βρήκα στο συρτάρι της..
 
perlastar είπε:
Δεν είναι και σε πολύ καλή κατάσταση το καημένο το σκυλάκι, αλλά τουλάχιστον υπάρχει ακόμα. Η πρώτη μου μολυβοθήκη, από την Α Δημοτικού.
Προβολή συνημμένου 118146
Να και η δικη μου μολυβοθηκη, (νομιζω την εχω ξαναβαλει :xm: ​). Εμενα είναι πιο γκρι και είναι με λαγουδακι σε αντιθεση με την perlastar που εχει σκυλακι και είναι καπως πρασινωπη...
 
Αυτά τα ρετρό κολλητήρια ε τα στρουμφάια που θα τα βρούμε άραγε ξανά?
 
μηχανικά μολύβια rotring

ιδιαιτερα το πρωτο μολύβι μου αρεσε πολύ, το αγαπημένο μου...



image.jpg
 
BETTY BOOP είπε:
Το στυλό με τα πολλά μελάνια σε διάφορα χρώματα το είχα σε...λεπτότερη έκδοση με χρώματα μπλε, κόκκινο, πράσινο, μαύρο. Τα μεγαλύτερα στυλό με περισσότερα χρώματα δεν με βόλευαν στο γράψιμο. Επίσης υπήρχαν γόμες σε θήκη με καπάκι, η θήκη στη μία πλευρά είχε και ένα σφραγιδάκι.
αυτα τα στυλο



polystilo-1.jpg
 
αν δεν κάνω λάθος είναι του '79 τουλάχιστον υπήρχε τότε γιατί η αδερφή μου το είχε από μικρή και έχει γεννηθεί το '77.
 
Πίσω
Μπλουζα