Ρετρό Χριστουγεννιάτικα στολίδια

να σημειώσω ότι δεν έκανα ορθογραφικό λάθος γράφοντας το kalender με k αλλά έτσι γράφεται στα γερμανικά, κι αυτό συμβαίνει σε πολλές άλλες λέξεις. πχ η διεύθυνση γράφεται στα αγγλικά φυσικά address με δυο d και δυο s ενώ στα γερμανικά Adresse με ένα d και κεφαλαίο Α όπως όλα τα ουσιαστικά στα γερμανικά.
 
Και πριν την αποθήκευση μερικοί ακόμη Αη Βασίληδες, κυρίως από δώρα ταχυφαγείων.

Στην τελευταία φωτό τραινάκι Märklin από τα '90ς που γύριζε κάτω από το δένδρο. Το ξεκίνησα από φέτος και από ότι φαίνεται θα το καθιερώσω. Δεν βρήκα το καταχωνιασμένο παλιότερο από τα '80ς που είναι ατμομηχανή και τρέχει σε μεταλλικές ράγιες. Του χρόνου με υγεία......

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg8.jpg
 
20231205_000842.jpg

Σημερινά μου αποκτήματα! Τα βρήκα στο Πειραιά σε ένα κατάστημα που πουλάει πολλά είδη περασμένων δεκαετιών. Δεν είναι παλαιοπωλείο, έχει stocks που έχουν ξεμείνει απούλητα σε παλιές αποθήκες καταστημάτων κι τα πουλάει σε χαμηλές τιμές. Τα 6 μικρά στολίδια έκαναν σύνολο 2€ όλα μαζί (δλδ περίπου 0.33€ το καθένα) κι τα 2 μεγάλα κουκουνάρια απο 0.50€ το καθένα (τα οποία ήταν κι τα τελευταία).
 
Τελευταία επεξεργασία:
το στολίδι καρδούλα το πράσινο το έχω ολόιδιο σε κόκκινο!! αγορασμένο το 1987 από τον Μαρινόπουλο στην Κηφισίας!!
Το είχε κι σε κόκκινο (μπορντώ απόχρωση)! Μου άρεσε κι εμενα το κόκκινο αλλά ήταν αρκετά φθαρμένο, του είχε φύγει μεγάλο τμήμα απο τη χρυσόσκονη κι δεν φαινόταν ωραίο, για αυτό πήρα το πράσινο. Επίσης το είχε κι σε κίτρινο κι σε μπλε.
 
Προβολή συνημμένου 269698

Σημερινά μου αποκτήματα! Τα βρήκα στο Πειραιά σε ένα κατάστημα που πουλάει πολλά είδη περασμένων δεκαετιών. Δεν είναι παλαιοπωλείο, έχει stocks που έχουν ξεμείνει απούλητα σε παλιές αποθήκες καταστημάτων κι τα πουλάει σε χαμηλές τιμές. Τα 6 μικρά στολίδια έκαναν σύνολο 2€ όλα μαζί (δλδ περίπου 0.33€ το καθένα) κι τα 2 μεγάλα κουκουνάρια απο 0.50€ το καθένα (τα οποία ήταν κι τα τελευταία).
Σε εξαιρετική τιμή τα πήρες.
 
Σε εξαιρετική τιμή τα πήρες.
Ίσως επειδή είναι "παλιομοδίτικα" (δλδ παλιάς εποχής κι δεν τα προτιμούν γιατί τα θεωρούν ξεπερασμένα κι σαβούρα). Γενικά ότι πουλάει που είναι περασμένων δεκαετιών, τα έχει σε χαμηλές τιμές. Θα μου πεις, κι άλλα μαγαζιά πουλάνε ρετρό είδη αλλά βαράνε τις τιμές λες κι είναι απο χρυσάφι. Η αλήθεια είναι ότι αρκετά απο αυτά που είχε ήταν φθαρμένα, όχι σπασμένα, αλλά φθαρμένα λόγω ετών. Έψαξα αρκετά μέσα στις κούτες που τα είχε χύμα, ώστε να βρω αυτά που ήταν σε άριστη κατάσταση.
 
Ίσως επειδή είναι "παλιομοδίτικα" (δλδ παλιάς εποχής κι δεν τα προτιμούν γιατί τα θεωρούν ξεπερασμένα κι σαβούρα). Γενικά ότι πουλάει που είναι περασμένων δεκαετιών, τα έχει σε χαμηλές τιμές. Θα μου πεις, κι άλλα μαγαζιά πουλάνε ρετρό είδη αλλά βαράνε τις τιμές λες κι είναι απο χρυσάφι. Η αλήθεια είναι ότι αρκετά απο αυτά που είχε ήταν φθαρμένα, όχι σπασμένα, αλλά φθαρμένα λόγω ετών. Έψαξα αρκετά μέσα στις κούτες που τα είχε χύμα, ώστε να βρω αυτά που ήταν σε άριστη κατάσταση.
Εμείς εκτιμαμε
 
Αληθεια παιδια, το χαρτονενιο ελατακι που οταν του εβαζες νερο εβγαζε αφρους και "ανθιζε" το θυμαται κανενας; Απο τοτε δεν εχω δει ποτε καποια παρομοια τεχνολογια και εχω μεγαλη απορια για το πως λειτουργουσε!
Πάνε αιώνες που έγινε η ερώτηση, αλλά τώρα χάζευα το θρεντ και την είδα. Για αφρούς δεν ξέρω, αλλά μήπως ήταν κάτι σαν αυτό;
Δέντρο που ανθίζει λινκ στο YouTube
 
IMG-b9f5fefb076bebe1efea285b8af3df92-V.jpg
Η πάνω σειρά πρέπει να είναι από ένα σετ με 24 κόκκινα ξύλινα στολίδια που έδινε το Σκιπ μια χρονια. Το κόκκινο στη φωτογραφία μου είναι από το ίδιο σετ και αρκετά χρόνια αργότερα βρήκα το ίδιο σετ αλλά σε λευκό και χρυσό στα Τζάμπο.
Από το Σκιπ είναι και αυτά τα κεράκια-χιονάνθρωποι, που τα έδιναν σε διαφορετικές 90ς χρονιές. Κάποια χρόνια έδωσαν φωτάκια με χιονανθρωπάκια απ'όπου και ο μεσαίος, μικρότερος σε μέγεθος, χιονανθρωπος.
IMG-c7b8471bc5f355b171d7e12b19657bf3-V.jpg
 
Υπάρχουν στα τζάμπο λοιπόν παλιά κομμάτια, εξαρτάται βέβαια και σε ποιο τζαμπο
 
Πίσω
Μπλουζα