Ρετρό αντιλήψεις, θεωρίες & προκαταλήψεις που απαντώνται ακόμα στη σύγχρονη Ελλάδα

ΦΖΠ1 είπε:
Ανοιχτό πάνω σ' ένα τραπέζι, μιλάμε. Εγώ δε το είχα σηνδέσει με τον κίνδυνο, νόμιζα ότι εννοούσε ότι θα κόψει κάποιου το νήμα της ζωής...
Μου θύμησες τις τρεις μοίρες:

Οι Μοίρες, αρχαιοελληνικές θεότητες, σύμφωνα με την παράδοση, ήταν τρεις και καθόριζαν το πεπρωμένο του ανθρώπου. Σύμφωνα με τον Ησίοδο, οι Μοίρες ονομάζονταν Κλωθώ (γιατί έκλωθε το νήμα της ζωής), Λάχεσις γιατί διένειμε τα κακά ή τα καλά και Άτροπος γιατί καθιστούσε τα προηγούμενα αμετάβλητα.[1] Θεωρούνταν κόρες της Νύχτας, ή, όπως αναφέρει μια άλλη παράδοση, του Δία και της Θέμιδας. Η λέξη μοίρα προέρχεται από το αρχαίο ρήμα μείρομαι< μοιράζω, είναι δηλαδή το μερίδιο, το κομμάτι που παίρνει ο καθένας από τη μοιρασιά ενός όλου.[2]
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE%BF%CE%AF%CF%81%CE%B5%CF%82

QueenofHearts είπε:
Συγκεκριμένα για το αλάτι αμφιβάλλω και αν οι ίδιοι οι γονείς ξέραν το γιατί. Το αλάτι δεν είναι ιδιαίτερα ακριβό στα χρόνια μας ή στα χρόνια τους αφού είχε ήδη βιομηχανοποιηθεί η παραγωγή του, αλλά από τα αρχαία χρόνια ως τη βιομηχανοποίηση που ήταν δύσκολο να το παράγουν. Για να καταλάβεις, τους Ρωμαίους στρατιώτες τους πλήρωναν με αλάτι και το βάρος του ήταν κοντά στη τιμή του χρυσαφιού. Είναι κάτι που κρατάει τόσες εκατοντάδες χρόνια λοιπόν!
Από εκεί και η ετυμολογία της λέξης salary:

[h=3]The Roman word salarium[/h]Similarly, the Roman word salarium linked employment, salt and soldiers, but the exact link is very clear. The latest common theory is that the word soldier itself comes from the Latin sal dare (to give salt), but previous theories were on the same ground. Alternatively, the Roman historian Pliny the Elder stated as an aside in his Natural History's discussion of sea water, that "n Rome. . .the soldier's pay was originally salt and the word salary derives from it...".[2] Others note that soldier more likely derives from the gold solidus, with which soldiers were known to have been paid, and maintain instead that the salarium was either an allowance for the purchase of salt[3] or the price of having soldiers conquer salt supplies and guard the Salt Roads (Via Salaria) that led to Rome.[4][5]
 


http://en.wikipedia.org/wiki/Salary
 
Πολλοί θεωρούν ακόμα ότι η προσφορά κολώνιας ενός άνδρα σε γυναίκα, θα οδηγήσει σε χωρισμό!

Για τα γυαλιά, πάντα σιχαινόμουνα και μόνο τη σκέψη να φορέσω φακούς και έτσι πάντα προτιμούσα τα κλασσικά γυαλιά. Ώσπου, έκανα επέμβαση λέιζερ και ησύχασα!

Ρε κορίτσια, τι σήμαινε παλιά "αυτές πρόσεχές τες, έχουν δηλητήριο";
 
WalkerYannis είπε:
Πολλοί θεωρούν ακόμα ότι η προσφορά κολώνιας ενός άνδρα σε γυναίκα, θα οδηγήσει σε χωρισμό!
Εχω ακουσει οτι γενικως οταν καποιος χαριζει κολωνια, θα μαλωσουν.

Νομιζω εχει βγει απο αστείο, οτι και καλά σου λέει διακριτικά οτι βρωμάς, και γι' αυτό σου χαρίζουν κολώνια, οπότε μαλώνετε!
 
QueenofHearts είπε:
Όταν λέμε "αυτές", σε τι αναφερόμαστε;
Μαλλον σε γυναίκες...

Γενικά το δηλητήριο θεωρείται το φονικό όπλο της γυναίκας.
 
"Τετάρτη και Παρασκευή τα νύχια σου μην κόψεις, την Κυριακή να μη λουστείς αν θέλεις να προκόψεις"...
 
Saulot είπε:
Μαλλον σε γυναίκες...
Γενικά το δηλητήριο θεωρείται το φονικό όπλο της γυναίκας.
Αυτό πράγματι ισχύει και όποια έχει δοκιμάσει μεσαιωνικό κορσέ που δεν μπορείς να πάρεις ανάσα, το δηλητήριο ήταν μονόδρομος για μια βασιλική δολοπλοκία! Τώρα για το γνωμικό, δεν το έχω ξανακούσει.

Και επειδή με ζάλιζαν με αυτό το που αναφέρει ο ΦΖΠ1, τα κάνω επίτηδες εκείνες τις μέρες. Επίσης δεν πλένεσαι το Σάββατο του Λαζάρου.
 
"H" ΦΖΠ 1. Επίσης κατ' έθημον μετά από κηδείες οι συγενείς τρώνε ψάρι, για να μην "τραβάνε σάρκες". Δε θα συμβή αυτό ποτέ βέβαια, αλλά το έθιμο έθιμο.
 
ΦΖΠ1 είπε:
Οφείλεις να παραδεχτείς οτι πρέπει να σκάψουμε αρκετά για βρούμε αυτό το "Σχεδιάστρια"

Τι εννοείς με το "τραβάνε σάρκες"; Να τσκόνωνται;
 
Όχι εννοώ(εννοούν) ότι τρόγωντας κρέας τραβάνε από τη σάρκα του συγγενούς του που μόλις πέθανε. (μπρρρ...)
 
Σ'εμάς πάντως τρώνε μοσχαράκι βραστό και για τρεις μέρες βάζουν και του πεθαμένου το οποίο μετά το σκορπίζουν έξω"να το φάνε τα πουλιά". Το μοσχαράκι ήταν ακριβό και δυσεύρετο κρέας και κάπως έτσι 'τιμούσαν' τον νεκρό.
 
Είναι περίεργο πάντως, γιατι το ψάρι στην ελλάδα ηταν πιό φτηνο απο το κρέας στις περισσότερες περιοχές
 
γκέι=όχι άνδρας.

Εντάξει ως γκέι άνδρας το ακούω συχνότατα.Προχθές πχ πάλι άκουσα ως επιχείρημα ότι ας πούμε δεν δικαιούμε να εκφέρω άποψη για το Europa League σε έντονη διαφωνία με έναν άκυρο φίλο φίλου για τον αγώνα Τσέλσι-Μπασίλικα διότι ''ως γκέι δε ξέρεις βρε φίλε πως να γίνει''.

Μια προκατάληψη σε οτι αφορά τον σεξουαλικό προσανατολισμό η οποία σιγοντάρεται από τη σχεδόν νομιμοποιημένη ομοφοβία της Ελληνικής κοινωνίας.Άντε βγάλτα τώρα πέρα με αυτό.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Filadelfiotis είπε:
γκέι=όχι άνδρας.
Εντάξει ως γκέι άνδρας το ακούω συχνότατα.Προχθές πχ πάλι άκουσα ως επιχείρημα ότι ας πούμε δεν δικαιούμε να εκφέρω άποψη για το Europa League σε έντονη διαφωνία με έναν άκυρο φίλο φίλου για τον αγώνα Τσέλσι-Μπασίλικα διότι ''ως γκέι δε ξέρεις βρε φίλε πως να γίνει''.

Μια προκατάληψη σε οτι αφορά τον σεξουαλικό προσανατολισμό η οποία σιγοντάρεται από τη σχεδόν νομιμοποιημένη ομοφοβία της Ελληνικής κοινωνίας.Άντε βγάλτα τώρα πέρα με αυτό.
Μόνο με χιούμορ, δεν γίνεται αλλιώς! Είναι απίστευτο το πόσο έτοιμος είναι ο κόσμος να σε απανθρωποποιήσει αν αντιληφθεί κάποια διαφορά, κάπου να αποκλίνεις από τον μέσο όρο.
 
QueenofHearts είπε:
να σε απανθρωποποιήσει
Μπράβο και έψαχνα καιρό στα Ελληνικά τον κατάλληλο όρο.Απανθρωποποίηση...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να πω κτ αν μου επιτρέπεται; Σαφώς και αναγνωρίζω πως η ελληνική κοινωνία δεν είναι θετικά προδιατεθειμένη με την οποιαδήποτε σεξουαλική επιλογή (η οποία βεβαίως είναι ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΕΒΑΣΤΗ εφόσον γίνεται μεταξύ συναινούντων ενηλίκων) ωστόσο έχω την αίσθηση πως ο συγκεκριμένος τύπος εννούσε πως ενδεχομένως να μην έχεις εντρυφίσει ιδιαίτερα στο άθλημα..Ότι πιθανότατα να προτιμούσες άλλα σπόρ, λιγότερο "άγαρμπα"..Μήπως να το έβλεπες έτσι; Από ΄κει και πέρα εννοείται πως υπάρχουν και γκέι που όχι μόνο βλέπουν αλλά και παίζουν ποδόσφαιρο..Στην περιγραφόμενη περίπτωση θα έλεγα πως άλλη αντίληψη επιβεβαιώνεται παρά αυτή που αποτυπώνεις... ;)
 
retrofrog είπε:
Να πω κτ αν μου επιτρέπεται; Σαφώς και αναγνωρίζω πως η ελληνική κοινωνία δεν είναι θετικά προδιατεθειμένη με την οποιαδήποτε σεξουαλική επιλογή (η οποία βεβαίως είναι ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΕΒΑΣΤΗ εφόσον γίνεται μεταξύ συναινούντων ενηλίκων) ωστόσο έχω την αίσθηση πως ο συγκεκριμένος τύπος εννούσε πως ενδεχομένως να μην έχεις εντρυφίσει ιδιαίτερα στο άθλημα..Ότι πιθανότατα να προτιμούσες άλλα σπόρ, λιγότερο "άγαρμπα"..Μήπως να το έβλεπες έτσι; Από ΄κει και πέρα εννοείται πως υπάρχουν και γκέι που όχι μόνο βλέπουν αλλά και παίζουν ποδόσφαιρο..Στην περιγραφόμενη περίπτωση θα έλεγα πως άλλη αντίληψη επιβεβαιώνεται παρά αυτή που αποτυπώνεις... ;)

Χμμ ίσως δε το επικοινώνησα σωστά.Χρησιμοποίησε τον σεξουαλικό προσανατολισμό μου ως επιχείρημα (!) για τις αθλητικές μου γνώσεις.Βασικά εκτός του ότι είχε άδικο (δεν ήταν πέναλτι με την καμία αυτό που έδωσε η διαιτησία) αποφάσισε από το πουθενά να με χτυπήσει κάτω από τη ζώνη με κακία και μένος τη στιγμή που 3 άτομα του λέγαμε ότι έχει άδικο και απλά εγώ ήμουν εκείνος που τον πίεζε περισσότερο στη διαφωνία.

Δε ξέρω αν είναι πραγματικά προκατηλημένος ή αν στη πίεση απλά αποφάσισε να με κράξει αλλά και bona fide να το δω το γεγονός πως το πρώτο πράγμα που του ήρθε στο μυαλό ήταν να με χτυπήσει εκεί δείχνει κάτι φρονώ.Πάντως το παράδειγμα δε το έδωσα ως υποστηρικτικό του δόγματος ''γκέι=όχι άνδρας'' αλλά ως μια περίσταση όπου η προκατάληψη έδειξε το αληθινό της πρόσωπο.Σα να μου έλεγε ότι επειδή είμαι γκέι ντε φάκτο δε ξέρω από μπάλα.

Btw δεν αποτελεί σεξουαλική επιλογή ο σεξουαλικός μου προσανατολισμός.Δε ξύπνησα ένα πρωί και είπα ''βρε δε γίνομαι γκέι;πλάκα θα χει να παλεύω σε όλη μου τη ζωή την ομοφοβία της Ελληνικής κοινωνίας''.Ανέκαθεν έτσι ήμουν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Filadelfiotis είπε:
Btw δεν αποτελεί σεξουαλική επιλογή ο σεξουαλικός μου προσανατολισμός.Δε ξύπνησα ένα πρωί και είπα ''βρε δε γίνομαι γκέι;πλάκα θα χει να παλεύω σε όλη μου τη ζωή την ομοφοβία της Ελληνικής κοινωνίας''.Ανέκαθεν έτσι ήμουν.
Ακόμα κι αυτό που αναφέρεις είναι μια ρετρό αντίληψη που ζει ως σήμερα. Πως ο σεξουαλικός προσανατολισμός είναι και θέμα επιλογής ενώ το μόνο που είναι θέμα επιλογής είναι το κατά πόσο θα κρυφτείς ή όχι. Θυμάμαι συζητούσα με μια κοπέλα για το θέμα και είχε αρχίσει να μου λέει κάτι παλαβά! Δεν τα γράφω, ούτε με επιστημονικούς "ουδέτερους" όρους γιατί μπορεί να υπάρξει θέμα, αλλά όταν την άφησα να τελειώσει με τα όσα σουρεαλιστικά μου έλεγε(και προσπαθώντας να μην γελάσω), την ρώτησα που τα έμαθε όλα αυτά και είχε το ύφος της πεφωτισμένης. Από βιβλίο ιατρικής του παππού της με ημερομηνία έκδοσης κάπου στο '40! Οι προκαταλήψεις "ποτίζουν" τη (θεωρητικά) ουδέτερη επιστήμη και ως επιστημονικές στη συνέχεια την ενισχύουν. Φαύλος κύκλος!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βγαίνουμε off topic αργά άλλα σταθερά.
 
QueenofHearts είπε:
Ακόμα κι αυτό που αναφέρεις είναι μια ρετρό αντίληψη που ζει ως σήμερα.
Συμφωνώ, όχι απλά ρετρό αλλά καράρετρο αντίληψη θα έλεγα.Στην Ελλάδα η ορατότητα του γκέι πληθυσμού βρίσκεται σε Ευρωπαικό ναδίρ κυρίως διότι η τεχνική προσαρμογής της σιωπηρής πλειοψηφίας των γκέι ανδρών/γυναικών είναι το κρύψιμο.Δυστυχώς αυτή η μη ορατότητα μας αφήνει πραγματικά εκτεθιμένους σε όλο το αυτό το χάλι της προκατάληψης.Πως θα δείξουμε ότι είμαστε άνδρες/γυναίκες της διπλανής πόρτας όταν σχεδόν η μοναδική ''αντιπροσώπευση'' που έχουμε στη κοινωνία προέρχεται από τα άκρα και την καρικατούρα που μας πουλάνε τα ΜΜΕ;Όσο παραμένει η μηδενική ορατότητα μας τόσο αυτά τα ρετρό μορφώματα θα μας συνοδεύουν..
 
Πίσω
Μπλουζα